Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 78
Like Tree22Одобрявам

Проблем с дефектнотокова защита?!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #61

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Еди я си намери ел.техник, че да не ти стане по трудния начин кое не ти е ясно!
    В тези стаи да не се измъчвате с токови удари?! Какви са тези утечки едновременно и то през хора?!? Има утечка само ако нещо не е в ред! Но никой не те спира ако искаш на всеки токов кръг си сложи ДТЗ - единствени плюс е, че ако има сработване ще ти е по лесно да локализираш проблема!
    Ти си извикай техник, защото явно на теб не ти ясно нищо по въпроса. ДТЗ е за защита на хора, а не просто защото е модерно. За същите тези хора пиша и аз. Достатъчно ясно се обосновах защо, къде и как. Ако не ти си разбрал, то е за твоя сметка, не за моя.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    ДТЗ може да се сложи и на цялото табло и на отделни токови кръгове.Ако се сложи на входа ще бута цялото табло при сработване. По принцип за жилищни помещения се слага на токови кръгове с контакти, битови ел.уреди, бойлери. Безпредметно е на осветление, тъй като едва ли ще бъркаш във фасунгата с голи ръце. Вече има доста литература по въпроса и ако те интересува, можеш да прочетеш. Има каталози на Шнайдер Илектрик в които е обяснено много добре кога, къде, как и каква ДТЗ да си поставиш. Въпрос на личен избор и средства. Моята инсталация е двупроводна, нямам ДТЗ и още не сме се изтрепали в къщи.
    Никой досега не съм го видял да сменя крушка с изолиращи ръкавици, ботуши или килимче. Същевременно много „къдърно“ направени ел. инсталации от някои „специалисти“ съм виждал, при които масово се прекъсва нулата, а не фазата за осветлението. А някои от тези „специалисти“ дори и не предполагат как се свързва и фасонката дори. Аз също съм с двупроводна система и няма жертви от нея.
    Този пост е редактиран от Еди; 04-07-14 в 19:08.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #62

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Ти си извикай техник, защото явно на теб не ти ясно нищо по въпроса. ДТЗ е за защита на хора, а не просто защото е модерно. За същите тези хора пиша и аз. Достатъчно ясно се обосновах защо, къде и как. Ако не ти си разбрал, то е за твоя сметка, не за моя.
    Е питаш уж а после и обиждаш - наглост вместо неудобство от неграмотността си!
    Оставам с утехата поне това което споделих да е за останалите които ще проявят повече интелект...
    Както и да е! Пази се и внимавай, че да не стане беля с твоята самонадеяност!

  4. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #63

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Аз също съм с двупроводна система и няма жертви от нея.
    Като си с двупроводна инсталация, каква ДТЗ те гони? Разбирам, че не си ел. техник и тогава наистина си намери някой да ти свърши работа, за да не патиш. КАдърно направените инсталации и фасонГите няма да ги коментирам.

  5. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #64

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Гледам се разбирачи тука ( в най-добрия смисъл на думата разбира се......) , та да попитам и аз.... почти по темата - Как да свържа КАТОДЕН ОТВОДИТЕЛ на двупроводна инсталация в апартамент? Само на определен кръг - примерно контакти в едната стая.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #65

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Като си с двупроводна инсталация, каква ДТЗ те гони? ....
    Успокойте топката! Тук си имаме един, който почти дисертация написа по темата "ДТЗ и двупроводна линия".

  7. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #66

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Пат не става твоята работа без заземяване... Помислете партийно с комшиите да си инсталирате в ГРТ-то във входа, че там има и заземление! Нещо общо да пази целия вход! Другия вариант да си прекараш заземителен проводник надали ще ти допадне...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #67

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Гледам се разбирачи тука ( в най-добрия смисъл на думата разбира се......) , та да попитам и аз.... почти по темата - Как да свържа КАТОДЕН ОТВОДИТЕЛ на двупроводна инсталация в апартамент? Само на определен кръг - примерно контакти в едната стая.
    http://www.schneider-electric.bg/doc..._Catalogue.pdf - Мисля, че това ще ти свърши по-добра работа от обяснения.

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #68

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Е питаш уж а после и обиждаш - наглост вместо неудобство от неграмотността си!
    Оставам с утехата поне това което споделих да е за останалите които ще проявят повече интелект...
    Както и да е! Пази се и внимавай, че да не стане беля с твоята самонадеяност!
    Питам от учудване, а не от незнание. Аз знам как да се пазя, но благодаря за загрижеността. А за интелекта, как да ти го кажа, че в случая ти липсва без това да е обида? По казуса по-горе аз казах каквото мисля и който наистина има повечко интелект ще разбере, който не - няма да разбере.

    п.п. За потребителя, който имаше проблем с ДТЗ - ако го направиш както аз ти споменах, няма да имаш подобен проблем, ако не ще продължаваш да оставаш без ток в цялото си жилище, докато не установиш причината по начина проба-грешка.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Като си с двупроводна инсталация, каква ДТЗ те гони? Разбирам, че не си ел. техник и тогава наистина си намери някой да ти свърши работа, за да не патиш. КАдърно направените инсталации и фасонГите няма да ги коментирам.
    Я пак прочети по-внимателно, кой има проблем и кой дава някакво решение на проблема!

  11. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #69

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Да, сгрешил съм, за което се извинявам. Проблемът не е твой, но недей да съветваш други за неща, които не са ти много ясни.

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #70

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Тъй като няма "земя" наблизо, а блока е пълзящ кофраж т.е. има много арматура в него, мога ли да ползвам някоя дебела арматура от конструкцията (стените) за заземяване? Не е проблем да поразкъртя малко и да стигна до такава.

  13. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #71

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Опасявам се, че няма да свърши работа или поне няма да е надеждно! Дори добре да е заземена арматурата - чак в основите на блока то разстоянието ако е голямо от апартамента ти до основите и имайки в предвид голямото съпротивление на арматурата може би ще превишиш допустимото по стандарт за заземител!
    Принципно за изграждане на заземление се използва поцинкован кол или 2 ако се наложи свързан с дебел меден кабел до таблото... Но в блока долу където е ГРТ-то има си заземление - може от него да си изтеглиш меден проводник до таблото в апартамента и да го използваш за заземител!
    Сещам се за един опит с който лесно да се провери заземяването но е опасен и непрофесионален! Дори не ми се иска да го пиша... Обаче ще го напиша все пак!
    За проба можеш да използваш 100W крушка свързана между фаза и проводника който ти е заземител и измерваш напрежението м/у заземителен проводник и нулата, която ти идва от апартаментското табло и ако ти е под 4V то заземлението ти става и ще върши работа! Ако е над 6V - не става заземлението!
    Този експеримент е опасен да се прави с арматурата в жилищна сграда!!!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #72

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Да, сгрешил съм, за което се извинявам. Проблемът не е твой, но недей да съветваш други за неща, които не са ти много ясни.
    И аз ще те посъветвам тогава същото. Ако в някой прекрасен момент от твоят живот, ти просветне какво съм имал предвид, ще си разбереш грешното мислене.

  16. andoniy
    Guest
    #73

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    То, като се замисля май в кабелната е най-вече проблема... . Вече сериозно - нулата и земята са обединени в ГРТ-то (главно разпределително табло). Иначе казано, не че съм корифей в областта..., но е глупаво да се купуват дефектнотокови защити - ей-така, само за да се пробват... . А то, като гледам, не знаете и как.. . Разбирам, че на колегата му е трудно просто му дайте малко време. Четейки постовете ви така и не разбирам какво общо има падането на дефектнотокавата защита в твоя апартамент с тази на комшията.А и с зачестилите отпадания на другите комшии... и техните климатици.. . Това е все едно да кажеш "на комшията гумата му започна да спада , а вече и моята, ама и на другите започна откакто карат с безкамерни гуми...

  17. Novice
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    2
    #74

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Еди моля те прочети още малко за тези защити!
    И, как така ще наричаш утечка през хора!?
    Също така, ако иска да минава тока, и през 5 човека на веднъж, нека да си пада без причина, значи някъде има дефект по уредите които в момента са докоснати!
    Аз си мисля, че ти си разбрал, че този ток винаги минава през човека и така събираш млА!
    По твоята логика защитата трябва да се измерва в броя живущи в помещението, и както си е метнал за едно 4-членно семейство ДТЗ трябва да е 60млА , за 8 човека 120 млА, значи в Мловете трябва да е над 150А :D :D
    Да хубаво е да се сложат на отделните кръгове защити, но не заради друго, ами за по лесно локализиране на проблема, и както споменаваш да не ти изключва всичко, не е добре ДТЗ да е като обща!
    Разбери това е защита за хора както пишеш, и ти!Не трябва да минава през хора по голям от 30мА
    Отечка може да се каже в някой уред в които фазата преминава към нула или земя, поради дефект, или кабел който е ударен под мазилката и фазата прави връзка с земя или нула-земя
    Не знайни причини за падането на ДТЗ мога да добавя, че може да изключи и от електростатично електричество в които го има в новите апартаменти а също и в някои дрехи!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от andoniy Виж публикацията
    То, като се замисля май в кабелната е най-вече проблема... . Вече сериозно - нулата и земята са обединени в ГРТ-то (главно разпределително табло). Иначе казано, не че съм корифей в областта..., но е глупаво да се купуват дефектнотокови защити - ей-така, само за да се пробват... . А то, като гледам, не знаете и как.. . Разбирам, че на колегата му е трудно просто му дайте малко време. Четейки постовете ви така и не разбирам какво общо има падането на дефектнотокавата защита в твоя апартамент с тази на комшията.А и с зачестилите отпадания на другите комшии... и техните климатици.. . Това е все едно да кажеш "на комшията гумата му започна да спада , а вече и моята, ама и на другите започна откакто карат с безкамерни гуми...
    За комшиите мога да споделя една случка. За ДТЗ не можем да го сравним с гумите на комшията. Защото земния проводник е общ!
    Преди 4 години правехме една кооперация, всичко както трябва да си е, по проект изпълнено!Мина лаборатория без проблем, лично аз обикалях от апартамент на апартамент, от стая на стая с тях!
    След един месец, ме извикаха на монтаж на ново настанено семейство.Защитата падаше от време на време, и хората се оплакваха, че падала и преди!
    Закачих волтметъра на нула-земя и си спомням , че беше недопустимо от порядъка на 90в тогава слязох до ГРТ, и там същото, за съжаление нямах време да търся проблема.
    Качих се в апартамента обясних на хората как стоят нещата, и че трябва да изключа тази защита докато не си намерят проблема, аз тогава нямах време, и им казах да търсят човек от фирма, или човек който със сигурност знае какво прави.
    Ок, Откачих земята от клемореда, и занулих земите в таблото!
    Преди 4 месеца ми се обаждат от същата кооперация от друг апартамент, човека си сменил бойлера и искаше да му го свържа. Започнал да звъни на всички от указателя си с моето име
    Отивам аз, и като измерих ми стана ясно, че има проблем в таблото или по кабелите.
    Отворих таблото, и какво да видя ДТЗ беше свързана по много хубав начин
    Кабелите от бойлера си бяха от долу L-N земния проводник си беше на мястото, но от горе с допълнителни мостове директно от 63A АП си взема две фази, тоест бойлера получава 2 фази и една земя
    Попитах предния бойлер дали е работил, и човека ми каза, че много бавно стоплял, и го пускал рядко, и че някакъв чичка комшия бил сменял нещо в таблото и правил нещо там, аха ясно викам аз...
    Чичката е използвал Земния проводник вместо нула, а втората фаза е изолирал.
    Всичко възстанових, дори и с един 16А АП човека е на пред, защото имаше добавен на входящата нула такъв
    И тогава се светнах защо преди 4 години на 8 ет имаше напрежение на земята.
    Извод по въпроса:Нищо чудно, и там някой да е направил някоя простотия, и за това да им падат защитите на всички апартаменти.
    Този пост е редактиран от standem; 25-11-14 в 02:40.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2015
    Мнения
    11
    #75
    Здравейте!
    Тъй като се разминах на косъм с пожар от късо стигнах до тази тема.
    Искам да попитам мога ли да сложа такава защита?
    До бойлера и печката ми идват по 3 кабела, но контактите са с два и са занулени с мост.
    Интересното е че печката и контактите са на един кръг.
    Белята беше при фурната за вграждане,изпекла захранващия кабел зад нея и изолацията падна като го докоснах.
    Та мога ли да монтирам ДТЗ???
    Този пост е редактиран от avenger; 27-02-15 в 11:38.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Дефектнотокова защита
    От john_doe във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 36
    Последно: 21-12-11, 18:51
  2. Искам да си сложа дефектнотокова защита за банята с ключ
    От tomkat във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 11
    Последно: 14-06-10, 09:26
  3. дефектнотокова защита
    От maddog9 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 07-02-08, 20:42
  4. Отговори: 26
    Последно: 03-08-07, 01:35
  5. PC -> TV и дефектнотокова защита
    От Edin_Lud във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 03-09-05, 19:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе