Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 64

Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    23
    #1

    Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Посоченият в заглавието на темата дефект съпровожда моя ASYB12LDC още от закупуването му. В началото досадното тък-тък-тък-тък се появяваше епизодично при QUIET режим на вентилатора. С нежно шамаросване на вътрешното тяло по лявата буза FUDJITSU-то си вземаше бележка и послушно млъкваше. Понеже доскоро го ползвах основно за охлаждане успехите със шамаросването приспаха бдителността ми дотолкова, че се сетих да извикам монтажната фирма два месеца преди да изтече гаранцията. Естествено дойдоха, почнаха дежурното увъртане и т.н и пр... В крайна сметка кандисаха, че втулката трябва да се смени. В офиса си записаха, дадоха заявка до "центъра" и така вече три месеца. Междувременно машината излезе от гаранция, привикна на шамаросването и вече не му обръща никакво внимание. Така, че най вероятно ще ми се наложи да пия една студена вода, т.е. да се запретна и да си оправя втулката сам. Нямам никакъв проблем с ръцете и пръстите, в смисъл че не са никак "леви и двете" и "всичките пръсти не са ми палци". Сигурен съм че с помощта на една коректно поднесена методика за разглобяване и достъп до въпросния детайл мисията ще бъде успешна. Сигурен съм също, че това ще бъде от голяма помощ за доста други колеги , тъй като разбрах, че съм един от многото с такъв проблем, и че това си е детска болест на въпросния модел.
    Така че колеги - моля откликнете на горещата ми молба !

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #2

    Re:Fujitsu ASYB12LDC-ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от oldfirehand
    Сигурен съм също, че това ще бъде от голяма помощ за доста други колеги , тъй като разбрах, че съм един от многото с такъв проблем, и че това си е детска болест на въпросния модел.
    Не само натвоя модел, а и на моя (виж подписа). И моя от нов има този проблем, но в момента това ми е бял кахър. Имам по-сериозен проблем с моя трактор, окачен на стената .

  4. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #3

    Re:Fujitsu ASYB12LDC-ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    Имам по-сериозен проблем с моя трактор, окачен на стената .
    Що бе, avast3... какво ми е на Хитачиту?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #4

    Re:Fujitsu ASYB12LDC-ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Що бе, avast3... какво ми е на Хитачиту?
    Говорех за трактора, а не за вентилатора. Той за сега си е добре...докато дойде зимата

  6. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    23
    #5

    Re:Fujitsu ASYB12LDC-ремонт на лагерната втулка на турбина

    Давайте, давайте по темата колеги, тракторите по-нататък ше ги оправяме:-). Казвайте откъде да го подхващам моя. Четох мнения /а и на мен така ми се струва/, че се разхлопва не остта на турбината във втулката, а самата втулка в пластмасовото си гнездо. Като повдигам турбината през щорите с пръст се усеща осезателен луфт, който може да е само между втулката и гнездото й. Не може да няма в такъв сериозен форум колега, който да не е наясно с проблема.
    Хайде, моля ви се!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #6

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg418807
    Можеш да ползваш търсачката на форума . Мисля, че тук-там се намира инфо.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    23
    #7

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от avast3
    http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg418807
    Можеш да ползваш търсачката на форума . Мисля, че тук-там се намира инфо.
    Това го четох. Ама няма упътване как се стига до въпросната втулка. Аз пробвах оттук-оттам, свалих бая работи, обаче не успях да си осигуря достъп. Затова отправям този зов за помощ, ама засега нещо...

  10. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    515
    #8

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Втулката е във гумен тампон, трябва да свалиш първо него и после да извадиш втулката.
    Едва ли ще стане без да се разкача вътрешното тяло

  11. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    23
    #9

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбинk

    Цитат Първоначално публикувано от vclima
    Втулката е във гумен тампон, трябва да свалиш първо него и после да извадиш втулката.
    Едва ли ще стане без да се разкача вътрешното тяло
    От това се опасявам най-много. А иначе на един KELON 24-ка съм виждал как на място /на стената/ се сваля турбината:-). Ама в случая нямаме работа с KELON :-(
    Всъщност коригирам се - не беше KELON ами EMERSON. Не че има голяма разлика де :-))).

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #10

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Така, и аз да се включа. Испях след цялосно разгобяване да сваля турбината за да докопам въпросната втулка. Така, отворих турбината и стигнах до втулката. С огромно учудване установих че просто този тип вулка няма как дане даде проблем дори и след кратка работа. Втулката е пластмасова и наистина има луфт спрямо металния вал. Може би в началото не трака заради повечето твърда смазка, която и пречи, но с времето смазката се размива и луфта започва да става явен. За огромно съжаление, за да се стигне до турбината и ваничката трябва да се разглобят доста от нещата. Ще приложа снимков материал по-късно с обяснение все пак как става това. В крайна сметка на стената си остава да виси само топлообменника с държащия/закрепващ заден панел. Всичко друго пада. Установих че по самата турбина се е насъбрала нещо като финна плесен (бяла на петънца). Машината е работила около 3 години с редовно почистване на филтрите, но явно плесента си се трупа с времето. Сега ще направя пълно почистване и ще видя какво може да се направи с въпросната втулка. Ще дам и снимки малко по-късно.

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #11

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Започвам стъпка по стъпка. Някъде във форума имаше снимка как се натискат двете щипки отдолу за да се освободи предния капак. Затова ще продължа от това полужение. След свалянето на капака климатика се намира в подобно състояние:
    [img width=800 height=600]http://img828.imageshack.us/img828/3946/45604148.jpg[/img]

    След последващото разглобяване, тавата с двигателя на турбината, турбината и клапите се разкачат заедно. На стената остава да виси закачен за монтажната скоба само топлообменика с процесорната платка.
    [img width=800 height=600]http://img594.imageshack.us/img594/9718/63441244.jpg[/img]

    Като отделен модул се разкача турбината на вентилатора с двигателя и тавата:
    [img width=800 height=600]http://img265.imageshack.us/img265/3746/46027089.jpg[/img]

    За да се стигне дотук предварително трябва да се развие капачето на което са сложени захранващите клеми към външното тяло (това в дясно, което е захванато с един болт). Разкачат се клемите, развиват се болтовете. Развива се и замасяващия проводник към тръбния път, понеже пречи за по-нататъчното разглобяване. В дясната черна кутийка се вижда процесорната платка. На куплунги са двигателя за вентилатора, двигателя за клапите и изхода към предния панел със светодиодите. Разкачат се тези 3 куплунга. Развиват се болтовете на черния панел с процесорната платка за да може да се откачи платката, което е небоходимо за да се получи достъп до тавата и двигателя на вентилатора. Болта се намира в горната част а в долната има пластмасова щипка. Рано е още за сваляне на тавата с турбината. След това се развиват двата болта, които се намират на жълтия ляв страничен панел. Те ще освободят тавата от топлообменника в лявата част. Ето как изглежда страничния ляв жълт панел, а някъде по него могат да се видят и дупките на двата крепежни болта вече свалени (в средната част и в долната част):
    [img width=450 height=600]http://img178.imageshack.us/img178/2788/44591555.jpg[/img]

    За да може да се разкачи тавата от общото шаси е неоходимо да се освободи и кондензната тръба. Тя е захваната с един болт в задната част. На следващата снимка в заден поглед (вече на свалена и разкачена кондензна тръба) може да се види дупката на болта в синята крепежна пластмаса. След това просто се придърпва надолу тавата и тя ще излезне свободно. Трябва да се внимава за изхода на тръбния път към външното тяло, понеже той може да пречи на свалянето и внимателно да се промуши около него пластмасовото шаси на тавата.
    [img width=800 height=600]http://img821.imageshack.us/img821/9269/40947215.jpg[/img]

    Турбината излиза от ваната, след като се развие болт, свързващ оста на двигателя. За да се освободи е добре да се развият крепежните болтове на двигателя към ваната за да не се усуква оста.
    [img width=800 height=600]http://img441.imageshack.us/img441/8739/70982276.jpg[/img]

    В ляво турбината се крепи на споменатата проблемна втулка. Втулката е с гумен крепеж, подобно на тампон но вътре я е пластмасова. По-късно ще се спра на нея.
    [img width=800 height=600]http://img693.imageshack.us/img693/6972/90093681.jpg[/img]

    Ето как изглежда мотора на турбината, разкачен от ваната: оста на турбината се закача за оста на мотора посредством болт. При обратния монтаж е добре този болт да се зафиксира с капка боя за да се избегне опасността от саморазвиване по време на работа.
    [img width=800 height=600]http://img28.imageshack.us/img28/9065/81835821.jpg[/img]

    Добре е да се смаже после остта към лагера на двигателя с финна смазка.
    [img width=800 height=600]http://img685.imageshack.us/img685/1207/82661700.jpg[/img]

    Същото се отнася и за задната му част, където лагерува.
    [img width=800 height=600]http://img824.imageshack.us/img824/1644/80361560.jpg[/img]

    Ето как изглежда в близост самата втулка. Като цяло много добър замисъл да я гумират, но нескопосано изпълнение в последствие. Оста на турбината е 6мм а диаметъра на втулката се оказва малко по-голям, което способства за тракането. Турбината не е добре балансирана и дори с при натиск с ръка се усеща луфта. Мои колеги са викали монтажници да оправят проблема, като наместят втулката, но това е давало временен полужителен резултат а обяснението за това се оказва следното: Ако гуменото тяло на втулката се набуда или премести леко, така че да изчезне съосието, тогава втулката ляга под ъгъл спрямо оста и спира да трака. Но с времето механизма се самонамества, което е логично при тази конструкция и тракането се получава отново.
    [img width=800 height=600]http://img842.imageshack.us/img842/5584/51837608.jpg[/img]

    За да ремонтирам втулката намерих пластмасова шайба от твърда пластмаса, която да влиза в оста на турбината без луфт. Идеята е да залепя такава шайба заедно със съществуващата по-голяма към гуменото тяло на втулката:
    [img width=800 height=600]http://img841.imageshack.us/img841/1472/96016079.jpg[/img]

    Резултата бе това на следващата снимка, като в момента турбината също се върти леко и свободно но без луфт. Все още климатика е на части, но след като го затворя ще кажа дали звука от втулката е изчезнал (няма начин да не изчезне). Другото нещо, което е добре да се направи е да се сложи смазка в отвора на втулката. В самия гумен държач има достатъчно място, където да избяга ненужната смазка ако се прекали.
    [img width=800 height=600]http://img651.imageshack.us/img651/8981/21109980.jpg[/img]

    Иначе от към мотора, всико е стабилно закрепено и няма луфтове. Самия мотор ми се вижда прекалено голям за такава турбина, но така са решили. Лагерите на самоя мотор са добре изпълнени и метални. Чудно защо не са направили и втулката метална а не пластмасова. Предполагам, че са се притеснили от по-високия шум, който би генерирала метална втулка в триенето си с оста. Малкото стъпково моторче, както и големия мотор са китайко изпълнение. Отвреме на време чета по реклами за тези климатици логото MADE IN JAPAN .. дрън дрън .. ORIGINAL PRODUCT OF P.R.C.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #12

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Започвам стъпка по стъпка. Някъде във форума имаше снимка как се натискат двете щипки отдолу за да се освободи предния капак. Затова ще продължа от това полужение. След свалянето на капака климатика се намира в подобно състояние:
    http://forum.setcom.bg/index.php/topic,33657.600.html

    Ето как се сваля.

    Board_Man
    От снимките не може да се прецени добре, няма ли вариант въпросната втулка да се подмени с лагер?

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #13

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от Jackas
    Board_Man
    От снимките не може да се прецени добре, няма ли вариант въпросната втулка да се подмени с лагер?
    Има възможност в гумата да се вгради вместо пластмасовата втулка метална или направо лагер. Но мисля че с лагер като цяло ще стане по-шумен особенно при високи обороти. Сега климатика е затворен и ето ги впечатленията: Звука не ичезна напълно. Остана леко забележимо фоново "тък-тък..", но не и както беше преди ремонта. Сега е по-скоро в стадий на "внушение", но като се долепя до климатика го чувам съвсем леко. Ако човек за първи път чуе машината и не е свикнал с този звук, изобщо няма да забележи че има такъв в момента. И това вече е породено от дебалансираната турбина като цяло. Идва отново от мястото на втулката. Скоро няма да отварям машината пак, но предлагам на тези, които ще ремонтират втулката след това при сглобяването да лепнат гумения корпус на самата втулка с някакво лепилце към пластмасовото шаси на тавата в няколко точки. Вече няма друго оняснение за това тъкане, макар че в момента е толкова нечуваемо, в полужение както е бил като нов. Незнам колко време ще изкара преди да се чуе пак по-осезаемо но ще наблюдавам. Друго нещо, което мога вече да чуя заради по-ниския шум от тракането на втулката е тракане в лагера на самия двигател. Звука там не е така периодичен и равномерен както от втулката и е по-бавен но си идва определено от двигателя. Китайска работа с две думи.

  17. pas
    pas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    138
    #14

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Има възможност в гумата да се вгради вместо пластмасовата втулка метална или направо лагер. Но мисля че с лагер като цяло ще стане по-шумен особенно при високи обороти. Сега климатика е затворен и ето ги впечатленията: Звука не ичезна напълно. Остана леко забележимо фоново "тък-тък..", но не и както беше преди ремонта. Сега е по-скоро в стадий на "внушение", но като се долепя до климатика го чувам съвсем леко. Ако човек за първи път чуе машината и не е свикнал с този звук, изобщо няма да забележи че има такъв в момента. И това вече е породено от дебалансираната турбина като цяло. Идва отново от мястото на втулката. Скоро няма да отварям машината пак, но предлагам на тези, които ще ремонтират втулката след това при сглобяването да лепнат гумения корпус на самата втулка с някакво лепилце към пластмасовото шаси на тавата в няколко точки. Вече няма друго оняснение за това тъкане, макар че в момента е толкова нечуваемо, в полужение както е бил като нов. Незнам колко време ще изкара преди да се чуе пак по-осезаемо но ще наблюдавам. Друго нещо, което мога вече да чуя заради по-ниския шум от тракането на втулката е тракане в лагера на самия двигател. Звука там не е така периодичен и равномерен както от втулката и е по-бавен но си идва определено от двигателя. Китайска работа с две думи.
    винаги има начин да се замени втулка с лагер , само че някой път е с намесата на стругар или шлайфист. въпросът после е с шума. смятам че иглените лагери са по-малко шумни , а и държат на по-голяма площ по оста, но щом са сложили втулка, по-добре да е втулка. не знам от какво е втулката на климатика, но може да се направи от сругар с точни размери , например от (тефлон)който е много як на износване има бял и зелен , поне такъв съм виждал, само че лесно може някой да ви заблуди и да ви набута с наилон. другия материал според мен подходящ за втулката е ( полиамид ) той също е много здрав , от него се изработват дори и резервни части за машини , но не се знае с каква закалка е оста на турбината защото има вероятност полиамида да износи оста. затова на" моя ",който още не съм купил за сега , ще направя от тефлон . по добре 2-3 втулки отколко оста да се прави. ако това е единствения проблем на този модел е супер.

  18. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #15

    Re:Fujitsu ASYB12LDC - ремонт на лагерната втулка на турбината

    Цитат Първоначално публикувано от pas
    затова на" моя ",който още не съм купил за сега , ще направя от тефлон . по добре 2-3 втулки отколко оста да се прави. ако това е единствения проблем на този модел е супер.
    Моя е на 3 години вече и доста болежки излезнаха. Напоследък все нерви и време хабя по него и почна да ми омръзва вече, затова ще си го зарежа така докато се скапе тотално. Самия мотор на вентилатора и той не е както беше като нов - някакво леко тракане и оттам дойде. Изобщо нощем тялото не е абсолютно тихо както беше в самото начало а това дразни. Звука от жужене, който се появи наскоро също дразни а го има и в един 9LD модел, но предимно в 12LGC моделите. Пукането на пластмасите при тръгване и спиране няма да се оправи. Като гледам как конструктивно са решили твърдо окачване на тръбите без никакъв луфт, няма да се избегне това при тези модели. Шума от изпаряване и втечняване на фреона при тръгване и спиране също дразни. Липсва само на много малко от машините на Fujitsu. Но като цяло това са болежките - въпроса е дали си склонен да свикнеш с тях. Предполагам, че има доста по-комфортни машини на не чак толкова по-висока цена.
    П.С: Иначе при следващото ми отваряне на вътрешното тяло с махане на ваната ще се постарая в изкарано състояние да подам отделно захранване с управление на мотора в различни обороти с монтирана турбина и да си поиграя на място дори и с балансиране на турбината. Но това сигурно ще е чак на следващата година.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Климатик Fujitsu- PLASMA- ASYB12LDC
    От cska_76 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1
    Последно: 06-11-13, 22:02
  2. Fujitsu ASYB12LDC - не работи на отопление!
    От Simeon_ във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 4
    Последно: 04-10-10, 10:57
  3. Fujitsu AS-E25T vs. Fujitsu ASYB12LDC
    От oldfirehand във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 23
    Последно: 21-08-10, 18:18
  4. Fujitsu ASYB12LDC - ще отоплява ли без проблеми 38 m²
    От drakona25 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 16
    Последно: 27-07-10, 07:23
  5. Fujitsu ASYB12LDC...миризма
    От Caesar във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 21
    Последно: 09-09-09, 20:17

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе