Резултати от 1 до 15 от общо 15

Междинка (Ориентиране)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #1

    Междинка (Ориентиране)

    Много дълго време ровех из задачите във форума, но не открих тази във вида, в който я пускам. Извинявам се, ако все пак я има.
    Един пътешественик тръгнал от определена т. А на земната повръхност, изминал 10 км. на юг до т. В, после тръгнал на изток и пак изминал 10 км. до т. С. Накрая тръгнал на север и след 10 км. попаднал отново в т. А. Къде се намира тази точка А?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #2

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Има я, за някакви извънземни беше.
    Точката не е само една, а са безкрайно много.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #3

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Да, разбира се. Ако бе само Северният полюс, не бих я публикувал.. Благодаря.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Всеки малък паралел около южния полюс, чийто радиус е:
    R(n) = 10км.(1 + 1/(n.2.pi))
    става за изходна точка A, като n е произволно естествено число.
    Т.е. има безброй такива паралели, а всеки от тях има безброй точки. И всичкото тия точки стават за изходна точка A.
    Може би може да има и други точки.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #5

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    ... чийто радиус е:...
    Земята е геоид..., как мериш радиуса?
    Майтап, добро решение!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #6

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Всеки малък паралел около южния полюс, чийто радиус е:
    R(n) = 10км.(1 + 1/(n.2.pi))
    става за изходна точка A, като n е произволно естествено число.
    Т.е. има безброй такива паралели, а всеки от тях има безброй точки. И всичкото тия точки стават за изходна точка A.
    Може би може да има и други точки.
    Много се зарадвах на тази формула, но като помислих малко, се питам - дали е вярна тя? За да е вярна, е небходимо двете окръжности да са концентрични, а това означава и компланарни, което очевидно не е вярно.
    Въпреки това, формулата е безкрайно полезна, защото на нейна база може да се докаже, че има точки от земната повърхност, от които, след като се изминат последователно на юг, изток, север и запад по 10 км., се попада в същата точка...

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Цитат Първоначално публикувано от dedis
    Земята е геоид..., как мериш радиуса?
    Майтап, добро решение!
    Абсобютно прав си за радиуса - пропуска е мой.
    Вместо "радиус X", да се чете "на разстояние X от южния полюс измерено по земната повърхност".
    ... То като се замислиш, хем "паралел" ("паралел" = "нещо успоредно"), хем окръжност.

    Цитат Първоначално публикувано от Pitagorvd
    Много се зарадвах на тази формула, но като помислих малко, се питам - дали е вярна тя? За да е вярна, е небходимо двете окръжности да са концентрични, а това означава и компланарни, което очевидно не е вярно.
    Въпреки това, формулата е безкрайно полезна, защото на нейна база може да се докаже, че има точки от земната повърхност, от които, след като се изминат последователно на юг, изток, север и запад по 10 км., се попада в същата точка...
    Честно казано, не знам какво е "компланарни окръжности". Звучи ми познато, но нищо не ми говори в момента. Ако някога съм знаел смисъла на тая дефиниция, то сега напълно съм я забравил и затова не мога да коментирам бележката.

    А иначе, идеята на формулата е такава:
    - Пътешественика е на малко повече от 10 км от Южния полюс (Точка А)
    - Прави 10 км на Юг и стига до точка B, която е на разстояние от Южния полюс 10км/(n.2.pi)
    - После като тръгне на изток (или запад) и извърви 10 км, ще навърти n на брой кръгчета около Южния полюс, но важното е, че след 10 км ходене на изток (или запад) ще се окаже пак в точка B
    - И после с ходене 10 км на север ще се върне в точка А

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #8

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Имам предвид това, че разстоянието R(n) е изведено, като към радиуса на една окръжност са прибавени 10 км., изминати по дъга. Това е така, защото тези две окръжности, за които става дума, не лежат в една равнина и техните центрове не съвпадат с южния полюс, а са върху земната ос.
    Иначе решението е ОК! Въпросът е за формулата.

    ПП компланарни - лежат в една равнина.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Да, невярна е.
    Дори и след уточнението:
    "... Вместо "радиус X", да се чете "на разстояние X от южния полюс измерено по земната повърхност"....
    остава невярна, тъй като ако сме на разстояние 10км/(n.2.pi) от Южния полюс, то това не значе че сме върху паралел чиято дължина умножена по естествено число е 10км. Като се има пред вид какво число е pi, може даже да се каже, че със сигурност не сме върху такъв паралел, колкото и голямо да е n и колкото и големи касметлии да сме.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #10

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Все пак, има достатъчно много паралели, които отговарят на условието, стига дължината им в километри да е член на редицата: 10, 5, 2.5, 2, 1, 0.5, 0.25... и т.н...
    Така че, ти си на ред за задача, MitkoS!

  13. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #11

    Re:Междинка (Ориентиране)

    ГЛАДЕН ПАЯК И ЗАСПАЛА МУХА

    Стая с размери 30 х 12 х 12 в някакви мерни единици. На едната стена има заспала тлъста муха, която ще се събуди след точно 41 секунди и ще излети, а на противоположната стена има гладен паяк, който най-бързо може да пълзи по стените със скорост една мерна единица за секунда.

    Ако приемем, че ъглите на стаята са с координати:
    (0,0,0), (12,0,0), (0,12,0), (12,12,0), (0,0,30), (12,0,30), (0,12,30), (12,12,30),
    то координатите на паяка са (1,6,0),
    а на мухата са (11,6,30)

    Има ли шанс паяка да стигне до мухата, преди тя да се е събудила и излетяла.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #12

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Да! Ако паякът успее да се организира и потегли на път преди да е изтекла 1 секунда. Намерих път 40 единици и мисля, че по-къс няма... Ама кой знае...

    Edit:
    Преди години ми се наложи да описвам същата задача (при размери 14 на 4 на 4 м.) и направих картинка, която показва най-краткия път на паяка... При сегашните размери траекторията е малко по-друга...

  16. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #13

    Re:Междинка (Ориентиране)

    Маршрутът, който си нарисувал е достатъчно къс, но не е 40, а 40.72.
    Има по-къс, който наистина е 40, но той минава през 3 от големите стени.
    Ето картинки:



    Твоето минава по черната линийка на разгъвката и там лесно се смята, че дължината му е корен от 1658 (372 + 172).
    По-късото минава по червената и дължината му е 40 (корен от 322 + 242).

    (според мен)

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #14

    Re:Междинка (Ориентиране)

    (и според мен)

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    48
    #15

    Re:Междинка (Ориентиране)

    В предния си пост написах, 4е съм намерил пътя 40 метра и че вероятно по-къс няма, а чертежът, който показвам, е за същата задача, но при други размери на помещението. Чертал съм го преди доста години и при онази задача червената траектория на Биби се оказва по дълга от синята. Просто не ми се правеше втори чертеж...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Малко помощ и ориентиране съз закодирана кабелна цифрова и Cam модул
    От hristokk във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 11
    Последно: 02-04-13, 12:57
  2. Междинка
    От nikolin във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 10-04-11, 00:27
  3. Междинка (муха)
    От Bibi във форум Логически задачи
    Отговори: 8
    Последно: 02-11-09, 22:50
  4. Междинка (М СХЕМА)
    От Arti във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 08-11-05, 10:29
  5. Междинка (шах и судоку)
    От Yasen6275 във форум Логически задачи
    Отговори: 7
    Последно: 07-11-05, 14:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе