Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    105
    #1

    Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Здравейте съфорумци!

    Изпаднах в ситуация, която никога не съм допускал, че ще се случи...Купих си нов бойлер Елдом - Дипломат (Хоризонтален, че няма място за друг) и дойде моментът да го свържа електрически. Отворик капака и...се оказа, че не виждам клеми за свързване на проводниците!!!

    Досега съм монтирал/поправял няколко бойлера по-стари модели (с ключ, даже един с елекронно управление пак на Елдом), ама там всичко си беше ясно...

    Новият ми бойлер е модел 72247Х, на панела има двуполюсен прекъсвач (вкл/изкл), терморегулатора и термозащитата (максималнотокова защита) са отделни елементи (т. е. не са обединени в един модул, че чух, че имало и такива).

    Ще бъда благодарен на всеки, който може да помогне.

    Поздрави!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #2

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Цитат Първоначално публикувано от kojcho
    Новият ми бойлер е модел 72247Х, на панела има двуполюсен прекъсвач (вкл/изкл)
    Извади го този ключ и виж колко проводника влизат в него.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Огледай термозащитата от страната, която не е към тебе - там е ключа за бараката!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    105
    #4

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Колеги, ключа и без да се изважда се вижда, че и на четирите клеми (вход и изход) има проводници монтирани фабрично с кабелни обувки. Но по съвета на Лазар огледах термозащитата и там наистина видях 2 свободни клеми...Може би наистина там трябва да се свържат проводниците. Но от друга страна, като гледам схемата, която са дали, там захранването трябва да се подаде на ключа (и това според мен е нормалното положение). Аз и затова изпаднах в недоумение като от една страна гледам схемата, а от друга страна - ключът е опроводен...

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Ако не си наясно със жичките извикай майстор, че да не стане беля. Следващия път си купи бойлера с монтаж. Във Варна така правим и направо то завода идват с бойлера и ти го монтират. Идва по-евтино от колкото да си го купиш от техномаркетите. Сега те въветвам да вземеш фотоапарата и да снимаш бойлера да му видим окабеляването и да сканираш схемата. Така ще получиш адекватен отговор.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #6

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    В един бойлер има 5-6 проводника максимум. Или снимай както те посъветваха по-горе или проследи и опиши къде отиват проводниците от ключа.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Цитат Първоначално публикувано от kojcho
    Колеги, ключа и без да се изважда се вижда, че и на четирите клеми (вход и изход) има проводници монтирани фабрично с кабелни обувки. Но по съвета на Лазар огледах термозащитата и там наистина видях 2 свободни клеми...Може би наистина там трябва да се свържат проводниците. Но от друга страна, като гледам схемата, която са дали, там захранването трябва да се подаде на ключа (и това според мен е нормалното положение). Аз и затова изпаднах в недоумение като от една страна гледам схемата, а от друга страна - ключът е опроводен...
    Снимай схемата, която са дали за свързване и я публикувай тук. Така няма да гадаем в продължение на 100 поста кое, как и защо.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    192
    #8

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Lаzar е съвсем прав - проводниците се връзват на термозащитата. И да не пропуснеш зануляването.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    105
    #9

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Благодаря на всички отзовали се на моят проблем. Ще проверя с мултицета дали при свързване към термозащитата има верига. Ако не стане, ще пусна тук схемата, която са дали и снимка. За зануляването - пуснал съм отделен проводник специално за тази цел, тъй като ключът на бойлера прекъсва и фазата и нулата.
    Поздрави!

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Сигурен съм в това, което ти казвам! Аз също бях изненадан като тебе при откриването на това нововъведение.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    105
    #11

    Re: Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Здравейте всички!

    Проблемът е решен! Наистина, Лазар е прав! Оказа се, че мрежовото напрежение трябва да се включи към термозащитата!!! Невероятно, но факт!

    Специална благодарност за Lazar и Profyt, както и за всички отзовали се на моя пост!


  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Aug 2010
    Мнения
    1
    #12

    Re:Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Огледай термозащитата от страната, която не е към тебе - там е ключа за бараката!
    здравей,можеш ли да ми кажеш нулата или фазата са работни(нулата ли влиза в терморегулатора?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re:Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    На схемата, която са залепили Елдом от вътрешната страна на капака няма означени фаза или нула, което значи, че няма значение дали терморегулаторът ще прекъсне фазата или нулата.Това е за бойлери с механично управление, за електронните не съм сигурен.

  17. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #14

    Re:Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    Тези модели термозащити са обозначение на клемите (не се сещам в момента, но нещо като L1, L2 и N1, N2). Разположени са на кръст. Срещу червения проводник трябва да се свърже нулата, а срещу синия фазата. Защитният проводник се свързва с заземителния проводник или с нулевия преди да бъде прекъснат от бойлерното табло.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    162
    #15

    Re:Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.

    През термозащитата минават и фаза и нула, след това двата проводника минават през светещия ключ, през терморегулатора минава само фазата. Има варианти с входна двойна лустерклема има и без такава. Моя Дипломат си има клема.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпен бойлер на Елдом.
    От p0ckata във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 21
    Последно: 16-08-16, 17:53
  2. Бойлер Елдом с два анода ?
    От mitko20050 във форум Бяла техника
    Отговори: 0
    Последно: 24-12-13, 16:53
  3. Проблем с бойлер Дипломат
    От danas1970 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 16-04-13, 12:11
  4. Бързонагреваем бойлер Дипломат Б4 не се включва
    От gkolarov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 10
    Последно: 01-10-11, 16:14
  5. Бойлер Дипломат-повреда
    От Alamo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 08-06-10, 21:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе