Резултати от 1 до 14 от общо 14

Задачка за отмора (2с)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #1

    Задачка за отмора (2с)

    В равнина лежат две пресичащи се прави линии. Едната неподвижна, а другата се движи успоредно на себе си със скорост 1м/сек.
    При какъв ъгъл между тях пресечната им точка ще се движи двойно по-бързо от светлината (2с)?

  2.  
     
  3. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #2

    Re:Задачка за отмора (2с)

    според кого питаш? евклид или еврейчето от аватара

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #3

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Очевидно намекваш нещо...
    Други мнения, моля?

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #4

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Опитах натурно изпитване. Точката изскочи от пространството и пропадна във времето.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #5

    Re:Задачка за отмора (2с)

    0.0000000955 градуса?

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #6

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Цитат Първоначално публикувано от stfn
    0.0000000955 градуса?
    Аз го изкарвам двойно повече...
    Лимес от все по-малък ъгъл (в радиани) = синуса = тангенса на ъгъла.
    Но не е това същественото, а фактът, че първите двама колеги ги смущава релативизма, а третият дава "евклидово" решение. Така че, задачата всъщност поставя дилемата - може ли въображаема точка да надвиши с, като знаем, че материално тяло не може?
    Аз лично клоня към положителен отговор на този въпрос.
    Други мнения?

    ПП. Изкарах го двойно, защото погрешно си мислех за с, а то е 2с...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #7

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Разбира се, че може! То това й е красотата на математиката - че хем лежи в основата на останалите науки, хем напълно се абстрахира от тях и си живее самостоятелно и независимо от техните там ограничения, било то теоретични или доказани на практика. Затова математиката няма проблем с такива "абсурди" като изваждане на три ябълки от чиния с две или пък движение с 2с.
    Задачката е чудесен пример за това, че математиката е, освен всичко останало, "начин на мислене", да цитирам друг член на форума. И забележете, аз бях във физична паралелка

    От друга страна пък, Айнщайн предполага, че никое ТЯЛО не може да се движи със скорост, по-голяма от тази на светлината. А точките и правите не са тела, така че, стриктно погледнато, дори и от физична гледна точка [тавтологията е случайна ] няма проблем.

    От тук нататък задачата си е най-елементарна геометрия и се решава с арксинус. Търсения ъгъл лежи в един правоъгълен триъгълник срещу страна 0.001 км и прилежаща 600000 км (2с). Арксинус от (0,001/600000) според Calc прави 9.5492965855137201505539964437924e-8, или закръглено 0.0000000955

  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #8

    Re:Задачка за отмора (2с)

    И аз съм на същото мнение. В математиката няма никакво ограничение за скоростта.
    Но тук е подходящо да кажа, че колкото и да е абстрактна математиката, има неща от физиката, които дори тя потвърждава.
    Едно от тях е връщане назад във времето.
    При диференциалните уравнения един невинен минус прави иначе лесна задача - нерешима. Ако едно събитие зависи от състоянието на системата в бъдещ момент, тази зависимост не може да се проследи.
    Сещам се и за друг такъв пример - може ли да съществува живот в четномерно пространство. Например двумерни човечета. Според абстрактната математика - по-скоро не.
    Казвам го в името на философската част от задачата.

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #9

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Цитат Първоначално публикувано от stfn
    От друга страна пък, Айнщайн предполага, че никое ТЯЛО не може да се движи със скорост, по-голяма от тази на светлината. А точките и правите не са тела, така че, стриктно погледнато, дори и от физична гледна точка [тавтологията е случайна ] няма проблем.
    Дори правите да са тела (ръбове на нещо, опънати нишки), пресечната им точка е мисловна и вероятно може да пердаши с неограничена скорост.


  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #10

    Re:Задачка за отмора (2с)

    "Мисловна", ама знаеш ли, че и мисълта се движи с ограничена скорост?
    Ако точката ти се движи и ти трябва да я проследиш наум, ще я изтървеш.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    57
    #11

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi
    И аз съм на същото мнение. В математиката няма никакво ограничение за скоростта.
    Но тук е подходящо да кажа, че колкото и да е абстрактна математиката, има неща от физиката, които дори тя потвърждава.
    Едно от тях е връщане назад във времето.
    При диференциалните уравнения един невинен минус прави иначе лесна задача - нерешима. Ако едно събитие зависи от състоянието на системата в бъдещ момент, тази зависимост не може да се проследи.
    Сещам се и за друг такъв пример - може ли да съществува живот в четномерно пространство. Например двумерни човечета. Според абстрактната математика - по-скоро не.
    Казвам го в името на философската част от задачата.
    Аз бих казал, че живеем в четиримерно и триизмерно пространство - 3 посоки + време :D
    А мисълта би трябвало да се "движи" със скоростта на нервните импулси в невроните

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    633
    #12

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Биби има предвид 4D пространство, мисля.
    Ето малко материал:
    http://bgchaos.com/447/fractals/4dim...5%D0%BB%D0%B0/

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #13

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Цитат Първоначално публикувано от wire
    Аз бих казал, че живеем в четиримерно и триизмерно пространство - 3 посоки + време :D
    А мисълта би трябвало да се "движи" със скоростта на нервните импулси в невроните
    Аз бих казал, че не знаем в колко-мерно пространство живеем.
    Единственото което можем да твърдим със сигурност е, че човешките сетива са тримерни. А дали наистина пространството около нас е тримерно, това не се знае току-така.
    А и за времето като измерение - идеята да го добавяме е единствено, че е по-удобно и по-добре описва теоретичните модели. Самото то няма отношение към размерността на пространството в което живеем.


  17. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #14

    Re:Задачка за отмора (2с)

    Имах предвид четен брой линейни пространствени измерения (за да не зациклим в струнната теория).
    В такива пространства вълните не затихват. Така показват сметките.
    Което значи, че и най-малко движение би предизвикало вълна, която вечно се разпространява.
    Ако се отрази, ще се върне и ще се насложи върху себе си. След няколко отразявания ще стане опасно голяма.
    Може да е и звукова вълна.

    Но то беше само пример. Че някои физични хипотези имат корени и в простото смятане.

    Иначе физиците вече казват, че живеем в 12-мерно пространство. А може междувременно да са добавили и още. Луда работа.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Продавам компютър на части
    От rganev във форум Продава
    Отговори: 3
    Последно: 30-12-11, 21:34
  2. Продавам климатик втора употреба(на част
    От MatZo във форум Приключили продажби
    Отговори: 3
    Последно: 16-12-11, 19:51
  3. Продавам части за лаптоп Acer Aspire 5520G
    От mutania във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 08-01-11, 10:17
  4. Продавам части за компютър и s.А
    От plamen22 във форум Продава
    Отговори: 1
    Последно: 23-12-10, 11:44
  5. Продавам части за лаптоп
    От atanas_ko във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 23-08-10, 14:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе