Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

пуловер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #1

    пуловер

    Един летен ден - към края на лятото - разхождайки се безцелно, погледът ми попадна на една витрина и по-точно на нещо окачено зад нея.Ставаше въпрос за един пуловер, който нямаше как да не ми грабне вниманието и аз без колебание влязох вътре.Магазинът беше празен с изключение на един човек, който разглеждаше небрежно нещо в ъгъла и сякаш оставаше незабелязан.Обърнах се към продавача и се поинтересувах за въпросната дреха.Оказа се, че има интересна история.Близо година си стоял пуловерът непродаден на витрината и се принудили да го намалят с 20%.Местели го ту на закачалките вътре в магазина ту пак на витрината и след още няколко месеца го намалили с още 10 %, но пак без ефект.Направо си залежавал, а един такъв хубав, хубав.В този момент продавачът ме изгледа преценяващо и ми направи следното предложение, че ако го намали неслучайно с още 50% и му кажа крайната цена ще ми го продаде на нея.Без да му мисля много много приех.Все пак не ми изглеждаше сложно и го попитах колко е струвал в началото преди намаленията.Бавно и спокойно ми каза цената - 36 лева.Тогава се случи нещо необикновено според мен, което и до днес още не мога да си обясня.Още преди да се замисля, покрай ушите ми прелетя, като самолет, който току що е достигнал звуковата бариера - дванадесет лева и деветдесет и шест стотинки.Не може да бъде, казах си това е някаква постановка, заучено положение! Обърнах се рязко и се загледах внимателно в човека зад мен.И на мен не ми трябваше много време за да го позная.Да - човекът беше от този форум - форума на "логическите задачи".И понеже не беше много отдавна, може би ще си спомни как го изчисли за близо секунда и ще сподели каква е картинката на пуловера.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re:пуловер

    (Само идея)

    Ако предположим, че е нормално някой да знае наизуст квадратите на числата от 1 до 40, или пък четвъртите степени на числата от 1 до 10, то стойността на пуловера може да се изчисли набързо така:

    0,8 * 0,9 * 0,5 = 0,36 (тая сметка дотук не е чак толкова трудна за да се направи "наум и набързо", даже не е необходимо "набързо", защото сметката си върви в разговора)

    36 * 0,36 = 12,96 (а пък за тая сметка - горното предположение)

    ПП.
    Като бях малък, знаех наизуст квадратите на числата от 1 до 25, ... а сега ако се напъна, ще ги докарам до 16

    ПП2.
    Евентуално може да се мине през
    35 * 35 = 1225 (има бързо правило за умножение на числа завършващи на 5)
    и след това
    1225 + 35 + 36 = 1296 (тая сума също може да се направи наум)

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #3

    Re:пуловер

    до тук е така и си прав за написаното,
    но аз мисля че 36*36 може да се сметне още по-лесно, макар че предполага известни знания, които смятам, че ги имате
    и картинката ще излезе, ако не бързате толкова в сметките

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #4

    Re:пуловер

    (И аз само идея)
    Мисля, че търсим задача, която е залежавала тук около година.
    Периодически в нея са ни давали хинтове, но още не сме я решили.
    Това, дето са я местили на закачалките, а после на витрината - може да значи, че е била стикната (може и да не значи).
    Някой все пак е близо до отговора, но вече не й обръща внимание - тоя герой търсим.
    Както и картинката от пуловера.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #5

    Re:пуловер

    това, което е написала Bibi, може да се гледа като отделна задача, върху която се налага и аз да мисля.Може да се окаже че има логично решение
    Стъпвайте между стъпките на MitkoS

  7. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #6

    Re:пуловер

    Птица?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #7

    Re:пуловер

    става въпрос за асоциация и има хинтове за нея, ако "птица" е добре аргументирана, може да мине за отговор различен от моя, ако ли пък не поне си познал първата буква

  10. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #8

    Re:пуловер

    Нещо, което трябва да ни напомня картинка с това 36*36?

  11. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #9

    Re:пуловер

    Моята асоциация идва от смятането на 36*36.
    36*36 = 16*81 = 16*80 + 16 = 27*10 + 16 = 128*10 + 16 = 1296
    А в повечето източници годината 1681 се смята за годината на изчезване на птицата Додо.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #10

    Re:пуловер

    Цитат Първоначално публикувано от Krusteva
    Нещо, което трябва да ни напомня картинка с това 36*36?
    малко преди да се стигне до 0,36
    неслучайно продавачът казва "неслучайно"
    Цитат Първоначално публикувано от etg
    Моята асоциация идва от смятането на 36*36.
    36*36 = 16*81 = 16*80 + 16 = 27*10 + 16 = 128*10 + 16 = 1296
    А в повечето източници годината 1681 се смята за годината на изчезване на птицата Додо.
    интересна образователна интерпретация, но 36*36 може да доведе до много такива
    нещата са по-еднозначни и видими

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re:пуловер

    бивол или мечка?
    нещо на борса ми мирише...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #12

    Re:пуловер

    не е борса, нито бивол, ни мечка
    четете поста на MitkoS
    освен това съм дал и първата буква

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re:пуловер

    Чета и чета и нищо не прочитам



    Петолъчка в петоъгълник, а той в окръжност


  17. Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    180
    #14

    Re:пуловер

    когато продавачът казва , че е намален с 20% преобразуваме -0,8
    после с още 10% - съответно 0,9 и умножаваме 0,8*0,9=0,72 тази е цифрата, с която разполагаме(72 градуса външния ъгъл на петоъгълника) и тогава продавача "неслучайно" намалява с 50% т.е. умножаваме с 0,5 и получаваме 0,360 - завършваме ротацията
    имаше няколко варианта за умножение 36*36 ето и моя:
    36*36=2*2*18*18=4*324=1296, ако случайно не знаем квадрата на 18, действаме по същия начин 2*2*9*9=4*81=324 тогава може би ще просрочим малко секундата
    Мите със здраве да си носиш пуловера
    между другото забравих да те питам, какъв цвят е петоъгълника

  18. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #15

    Re:пуловер

    Баси и логиката, явно съм много далече от тия неща
    Иначе като се има предвид, че по замисъл сме "ИТ" форум, не виждам по-лесен начин за смятане на 36*36 от 27*10 + 16. Въпреки това не бих могъл да го сметна за една секунда, трябват ми поне 3-4.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе