Страница 11 от 21 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследноПоследно
Резултати от 151 до 165 от общо 312
Like Tree37Одобрявам

Термопомпа вода-вода и вода-въздух

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    21
    #151

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Трябва да се спазва един основен принцип при оразмеряването на тръбите за термопомпа в земята. Топлината в земята идва на 95 % от слънцето. Трябва си повърхност освен дължина на тръбите. Ако закопаеш сумати тръби, навити на руло в канавка от 20 м и то на два или три етажа то термопомпата ще охлади бързо цялата канавка и след това ще се пишат лоши неща във форумите за тази иначе прекрасна технология.
    Трябва си площ и то толкова, колкото да може да се възобнови топлината в земята през топлият сезон от слънцето. Правилото е следното -от 50 кв м /или 100 м полиетиленова тръба разположена не по-близко от 0.5 м/ да се поемат не повече от 3 кВт топлинна. Иначе земята около тръбите замръзва и става много неприятно.
    Относно цените- багер на ден 350- 400 лв- закопават се тръби за малка до средна къща. Цената на РЕ тръбите е ниска 0.7 лв/м, разпределители, циркул. помпа, разш. съд и антифриз- общо не повече от 1200 лв за средна къща. Плюс термопомпата вода-вода от 5300 лв до 7300 лв. А ако е с компресор Дайкин, Made in China, а не с Копеланд скрол Made in Ireland цените са с още 1000 лв по-ниски.
    При машини със заровени медни тръби, през които минава и се изпарява хладилния агент /фреона/ отпадат антифриза, разпределителите и разни други компоненти. Да, вярно е че медните тръби са по-скъпи от РЕ, но пък системата е много проста и още по-ефективна и единственото нещо, което движи фреона в земния кръг е компресора. Няма циркулационни помпи, няма вентилатори, няма обезскрежаване.
    Ако и това ви е скъпо си вземете пернишка печка на кюмур- хем топли, хем манджа ще сготвиш, хем като отвориш вратичката може и да ти свети вместо крушка. А пък със съчки от гората ще излезе съвсем безплатно
    Този пост е редактиран от Коликовски Геосолар; 16-03-14 в 18:49.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    21
    #152

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Не е ли редно при покупка на термопомпа въздух-вода и въздух-въздух/климатик/ клиентите да бъдат информирани за СОР-а и топлинните мощности при различни температури на въздуха? Не е ли подвеждащо да се дава СОР само при +7 градуса и да се казва "работят и при -20 градуса".

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #153

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Е нали за това измискиха сезонните коефиценти.... Само дето незнайно защо България са я сложили в една група със Скандинавските държави..

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    55
    #154

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Привет колеги,
    Да попитам и тук - дайте препоръки, мнения и отзиви за ЧИТАВА(проверена марка) ТП вода-вода, съответно и фирма доставчик, която да я монтира(подово, конвектори и БГВ), настрои и обслужва при нужда(гаранция, евентуални ремонти и т.н.).
    Пред голяма дилема съм и не мога да реша какво да купя, от кой да го купя и коя фирма да ми монтира инсталацията на еднофамилна къща.
    Помагайте...

  6. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #155

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Купувай от вносителите на дайкин, тошиба, LG, fujitsu, мицубиши и другите известни марки - те имат и техника и квалифициран персонал с опит монтирал и монтиращ достатъчно бройки термопомпи.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #156

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Не смесвайте нещата, това не е да боднеш климатик на фасадата. Тук говорим за сложна система, състояща се от много компоненти - подово, конвектори, БГВ, изграждането и поддръжката на която няма нищо общо с вноса на термопомпата и основните проблеми са не в самата термопомпа, а в системата около нея. В това отношение байВес е прав в колебанията си, тъй като хем трябва да избере марка термопомпа, но това не означава, че вносителят и е най-добрият избор за изпълнител на системата, а примери на разочарования от коректност при поддръжката бол
    Този пост е редактиран от Lazar; 30-08-14 в 01:09.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    55
    #157

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Купувай от вносителите на дайкин, тошиба, LG, fujitsu, мицубиши и другите известни марки - те имат и техника и квалифициран персонал с опит монтирал и монтиращ достатъчно бройки термопомпи.
    Да, ама всички са само въздух-вода..

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не смесвайте нещата, това не е да боднеш климатик на фасадата. Тук говорим за сложна система, състояща се от много компоненти - подово, конвектори, БГВ, изграждането и поддръжката на която няма нищо общо с вноса на термопомпата и основните проблеми са не в самата термопомпа, а в системата около нея. В това отношение байВес е прав в колебанията си, тъй като хем трябва да избере марка термопомпа, но това не означава, че вносителят и е най-добрият избор за изпълнител на системата, а примери на разочарования от коректност при поддръжката бол
    Аз от ровенето в интернет съм се спрял или на HELIOTERM от фирма Мултиклима, или евентуално на фирма Геосолар В-63, но техните ТП май сами си ги сглобяват с компресори Copeland Scroll - които пък май не са много използвани в другите марки ТП...
    И изобщо става една ми работа, не ти е работа...
    Затова и реших да питам из форума с надеждата, че ще има хора които са доволни от дадени марки и фирми и ще споделят опит!!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #158

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Малко си се ровил май:
    Термопомпи - Термопомпи

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    55
    #159

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Малко си се ровил май:
    Термопомпи - Термопомпи
    И тези съм гледал, даже си мисля слънчевите панели да са на тази марка.
    Но доколкото можах да прочета ТП им са или въздух-вода, или солен разтвор-вода.
    Аз тяхна ТП вода-вода не можах видя...

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #160

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Солен разтвор - вода всъщност е вода-вода, но не от сондаж, а със серпентина. Няма проблем да се ползва в твоя случай. От техническите данни на висман обаче виждам, че машините са големи тесли (гледах няколко модела въздух-вода, които според мен се правят от GREE)

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    55
    #161

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Солен разтвор - вода всъщност е вода-вода, но не от сондаж, а със серпентина. Няма проблем да се ползва в твоя случай.
    Така започва побългаряването, и после се чудим защо все нещо не е наред...

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    От техническите данни на висман обаче виждам, че машините са големи тесли (гледах няколко модела въздух-вода, които според мен се правят от GREE)
    Аз пък днес се загледах в ТП на Stiebel-Eltron и не ми се видяха лоши, но нещо монтажа и сервиза май им куца...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #162

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Не е побългаряване, тъй като повечето такива машини имат два режима на работа - с вода от сондаж или със серпентина.

    Всички марки, които са известни в сферата на отоплението като Висман, Щийбел и тн си направиха термопомпи само и само, за да ядат от баницата, тъй като масово навлизат забрани за газифициране (или използване на нискоенергийноефективни уреди за отопление като нафтови, ел и тн котли) на нови домове, което им изяжда тотално пазара.

    Тъй като те нямат понятие от фреон дават задача на някой производител да им направи термопомпи. В случая висман ми прилича на GREE, Dimplex например поръчват в Панасоник...

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #163

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    В случая висман ми прилича на GREE...
    Как така реши, че немска фирма, лидер в отоплителния бранш ще предлагат китайска термопомпа? Най ми стана смешно дето Висман не разбирали от фреон и ми напомни за един стар виц от моите студентски години: Един африкански принц, бил студент в БГ Университет и баща му го питал за отзиви. _ а бе тате, казал той всичко е наред, ама малко се чувствам неудобно, че всички ходят на училище с автобус, пък мене ме кара шофьора с лимузината. Нямаш проблеми, казал бащата - пращам ти веднага пари да си купиш какъвто искаш автобус. Така че ако управителния съвет на Висман не разбират от фреон имат 2 варианта - или назначават ново, или си купуват някоя фирма - лидер в бранша, или си поръчват на някой лидер в бранша, пък GREE май не са

  17. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #164

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Реших доста лесно:

    http://www.viessmann.bg/content/dam/...-S%20242-S.pdf

    Външните тела ми изглеждат ГРЕЕ. Коефициентите на преобразуване също напомнят на тях...

    Според мен не разбират от фреон поради следната основна причина:

    Не са предлагали такива продукти досега.

    Подобен случай е и термопомпения водосъдържател на елдом - външно тяло Чиго...

    Димплекс както казах се правят от Панасоник.

    Нибе правят неща за МХИ и обратно им продават компресори и други елементи.

    Великия лидер Дайкин произвежда в ГРЕЕ и McQuay...

    И тн и тн с лидерите
    justify одобрява това.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #165

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Виж сега, в тази пазарна икономика всеки сам си избира как да се справя. Дайкин си поръчват евтини модели в Грее, за да имат продажби в ниския ценови клас, но това не прави върховите им модели по-калпави, нали? Не ги прави аутсайдери, пак са си лидери, само че си похапват и от скъпата, и от евтината баница. Дали е здравословно да се яде толкова много баница времето ще покаже. Можем да продължим този разговор догодина по същото време, предполагам че може тогава да има и нови лидери на пазара
    AC_From_Hell и tony34al харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 11 от 21 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе