Резултати от 1 до 14 от общо 14
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Alexi

ВиК проблем/питане...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    72
    #1

    ВиК проблем/питане...

    Здравейте,имам следният ВиК проблем:

    бойлера в банята му капе възвратният клапан като загрее(дотук нормално ),наскоро си сложих малко бойлерче в кухнята,на което също като загрее му капе клапана(пак нормално). Проблема,е че когато работи големият бойлер в банята(на около 5-6 метра тръбен път от този в кухнята),този в кухнята почва да капе,независимо че не е пуснат да работи. До колкото прочетох това е сравнително нормално и май е индикация за налягане в тръбите по-високо от нормалното,ама не съм особено сигурен и за това ми е питането тука дали е нормално ?
    Евентуално как мога да си реша проблема с капещите клапани,ставали с редуцир винтил на входа на студената вода още когато влиза в апартамента? На теория би трябвало да става,но на практика не виждам как ще предотварти, когато загрее бойлера да не отваря пак клапана. Някой ако е правил нещо по въпроса ще съм му благодарен да сподели опита,че не мога да свикна с мисълта да имам "нещо капещо" в кухненският шкаф и да му мисля отвеждането му

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #2

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    високо ти е налягането .. имахме подобен проблем цялата сграда ( ново строителство ) ... от ВиК реагираха и сложиха редуцил вентил за цялата сграда в мазето и проблема се реши

  4. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    72
    #3

    Re: Отговор: ВиК проблем/питане...

    ами и аз стигнах до тоя извод,ама как се подхожда с ВиК......отивам и казвам да ми се премери налягането?

    П.П. И аз съм ново строителство и на 2-и етаж,та от атм може да ми е високото налягане

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #4

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Да не би да имаш друг възвратен клапан преди тези двата?
    Или някой от крановете преди след водомера го играе възвратен клапан.
    Сега го измислих - Като почне да капе някой отварянето на кран на студената така че да капе 3 пъти по-бързо, би трябвало да спре.
    При новите комбинирани възвратно-предпазни клапани е нормално да не капят.
    При старите е нормално пък да капят.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #5

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Щом е ново строителство при водомера има възвратен клапан.Възможно решение НаправиСам.bg • Виж темата - Едно решение за капещ клапан на бойлер

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    72
    #6

    Re: Отговор: ВиК проблем/питане...

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Щом е ново строителство при водомера има възвратен клапан.Възможно решение НаправиСам.bg • Виж темата - Едно решение за капещ клапан на бойлер
    При водомера не виждам да има възвратен клапан,само водомер си е....иначе темата съм е видял,ама няма как да го направя това в кухнята .....то идеята не е как да изведа капенето от възвратният,а как да го спра по "нормален" начин .....иначе когато капе и пусна някоя от чешмите спира да капе..нормално,освобождава налягането.
    Мен повече ме хвана мнението на @Алекси,само трябва да видя ВиК как да ги размърдам да ми го проверят налягането . Сега като се замисля(не знам колко има нещо общо по темата) на съседите са им много шумни чешмите и се чуват,чува се самото им пускане и се чува как водата тече по тръбите(може и да е как се удря в мивките )

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #7

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    това зависи от самата батерия .. некачествените шумят .. относно ВиК - съседа се занимаваше с тях ,мисля че пусна някакво оплакване щото той е на първия етаж и при него беше още по изявен ефекта - аз съм на втория ..
    kiril30 одобрява това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    72
    #8

    Re: Отговор: ВиК проблем/питане...

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    това зависи от самата батерия .. некачествените шумят .. относно ВиК - съседа се занимаваше с тях ,мисля че пусна някакво оплакване щото той е на първия етаж и при него беше още по изявен ефекта - аз съм на втория ..
    Ами тея дни ще се ходи до ВиК та да видим какво могат да направят

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #9

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Не съм водопроводчик, просто расъждавам:
    Нещо ми е трудно да си представя как един бойлер повишава налягането в цялата система на ВиК.
    1. При загряване на един бойлер 80литра от 20-60гр., водата увеличава обема си към 2-2,5 литра - приблизително. При това това става да речем за 1-1,5часа примерно.
    2. Във всеки бойлер (20бр. да речем) във блока има въздух който служи за буфер и се мачка и поема част от налягането.
    3. Клапаните трябва да върнат част от налягането във общият водопровод, т.е. отива към останалите бойлери(20бр.), който спокойно могат да поемат общо 2 литра вода.
    4. Освен това налягането трябва да е много близо го граничното за клапаните.
    5. Никой в блока не трябва да пуска никаква вода в продължение на този час, час и половина.
    6. Никой от крановете на апартаментите не трябва да капе че да освобождава налягането.


    Имам манометър на водопровода и при мен е било до 6Атм., обикновено около 5Атм. и никога не е капало от клапана. Капе като затворя крана на входа на бойлера - това само за проверка на работата на клапана. Прокапва към 5 мин. след затваряне на крана.

  12. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #10

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    имаш една грешка - водата не се връща във водопровода ,имаш възвратен клапан на входа на студената вода към бойлера .. от там всичките ти разсъждения са грешни - остава една малка затворена система - твоята локална ВиК инсталация за топла вода ,в която лесно можеш да повишиш налягането с 3-4 бара загрявайки водата до 70-80° и от 6 да стане 9 и да избие клапана

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #11

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Новите предпазно възвратни клапани пропускат малко количество назад към студената вода.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    21
    #12

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Предпазно-възвратните клапани наистина пропускат малко количество вода назад по студената тръба и така освобождават налягането в бойлера. Ако няма монтиран възвратен клапан след водомера ( както казва автора на темата ) най-вероятно е високо налягането в сградата особено на по-ниските етажи.
    Ако се смени клапана на малкия бойлер в кухнята с такъв, който отваря малко по-късно от клапана на бойлера в банята, няма ли цялото капане да се поеме от този клапан в банята и така поне шкафа в кухнята да е сух.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2016
    Мнения
    14
    #13

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Здравейте, не видях къде точно мога да пусна моя проблем, затова го пиша тук .

    Доста интересно поведение на водомерите -
    * общо 4 водомера, 2 в едната баня и 2 в другата баня, ново строителство, предвидено централно топлоподаване и парно.
    * монтиран бойлер в едната баня с цел резервен вариант и докато пуснат топлата вода от топлофикация. Бойлерът е свързан с двете бани с цел да има топла вода от бойлера и в двете бани и в кухнята.
    * Проблемът - бойлерът влива топла вода в тръбите за топла вода както в едната баня така и в другата, т.е въпреки че имат 2 отделни водомера за топла вода на практика баните сега са свързани, когато пусна топлата вода в едната баня тя дърпа 80 % от водомера в банята и 20 % от водомера в другата баня, НО когато е спряна водата, единият водомер се върти бавно ( отчита), а другият се върти бавно назад.....

    Мнения по този проблем ? и как мога да го оправя ? Явно от едната тръба прелива топла вода в другата тръба...... магия :Д

    П.С нямам спирателен кран , който да разделя двете бани сега ( те са свързани с топлата вода, въпреки че имат 2 водомера за топла вода) и бойлерът е изолиран със спирателен кран когато пусна водата във водомерите, но реалната връзка е тази тръба между баните, която няма как да я спра/изолирам.
    Този пост е редактиран от avenger; 09-01-17 в 18:13.

  17. Member Аватара на ceco7
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    619
    #14

    Отговор: ВиК проблем/питане...

    Когато ползваш бойлер, крановете на щранговете за топла вода трябва да са затворени. Ако ползваш топла вода там където е захранен бойлера ще се върти само водомера на студената вода , който едновременно подава вода към бойлера и смесителя. Все пак смесваш горещата вода със студена за да направиш комфортна температура, нали. Когато ползваш същата топла вода , но в друго помещение ще ти се отчита смесването на водата от единия водомер и захранването на бойлера при другия водомер.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Питане
    От InternetZombie във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 4
    Последно: 25-06-10, 00:14
  2. питане за wi-fi
    От kemo във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 11-06-10, 10:44
  3. питане
    От tankia във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 16-11-08, 20:33
  4. Питане ...
    От Daskala във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 14-05-04, 10:03
  5. IE питане ...
    От ap_pz във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 17-08-03, 17:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе