Резултати от 1 до 6 от общо 6

Sun отвориха кода на Java

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #1

    Sun отвориха кода на Java




    ИЗТОЧНИК: http://www.sun.com, СТАТИЯ: http://www.sun.com/2006-1113/feature/index.jsp

    За пореден път гигантите Sun Microsystems зарадваха света на отвореният софтуер. След разпространението на OpenOffice - великолепeн безплатен продукт с отворен код, компанията реши да отвори кода и на Java - най-разпространената в света крос-платформена програмна среда. Sun са взели решението и са прелицензирали Java под General Public License, което означава, че кодът е вече е обществено достояние и може да бъде разпространяван свободно.

    Чудно ми e как се случи така, че всички са забили носовете си в излизането на поредната безсмислена версия на Windows, която очевидно, освен шарения, не предлага нищо специално в сравнение с предните версии, а в същото време се пропуска толкова значима новина.

    Очаквам вашите коментари.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #2

    Re: Sun отвориха кода на Java

    Хубава новина, но чак силно трогнат не съм. По-скоро съм впечатлен как братски се удря едно рамо на Linux света с тоя GPL лиценз и същевременно се оставя т.нар. "classpath exception", която позволява на разработчиците да дерат кожи и мангизи ако въобще някога успеят да напишат качествен софтуер с Java SE, който да стигне до пазара
    Излишно циничен съм разбира се, изключително приятна новина от Sun.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #3

    Re: Sun отвориха кода на Java

    Sun наистина дерат кожи, но ги дерат за цялостни решения. Дори операционната им система се базира на отворен код ( http://opensolaris.com ). Каквото и да си говорим, Sun са една от компаниите, които подпомагат най-много развитието на свободния софтуер. Наскоро бяха подарили за инфраструктурата на Gentoo Linux T2000 с 8-ядрен UltraSPARC T1 процесор. Мдаам, няма грeшка - "core otto", "X8"...осем ядра ;-))



  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,019
    #4

    Re: Sun отвориха кода на Java

    Не съм се интересувал за по-новите версии, но за 1.1 и 1.2 на джавата хората си разпространяваха спокойно сорса. Та какво точно е новината?
    Спираме кранчето, че да го пуснем пак като новина, или просто че вече е под ГПЛ лиценз?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #5

    Re: Sun отвориха кода на Java

    Кои "хора"?...Защото, те, "хората", си разпространяват и Windows, и MS Office и т.н. "свободно". Даже преди година-две няколкостотин мегабайта изходен код на win2k се разпространяваше "свободно"...един вид стана "open source". ;-)
    Не знам дали си спомняш, нo Microsoft престанаха да качват javavm на инсталационните ЦД-та за Windows, точно заради лицензни ограничния, наложени от Sun. Ако не се лъжа, Sun осъдиха MS заради неправомерното разпространение и за това, че са се отклонили от спецификацията (е, не! не мога да се сдържа и пак ще го кажа - според самите MS, за пореден път те не са нарушили стандарта, а са го разширили ), с което са застрашили платформената независимост на продукта.

    На кратко - да, GPL е най-важната дума в новината.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #6

    Re: Sun отвориха кода на Java


    мен таз английска дума OPEN много коварно ми звучи, щото са произнася ОПЪН
    та като прочетох горе Сън Опъна Жаба, бая перверзно ми прозвуча
    Ама па си викам - ми нека, щом го влекат Жаби човека

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Блокирах кода на изходящите SMS-помощ
    От siana79 във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 1
    Последно: 02-04-14, 15:09
  2. DSC PC6010 смяна на мастер кода
    От dante70 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 18-05-12, 14:01
  3. Как да вкарам кода на Blaupunkt Lubeck CC22
    От zhelko във форум Озвучаване на автомобила
    Отговори: 2
    Последно: 09-06-09, 23:15
  4. Какъв е кода на мобилните ни оператори?
    От deveca във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 27-05-06, 13:36
  5. Крадат source кода на Half Life 2
    От fori във форум ИГРИ
    Отговори: 3
    Последно: 08-10-03, 16:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе