Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 34

Умножение

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #16

    Re:Умножение

    И аз мисля, че това е отговорът.
    По твойта задача мисля.
    Подробност към задачката "Знаеш ли кой съм аз":
    За 5-6 минути над 80% деца от забавачка намират логичния отговор и само 3% от третокурсници в Харвард...
    Шах!

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #17

    Re:Умножение

    Моята задача е много по-лесна отколкото изглежда, ама нали всички сме подвласни на "когнитив байъс", нали така се казваше. Всъщност не знам какво точно значи "когнитив байъс", ама ми харесва как звучи, едно такова загадъчно пикантно и леко перверзно.
    А самата задача доколкото знам също е от ученически учебник за напреднали, може би не точно за 4-ти клас, но едва ли е повече от 7-ми.
    Позволих си да променя само последното изречение, с което и придадох фалшива трудност и важност.
    В оригинал е "Какъв е цвета на последната топка ?".
    Хе-хе, съвсем същата задача, но изведнъж стана елементарна - никакви сметки, а само разсъждения (демек логика някаква).
    ... Както отбелязах вече - подвластни сме на "когнитив байъс".

    ПП.
    Задачата "Знаеш ли кой съм аз" я знам предварително, затова си трайкам за нея.
    Силно подозирам, че на Wise няма да му хареса отговора.


    ПП2.
    А по задачата с картите:
    Означаваме едната карта "Червено-Черно", а другата "Червено1-Червено2"
    След като сме изтеглили едната и сме видяли червен цвят от едната страна, то оттук нататък преди да обърнем другата страна има три възможности:

    1. Видяли сме червеното на картата "Червено-Черно" ==> като обърнем ще видим черно
    2. Видяли сме "Червено1" на картата "Червено1-Червено2" ==> като обърнем ще видим червено
    3. Видяли сме "Червено2" на картата "Червено1-Червено2" ==> като обърнем ще видим червено

    Т.е. има три възможни изхода, от тях само един е черен и затова вероятността да видим черно е 1/3

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #18

    Re:Умножение

    Когнитив байс (с мои думи) - предубеждение основано на познанията. Това са комплект шаблони, които мозъкът си изработва на базата на многократно повтаряне на ситуации. Тези шаблони са изключително полезни, защото водят до бързо и без усилия решение на ежедневните проблеми. Така улесняват живота ни. Могат да се нарекат и интуиция. Но примерно в 1% от случаите (най-общо казано - нестандартните такива) те ни подвеждат.
    Wise няма да хареса най-логичния отговор, защото
    - противоречи на всички решения в раздела и
    - няма достатъчно мацки в условието,
    затова допълвам:
    - карам дамите на плажа да носят монокини,
    - правя прозрачни роклите и поличките.
    На това място Wise въздъхва: Ех, мечти, мечти...

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #19

    Re:Умножение

    Това ли било "Когнитив байс" !?
    Да кажа нещо шаблонно тогава:
    Излиза че в нестандартното няма нищо нестандартно - просто предварително изработените шаблони са различни и хващат повече случаи.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #20

    Re:Умножение

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Това ли било "Когнитив байс" !?
    Да кажа нещо шаблонно тогава:
    Излиза че в нестандартното няма нищо нестандартно - просто предварително изработените шаблони са различни и хващат повече случаи.
    Така е, Мите. Професорите трупат знания и на 80г знаят най-много, ако не ги е праснал Алцхаймер. Но са "закостенели" - не могат да мислят извън релсите. Затова най-значителните и революционни открития се правят от младоци. Или, както казва (някой си) - всички знаят, че нещо не може да стане, един обаче не знае и го прави.
    Най-после реших твоята задачка. След като разбрах от подсказването, че 100% остава... единият цвят. Няма да казвам кой, за да оставя удоволствие и за другите. Ако намалиш белите на 1000 - се това (това го казвам за да не се усъмниш в думите ми).

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #21

    Re:Умножение

    Стигнах до извода, че при четен брой от всеки цвят - 0%, а при нечетен - 100% за бялата топка.
    //изключващо ИЛИ или побитов XOR
    но не мога да го докажа......

    за задачката на dedis - засега се сещам за нещо, което на пипане е кораво, когато изрусените мацки са по монокини на плажа....
    ама едва ли е решението......

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #22

    Re:Умножение

    Гледам, нашите любими каки си замълчаха по задачата за топките, а обикновено такива задачи ги отнасят за нула време.
    Или нещо са (ми) сърдити, или се затрудняват да извадят две топки (свенливост някаква май ги мъчи).
    За разлика от Wise, който очевидно спонтанно лесно ги вади, ама пък не може да обясни как го прави.

    ПП.
    dedis,
    Не се съмнявам в думите ти.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #23

    Re:Умножение

    Wise на практика я е решил твоята. Само един щрих не достига. Демек каквото и да извадиш и да го слагаш, белите...

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #24

    Re:Умножение

    На практика не я е решил още, защото това негово твърдение всъщност не е вярно:
    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Стигнах до извода, че при четен брой от всеки цвят - 0%, а при нечетен ...

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #25

    Re:Умножение

    Вярно е... наполовина...

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #26

    Re:Умножение

    Добре де, за остане 1 бяла трябва да сме имали 1бяла+1черна преди това. Белите могат да намалят единствено с по 2 бр. или да остават същия брой. Броят на черните няма никакво значение. Затова ако белите са нечетно число - бинго! Ако са четно - няма как да стигнем до 1 бяла.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #27

    Re:Умножение

    Точно! Ако белите са четен брой в началото, след всеки цикъл остават четни - последната може да е само черна. Ако са нечетен брой - накрая ще остане една бяла.
    А бе, я да ти дам едно жокерче за моята задача, че иначе трябва да те предложа направо за докторска степен в Харвард.
    Най-логичният отговор няма да се измени, дори и ако ти сам добавиш още условия - небивалици, оксиморони, видения от "мокри" сънища. Май ще минавам временно в нелегалност като разбереш отговора, докато изветрее гнева ти...

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #28

    Re:Умножение

    Пешкир трябва да е
    //всички условия са само за заблуждение

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #29

    Re:Умножение

    Цитат Първоначално публикувано от dedis
    Аз карам мацките да се изрусяват.
    Аз правя денят на нощ и обратно.
    По-голям съм от къща, но минавам през иглено ухо.
    На пипане съм корав и съм непрозрачен за видимия спектър.
    На всяка планета има по три като мен.
    Знаеш ли кой съм аз?
    Доколкото знам, отговора е "Не знам" или "Няма такова нещо".
    И затова:
    Цитат Първоначално публикувано от dedis
    За 5-6 минути над 80% деца от забавачка намират логичния отговор и само 3% от третокурсници в Харвард...

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #30

    Re:Умножение

    Или просто "Не".
    Чакам изстъпления и безредици

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе