Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 117
Like Tree4Одобрявам

Проточни бойлери - безопасни ли са?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #1

    Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Става дума за продукт с марката TESY на компанията Фикосота. Представлява водонагревател за/с душ (телефонче); може да бъде видян на следния адрес:

    http://www.tesy.bg/waterheaters_bg.p...=26&product=22

    Нужно ми е да знам до каква степен и по какъв начин е обезопасен един такъв уред, тъй като на всички е ясно ако се получи пробив докато се къпе човек какво ще се получи.

    Ако някой има информация опит за/с подобни нагреватели, моля да сподели мнението/впечатленията си!

    Предварително благодаря на всички!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #2

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    То затова си има кабел за зануляване , за да не с тане фал докато се къпеш , отдавна е помислено за това ( има Лустърклема на която се включва освен фаза и нула , и още един кабел- заземяване - точно за такива цели )
    това го има и при* обикновенните бойлерите , щото по тая логика , ще се изпържиш докато се къпеш

  4. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #3

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    ОФФ
    До колкото видях е монофазен, а за такива казват, че през зимата трудно могат да стоплят вода с необходимия за нормално къпане дебит...

    Не знам до колко е вярно горното, защото там , където ми го казаха, предлагаха трифазни бойлери за по 1 000 лв ...

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #4

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Цитат Първоначално публикувано от prt
    До колкото видях е монофазен, а за такива казват, че през зимата трудно могат да стоплят вода с необходимия за нормално къпане дебит...
    Няма разлика между лято и зима - водата в тръбата СЛЕДВА да е почти при една и съща температура - най-много да ти е по-студено в банята зимата

    @Berkstock
    TESY са добра българска марка /Фикосота/. По принцип имат защита, която е доста сигурна. В допълнение, добър електротехник може да ти слежи след бушона, едни чевствителни към рязка промяна на тока допълнителни предпазители /това е малко презапасяване, но ми обясняваха навремето логиката/.
    Имай впредвид, че за 7кW, ще ти трябва отделен бушон, всъщност 2X16 за тази мощност /вземи български - не китайски/ и хубав кабел /казват 4кв., но и 2,5 се справя абе за 4 си е/!
    Май при всички положения ще ти трябва добър електротехник /не с диплома, а с мозък/...

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #5

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Aко инсталацията е трипроводна няма проблем.
    В друг случай членовете на семейството могат да намалеят с един.
    Не съм им гледал инструкциите но мисля че ще е упоменато изрично
    За инсталцията в този случай кабела от елктромера до рапределителното табло трябва да бъде 6кв от предпазителя на бойлера може и 4кв но и това не е добро решение,за предпочитане 6кв.Токът който протича е около 35А. Не е за препоръчване плътността на тока през кабела да бъде по-голяма от 6А на кв.
    За водата ще я топли не е проблем

  7. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #6

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?


    @badr
    Колко нормални жилища си виждал с 3фазен ток?
    А и масово са с 4квадрата основен кабел /май е било стандарт/.
    Логиката:
    -осветление: 1,5 квадрата
    -контакти: 2,5 квадрата
    -усилени контакти кухня и/или акумулираща: 4 квадрата
    -магистрала контакти: 4 квадрата
    -захранване табло: 6 квадрата
    не е много спазена у нас...

    TESY препоръчва 6кв., но съм виждал уреда да работи устойчиво на 4 и 2Х16 предпазител. Освен това имаше едни таблици с максимална товароносимост за различните квадратури и 4 понасяше устойчиво над 7, доколкото помня - върти ми се нещо като 9A/квадрат max, или 10 беше? Ще трябва да проверя...

    Кажи ако и къде бъркам точно, моля!

    /edit

    Извинявам се за офтопика, ама ми се видя свързан с темата...

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #7

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    За 8квата няма проблеми с 4 квадрата кабел. Още повече проточния бойлер не работи непрекъснато.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    92
    #8

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Дълго търсих тук да се дискутира подобнна тема, но от гледна точка на избора не безопасността.Относно безопасността, купих си TESY проточен 7 kW, отворих го и вътре видях, че е добре изпълнен, с дебели кабели, отделен заземяващ.Учудих се , че е произведен в Израел! Проточните бойлери се правели там, тук големите. Видях в магазин за резервни части казанче за такъв, сравних го и поне на цвят има разлика пластмасата, в бойлерчето изглежда по-надеждна. Занулителния кабел е свързан директно към металната част на нагревателя, според мен при добър монтаж няма да има проблем, при утечка би трябвало да падне бушона. Относно ефективността на работа бих споделил следното наблюдение. На 3 kW може би ще топли водата до около 40 градуса, ползвам го на 4 kW възможно е да се ползва и на 7 kW. За сега съм доволен от работата му , но за къпане мисля че ще трябва да е на 7 kW. Ако дефектира ще пиша.
    P.S. Гаранцията му е 3 години!

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #9

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    @hard

    И аз съм с добро впечатление от TESY!

    Относно реакцията на бушона/предпазителя - посъветваха ме навремето да е такъв с `мигновена` реакция - по-скъпи са, но били по-сигурни в случай на утечка...

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    А ако имаш дефектотокова защита още по добре.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #11

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Водят се безопасни. За какво са ти?
    В повечето случаи аз не виждам особен смисъл от тях. Мисля, че разходът им е много по - голям, а и във всички магазини които съм обиколил за целта имат едно наум за подобни бойлери. Не знам, лично според мен от тях има смисъл в много тясна баня или при моментално пълнене на вода да кажем във вана. Аз например обичам да се плинцукам и в моят случай този бойлер хич не е енергоспестяващ. Иначе има малки бойлерчета, хоризонтални и вертикални бойлери които могат да се монтират навсякъде и да загреят всякакви количества вода за минути. Ти си решаваш. Проточният гарантира вода по всяко време, но е по - скъп и с по - голям разход. Опит с проточен нямам, но наскоро си избирах разни бойлери и се спрях на Аристон. Топла вода има след 5 минути. 80-100 литров бойлер е достатъчен и да се плинцукаш, не само да се къпеш, и за вана и за каквото и да е там още.

  14.  
     
  15. SAGE
    Guest
    #12

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Цитат Първоначално публикувано от D3BEP
    Водят се безопасни. За какво са ти?
    В повечето случаи аз не виждам особен смисъл от тях. Мисля, че разходът им е много по - голям, а и във всички магазини които съм обиколил за целта имат едно наум за подобни бойлери. Не знам, лично според мен от тях има смисъл в много тясна баня или при моментално пълнене на вода да кажем във вана. Аз например обичам да се плинцукам и в моят случай този бойлер хич не е енергоспестяващ. Иначе има малки бойлерчета, хоризонтални и вертикални бойлери които могат да се монтират навсякъде и да загреят всякакви количества вода за минути. Ти си решаваш. Проточният гарантира вода по всяко време, но е по - скъп и с по - голям разход. Опит с проточен нямам, но наскоро си избирах разни бойлери и се спрях на Аристон. Топла вода има след 5 минути. 80-100 литров бойлер е достатъчен и да се плинцукаш, не само да се къпеш, и за вана и за каквото и да е там още.
    Според мен разхода на ел. енергия при използването на проточнен бойлер е по-малка, защото затопля толкова вода, колкото ти трябва.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #13

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Не знам момчета, вие сте инженерите, вие ще кажете подробности.
    Но водата която ти трябва той я загрява на примерно три пъти повече вата.
    Освен това генерира и налягане, сигурно и това гълта енергия.
    И едва ли трансформацията и при него е 100%
    Може би е добре ако някой е имал стандартен и го е сменил с поточен да вземе отношение за разходите.

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #14

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    Цитат Първоначално публикувано от echo
    @badr
    Колко нормални жилища си виждал с 3фазен ток?
    А и масово са с 4квадрата основен кабел /май е било стандарт/.
    Логиката:
    -осветление: 1,5 квадрата
    -контакти: 2,5 квадрата
    -усилени контакти кухня и/или акумулираща: 4 квадрата
    -магистрала контакти: 4 квадрата
    -захранване табло: 6 квадрата
    не е много спазена у нас...

    TESY препоръчва 6кв., но съм виждал уреда да работи устойчиво на 4 и 2Х16 предпазител. Освен това имаше едни таблици с максимална товароносимост за различните квадратури и 4 понасяше устойчиво над 7, доколкото помня - върти ми се нещо като 9A/квадрат max, или 10 беше? Ще трябва да проверя...

    Кажи ако и къде бъркам точно, моля!
    За трифазен ток никой не говори
    4 кв основен кабел как ще издържи такъв бойлер при положение че има и други уреди в едно домакинство
    За плътност на тока не се препоръчва по-голяма от 6А/кв настъпва загряване на кабела и особено на свръзките.На този бойлер в случая ще загрява лустерклемата
    Сам казваш TESY препоръчва 6кв
    Монофазните електромери са 10/40А
    При 220в имаме ток 35А но ако напрежението е 230 стават 37 и при положение имаме най малко един хладилник включен и той консумира 1-1,5А а пусковия му ток е 5-6А и ако има още нещо включено настъпва претоварване.Като капак на всичко имаме и скин ефект(протичане на тока по повърхността на проводника)
    А ситуацията която описах е просто 99% вероятна
    В европейския съюз инсталациите са ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трипроводни и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изпълнени с многожилен кабел(заради скин ефекта)
    Това че у нас не е много спазена логиката която посочваш си е само в наша вреда
    За марката TESY съгласен че правят добри бойлери тук проблемите са в инсталациите непредвидени за подобни натоварвания,а не в уреда
    Относно икономичноста.Проточния бойлер е по-икономичен(загрява се само използваната вода)
    Добра идея е използването на бързи предпазители и дефектно токова защита

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    За 8квата няма проблеми с 4 квадрата кабел. Още повече проточния бойлер не работи непрекъснато.
    За 8кв с 4квадрата кабел се заклевам че ще има проблеми

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #15

    Re: Проточни бойлери - безопасни ли са?

    По време на профилактиката тази година си взех проточен бойлер на Diplomat - 6 KW и трябва да ви кажа, че водата си ставаше съвсем нормална за къпане. Е, с малко по-слабо налягане, отколкото съм свикнал, но несравнимо по-добре от перспективата да се поливаш с канчето или да се къпеш със студена вода.

    Захраних го с 4 mm2 кабел, нямаше никакви проблеми. Искам само да обърна внимание (ако някой не го е направил вече по-нагоре, не съм чел внимателно), че с колкото по-дебел кабел се захрани, толкова по-малки за загубите (особено при по-голямо разстояние, както беше при мен). За 8 KW мисля, че 6 mm2 е задължително, иначе ще има много загуби, а може и кабела да се стопи (най-вероятно при връзките). Може да се опита с 4 mm2 само ако дължината на кабела е много малка.

    Инсталацията ми е двупроводна, занулих уреда... т.е. свързах "земя" и "нула", но това не е нещо, което се препоръчва (аз просто нямах друг вариант). Внимавайте само да не обърнете фазата и нулата в този случай, защото резултата е...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 8 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 34
    Последно: 18-08-16, 06:01
  2. бойлери със серпентина
    От ilenes във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 27-10-11, 07:09
  3. мнения за проточни бойлери - Diplomat
    От d_karchev във форум Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 08-05-10, 01:09
  4. Термопомпени бойлери
    От denuchi във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 23-07-08, 12:08
  5. Термопомпени бойлери
    От markoni_bg във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 03-05-08, 21:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе