Страница 5 от 372 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #61

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от baibradar
    Fuji 12 LCC консумира в момента 60 вата в стенбай режим. Навън температурата е около 18-20 градуса и едва ли тази консумация е за подгряване не компресора при тази външна температура, а и външното тяло цял ден го пече слънце и температурата в него може и по голяма да е. Лятото в стенбай режим консумираше само 6 вата. И на мен ми е интересно защо хаби толкова енергия когато сега навън е топло. Измерванията ги правя с цифров електромер който мери само енергията консумирана от климатика.
    Изпробвай си електромера с една крушка 40 вата че май доста ти греши при ниска консумация.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #62

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Suren
    Не мога да разбера какво му мислите толкова. На моя климатик в книжката си пише че в режим Standby може да харчи до 35 W. Явно му трябва нещо за компютъра...
    Дори и на ТВ в standby режим си харчи 5-10 W, логично е климатика, който е доста по-мощен уред да харчи повече.
    Абе то не е много ама я да сложим една камара уреди, които стоят на Standby разни адаптери, зарядни и т.н. Тогава се получава една прилична консумация, която всеки месец се прибавя към сметката за ток.
    В разклонителя на всичката периферия на компютъра ми (монитор, колони, принтер и т.н.) съм сложил едно реле, което се включва от 12волта на захранването. По този начин само комп. захранване е Standby и харчи към 15 вата. Преди това със всичко включено беше над 120вата!!

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #63

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff
    Абе то не е много ама я да сложим една камара уреди, които стоят на Standby разни адаптери, зарядни и т.н. Тогава се получава една прилична консумация, която всеки месец се прибавя към сметката за ток.
    В разклонителя на всичката периферия на компютъра ми (монитор, колони, принтер и т.н.) съм сложил едно реле, което се включва от 12волта на захранването. По този начин само комп. захранване е Standby и харчи към 15 вата. Преди това със всичко включено беше над 120вата!!
    Добро решение!

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #64

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Minkoff
    Абе то не е много ама я да сложим една камара уреди, които стоят на Standby разни адаптери, зарядни и т.н. Тогава се получава една прилична консумация, която всеки месец се прибавя към сметката за ток.
    В разклонителя на всичката периферия на компютъра ми (монитор, колони, принтер и т.н.) съм сложил едно реле, което се включва от 12волта на захранването. По този начин само комп. захранване е Standby и харчи към 15 вата. Преди това със всичко включено беше над 120вата!!
    Би ли споделил малко по-подробно как си я реализирал тази работа? А и една идейна схемичка ако постнеш няма да е лошо.
    А Lupus, ако иска може да отворим една тема за максимално елиминиране на загубите, т.е. на консумацията отчитана от новите модерни електромери на енергото от всички такива Standby режими на уредите вкъщи. Мисля, че си заслужава обсъждането.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    42
    #65

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ами вземате някакво реле 12/250в/10А. От по-мощно няма нужда, тъй като не вярвам някой да си включва печката или бойлера на това място . Отваряте въпросния разклонител и ще видите най-вероятно 2 до 3 кабела, които са запоени към месингови контактни пластини. Тук да вметна, че става въпрос за белите китайски. Та разпоявате единия от кабелите (не този за заземяване) и на негово място чрез кабел се запоява нормално отворения контакт на релето. Към 12в линия съм запоил един кабел към 2 метра, а на другия му край има конектор от флопи. Точно там съм го и включил, понеже нямам такава legacy техника.
    Държа да отбележа че всичко трябва да се изолира много добре - за предпочитане с термосвиваеми шлаухи, защото риска от поразия е много голям за тези които не знаят какво правят. Ето и картинка (не е показан заземителния проводник):



    Може да се използва и двуполюсно реле, което да изключва и двете линии, но аз разполагах с такова а и реална разлика няма да има.
    Силно е препоръчително да се използва някаква измервателна техника (мултицет) с цел проверка на правилното свързване. Съпротивлението между контактите на разклонителя и кабела за 12-те волта от компютъра трябва да е безкрайно голямо.

    Надявам се да съм бил полезен.

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #66

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Схемата е съвсем проста за реализиране и коректна. За реле бих препоръчал например RAS 1215 (за софиянци - могат да си го купят от "Комет"). В разклонителя се включват монитора, адаптерите за колонките, принтера, скенера и други свързани с работата на компа джаджи. Така в стендбай режим стои само компютъра, а всичко друго е изключено и не консумира ток.
    за Minkoff !

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #67

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Пуснах 24 часов тест - зададени 25 (поддържани по цифров термометър 24). Средната консумация на час се пада 170W при един ден в който по обяд става 33-35 градуса а вечерите към 11-12 външната пада на 25 градуса. Прилично е според мен - заслужава си комфорта

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #68

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Сдържах се, защото ще ни нападнат някои, но като писа, ще те последвам.
    На нощна, 11:00 - 7:00 - само климатик и хладилник (няма как да го спра).
    Изразходени 1200 W / 8 часа = 150 W/h. Не знам колко от тях са на хладилника. Климатикът очевидно е работил на минимума си.
    Сега на обяд вдига до 200 W/h, навън е 36-37 градуса в Русе!

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #69

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Изтествах дали ще успее и за колко време ще успее климатика да премине от поддържани 26 в помещението на 18 градуса (режим COOL, вентилатор на AUTO). Това стана за час, при следните данни:

    Външна измерена температура: 35.8-36.2 градуса
    Вътрешна поддържана преди експеримента: 25.9
    Вътрешна температура след изминалия период: 18.4 градуса

    По време на уснановяването на температурата компресора почети през цялото време бе в форсирано състояние. През това време за период от 60 минути се изконсумираха 1.05 kWh. След достигане на 18 градуса компресора работеше в нормален режим без форсиране.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    73
    #70

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Офтопик

    Нека направя една забележка, за да бъдат постовете технически коректни.

    Енергията се измерва във ват часове. Или Wh, съответно kWh. Това е мощността УМНОЖЕНА по времето, а не разделена, както явно по инерция се пише до момента...

    Например - за да е коректен поста на deian:
    При отчетени 1200Wh, измерени в за време 8 часа, средната консумирана мощност = 150W
    1200Wh/8h = 150W


    Само отбелязвам.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #71

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Има ли мераклии за подобен експеримент и тази година? За да се започне от началото на отоплителния сезон и да се съберат данни за цял сезон?

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    79
    #72

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    А дали ще може да се посочва и марката климатик на който е правено измерването?

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #73

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Всичко ще се посочва. Аз днес го пуснах за пръв път - искате ли резултати? Ама няма да е много смислено, защото от утре го дават затопляне Май е рано още за такива експерименти.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #74

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    И аз продължавам - вече минах на отоплителен режим

  18. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #75

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Един интересен експеримент, приключил последните няколко часа: Реших да измеря консумацията на духалка, която да поддържа 23 градуса в помещението. Да видя колко е средната за час, логично и това да са топлинните загуби при тези условия на средата (вън беше -9,4). Температурите (вън и вътре) се мерят паралелно с точни сензори (разделителна способност от 0,0625 градуса) но се отчитат с точност до десета. След този тест целта ми бе веднага да включа климатика на поддържане на 22 градуса и да измера и неговите консумации. Така ще е по-ясно какво влиза, и какво излиза от него. Резултатите не са очакваните от мен, но пък явно това е реалността:
    Средна консумация на духалката: 797W (поддържани 23,1; температура вън: 9.4 градуса)
    Средна консумация на климатика: 223W (зададени 22; в помещението качи на 24.5 в първите няколко часа, но после стационира на 23,2; вън бе вече 9 градуса)

    При тези данни за COP се получава 3,57 (ниска стойност - явно наистина това което спомена Alexi и други учасници се потвърди). Честото включване и работата при минимал са проблемни за достигане на високи нива на ефективност. По каталожни данни за този модел климатик дават за минималните му показатели:
    отдадена мин. мощност: 900W
    консумация при мин: 250W
    COP (не го дават при тези условия но може да се сметне): 3,6

    Извод: дори и презапасен, когато работи на минимал не е добре. Същите измервания смятам да ги направя и когато температурите паднат доста и машината тругне да работи вече в по-натоварен режим. Интересно ми е тогава как ще се държи и особенно на екстремни студове.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 372 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе