Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 81

Малко помощ за задачка от 4-ти клас

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #31

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    @Wise,
    май не си виждал днешните баби какви чудеса вършат за евтини банани в Lidl.
    Ако намерят безплатни, като нищо ще се покатерят по дървото, вервай ми.

    Остава да видим дали през посочената година зимата е била дълга или по-мека.
    Тъй... Била е една от трите най-студени - замръзнало варненското крайбрежие.
    Може би копривата се е забавила, а кокичетата са откарали до по-късно.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #32

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Първо да кажа, че може и да е "извратена" задачата (цитирам КрИс) по отношение на математическо състезание за ученици, но пък е перфектна (според мен) за този раздел. Отделно от това, не споделям масовото мнение, че математиката представлява сметки и решаване на задачи със сметки ... но това е друга тема.
    Ако има нещо което да не ми харесва в условието, то е че не е изрично посочено, че бабите са брали без да се спират да се движат и самото бране не ги е забавило с нито една секунда.

    А по самата задача:

    1. По-назад ststefanov е показал, че бабите са тръгнали в 6:00 и съгласно условието, това е "по изгрев слънце".
    След това обаче е допуснал (според мен) грешка, като е обвързал изгрева в 6:00 с моментите наречени Равноденствие. Казвам моментите, защото това са два много кратки момента през годината, а не цели дни. Те се случват два пъти годишно, когато Земната Ос е перпендикулярна на правата минаваща през центровете на Слънцето и Земята и в тези моменти на Екватора Слънцето грее под прав ъгъл. Няма никаква причина, да се обвързва "изгрев в 6:00" с Равноденствие, нито пък с това, че през дните в които има моменти на Равноденствие продължителноста на деня и нощтта са изравнени (почти изравнени).

    2. Съгласно ей тая таблица има два дни в годината, в които в днешно време в София слънцето изгрява в 6:00 и това са 6-Април и 10-Септември. В таблиците е посочено, че стойностите за времето са в UTC, а доколкото знам UTC не се влияе от отместването с 1 час за лятно/зимно време.
    Тъй като високосните години компенсират "там каквото трябва" (ъъъ, знам какво компесират, ама не се сещам за точен термин и затова е "каквото трябва") , то може категорично да се предположи, че през 1904, дните през които слънцето е изгрявало в 6:00 се разминават (в календара) най-много с един ден спрямо днешното време.

    3. 6-Април и 10-Септември
    Според мен отговора би могъл да е
    Б) свежа коприва (6-Април и 10-Септември, като на 10-Септември не знам дали вече е "свежа")
    В) диви ягодки (10-Септември)
    Не мисля, че на тия две дати в софийското поле може да има кокичета, меки мушмули и банани

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #33

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    През 1904г, в България, все още се е използвал Юлианския календар. Като направите корекция по Григорианския, датите малко се променят...

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #34

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Много полезни забележки.
    Копривата и кокичетата обаче не познават нито Юлианския, нито Григорианския календар.
    Календарите само променят това, което ние знаем за тях.
    Т.е. и сега, и през 1904, в деня, когато слънцето изгрява в 6 ч. (който и да е тоя ден), на полето ще видим едно и също.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #35

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Е те това вече е математика !
    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    Календарите само променят това, което ние знаем за тях.
    Т.е. и сега, и през 1904, в деня, когато слънцето изгрява в 6 ч. (който и да е тоя ден), на полето ще видим едно и също.
    Страхотно разсъждение !
    Аз го проспах това, че годината няма никакво значение.
    Браво, евала, възхитен съм, зашеметен съм. Цветята са от мен.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #36

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Е те това вече е математика !Страхотно разсъждение, аз самия го проспах това нещо.
    Браво, евала, възхитен съм, зашеметен съм. Цветята са от мен.
    Присъединявам се!
    Имаше една руска книжка "Смотри в корень". Биби е направо с рентгенов поглед!
    Ако измисли начин да се абстрахираме и от часовника...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #37

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    По-скоро продължавам да обмислям въпроса за календара. И стигам до извода, че въпреки начина, по който са се наричали дните по време на разходката на бабите, ние трябва да се придържаме близо до датите, които е посочил MitkoS в сегашния календар - началото на Април и на Септември.
    Причината: смяната на двата календара е станала сравнително малко след 1904. А самата смяна е направена не по политически или религиозни причини, а за да компенсира натрупаната значителна грешка.
    Значи задачата се развива по време на дати с грешка.
    А сегашния календар има повече компенсации и грешките се натрупват доста по-бавно. С други думи ние, въпреки че вече сме се отдалечили повечко от дата на смяна на календарите, все още живеем при доста верни дати.

  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #38

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    @dedis,
    вместо часовник можем да ползваме компас и сянката на карфица, забита в центъра му...
    Все пак компасът е нещо малко по-натурално по произход.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    79
    #39

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    To това е подобно на задачата: Три яйца се сваряват за 3 минути, за колко минути ще се свари 1 яйце. Отговара е пак за 3 минути.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #40

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    @dedis,
    вместо часовник можем да ползваме компас и сянката на карфица, забита в центъра му...
    Все пак компасът е нещо малко по-натурално по произход.
    Да, но магнитният полюс е мръднал с над 10градуса дължина и ширина от 1904 до сега:
    http://www.nasa.gov/vision/earth/loo...eticfield.html
    а шоплъка си е все тук.
    ПП А, при липса на GPS, нищо чудно бабите да са ползвали компаси.
    Впрочем, кои люде чертаят окръжности с компас?

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #41

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Мен ме мъчи един друг въпрос: ако горе-долу в 12 часа слънцето е най-високо и ако е изгряло в 6 часа, не е ли задължително да залезе в 18? Най-високата точка е в средата на маршрута му.
    От няколко дена гледам инфото за изгрев/залез и все е почти симетрично около 12.
    Не разбирам от къде идва разликата.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #42

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    (според мен) истински симетрично ще е само в дните, когато Земята е в апогей или перигей в орбитата си спрямо Слънцето, през останалите дни, все ще има някаква малка разлика.

    Обаче изгубих нишката за часовника
    За годината ясно, там цифрата няма значение, освен, че 1904 е била по-студена.
    Ама това за часовника, нищо не схващам ... защо го коментирате ?

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #43

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Прочетох всички коментари и мога да добавя относно датите, кое кога го има:
    кокичета - почват от януари до края на февруари
    коприва- март, април- след това има но не е млада
    дивите ягоди- юни, тогава ги има най много
    мушмули-края на октомври, ноември

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    531
    #44

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    1. Това не са задачи за математически конкурс. Може би някакъв логически. Съгласете се, че логиката и математиката са две различни неща. Допълват се, но не са едно и също.

    След някоя и друга годинка ще сложат да се пише есе на математически конкурс, защото за видели някаква връзка с математиката.

    2. В кръга на шегата - отговора на втората задача е МЕКИ МУШМУЛИ. Едната бабка е хапнала повече и е хукнала да бяга да стигне бързо до тоалетната.

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #45

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Тая задача става ли за математическо състезание ?

    (copy/paste)
    Имаме три кутии външно еднакви. Във всяка от тях има топчета - безкраен брой.
    В едната всички топчета са черни, в другата само бели, а в третата са и бели и черни.
    На една от кутиите има етикет "бели топчета", на друга "черни топчета", а на последната "смесени топчета" и етикетите не отговарят на съдържанието.
    Какъв е най-малкия брой топчета, които трябва да извадим от кутиите, така че да упеем да определим в коя кутия какъв цвят топчета има ?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 5
    Последно: 05-04-14, 07:31
  2. Помощ за задачка с факториали
    От kod във форум Логически задачи
    Отговори: 13
    Последно: 26-04-13, 13:31
  3. Не точно задачка МАЛКО ФИЗИКА .. МАЙ :)
    От z0r0 във форум Логически задачи
    Отговори: 14
    Последно: 05-03-07, 17:03
  4. малко помощ....
    От robinlud във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 05-05-03, 19:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе