Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 69

Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    4
    #1

    Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    НА 13.01.2010 г. с гласуване на първо четене се приеха съществени промени
    в ЗАКОНА за ГЕНЕТИЧНО МОДИФИЦИРАНИТЕ ОРГАНИЗМИ.

    Разрешава се съзнателно освобождаване на ГМО в околната среда ...

    Пада защитата на нашите ПШЕНИЦА, ЗЕЛЕНЧУЦИ и ОВОШКИ, МАСЛОДАЙНА РОЗА и ЛОЗА!!!

    Веднъж освободени в природата, ГМО се разпространяват неконтрoлируемо и заразяват околните, естествени посеви.

    ГМО са опасен опит със ЗДРАВЕТО и ОКОЛНАТА СРЕДА - причиняват УВРЕЖДАНИЯ ПРИ ВСИЧКИ ЖИВИ СЪЩЕСТВА и изчезване на сегашното биоразнообразие.

    ВСЕ ОЩЕ БЪЛГАРИЯ Е ЕДНА ОТ СТРАНИТЕ С НАЙ-ЧИСТА ПРИРОДА !


    НЕКА НЕ ПОЗВОЛЯВАМЕ ДА СЕ ТЪРГУВА СЪС ЗДРАВЕТО И ЗЕМЯТА НИ !

    Да предпазим децата си - нека здравето и храната им не попадат в ръцете на монополисти!


    С ОБЩИ УСИЛИЯ МОЖЕМ ДА СПРЕМ ТАЗИ ЛУДОСТ !

    Има броени дни до второ четене на закона !

    МОЛЯ ВИ, ПОДПИШЕТЕ ПЕТИЦИЯТА на сайтаграждани. EU

    http://grazhdani.eu/peticija.php?c=gmo
    Елате на втория протест на ...30.01......... 2010 г. от 12ч. пред Народната Библиотека.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #2

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Много е смешно когато профани в дадена област се правят на разбиращи.
    Какво точно значи "Генно модифицирани организми" ?
    Как точно вредят на човешкото здраве?
    Знаете ли, че инсулина за диабетиците се произвежда от генно модифицирани микроорганизми? Да им го спрем и да ги оставим да измрат?
    Ама нали е модерно да протестираме.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    drecolli, без да взимам страна и да изразявам мнението си по темата, ще си позволя да отбележа 2 неща:

    1. тонът ти е неоснователно краен и подигравателен
    2. въз основа на какво образование (медицинско или друго) квалифицираш други хора като профани? нека чуем твоите аргументи относно несъстоятелността на тревогите на въпросната част от хората?

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    FearMe, drecolli e прав. Сега е модерно да се протестира без да си запознат с материала в дълбочина. Специално вредата на ГМО е недоказана.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #5

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Че тона ми е краен съм съгласен, че е подигравателен ...... ако е така извинявам се.
    Факта, че въпросния потребител се регистрира, побликува един пост(както вероятно е направил в десетки други форуми) и повече не се появи, достатъчно ясно говори за сериозноста на въпросния.
    Относно образованието, не мисля че има значение. За мен има хора които знаят и които не знаят за даден проблем. Има и много важна трета група, такива които незнаят но четат и се образоват.
    Много ще ми е трудо в няколко реда да разясня относно генното модифициране. Генетика в Университета се учи 2 семестъра. Но съм в настроение за писане.
    Каво е ГЕН? Последователност в молекулата на ДНК която детерминира синтезирането на даден белтък(признак). ДНК се се съставена от 4 бази аденин, тимин, гуанин, цитозин. На базата на различната им последователност се формират гените. И генно модифицираните и не генно модифицираните съдържат само тези 4 бази и нищо повече. А ДНК има във всяка една жива клетка. И ние всеки ден поемаме ДНК с храната.

    Ще дам пример за генно модифициране(много груб) с въпросната "Наша роза"
    Да предположим, че качеството не етерично масло в цвета на розата се определя от 10 гена. От още толкова се определя количестото му в един цвят. От още 10 се определя устоичивоста на растението на засушаване. Като всеки от тези гени има варианти(примерно за много масло и за малко масло) Всеки един който е добър по математика може да сметне колко са вариантите на комбинация на различните гени. Колко време трябва да се чака за да се проследи потомството на дадена комбинация и т.н. Това е което прави селекцията. Какво ще направи генния инжинер? Ще вземе най-добрите гени и ще ги постави в едно растение което ще има просто най-добрите качества на изходните форми. Това си е пак "Нашата роза"
    Нали никой не си мисли, че ще сложим гени от Т-рекс на роза и тя ще тръгне да преследва хора и да ги изяжда? Или някой е голям фен на "Денят на трифидите"

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    4
    #6

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Ор

    Заповядайте на гражданска демонстрация под надслов:

    "ЗА ЧИСТА ХРАНА, ЗА ЗДРАВА ЗЕМЯ ! БЪЛГАРИЯ - СВОБОДНА ОТ ГМО!"
    На 31 януари 2010 г., в неделя, 12.00 – 14.00 ч. .
    Събиране на участниците между 12.00 и 12.30 ч. в градинката пред Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”, демонстрация-шествие между 12.30 и 13.10 ч. по описания маршрут и митинг на крайната точка, градинката до Народното събрание, между 13.10 и 14.00 ч.
    [/b]
    Организатори: Коалиция „За Да Остане Природа в България” (www.forthenature.org) и Инициативен комитет на родители от форум „BG-MAMMA”

    Нека осигурим здраве и безопасна храна за децата си!
    Нека не позволяваме чужди корпорации на унищожат природата в България!


    Можем да премахнем този закон!
    Елате, с ваша помощ ще сме по-силни!!!


    Дайте своя подпис против Генно Модифицираните Организми в България на адрес:
    http://grazhdani.eu/peticija.php


    Към хората , които твърдят, че ГМО са безопасни имам следните аргументи:

    Забрана на царевичният хибрид MON810 в Европа

    6 страни в ЕС забраниха култивирането на ГМ царевица досега: Австрия (1999), Гърция (2005), Унгария (2006), Франция (2008), Люксембург (2009), Германия (2009).

    „Сортът царевица на Монсанто MON810 е опасен за околната среда и има наистина нови доказателства за това.“ - Илзе Айгнер, министър на земеделието на Германия.

    В тези 6 страни забраната е въз основа на предпазни клаузи от Директивите 2001/18/EC и Регламент 1829/2003, които позволяват конкретна забрана на ГМ видове на основата на научни доказателства, свързани със заплахи за околната среда или здравето на човека.

    Други забрани

    Швейцария – мораториум от 2005 до 2013 г., който включва забрана за отглеждане на всички ГМ култури, както и използването на ГМО за храна на животни;
    Италия – забрана на всички ГМО, докато законодателството за „съвместно съществуване“ е в сила;
    Уелс (Великобритания) – забрана, основана на режима за отговорност;
    Валония (Белгия) – забрана, основана на «съвместното съществуване»;
    Полша – забрана за продажба на ГМ семена;
    Австрия – забрана за царевични хибриди MON863, T25 и Bt 176; маслодайна рапица GT73, Rf3, Ms8, Ms8xRf3.
    Ефект върху човешкото здраве

    Bt протеинът, произвеждан от MON810 за разлика от естествено произвеждания от бацилите, е модифициран допълнително, което променя неговите функции, правейки го патогенен. Засега няма нито едно научно изследване, което доказва безвредността на това трансгенно растение относно здравето на хората, а има проучвания, които показват реакцията на имунната система при мишките и други организми, причинена от протеина Cry1ab.


    И още нещо - чела съм директивата, с която искат да хармонизират нашето законодателство и Европейското(тя е само предлог , но няма да коментирам) - не знаете на колко места се споменават "опасност, риск за човешкото здраве и вреда за околната среда".

    Знаете ли, че искат да отпадне забраната за пускане на ГМО с маркери за антибиотична резистентност - ясно ли ви е , че това може да доведе до появата на супер болести?
    Ето ви цитат на френския президент Никола Саркози за ГМО, в моите очи той е по-висша инстанция от Нона Караджова и Евдокия Манева:
    В края на 2007 г. обаче френският президент Никола Саркози заяви: „Истината е, че имаме съмнения относно ползите от хербицидо- и инсектоустойчивите ГМО; истината е, че имаме съмнения относно контролираното разпространение на ГМО

    А относно това, че имам един постинг - всъщност имах регистрация от преди, контактувах с един човек на тема благотворителност само на лични, отново се регистрирам, защото съм забравила юзър нейм и пас. И да, регистрирам се във форуми, за да направя тази кауза популярна! Нямам възможност да достигна до голям брой хора само с контактите си по телефона.
    Благодаря на всички, които не са безразлични и на които им пука!

    И още нещо - правя разлика между научни постижения в ползата на човечеството и инвазия с цел печалба!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #7

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    В една стара тема за ГМО изказвах подобно мнение, така че ще се повторя малко, за което съжалявам.

    1. Да започнем от най-спорния момент, за правото на някой да се прави на Господ (образно казано). От опитите с генно модифициране на растения до генното модифициране на човек бариерата е чисто морална. И далеч не съм сигурен дали и в момента не се правят подобни опити (с хора имам предвид). А ако това е факт и приемем (отново), че тези опити се правят само с най-хуманни цели - побеждаване на нелечими заболявания, подобряване качеството на живот в лоши климатични условия и т.н., то е въпрос само на време и то не много голямо технологиите да попаднат в ръцете на хора, които ще ни залеят с франкенщайни и други подобни създания. Ще кажете, че това е черногледство. Ами представете факти за обратното. Кое технологично откритие не е използвано ПОВЕЧЕ ЗА ВРЕДА отколкото за полза.
    2. Нещо не може да ме убеди, че предлаганите ГМО на пазара са минали ДОСТАТЪЧНО ПРОДЪЛЖИТЕЛНИ изследвания, които да доказват тяхната безвредност. Тук става въпрос за десетилетия тестове, а нито една търговска компания не си ги позволява по простата причина, че нейната цел е печалбата и колкото по-бърза толкова по-добре.
    3. Не е възможно да се различи от пръв поглед (поне не без специална и скъпа апаратура) обикновените организми от генно модифицирани такива. Което означава, че може да искате да си купите обикновени домати, а да ви пробутват такива, които сами са се посадили, ходили да пият вода от ручея на близо, и нощно време гонят пеперудите да ги опрашват.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #8

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Най-спорния момет: Накой да се прави на господ.
    Ми да зачеркнем Медицината като наука. Защо ходиш да се лекуваш?
    Господ ти е пратил страшната болест за да те изпита, а ти ходиш и пиеш антибиотици(добити от ГМО). Как може тези доктори да се правят на господ.

    Винаги ще има дилема относно приложението на научните открития. Неизбежно е. Това означава ли че трябва да спрем да се развиваме?
    Най-яркия пример е атомната енергия. Да има атомни бомби, има и пострадали от атомни бомби. Това омаловажава ли приноса на ядрената енергия? Трябва ли да я забранят?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #9

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Цитат Първоначално публикувано от vassileva


    И още нещо - правя разлика между научни постижения в ползата на човечеството и инвазия с цел печалба!
    Няма такова нещо- 'научни постижения в полза на човечеството'!
    Всичко, всичко е за пари.
    България ИЗОБЩО не е от страните с най- чиста природа и никога не е била. София е с най-малко зелени площи от целия ЕС. По чистота на въздуха- мноооого назад.

    Има толкова много други неща от настоящето, за които може да се протестира... че протест насочен към бъдещето ми се вижда смешен.
    Не можеш да спреш прогреса. И не трябва.

    ГМО?
    Отделно- папкаме си ги. От край време. Някой знаели колко литра мляко са необходими за 1 кг сирене? А колко крави има в БГ. А колко сирене се произвежда???
    А виното? А хляба?
    А обозначените рафтове със стока с обявено съдържание на растителни мазнини къде отидоха???

    За мен не е нормална борбата срещу технология, която ще помогне за изхранването на човешкия род.
    Нормална ми се струва борбата срещу враговете. Цигари, алкохол, стрес. Борбата за зачитане на човешките права. Особено в БГ.
    И като забранят ГМО в БГ, кво? Няма да папкаме ГМО ли?
    Турски храни с фалшиви документи.
    Ирландско месо на 20 год.
    Китайски пилета - неясно какви.
    Китайско сухо мляко с меланин.
    .....
    Не ми се мисли и рови в нета, но списъка ще е дъъъълъг.




    Кой и къде е Господ? Ако някой знае нещо по въпроса, да пише. Имаме сметки за уреждане.



  12. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #10

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Цитат Първоначално публикувано от cacho
    Не можеш да спреш прогреса. И не трябва.

    ГМО?
    Това не е човешкия прогрес!
    ГМ храни се използват за храна на хората и за храна на животните с които се храним. Тези гени директно влизат в генната структура на Човека.

    Четете бе хора , преди да редите дълги отговори!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #11

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Ор

    Добре де, чий прогрес е? Или просто ти не го наричаш прогрес?
    Не разбирам.

    Не иска да развалям идеята на протеста, Просто не я подкрепям. Изразявам мнение.

    Странно ми е, че се хаби енергия за такива неща.
    Не искам да разводнявам темата...
    Азбест? Някой знае ли къде е той и бори ли се срещу това.

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    ок, влизаме в конкретика, но понеже спорът в общи линии е като "креационисти срещу еволюционисти", ще си позволя само няколко конкретни коментара

    cacho, софия не е България и не следва да е критерий за това колко е чиста страната. освен това не всичко е пари. парите са всичко за хората без други цели в живота. освен това е вярно, че е по-добре да си богат и болен, отколкото беден и болен, но най-добре е да си здрав, а за дилемата богат/беден след това имаш възможности да се бориш

    прогресът е като пистолет в ръцете на идиот - може да си гръмне нещо за вечеря, но най-вероятно ще си гръмне крака. не ми е работа да просвещавам, но преди да се изказват крайни мнения е добре да се запознае човек БЕЗПРИСТРАСТНО с двете страни на спора, и чак след това да си изгражда становище

    ГМО били като еволюцията, ама ускорено. не съм убеден, че съществува какъвто и да е било природно-еволюционен механизъм да натикаш част от генома на скорпион в соята, за да я направиш по-влаго/топло/и т.н. устойчива. само че въпросната кръстоска е факт. знаеше ли го? най-вероятно не

    ето за това говоря - за познаването на аргументите на двете страни

    lazy dog правилно намесва изпитанията. знаете ли кои са членове на щатската комисия по опазване на здравето и т.н. подони (извинявам се, че не си спомням тояното й име)? ами ръководни кадри на същите тези корпорации, които би следвало да са контролирани от комисията? и аз трябва да вярвам, че хора, които си поръчват специално аржентинско и швейцарско еко-телешко, съзнателно пропускайки родното "чисто" производство, са загрижени за здравето на плебса? come oooon!

    (м/у др., ако някой се чуди защо намесвам щатите, нека гуугълне думата Monsanto)

    дали ще има полза от протест?
    категорично не. парите са по-силни там, по-силни са и тук. само трябва да ни е болно, че живеем в такава гъзоблизка държава, в която поне имахме шанс да живеем малко по-здравословно, но и това ни е отнето

    (още едно м/у другото - знаете ли защо кубинците са измежду една от най-здравите нации, независимо от безумната бедност, в която живеят? гуугълнете думичките куба, петрол, криза, разпадане, съветски съюз...)

    та така де, всеки сам за себе си решава

    vassileva е от хората, които искат да запознаят света със своята истина. чудесно
    тя има своите аргументи, макар и тук да виждаме нахвърляни само 1-2... лошо няма. и място за повече няма...

    никой никого не спира да си организира и мерприятие в защита на навлизането на ГМО. действайте

    а между другото тук можем да си обменяме цивилизовани и научнообосновани аргументи в полза на едната или другата теза

    P.S. аз съм убеден, че турските сериали водят до затъпяване, макар да няма научни доказателства на това. твърдението, че щом толкова много хора ги гледат, значи е безопасно, за мен не е достатъчно.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    83
    #13

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!


    Наскоро загубих свят за мен човек , за когото бяха необходими 210000лв за да има шанса да се бори за живота си.
    Когато човек попадне в такова положение разбира, че всичко е пари и съжалява, че не е повярвал по-рано в това.
    Лечението можеше да се проведе и тук в БГ, ако някой с подобни "идеали" не беше забранил алогенните костно-мозъчни трансплантации.
    Парите бяха в пъти по-малко.

    Не съм обективен, да. Пристрастен съм.
    Изразих мнение. Не ангажирам никого с него.


    Всичко в ръцете на идиот е зареден пистолет, не мислиш ли?

  17. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #14

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    cacho, за съжаление си прав, но търси проблема в прекрасната си здарвеопазваща система, която по щатски тертип дава цена на човешкия живот

    след като си потърпевш, бих насочил вниманието ти към информация относно другата, ИСТИНСКАТА здарвеопазваща система, т.е. не-американската. за справка - франция, скандинавските страни, куба (т.е. гадните пропаднали социалисти) и т.н.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    359
    #15

    Re:Опасен закон за Генно Модифицираните Организми!!!Да кажем НЕ на ГМО!

    Цитат Първоначално публикувано от hristobotev
    Тези гени директно влизат в генната структура на Човека.
    Разбираш страшно много от аудио и видео техника, това е факт. Но явно нищо от биология. Когато ядеш свинско случайно да си придобил някакви белези?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Опасен ли е рутерът за здравето?
    От Dominator във форум Мрежи
    Отговори: 26
    Последно: 19-04-12, 18:34
  2. Отговори: 15
    Последно: 03-07-10, 04:13
  3. Закон за занаятите ???
    От DarkRose във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 17
    Последно: 05-05-07, 18:00
  4. ОПАСЕН ВИРУС
    От sclera_bg във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 04-02-05, 12:06
  5. задача 130 (кух закон)
    От DarkSaber във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 06-01-05, 01:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе