Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 112

Свързване на бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. HRS
    HRS е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    2
    #16

    Re: Свързване на бойлер

    ЗАРЕЖЕТЕ ГОЛЕМИТЕ БОИЛЕРИ !!! КУПЕТЕ СИ ЕДИН ПРОТОЧЕН И СИ РЕШАВАТЕ ПРОБЛЕМИТЕ НЕ ИЗИСКВА МНОГО МЯСТО И СРЕДСТВА САМО ИНСТАЛАЦИЯТА ТРЯБВА ДА Е ДОБРА И ГОТОВО. АЗ КАРАМ ВЕЧЕ 3 ГОДИНИ С ТАКЪВ И СЪМ МНОГО ДОВОЛЕН :Super:

    Mod EDIT Slero: Добре дошъл. Надявам се, че тези главни букви не означават висок тон... ако е така, имай предвид, че това не е прието тук.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #17

    Re: Свързване на бойлер


    @HRS
    Виж тази тема - опита ти може да е полезен!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    28
    #18

    Re: Свързване на бойлер

    да ам знаете ли че под 50°С има опасност от развиване на легионела.

    А някой химик има ли. Интересува ме катодната защита.

  5. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #19

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от TexHuk
    да ам знаете ли че под 50°С има опасност от развиване на легионела.

    А някой химик има ли. Интересува ме катодната защита.
    Анодния протектор ли имаш предвид?

  6. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #20

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от TexHuk
    А някой химик има ли. Интересува ме катодната защита.
    Не съм химик, но разбирам малко от ел. техника. Самоделна /ако нямаш такава/ се прави като се зачистят с пила 4-те извода /тръбите/ на нагревателя. Увиват се и запояват всичките тръбички с не много тънък меден проводник, който се вързва към /зануляването на/ казана. По този начин потенциалите на нагревателите и казана се изравняват и спира електролизата, т.е. изяждането на нагревателя и казана.*
    P.S. Някой ще каже, че нагревателя е набит на фланеца и е надежно свързан електрически към казана. Това не е съвсем така.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #21

    Re: Свързване на бойлер

    @ KTT,ако този самоделен метод е достатъчно ефективен,защо тогава производителите на бойлери са се ориентирали към доста по-скъпия метод с магнезиевия електрод?

    @ TexHuk,и аз не съм химик,но тази защита за която говориш представлява най-общо поставяне на магнезиев електрод в казана на бойлера с цел да се обърне посоката на неизбежната електролиза в среда от електролит,какъвто е питейната вода. Тоест,при електролизата да се разрушава магнезиевият електрод(който периодично трябва да се подмена),а не казана на бойлера,който играе ролята на втори електрод.

  8.  
     
  9. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #22

    Re: Свързване на бойлер

    Lazar,
    за съжаление не мога да ти отговоря на този въпрос. М.б. е по-трудоемко и по-скъпо да направиш това за което писах, отколкото да сложиш фабрично друг електрод, който да скапе себе си, нагревателя, казана или всичко след точно N години и* съответно да се принудиш да купуваш нов бйлер, казан, нагревател. Ако се произвеждаха вечни уреди, то фирмите щяха да фалират до момента. Задачата е рано или късно да имаш нужда отново от тях и да продалжиш да им снесяш левчета.
    Това за което писах го правя вече на 2-я си бойлер. Първия протече защото се скапа терморелето и за малко да гръмне, но казана се разцепи по шевовете. Но за сметка на това кара от 69 г. до миналото лято.
    Всеки и най-малко разбиращ електротехник може да обясни откъде идва електролизата в бойлера - причините са две:
    - лош контакт между нагревателя и шайбата на която е набит/съответно и към казана/;
    - ниско изолационно съпротивление на "глината" / не знам как правилно се казва - изолатора вътре в нагревателя /бялото между реотаните и тръбите//;
    Разбира се за лоши контакти и ниско изолационно съпротивление трябва да се сещаме, че говорим за десетки ампери ток а не мерене на съпротивление с мултицет. Качеството на водата е даденост за всяко селище.
    На практика поради горните 2 причини се получава потенциална разлика - тръба на нагревател - казан, която варира между 0 и 220*корен от 2* волта /моментната стойност на напрежението/.
    А и 4 спойки, 10-20 см. меден проводник и 5 мин. време няма да затруднят никой. Не е голям зор. Ако тръгнете да го правите, ще ви е нужен малко по-мощен поялник -100 вата и нагоре а най-добре "Лава".

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #23

    Re: Свързване на бойлер

    КТТ ,
    Абсолютно си прав за това което описа .
    Мисля че мога да отговоря на въпроса на Лазар .Поради изисквания за сигурност от Електролабораториите които дават сертификата за производство на домакински електроуреди.
    На времето на чугунено поцинкованите бойлери на нагревателя поставяха калпачок с доста голяма дебелина, който предпазваше в значителна степен нагревателя но не и водосъдържателя.Имал съм случаи в миналото на повече пробити водосъдържатели ,отколкото нагреватели. Имай в предвид че електролизата продължава макар и със същественно намаляне на процеса при твоя вариянт. Но както каза нищо вечно няма на този свят.

  11. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #24

    Re: Свързване на бойлер

    toto1,
    опасявам се* че не си ме разбрал съвсем на 100 % правилно. Няма ли потенциална разлика между тръба на нагревател и казан мисля че, не би могло да се случи електролиза. Та за това говорих - /5 мин./- 1 жица, 4 спойки, 1 болт и но-проблем.*

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #25

    Re: Свързване на бойлер

    Тук хубаво объркване е настанало.
    Токовете на корозия не зависят от нагревателя.
    Старите бойлери бяха с голяма бронзова гайка стегнати към фланеца.
    Подцинкована ламарина също корозира с времето без да е прилагано напрежение
    Имам схемата на устройство за защита на автомобила от корозия.
    Свалях я от руските сайтове за автоелектроника.Когато я издиря от архивите си ще я кача някъде.
    "Калпачока" се поставяше за по бързо отвеждане на топлата вода.Установи се обаче че така се скъсява живота на нагревателя и елпром Варна спряха да поставят тая щуротия.

  13. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #26

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Тук хубаво объркване е настанало.............................................
    badr,
    шапка ти свалям за всичко писано до момента от теб в този форум и страшно много те уважавам.
    Нo, не говорим за корозия а за потенциални разлики на напрежение от което се поражда електролизата при бойлерите и аз "нагло твърдя", че причините са - .......................... и защитата е ............................... мисля, че се изразих ясно по-горе.
    Смятам, че съм прав и стрелям на месо.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #27

    Re: Свързване на бойлер


    Прав си.Аз се отплеснах по антикорозионата защита.
    А сега мога ли да надникна без да се опасявам от някой заблуден куршум


  16. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #28

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от badr

    А сега мога ли да надникна без да се опасявам от някой заблуден кършум
    Не, стрелям и не гледам кво става. Зaлягай, че ми се приспа.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #29

    Re: Свързване на бойлер

    @ KTT,това ,което си описал:

    Цитат Първоначално публикувано от KTT
    Всеки и най-малко разбиращ електротехник може да обясни откъде идва електролизата в бойлера - причините са две:
    - лош контакт между нагревателя и шайбата на която е набит/съответно и към казана/;
    - ниско изолационно съпротивление на "глината" / не знам как правилно се казва - изолатора вътре в нагревателя /бялото между реотаните и тръбите//;
    не са причините,които предизвикват електролизата.Доколкото разбирам искаш да кажеш,че ниското изолационно съпротивление на шамота позволява протичане на ток между реотана и медната му обшивка.Ако е така не си прав!Електролизата е правотоков процес,който не е свързан с променливотоковото захранване. За нея не нужно външно захранване.Точно обратното-това е източник на енергия.Основава се на потенциалната разлика на два електрода от различен метал,потопени в електролит. Единият електрод е казана на боилера. И за да не протича електролитния ток от него към другия електрод и да го разрушава, а обратно,за материал на другия електрод се избира такъв,с по-голям потенциал - Mg,Zn и др.(позволявам на някой химик да ме допълни ако трябва ). А този метод,който описваш за изравняване на потенциалите,може и да има някакъв ефект-не знам!


    // Добавено:
    Ето това намерих като определения в

    Катодна поляризация. Принципът на защита се състои в това че маталът приемайки електрони се превръща в катод и следователно нетрябва да кородира. Катодната поляризация на метала се постига по два начина: чрез външен източник на постоянен ток – катодна, или с помощта на протектор – протекторна.
    Катодна защита: При свързване на дадена метална конструкция с отрицателния полюс на външен източник на постоянен ток, потенциала на метала се измества към по-отрицателни стойности и металната кострукция теоретично не трябва да кородира.
    Протекторна защита: Защитаваната метална конструкция се поствя в контакт с по-активен метал, с който образува макрокорозионен галваничен елемент. Основни изисквания към протекторите са да бъдат активни, непасивиращи се метали с ниска себестойност.
    Анодна поляризация: Върху повърхността на метала се фирмира оксидно покритие с голямо съпротивление, което пасивира метала. Корозията се забавя поради анодна поляризация на метала, чиито потенциал се измества в положителна посока.
    Анодна защита: Състои се в свързване на защитавания метал с положителния полюс на източник на постоянен ток, при което в резултат на елекролиза върху метала се отлага пасивираю оксиден слой
    Протекторна защита: Металната конструкция се прикрепва или съединява чрез метален проводник с катоден протектор.
    Аз по-горе говорих за Протекторна защита Ако не това е бил въпроса на @TexHuk-моля за извинение,но тук има кратки обяснения и на другите термини.

  18. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #30

    Re: Свързване на бойлер

    Lazar,
    казах отначалото, че не съм на ти с химията.
    Опитвам се да обясня, че поради изброените от мем причини на повърхноста на нагревателите има напрежение /потенциална разлика спрямо казана който е сериозно занулен/ . Колкото и да е малко това напрежение не ми се вярва с нещо да облекчава тези процеси ако не ги поражда, както казваш ти.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.
    От kojcho във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 10-03-22, 11:02
  2. Свързване на бойлер
    От valor във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 12-11-12, 14:37
  3. Отговори: 0
    Последно: 21-10-11, 23:27
  4. Свързване на ел. табло за бойлер..
    От vassil_dinkov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 21-05-10, 02:34
  5. Свързване на бойлер със серпентина
    От todoplam във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 19-10-09, 13:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе