Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 25 от общо 25
Like Tree2Одобрявам

ОВиК за нов апартамент

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #16

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    И технологиите на газ и климатиците се развиват като технология. Да се почива на коефициенти в техническа документация, която естествено е на база на определени идеални нормативни условия за мен не е много коректно.
    Газта в момента е под 7 ст. на кубик, поне във Варна. Наистина цената й, поне в момента, с основен източник Газпром, е вързана към кошница от цени на съпоставими енергийни източници. Тази цена също в бъдеще ще расте, но с колко % и за колко време, ето това е въпросът.
    И едната технология, и другата си имат предимства и недостатъци. На климите, може би, голямото предимство е че вършат работа при всички сезони, с тази разлика че при наистина студени (под минус 10-15 гр.) и влажни зими се налага да им се помага, недостатък е и че при тази технология топлата вода е с електричество и по правило е обемен бойлер... защото нашите строители като им кажеш да предвидя 2 проточни с по 12 квт мощност в баните си удрят д..то и се поразтреперват понеже присъединителните им такси в тоя случай, а и самите инсталации се оскъпяват много. Ето при нас миналата година няколко пъти валя дъжд, който при падането на температурата образува ледени водопади. Ако външното тяло е изложено на дъжда - видях при мои съседи какво се случва(става ледена кора по няколко сантиметра опаковаща целия климатик) - в тоя случай вадиш маслените радиатори и елвата кварц и стискаш палци да се повишат температурите. Недостатък за мен е и работата на парче - имам 4 стаи, да речем - да си прецакам фасадата, терасата и гледката с 4 външни тела ли? В моята кооперация 2 семейства имат монтирани климатици, които не се ползват понеже децата им развиха различни форми на астма и последва докторска забрана да се ползва такъв уред..
    Газовия котел , поне стандартната система, е предназначена предимно за отопление, не се влияе като работа и ефективност от външни атмосверни условия, има предимства по отношение на комфорта в стаята, както и по отношение на производството на топла вода за миене и къпане. И понеже и без друго има тръба за газ за газов котел, в повечето случаи ви трябват още 3-4 метра тръба до печката, че да имате и газови котлони. Не съм виждал малки газови системи, които могат да охлаждат, предполагам че излизат по-скъпо, но пък ако има такива , наистина в този случай тази система не е за пренебрегване. Въпрос на премисляне е ако ще се ползват клими за охлаждане какви трябва да са те и на каква стойност.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #17

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Да, да,да ..... , но ми направи впечатление рекламният елемент в статията. Като вземеш подобна статия от фирма за климатици там рекламният елемент е "...харчи 200W, a отдава 1000W..."

  4. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #18

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Естествено, че е рекламна. Нали виждаш кой е правил - "Овергаз Мрежи".

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #19

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Колегата задал въпрос за разхода пък не му помогнахме - http://www.bosch-climate.bg/products...dens2500w.html Номинален разход на 14,4 киловатовия го дават 1,53 куб.м на час. Но това е разход в режим 100%. С цел отопление вероятно ще ти го нагласят на 30-40% и би трябвало веднъж като затопли стените и въздуха да влезе в режим при който да работи не повече от 30-40% от денонощието с тази минимална мощност. Сега аз моя съм го наблюдавал- когато децата излязат от къщи програматора е настроен така че котела да не работи - за това време температурата пада с около 2 или 3 градуса и около час преди да се върнат от училище съм го настроил да се включи за да компенсира тия градуси и да е комфортно в помещението. При цена на кубика 0,55 лв без ДДС (т.е. по-горе съм мислел за 0,7, но съм го написал 7 ст. което е неправилно) може да направим следните сметки - ако решим, че при намален режим ще гори 0,6 куб.м на час и ще работи основно през тъмната част на деня - да захрани бойлер и да топли му слагам 8 часа по 30 дни са 144 кубика или 95 лева. Това са изчисления при нормална към тежка зима, зависи и колко се къпете, сложи за производство на БГВ 20 лв добавък, поне моите сметки лятото с 20 кубика вода и ежедневно къпане на 4-ма са готвене и къпане са около 30 лв. И така идваш до някакви ориентировъчни изчисления. В моя случай съм на мнение че значими разлики когато постоянно поддържам една и съща температура и когато правя игри с програматора няма. Това е така защото когато паднат градусите котела ми идва свръх мощен за водата в кръга и около час и нещо се пали по няколко пъти докато достигне желаната температура, а иначе за диапазон от няколко часа ще се включи 1-2 пъти и като разход пак същата работа... Имам спомени за някакъв рекорд, когато си играех с коефициента на превръщане на външната температура за управлението на котела и не си бях играл със скоростта на пълнене на радиаторите - това през първата или втората зима - 2007 или 2008 беше когато бях ударил 330-340 куб. метра при цена около 1 лв на кубик, но и тогава във Варна беше нещо невиждано - морето си спомням че замръзна, бяхме стигнали до минус 20 вечерите , през деня минус 12-15, нещо такова. От тогава не съм стигал такива разходи и сметки, но и сградата беше почти празна и имах чувството че я топлехме с комшията цялата, освен това и имах образно казано 2 бебета, заради което температурите на програматора бяха 24 че и нагоре денонощно. Откакто под мен се живее (над мен все още не) сметките ми са както съм казал в предните постове. Като идеш при инсталатори те трябва да ти дадат целева сметка в смисъл кубици на квадратен метър. Според мен, освен ако не си последен етаж и е добре изолиран апартамента с този нискомощен котел 200 кубика са ти ориентировъчен максимум в най-тежка зима при постоянно поддържане на около 21 гр.. Може би ако си с две бани бих пробвал в далечната баня един бойлер със серпентина а газовия котел бих го купил с вграден обемен бойлер, за да си го управлява перфектно - така кухнята и по-близката баня ще имат топла вода без никакво забавяне спрямо изчерпването й. 14,4 квт според мен ти е теоретичен максимум при това което виждам на схемата, бих пробвал и нещо с идея по-ниска максимална мощност, но са по-редки - 11-12 квт.

  6. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #20

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Комбинацията, два климатика и котел на газ ползвам (и двете алтернативи са бюджетни). Ползването на газ за отопление през миналата година, сумарно не надвишава 20 дни.
    Този пост е редактиран от fbr; 17-10-16 в 17:27.

  7. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #21

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Здравейте пак, дълго не съм писал защото съм в командировка в чужбина и нямах време, а и по тази причина не съм ходил да събирам оферти от фирми.
    Обаче в момента имам възможност да тествам газово отопление в страна като Германия и смело мога да потвърдя, че ДА много по-комфортно е отколкото на климатици.
    В стаите на квартирата (апартамент около 70м2 в стара не санирана сграда) термоглавите на радиаторите са настроени м/у 2 и 3 и е около 21 градуса, като навън в момента е около 5 градуса.
    Учудващо за мен е, че два стоманени радиатора с размер около 1000х500 успяват да затоплят хол около 40м2.
    Парното е централно но има някакво допълнително управление, защото радиаторите ту се затоплят, ту изстиват. Може да има някакъв термостат в абонатната станция не знам.
    Знам само, че лека полека започвам да се навивам за газов котел, особено след поста на Стефан. Все си мисля че за среден апартамент на който чистата жилищна площ излиза около 80м2, сметките за енергия ток+газ към момента не трябва да надхвърлят 200лв в най-студения период, който е месец/два. Разбира се говорим за нормално изразходване на енергия от едно тричленно семейство.
    И затова сметки от 300лв/месец за газ за жилища от по 55-60м2 които плащат мои не семейни приятели ми се видяха много високи.
    Та така колеги, благодаря за съветите. Като събера оферти и взема решение ще пиша.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,086
    #22

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Цитат Първоначално публикувано от stefan_nankov Виж публикацията
    Недостатък за мен е и работата на парче - имам 4 стаи, да речем - да си прецакам фасадата, терасата и гледката с 4 външни тела ли?
    А как мислиш да охлаждаш апартамента?
    Родителите ми са на парно и комфорта е супер, но пак дупчихме да слагаме климатици за летните горещини. Вярно не са скъпи, но точно при охлаждането е важно да са комфортни с нисък минимум за да може да се спи нормално. Взехме конвенционални Мидеа 500-600лв и не стават. Трябва инвертор от по читавите марки т.е. поне 1000лв на бройка. Е ти за още 500лв ще си осигориш и много икономично топлене при отрицателни температури.
    Климатика не можеш да го прескочиш дори и да искаш.

    пп. за мен си остава най-дискомфортният начин за отопляване, но пусти пари

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    92
    #23

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    За охлаждането е важна зоната на комфорт на отделния човек. Аз ако съм охлаждал стените до 24-25 гр. през деня, вечер бих спал с отворена врата и изключен климатик. За тая цел ако се отварят вратите в апартамента не ти трябват климатици във всяка стая, понеже навън може да е влажно, но е около 30-35 гр. - т.е. трябва да се компенсират максимум 10 градуса и то през деня, докато зимата трябва да се компенсират от -15 външна до +21 вътрешна - много повече. Има работещи инсталации за охлаждане, които ползват конвектори (радиатори) , но засега идват много скъпо. По - лесно е един климатик в дневната и макс още един в някоя от спалните. Не казвам че климатика няма достойнства , аз сега съм процес на внедряване на подов мултисплит, където ще се местя, но ако имаше и малък шанс отново да се прекара газ - щях да съм задължително на газ, с колектор и разводки, малък едноконтурен котел с топлообменник и обемен бойлер, и серпентина за втори.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #24

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    В настоящото ми жилище климатици лятото не ползвам, но това зависи от изложението на самото жилище, изолации, прозорци и т.н.
    Също така ползвам системата на Стефан с контролирано отваряне на прозорци и врати в определени часове и нещата се получават
    Имам приятели чиито климатици работят постоянно лято/зима и са много доволни.
    В крайна сметка всичко опира до усещането за комфорт и възможностите на човек какво може да си позволи.
    Аз 7 години се отоплявам на климатици, в блока нямаме ТЕЦ и газ, и не съм се чувствал некомфортно,
    сега като сравнявам с праното две мнения няма един голям + за праното.
    Също ако ще са за отопление климите трябва да са от по-добрите производители съответно по-високи цени.
    Този пост е редактиран от vanz; 06-11-16 в 18:15.

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #25

    Отговор: ОВиК за нов апартамент

    Колеги, пак след дълго отсъствие
    искам да благодаря на всички за съветите и помоща.

    Решението което взехме за отопление на апартаманта е
    да бъде с водно подово отопление захранвано от газов котел.
    Климатици ще има за охлаждане през лятото и евентуално за
    преходния период.

    За газовия котел ще търся мнения и съвети в съответната тема от форума.

    Още веднъж благодаря!

    Темата е за заключване.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Цялостна климатизация на нов апартамент
    От DRN във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 1
    Последно: 21-08-16, 14:01
  2. Давам под наем апартамент
    От FearMe във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 19-11-12, 15:47
  3. Външна изолация на апартамент
    От ste1 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 0
    Последно: 17-09-12, 15:43
  4. Газификация на апартамент
    От Stauffenberg във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-06-12, 21:37
  5. Звукоизолация на апартамент
    От veszxr във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 9
    Последно: 19-02-07, 22:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе