Резултати от 1 до 11 от общо 11

Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jul 2016
    Мнения
    5
    #1

    Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Здравейте на всички. Първо писане ми е тук. Проблема на който се надявам да намеря разрешение е следния:
    Преди около месец реших да пусна дълго неползвания ми климатик, като преди пускането измих филтрите и пуснах един цикъл самопочистване от дистанционното. Не съм обръщал внимание какви лампи светят през това време. След изтичане на 40 минутния му цикъл, включих на режим охлаждане и установих, че не охлажда. След това установих, че не включва външното тяло AE-X12JR - независимо от режимите (топло, студено, автоматичен). При стартиране на климатика на вътрешното тяло AY-XPC12JR светва червения индикатор за захранване, а след няколко секунди започва да мига жълтият индикатор за таймера. Вътрешното тяло върти и изпълнява всичко зададено от дистанционното. В режим самодиагностика (задържане на AUX за повече от 5 сек при изключен климатик) на дисплея на вътрешното тяло дава грешка код 17, подкод -0. Червеният диод на външното тяло свети постоянно. Прегледах кабелите между двете тела и да добре. Реших да сваля външното тяло и да си го вкарам в хола за да мога да си правя експерименти и замервания. Тъй като то не включва, не можах да прибера всичкият фреон в него, а само затворих крановете преди да го изключа. Прегледах всички бушони и са здрави. Замерих ниските напрежения на платката на външното тяло 5V, 15V, 12V, 18V - има ги, доколкото може да се приеме, че съм ги мерил правилно. Очаквах, че нещо по платката няма да работи, а ми се струва, че всичко си е наред. Моля ви за някакви съвети и акъли.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #2

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Няма комуникация между двете тела. Можеш ли да дадеш снимка на външната платка?

  4. Novice
    Тук е от
    Jul 2016
    Мнения
    5
    #3

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Ето я и от двете страни, както и схемата от капака.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  5. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #4

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Светодиода на външната платка светеше постоянно предполагам?
    На първата снимка горе има една двойна букса с два сиви кабела. Можеш ли да видиш дали отива на клемореда? Ако отива там я изкарай и премери дали дават на късо двата кабела.

  6. Novice
    Тук е от
    Jul 2016
    Мнения
    5
    #5

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Да светодиода на платката на външното тяло свети постоянно. Тази верига за която говориш, с двете сиви кабелчета, ме беше усъмнила и мен, защото още като разглабях климатика установих, че тези две жички са били много опънати при фабричното му сглобяване и си помислих, че е възможно с времето да са се дори и самопрекъснали. Отиват именно на клемореда и завършват с някакъв предполагам термоелемент, който предположих, че служи да мери температурата на клемореда и при прегряване да изключва веригата. Не знам обаче дали трябва да е стандартно отворено или стандартно затворено. При мен като меря на клемите на ом метър на платката ми дава, че има затворена верига там. Предположих, че така е нормалното, но е възможно и да греша. За онагледяване закачам и две по-детайлни снимки.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    • Тип файл: jpg 4.jpg‎ (47.2 KB, 1322 Прегледи)

  7. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #6

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Правилно - затворена верига трябва да е.
    Значи има проблем някой елемент на комуникацията. Ориентирай се по червения кабел който тръгва от клемореда и влиза в платката. Провери всички елементи - резистори, диоди, оптрони и след оптроните. Ако нещо те осъмни - пиши.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jul 2016
    Мнения
    5
    #7

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Май няма да ми стигнат силите за това. Оптроните не знам как да ги проверя.

  10. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #8

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    А другите елементи наред ли са? По принцип е малко засукан проблем, защото може да е и от вътрешното тяло. Най-лесно се установява с осцилоскоп.
    Алтернативата е да се обърнеш към някоя фирма, за да го отремонтира.

  11. Novice
    Тук е от
    Jul 2016
    Мнения
    5
    #9
    Струват ми се наред другите. Иначе и аз доколкото видях схемите установих, че проблема може да идва и от вътрешното тяло. Но и там не открих нищо фрапиращо (за което се надявах). Иначе и на мен ми се ще да го дам някой да го прегледа както ме съветваш, но за съжаление не намирам към кой да се обърна в София. Платих си диагностика на една „голяма фирма” (да не я цитирам), с мисълта, че ще получа такава. Дойдоха две момчета, пуснаха, спряха, вадиха батерии на дистанционно, слушаха външно тяло, установиха че не върти, отвориха и затвориха капака му и казаха - платка на външно тяло трябва да се смени и до довечера ще ви дадем цена. Сещаш се, че е като за нов климатик. Климатика за 5 години съм го ползвал 15 пъти (което си е мой проблем). Въпроса е обаче, че аз като гледам нещата, то нито е доказано, че е платка на външното тяло, а не на вътрешното, нито дори, че е платка въобще. Нито са чели грешки, нито са мерили нещо, сигурно защото от окомера по-точно няма. Може и да са прави, но ще е на кьораво. И аз знам, че ако сменя външното тяло, а после и вътрешното - климатика ще тръгне, но...
    Както и да е, кажи ако знаеш, къде да го занеса в София за да получа това от което имам нужда или, ако не знаеш - дали мога да премеря оптроните направо на платката като им подаам 5V от зарядно за телефон например или рискувам да изпържа нещо?
    Благодаря ти много за съпричасноста.

  12. Senior Member Аватара на Rumb@ta
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    1,709
    #10

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Големите фирми така работят. Не ремонтират, а сменят платки. И цената става непосилна за много хора. За оптроните можеш да ги провериш с два мултимера, ако имаш втори. На обхват диод. Никакви зарядни на телефони не включвай!

    Sent from my phone.

  13. Novice
    Тук е от
    Jun 2018
    Мнения
    1
    #11

    Отговор: Sharp AE-X12JR - помощ при ремонт

    Здравейте имам същият проблем с климатика пак шарп но друг модел дали може да разкажеш как завърши при теб?

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Помощ за ремонт на климатик * Mitsubishi MSZ-FA35VA
    От mdi във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 40
    Последно: 17-07-23, 19:50
  2. Sharp AY-M28SX-помощ за ремонт
    От Markony във форум Климатици Sharp, Sanyo
    Отговори: 39
    Последно: 26-06-16, 15:40
  3. Моля за помощ при ремонт на поплавък
    От kalcheff1 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 10-09-15, 11:33
  4. Помощ за ремонт на уредба.
    От Caesar във форум Аудиотехника
    Отговори: 1
    Последно: 28-12-13, 13:22
  5. Отговори: 0
    Последно: 08-09-07, 13:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе