Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28

пуловер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #16

    Re:пуловер

    Мен ако питаш - най-лесно се пресмята като видиш етикетчето на пуловера и разделиш на 2...........

  2.  
     
  3. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #17

    Re:пуловер

    А мен ако питаш, така не само най-лесно се пресмята, ами това е и единственото логически издържано решение от посочените досега в темата.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #18

    Re:пуловер

    на мен пък ми стана любопитно, може ли логически издържано по твоя метод да ми сметнеш 34*34 или 38*38 на ум,защото аз ще умножа квадрата само по 4
    по-скоро се чудя как стигна до седмата степен - като ползваш отговора т.е по обратен път или има някаква хитрост
    всъщност не е от голямо значение, нямам претенции как ще умножаваш
    това беше една от стъпките в задачата с няколко възможности ето Wise дели на 2, въпреки че малко хитрува

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #19

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от tonych
    на мен пък ми стана любопитно, може ли логически издържано по твоя метод да ми сметнеш 34*34 или 38*38 на ум,защото аз ще умножа квадрата само по 4
    Не, естествено, просто 36*36 е конкретен изолиран случай, няма някакво правило.
    Цитат Първоначално публикувано от tonych
    по-скоро се чудя как стигна до седмата степен - като ползваш отговора т.е по обратен път или има някаква хитрост
    Не е по обратен път, и няма никаква хитрост, аз го написах още в началото: 36*36 е 62*62, което може да бъде представено и като 42*92, или 16*81. От друга страна ми е по-лесно да сметна 16*8 като 24* 23, т.е. 27: всеки ИТ специалист може по-лесно да каже колко е някаква степен на двойката (в някакви приемливи граници все пак), отколкото да умножава нещо повече от едноцифрени числа - едното се знае, другото се смята.

  6. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #20

    Re:пуловер

    Щях да заложа, че пентагонът е в цвят индиго (#201050 в RGB), но дочух, че не било тъй.
    Така че продължавам да пуйча...
    Други идеи?

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #21

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Щях да заложа, че пентагонът е в цвят индиго (#201050 в RGB), но дочух, че не било тъй.
    Така че продължавам да пуйча...
    Други идеи?




    Бих погледнал етикетчето .......

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #22

    Re:пуловер

    има нещо в тия фигури с петоъгълна симетрия

  10. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #23

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от tonych
    когато продавачът казва , че е намален с 20% преобразуваме -0,8
    после с още 10% - съответно 0,9 и умножаваме 0,8*0,9=0,72 тази е цифрата, с която разполагаме(72 градуса външния ъгъл на петоъгълника) и тогава продавача "неслучайно" намалява с 50% т.е. умножаваме с 0,5 и получаваме 0,360 - завършваме ротацията
    имаше няколко варианта за умножение 36*36 ето и моя:
    36*36=2*2*18*18=4*324=1296, ако случайно не знаем квадрата на 18, действаме по същия начин 2*2*9*9=4*81=324 тогава може би ще просрочим малко секундата
    Мите със здраве да си носиш пуловера
    между другото забравих да те питам, какъв цвят е петоъгълника
    Доколкото виждам, цялата асоциация се базира на числата 0.72 и 0.36, която асоциация (72° и 360°) води до картинката петоъгълник в окръжност. Не виждам какъв е смисълът тогава от всичките тези сметки? Какво значение има колко е била първоначалната цена? И какъв е смисълът от смятането на крайната нова цена? Може би тук се крие асоциацията за цвета? Каквото и да е, на мен тази логика ми се губи изцяло, не мога да се съглася с такова решение, но приемам че проблемът е в мен, щом има човек, познал отговора.
    Обаче... Преди два дена бях на друга вълнà, и мога да дам по-асоциативно решение, в което участват не само числата 72 и 360, а 8, 9, 36 и 72. Ето една хипотетична случка:

    Трябва да се продаде пуловера - Трябва да изпечем ракия
    Имаме хубав пуловер, който дълго виси в магазина - Имаме хубаво лозе, хубаво грозде, което дълго време зрее и ферментира - крайният резултат е далече и в двата случая
    Намаляваме цената с 20% (0.8) - В 8 часа караме материала на казана - почваме активни действия.
    Намаляваме цената с още 10% (0.9) - До 9 часа кладем огън, докато почне да тече ракия - предприемаме други активни действия, които водят до леко приближаване към целта (пуловерът привлича погледи - тръгва първак)
    Общото намаление е 0.72 - Тръгва да тече ракия 72° - почти имаме резултат (намерили сме потенциален купувач на пуловера - тече ракия)
    Намаляваме цената с още 50% (0.8*0.9*0.5=0.36) - Ракията стига 36° (паток) - резултатът е налице и в двата случая - пуловерът е продаден, ракията е готова (36° е неслучайно, защото след това тръгват разните му там алкохолни отрови, които са доста по-вредни от метиловия алкохол)

    Така че според мен картинката е бутилка ракия

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #24

    Re:пуловер

    При авторските задачи не може да се твърди със сигурност, че решението, което пасва на условието е единствено.
    Именно затова се налага да подсказвам от време на време, за да следвате моята логика.И аз съм щастлив, когато го правите.
    Стремя се да използвам предимно математиката за основа на задачите.


    припомнете си какво свойство има петоъгълника


  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #25

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от etg
    Доколкото виждам, цялата асоциация се базира на числата 0.72 и 0.36, която асоциация (72° и 360°) води до картинката петоъгълник в окръжност. Не виждам какъв е смисълът тогава от всичките тези сметки? Какво значение има колко е била първоначалната цена? И какъв е смисълът от смятането на крайната нова цена? Може би тук се крие асоциацията за цвета? Каквото и да е, на мен тази логика ми се губи изцяло, не мога да се съглася с такова решение, но приемам че проблемът е в мен, щом има човек, познал отговора. ...
    Аааа, момент,
    С риск tonych да се намръщи, ще си призная, че "петоъгълника" при мен не е дошъл от числата 0.72 и 0.36. Всъщност при мен дойде отнякъде думичката "петолъчка" и за да не е самотна добавих "петоъгълник" и "окръжност".
    Така че, много точно си използвал думичката "познал" (вместо "намерил") и много неточно "цялата асоциация се базира на числата 0.72 и 0.36 ..."

    ПП.
    А петолъчката дойде от две места:
    - едното беше някаква странна далечна асоциация на числата с процентите с дължини на страни на правоъгълни триъгълници, а също и картинката с най-краткото доказателство на Питагоровата теорема
    - а второто беше "стъпвайте между стъпките" - стъпките бяха 0,8 и 0,9 и 0,5, а между тях знака за умножение "*" известен и като "звездичка". И дълго време си мислих, че знака върху пуловера е свързан с шест-връхна звезда, на която първо махаме (20%) N на брой връхчета, а после още (10%) M на брой връхчета и т.н., ама нищо не се получи. После реших да проверя за петолъчката (тя също е "звездичка") - как да махнем първо 20% , а след това 10% и пак нищо не се получи, после реших, че ако впишем петолъчката в петоъгълник, а петоъгълника в окръжност, ще има повечко площи за махане и накрая ще остане само средната част на петолъчката ... и тук някъде запънах с формулите за лицата на тия фигури, ама ми хареса идеята, че на пуловера има някаква симетрична фигура от която последователно махаме очевидни 20%, след това очевидни 10% и .т.н. и реших да стрелям напосоки като напиша такъв кандидат-отговор в задачата с който да си изпрося допълнителна подсказка.
    Имаше и още нещо за "петолъчката", ама вече го позабравих

  13. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #26

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от tonych
    При авторските задачи не може да се твърди със сигурност, че решението, което пасва на условието е единствено.
    Именно затова се налага да подсказвам от време на време, за да следвате моята логика.И аз съм щастлив, когато го правите.
    Стремя се да използвам предимно математиката за основа на задачите.
    Вероятно си прав, и вероятно точно това е нещото, което ми се губи, затова не мога да вляза в час.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #27

    Re:пуловер

    djendo подсказа, че отношението на диагонала на петоъгълника към страната му е точно Златното сечение:

    http://bg.wikipedia.org/wiki/Златно_сечение

    Значи говорим за леко кичозен пуловер със златен петоъгълник отпред (дано поне не е огромен)...

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #28

    Re:пуловер

    ами браво на djendo
    Леонардо да Винчи-->златно сечение(пропорция)-->петоъгълник-->72*5-->0,72*0,5-->0,8*0,9*0,5-->20%;10%;50% рабат към клиента-->пуловер
    радвам се, че извървяхте обратния път. V
    0,36*36
    благодаря на всички включили се в задачата

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе