Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 81

Малко помощ за задачка от 4-ти клас

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #1

    Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Предполагам съм напълно блокирал и затъпял, но... факт е, че не мога да се справя със задачка на детето от съзтезание за 4-ти клас и не мога да му я обясня
    Моля за малко помощ - задачата е:

    Започвайки едновременно, 5 кокошки могат да измътят 60 яйца за 21 дни
    За колко дни 6 кокошки ще измътят 60 яйца, започвайки в един и същи ден.

    Отговорът е отново 21 дни!
    Не мога да схвана какво е решението...?

    Една кокошка мъти 4 яйца за седмица
    Значи, 6 кокошки мътят 24 на седмица, 48 за две и 60 за... 2.5 седмици.

    Като верен отговор е дадено 21 дни, а не другите възможности - 31, 12, 15 или 18, което най-се доближава до верен.

    Някаква уловка във фразите "започват едновременно" и "започвайки в един и същи ден"?

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    уловката е, че мътенето не е математически, а биологически процес, който независимо от броя и разпределението на яйцата винаги продължава 20-21 дни

  4. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #3

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Баси??? И това ли наистина е решението.
    Значи... аз като градско чадо нямам и никога не съм имал идея колко време се мъти едно яйце. Защо, ако това е отговора по дяволите едно 10-годишно дете от София трябва да знае това, особено, когато се явява на математически турнир с добра репутация?

  5. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #4

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Много готина задачка, хареса ми. Ама е доста подло да бъде дадена на турнир по математика.

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #5

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Еми... това е задача от Черноризец Храбър, който е едно от сериозните съзтезания в БГ и е едно от 5-те, балообразуващи за прием в СМГ след 4-ти клас.
    Задачата е под 15 или 16номер от 20 - отначало са по-лесните, към края загрубяват и се очаква да изисква някакви... по-сложни сметки, а не базови биологични познания.

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    ами това е минусът да живееш в столицата. виждаш ли ние от Варна как ги разбираме селските неща?
    аз съм спец по кокошките, а stenly си гледа в мазата козичка

    майтапът настрани, погледнах алтернативно на задачата само след като ти каза, че 18 не е правилният отговор. и аз бих направил сметките, защото, както сам отбеляза, това е олимпиада по математика, а не тест на менса.

    категорично не й е мястото там, не знам каква следва да е реакцията ти в този случай. от друга страна няма нищо странно в поредния идиотизъм, защото напоследък май идиотщините станаха норма, а нормалните неща - рядкост...

  8.  
     
  9. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #7

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    'Черноризецът' ми беше любимото състезание, защото набляга изключително на по-нестандартната страна на математиката, на чисто логическата. Задачата е съвсем уместна в тоя ред на мисли. Показва, че не може само с цифри и сметки, трябва и акъл
    А да, и аз се зачудих в началото

  10. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #8

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Това според мен не е "по-нестандартната страна на математиката", това си е чиста гавра с децата. А и с родителите им
    По тази "логика" трябва ли да правим извода, че задачата "Кокошка и половина за ден и половина снася яйце и половина. Колко яйца ще снесат шест кокошки за седем дни?" се решава за една секунда с отговора "Това е невъзможно, защото не можем да имаме яйца от кокошка и половина"?

  11. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #9

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    В тази задача по мое мнение няма и късче математика, а Черноризец все пак е математическо съзтезание.

  12. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #10

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    И аз съм на мнение, че е пореден пример за гаврата с децата ни.Моя син е в ІІІ клас и такива безумия срещам по учебниците, че направо да се разплачеш, добре че нямам нерви

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Ами яйцата се мътят независимо от кокошките. Дали 5 , 6 или 10 кокошки мътят един полог - рерзултатът е измътени яйца!!!
    Т.е. колко яйца са били в полога , умножено по рандемана на излюпване.

  14.  
     
  15. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #12

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Това е ясно. Не дискутираме обаче решението, а дали задачата има място на състезание по математика.

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #13

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Цитат Първоначално публикувано от etg
    Това е ясно. Не дискутираме обаче решението, а дали задачата има място на състезание по математика.
    Ами - има. Математиката не е просто смятане, а начин на мислене!

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #14

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    Не може да искаме от едно градско чадо да знае колко дни мъти кокошката, но за процеса на мътене и инкубационен период период би трябвало да е чувало или да се досеща. И аз не знаех колко дни мъти кокошката (сега го научих ), но то в задачата си е казано и след малко разсъждения всеки, който се е сетил за инкубационен период ще заключи, че при кокошката е 21 дни. И на мене ми хареса задачката. Поставих я на синковеца, коййто е 8-ми клас в МГ и той телето му с теле веднага започна с изчисленията

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re:Малко помощ за задачка от 4-ти клас

    И аз реших да ги пробвам моите двама (6-ти и 7-ми клас в СМГ).
    Големия се хвана веднага за сметката, а малкия тъкмо да почне да смята, поразмисли нещо и каза правилния отговор - като го питах "Защо ?", отговора беше, че "Баба О. ми е казвала, че яйцата се мътят за точни три седмици".
    А аз (като най-голям), вчера също се хванах за сметката.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 5
    Последно: 05-04-14, 07:31
  2. Помощ за задачка с факториали
    От kod във форум Логически задачи
    Отговори: 13
    Последно: 26-04-13, 13:31
  3. Не точно задачка МАЛКО ФИЗИКА .. МАЙ :)
    От z0r0 във форум Логически задачи
    Отговори: 14
    Последно: 05-03-07, 17:03
  4. малко помощ....
    От robinlud във форум Общ - софтуер
    Отговори: 6
    Последно: 05-05-03, 19:42

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе