Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 81

Малко помощ за задачка от 4-ти клас

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #16

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    И аз реших да ги пробвам моите двама (6-ти и 7-ми клас в СМГ).
    Големия се хвана веднага за сметката, а малкия тъкмо да почне да смята, поразмисли нещо и каза правилния отговор - като го питах "Защо ?", отговора беше, че "Баба О. ми е казвала, че яйцата се мътят за точни три седмици".
    А аз (като най-голям), вчера също се хванах за сметката.
    доказателство за осакатяващия ефект на стереотипното образование върху фантазията и способността за нестандартно мислене

  2.  
     
  3. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #17

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    На всички ни хареса задачката, която ни накара да се замислим за живота на кокошките и тяхното потомство. И отговорът е точен. Да но, ако не всички яйца са оплодени, сметките ни няма да излязат никога. Принципно ако има някое неизмътено яйце, пернатите остават да лежат още 2-3 дена. В реалния живот яйцата не се мътят от кокошки, а от инкубатори. В този ред на мисли, тази задача е от миналото. Интересно ми е, ако запитат някой от нас, с една мастилница, колко листа хартия могат да се изпишат, или пък да ни запитат с кои пера се пише по-хубаво - от домашна или дива патица. Дали ще има и 1% дали верен отговор?!

  4. 666
    666 е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    161
    #18

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    "Предполагам съм напълно блокирал и затъпял" - то само от работа така става . А до задачката, за първи път виждам някакво въображение в някой съставител на задачи. Все някога децата трябва да започнат да се учат, че дори матемтиката не е стереотип и понякога 2+2 е равно на.... нещо си различно от 4. Та ако има повече подобни случаи, мога пак да изпитам някаква надежда за българското образование.

  5. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #19

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Ами - има. Математиката не е просто смятане, а начин на мислене!
    Веси, по-добре не може да бъде казано ;-)

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #20

    Пак задачка, този път за 9-ти клас от ЧХ

    През 1904г. баби от Софийско равно поле тръгнали едновременно по изгрев слънце: едната от А за В, другата от В за А (по една и съща пътека с постоянни скорости). В 12 часа те се разминали. Едната пристигнала в 4 ч следобед, а другата - в 9 ч вечерта. Какво си откъснали бабите по пътя?

    А) кокичета
    Б) свежа коприва
    В) диви ягодки
    Г) меки мушмули
    Д) банани

    Пак не схващам идеята...


  7. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #21

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Всъщност... има си решение... просто е сложничко.
    И като горница, трябва да знам кога растат кокичетата, копривата и дивите ягодки. Не е за мен тази задача...

    http://phys.uni-sofia.bg/~cpopov/Alm...eshehofeca.pdf

    Отмятам се - задачата няма решение и е безумна.
    Единственото, което може да се разбере от нея ако се напъне човек е, че слънцето изгрява в 6 часа.
    И какво от това???
    Кокичетата растат в края на зимата и началото на пролетта. Копривата - пак в началото на пролетта. Дивите ягоди - в началото на есента. Мушмулите не ги знам - май и те есента. А Слънцето си изгрява около 6 часа и пролет и есен.
    Според организаторите отговорът е коприва...

    Пак се отмятам...
    Абе май все пак си има отговор - пропускам годината.... Написано е 1904. Това значи е преди въвеждането на лятното време...
    Та ягодите, които са късно лято, ранна есен... То сега слънцето изгрява към 6ч, ама... ако нямаше лятно време щеше да изгрее към 5.
    Така че, ако определеим кокичета и мушмули по-скоро към зимата, когато изгревът е по-късен, остава само пролетната коприва...

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    123
    #22

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    @КрИс
    Мисля, че по-важния елемент е "Софийско равно поле". Там се очаква, че няма дървета за мушмули, отпадат и дивите ягоди заради равнинната местност. Бананите отпадат поради местоположението - тук не растат. И последния избор е между кокиче и коприва. Определено бабите предпочитат коприва пред кокичета (и е по-вероятно да я срещнеш из полето). Но по мое мнение няма твърдо доказателство, че не са набрали кокичета.

  10. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #23

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    То и сега има дървета, да не говорим пък за преди 100 години, равно поле и гола поляна са различни неща. Няма и проблем да растат диви ягоди. Но е и безсмислено да спорим за тези неща, задачата се решава със смесица от математика, биология, физика и логически разсъждение. И аз смятам, че е безумно да се дава такава задача на математическо състезание, но явно има и мнения, доста различни от моето. Което означава, че ще продължава да има такива задачи. Но може би идеята на тази задача не е да бъде решена от мнозинството, а да е тест за ниво, доста над това, което се приема стандартно за високо, т.е. да клони към гениалност. Всъщност има ли дете, което да е решило тази задача?

  11. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #24

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Няма как да се разбере от резултатите, мисля, че никой от 9-ти клас няма максимални точки, тоест има поне една нерешена, която може и да е тази. А и все пак има фактор късмет - 20% шанс да налучкаш отговора без да имаш и идея от задачата.
    Като цяло, по моите разбирания е извратена задачата, не е за деца на математически конкурс.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    51
    #25

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Задачата си е чисто математическа:

    P.S. Сетих се за едно елементарно решение:

    Пътят на първата баба до срещата е равен на пътя на втората след срещата. Следователно:
    v1 * t = v2 * 9
    v2 = (v1 * t) / 9
    Аналогично за другата част:
    v1 * 4 = v2 * t
    Заместваме v2 от първото и получаваме:
    v1 * 4 = t * (v1 * t) / 9
    Съкращаваме и получаваме t^2=36 => t=6


    Следва, че слънцето е изгряло в 12 - 6 = 6 часа. Това става само при равноденствието (не е имало лятно време през 1904 г), т.е. или на 21 март или на 21 септември.
    От всички отговори ми се струва възможен само отговор А.



  13. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #26

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Тое, че ти си поредното доказателство, че задачата не е само математическа, което се опитах да кажа по-горе. Математиката е да намериш в колко часа е бил изгрева.
    А според организаторите, на 21-ви март се бере коприва, а не кокичета както предполагаш. Тоест, ако се явяваше ти на състезание явно би се справил чудесно с математиката в задачата, но въпреки това щеше да получиш 0 точки...
    В интерес на истината, според мен съм брал в Рила диви ягоди през септември. Но може и да бъркам и да е било по-рано, а септември да са останали само боровинки.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #27

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Браво за чудесното хрумване! Това е решениато, според мен.
    Явно бабите са поддържали постоянна скорост, като едната е имала ревматизъм.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #28

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    ...
    В интерес на истината, според мен съм брал в Рила диви ягоди през септември. Но може и да бъркам и да е било по-рано, а септември да са останали само боровинки.
    Септември ядох на Пампорово малини и горски ягоди- бяха навсякъде по пътя и в гората. На 6 Май брах лилави минзухари и се бихме със снежни топки. ( имам го документирано със снимки и свидетели )
    а да ми кажат логика .

  17. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #29

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Пампорово е друго, защото бабите са ходили из Софийско равно поле.

    Но пък всеки ще си спомни, че по 8-ми март по улиците е пълно с баби от шоплука, които продават кокичета:
    Galanthus nivalis grows to around 7–15 cm tall, flowering between January and April in the northern temperate zone.
    От друга страна сме използвали всички данни от условието, освен "баби".
    Може да го ползваме както вече беше предложено - с психологията им.
    Те са по-скоро практични, отколкото романтични и не биха брали цветя, а нещо за ядене, например коприва:
    Young plants were harvested by Native Americans and used as a cooked plant in spring when other food plants were scarce.
    Освен това копривата първо покълва през пролетта, но през есента, след втората коситба, отново се показва млада коприва, което не го знаех.

  18. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #30

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Да бе- какви баби е имало едно време, ей!!
    15 часа припкали по полето и копривка събирали......Че чак по тъмно се прибрали..
    А днешните баби по кафенетата само....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 5
    Последно: 05-04-14, 07:31
  2. Помощ за задачка с факториали
    От kod във форум Логически задачи
    Отговори: 13
    Последно: 26-04-13, 13:31
  3. Не точно задачка МАЛКО ФИЗИКА .. МАЙ :)
    От z0r0 във форум Логически задачи
    Отговори: 14
    Последно: 05-03-07, 17:03
  4. малко помощ....
    От robinlud във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 05-05-03, 19:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе