Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33

Вино във вино

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #16

    Re:Вино във вино

    Който не чете навреме (като мен), чете после - ето го обяснението с цифри:
    https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg118046

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    617
    #17

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от dedis
    Биби пак видя гората, докато другите виждаха само дърветата!
    Както и да мешаш вината, накрая процентите са еднакви при еднакви обеми. Няма откъде да дойде повече от единия вид.
    Верно, по равно са. В това изречение е желязната и неоспорима логика дори и без да се ползват цифри.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #18

    Re:Вино във вино

    добре де май не ви става ясно.... направте сметка, че не е лъжичка, а е половината количество пресипано, после се върне същото количество..... как така ще е еднаква концентрацията.... мислете мислете

  5. SAGE
    Guest
    #19

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от apeiron
    добре де май не ви става ясно.... направте сметка, че не е лъжичка, а е половината количество пресипано, после се върне същото количество..... как така ще е еднаква концентрацията.... мислете мислете
    Надявам се скоро да разбереш, че грешиш
    Ето ти и един пример с круши и ябълки:
    Имаш 12 круши в една кошница и 12 ябълки в друга кошница. Взимаш 6(половината) круши и ги слагаш при ябълките, след това ги "разбъркваш до получаване на хомигенна смес" и връщаш обратно 6 от плодовете от новата "смес" при крушите. И понеже "сместа е хомогенна", значи връщаш 2 круши и 4 ябълки, сега сам си отговори колко ябълки има при крушите и колко круши има при ябълките
    т.е.
    Цитат Първоначално публикувано от dedis
    Биби пак видя гората, докато другите виждаха само дърветата!
    Както и да мешаш вината, накрая процентите са еднакви при еднакви обеми. Няма откъде да дойде повече от единия вид.
    "Няма откъде да дойде повече от единия вид" - т.е. каквито и 6 плода да връщаш от другата кошница в първата няма да промениш нещата - винаги броя на крушите при ябълките ще е равен на броя на ябълките при крушите.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #20

    Re:Вино във вино

    да змаислих, смятах и мисля, че си прав че ще станат равни, но не съм убеден че количеството което си описал е вярно, т.е., че даваш 6 и връщаш 2 от същото и 4 от другото..... сигурен съм че има точна формула за пресмятане, но в момента не мога да я измисля.......

  7. SAGE
    Guest
    #21

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от apeiron
    да змаислих, смятах и мисля, че си прав че ще станат равни, но не съм убеден че количеството което си описал е вярно, т.е., че даваш 6 и връщаш 2 от същото и 4 от другото..... сигурен съм че има точна формула за пресмятане, но в момента не мога да я измисля.......
    Много правилно си ги сметнах (числата са подбрани така, че да е лесно смятането) , но това не е важно, защото по-долу съм написал, че няма значение какви плодове връщаш, важно е само количеството - 6 бр. , т.е. равно на това, което е прехвърлено от първата кошница.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    57
    #22

    Re:Вино във вино

    не съм сигурен в сметката ти, нужна ми е формула

  10. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #23

    Отговора е елементарен, математика за 6-ти клас

    Още в 6-ти клас се учеха уравнения с едно неизвестно.

    x-1+1/(x+1)<?>x/(x+1)
    (x^2-1+1)/(x+1)<?>x/(x+1)
    x^2<?>x, при x>1 т.е. ако x=1 значи в чашите е имало по лъжичка и накрая концентрацията е еднаква.

    При x>1: x^2>x, като вляво е концентрацията на червеното вино - количество X лъжички, минус 1 лъжичка + 1 лъжичка от концетрация 1 лъжичка червено към X+1 лъжички общо. Бялото - вдясто, т.е. концетрация x лъжички в x+1 лъжички - x/(x+1). За да се получи реалната концентрация като 1 е пълната, трябва и 2-те страни да се делят на X (толкова са количествата след пресипванията), но това съм го спестил в уравнението, защото x>=1.

    Значи концинтрацията в червеното ще е по-голяма, противно на интуитивното мислене че се връща 1 лъжичка разредено, без да се взима впредвид, че количеството в червеното вече е по-малко.

  11. SAGE
    Guest
    #24

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    Още в 6-ти клас се учеха уравнения с едно неизвестно.

    x-1+1/(x+1)<?>x/(x+1)
    (x^2-1+1)/(x+1)<?>x/(x+1)
    x^2<?>x, при x>1 т.е. ако x=1 значи в чашите е имало по лъжичка и накрая концентрацията е еднаква.

    При x>1: x^2>x, като вляво е концентрацията на червеното вино - количество X лъжички, минус 1 лъжичка + 1 лъжичка от концетрация 1 лъжичка червено към X+1 лъжички общо. Бялото - вдясто, т.е. концетрация x лъжички в x+1 лъжички - x/(x+1). За да се получи реалната концентрация като 1 е пълната, трябва и 2-те страни да се делят на X (толкова са количествата след пресипванията), но това съм го спестил в уравнението, защото x>=1.

    Значи концинтрацията в червеното ще е по-голяма, противно на интуитивното мислене че се връща 1 лъжичка разредено, без да се взима впредвид, че количеството в червеното вече е по-малко.
    Мислех си, че всички вече са разбрали задачата, но явно не е така
    Hpz, обясни какво точно е лявата страна[x-1+1/(x+1) ] и дясната страна[ x/(x+1)] на уравнението(неравенството)и защо изчисляваш концентрацията на вината, като кратност на броя на лъжичките X ?

  12. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #25

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE
    Мислех си, че всички вече са разбрали задачата, но явно не е така
    Hpz, обясни какво точно е лявата страна[x-1+1/(x+1) ] и дясната страна[ x/(x+1)] на уравнението(неравенството) и защо изчисляваш концентрацията на вината, като кратност на броя на лъжичките X ?
    Защото като сложиш една лъжичка бяло вино в X лъжички червено, концентрацията на бяло е 1/(x+1), а на червеното - x/(x+1). Концентрацията и на 2-те е (x+1)/(x+1) т.е. единица. Ако червеното е с концентрация 0,8 примерно, значи 80% от сместа е червено вино, а 20 - бяло.
    Ако сложиш 1 лъжичка бяло в 1 лъжичка червено е напълно различно от това да сложиш 1 лъжичка бяло в 1 кубик червено.
    Точно тези минимални разлики се търсят в условието на задачата.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #26

    Re:Вино във вино

    Hpz, зарежи т.н. от теб уравнения и схвани, че колкото червено вино е върнато в чашата с бяло, толкова бяло е останало на негово място в чашата с червено. Затова и съответните количества са равни...

  14.  
     
  15. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #27

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от Pitagorvd
    Xpz, зарежи т.н. от теб уравнения и схвани, че колкото червено вино е върнато в чашата с бяло, толкова бяло е останало на негово място в чашата с червено. Затова и съответните количества са равни...
    Проблема е че връщаш не чисто червено вино, ами вече смес. Макар и много малко, връщаш и от бялото. Другото - като връщаш връщаш по-голяма част като съотношение на сместа, защото бялото е намаляло (и по-малко количество му трябва за да се разреди). Но който не може да ги разбере, нека да не спори. Хубаво е да отричаш всичко което не разбираш, но все пак съм ви дал отговора наготово.

  16. SAGE
    Guest
    #28

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от Hpz
    Проблема е че връщаш не чисто червено вино, ами вече смес. Макар и много малко, връщаш и от бялото. Другото - като връщаш връщаш по-голяма част като съотношение на сместа, защото бялото е намаляло (и по-малко количество му трябва за да се разреди). Но който не може да ги разбере, нека да не спори. Хубаво е да отричаш всичко което не разбираш, но все пак съм ви дал отговора наготово.
    Не ти липсва самочувствие, но не видя ли, че по-горе има решение на задачата от няколко човека и за разлика от твоето, тяхното е правилно.

  17. Hpz
    Hpz е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    58
    #29

    Re:Вино във вино

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE
    Не ти липсва самочувствие, но не видя ли, че по-горе има решение на задачата от няколко човека и за разлика от твоето, тяхното е правилно.
    Прав си, сега видях уравнението което съм постнал, че съм объркал лявата страна. Получава се x^2<?>x^2, т.е. концентрацията е равна.

  18. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #30

    Re:Вино във вино

    Концентрацията е химически термин и е леко обобщен. Има моларна(mol/l вода), тегловна(g/100g) и молална(mol/100mol). По принцип се дефинира за чисти вещества (или такива в които примесите се пренебрегват). Сложна смес като виното няма какда има концентрация в нещо, особено в друго вино, тъйкато част от съставките са еднакви като вещества, но различни като концентрация. Ако приемем че имаме разтвор на 2 вещества във вода с еднаква концентрация, тази концентрация не е прекалено голяма за да доведе до свиване или разширяван на обема на разтора (за да не се изменя моларната концентрация) и разликата в "обема" на молекулите не е драстична (за да са съизмерими молалните им концентрации) то от всяка една концентрация може да се премине в друга с прости формулки. За улеснение ще работя с молна концентрация.

    Имаме 2 обма V1 и V2 като V1 >> V2 и една концентрация c0. Както се вижда от размерноста на тази концентрация тя се определя по формолата c=n/V - където n са броя молове на разтвореното вещество, а V обема в който са разтворени. Взимайки една лъжичка от разтвора на вешеството 2 ние взимаме c,V2 мола от него. смесвайки го с целия разтвор на в-вото 1 получаваме концентрациите за 2-те вещества в чаша 1 съответно:
    в-во 1 - c1=c0.V1/(V1+V2)
    в-во 2 - c2=c0.V2/(V1+V2)
    Взимайки една лъжица от тази смес взимаме c1,V2 мола от вешеството 1 и c2,V2 мола от веществото 2. Концентрациите на веществата във втората чаша стават:
    в-во 1 - c3=c1.V2/V1=((c0.V1/(V1+V2))V2)/V1=c0.V2/(V1+V2)
    в-во 2 - c4=(c2.V2+c0.(V1-V2)/V1

    Сравняваме c2 и c3:
    c2/c3=1 => концентрацията на 2 в чашата на 1 е равна на концентрацията на 1 в 2.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 22
    Последно: 21-02-08, 16:00
  2. послевкус на вино
    От pavelkv във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 09-01-08, 11:35
  3. Задача №"междинна" (Отровно вино)
    От Edin_Lud във форум Логически задачи
    Отговори: 14
    Последно: 15-01-05, 22:33
  4. ще отучват българина да пие домашно вино
    От Inspire във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 08-01-05, 12:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе