Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 35

Религиозна задача :)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #16

    Отговор: Религиозна задача :)

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Fear Me - сори, че пак се намесвам и може би ти развалям темата, но има коментар насочен към мен.

    1. Контрирам с история и факти
    2. Опитай пак - зле си с историята за контактите между народите....А History Channel не са нещо което бих цитирал...когато става въпрос за история
    Аз не съм религиозен човек, по убуждения. Християнин съм, само защото са ме кръстили във възраст, в която не мога да имам собствено мнение.

    Четох ти фактите - някакви разказвачи, разказали на други, които пък на трети, като всеки един е добавял по нещо от себе си, за да може днес да прочетеш факти. Образно казано - не буквално ти.
    А и евреите, какво общо имат, и откъде-накъде точно тяхната версия трябва да е вярна? Риторичен въпрос.
    По темата - да говорим за исторически факти е абсурдно. А ти си вярвай в каквото си искаш.... Не виждам какъв е проблема, всеки да има собствено мнение по въпроса.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #17

    Отговор: Религиозна задача :)

    Как се разбира дали някой е добър, или лош?
    Ако постоянно изпитва любов, трепет, щастие - той е добър.
    Сам по себе си може да бъде добър или лош дори наоколо да няма никой, когото да обича или пък тормози.
    После - това мотивира всичките му постъпки. На добрия му прави удоволствие да дава.
    Като резултат, тези, които са в компанията на някой много добър, също започват да изпитват обич и щастие.

    Дяволът не знам дали наказва грешниците заради греховете им. Поне приживе често изглежда, че ги награждава.
    При това опитва не само с грешниците, а с всички.
    Причинно-следствените връзки са наопаки на това, което питаш. Не е нужно първо да станеш грешник, за да попаднеш под юрисдикцията на Сатаната, а ставаш такъв след като той се позанимава с теб.
    За да отидеш в Рая, трябва да си бил християнин. Но за да отидеш в Ада, съвсем не е нужно да си бил сатанист.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #18

    Отговор: Религиозна задача :)

    биби, разсъжденията ти са извън християнския контекст

    съгласно него добър е този, който съблюдава божиите предписания, лош е този, който ги престъпва, като достатъчно е дори само да ги оспорва!
    в този смисъл отиването ти в ада е предопределено със самото ти раждане, като през целия си живот ти трябва да изкупуваш първородния грях, за да си издействаш "помилване"

    но всъщност въпросът ми беше в друга насока:

    виждате ли някакво обяснение в противоречието (поне за мен е такова) лошият дявол да наказва прегрешилите пред бога, при положение, че бидейки негов антипод, той трябва да ги награждава?

    P.S. преди няколко години се опитах да си направя регистрация в най-големия български християнски форум, с надеждата, че някой ще може да ми обясни това и някои други въпроси, които ми се въртят в главата, но там са такива сектанти, че веднага изритват всеки, който прояви малко мисъл, вместо да празнодумства като тях

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #19

    Отговор: Религиозна задача :)

    Нали точно Божиите предписания са да бъдеш добър именно в тази дефиниция - да обичаш цялата Вселена и всяко същество!
    А и кой ги оспорва? Да не убиваш, да не крадеш, да не лъжеш - това дори престъпниците не оспорват, че е правилно. Но са решили, че не държат да вършат нещата правилно.
    Иначе за отиването в Рая или Ада, след Новия завет не се иска да се изкупват грехове. Но това е друга тема, както сам казваш.
    Задачата ти е с грешно условие, според мен. Казвам, че Дяволът е лош, просто защото е лош. Вътре в себе си.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #20

    Отговор: Религиозна задача :)

    т.е. да разбирам, че твоето обяснение, че дяволът наказва дори тези, които работят в негова полза, е просто "защото така" ?

    държа да уточня, че това не е задача, на която имам отговора и тормозя другите да го открият, а чрез съвместни усилия да се опитаме да намерим дълбокия, ако изобщо съществува, смисъл на това логическо противоречие:

    "защо дяволът наказва тези, които работят в негова полза?"

    кое оправдава хората, които вярват в подобни логически абсурди? слепи ли са за тях?

    в кой момент вярата от удобно оправдание за неграмотност се превръща повод за посмешище?

    ако трябва да избираме набор от морално-етични норми, които да следваме, нима приказките за Хитър Петър и Настрадин Ходжа не са по-добра основа за развиване на чувството за справедливост, честност и личен пример, отколкото отдавна дискредитирани (в очите на рационално мислещия човек) басни отпреди 2000 години?!

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #21

    Отговор: Религиозна задача :)

    FearMe, следващият път, като влезеш в религиозен форум, попитай за обяснение и на този въпрос:
    Как са се размножили първите хора, докато станат "Божи народ", след като кръвосмешението е заклеймено като най-големия грях?

    На мен, ако не ме анатемосат на момента, са ми отговаряли така: "Като се помириш с Бог, ще разбереш!"

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #22

    Отговор: Религиозна задача :)

    Не казвам това. Идеята ми е нещата да се проследят в логичен ред.
    1. Вътрешното му състояние. Той е лош. Тук ми е жал за него, ако това има значение.
    2. Мотивацията му. Тя е следствие от лошотията. Той не се стреми да раздава справедливост и по тази причина не му пука, дали това, което прави е логично, честно. Не го е грижа дори за "своите". Няма да им плати, ако може да си позволи да ги прецака. Това не ти ли се струва съвсем нормално?
    3. Постъпките му. Те са следствие от мотивацията.
    4. Въздействието му върху хората. То пък е следстие от начина, по който се държи.
    Сега виждаш ли в каква верига си подреждам мислите?

    И не ги наказва, а баш си ги прецаква. Предлага им сделка, която те приемат за изгодна. Дава им нещо от обещаното в нея. За останалото казва - ми защо не четохте онова с дребния шрифт? Не ги счита за свои съюзници, а за поредните балъци.

    Все едно питаш "Логично ли е някой комунист да прецаква червените бабки?".
    Този пост е редактиран от Bibi; 18-08-13 в 16:25.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #23

    Отговор: Религиозна задача :)

    съгласен, но по този начин той престава да е опозиция на бог и става негов съратник

    едно от основните прегрешения на дявола е съзнателното оспорване на божествената доминантност, така че тезата "дяволът се движи от ирационална лошотия" е доста слаба...

    надали може да се оспори, че интелигентността на дявола е доста над тази на бога, защото бог еднократно дава напътствия и после машинално отчита тяхното спазване, а дяволът подхожда индивидуално и конструктивно към всеки потенциален грешник, изкушавайки го...

    P.S. а и изкушавайки някого в прегрешение, за да го накаже после за престъпване на божиите заповеди, изрично го прави "божи агент", а не негов опонент

  11. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #24

    Отговор: Религиозна задача :)

    Да събереш гадовете накуп често означава именно да ги накажеш едни с други - ще свършат сами цялата работа. "Адът - това са другите" - кой го беше казал? Сартр?
    А Луцифер нали е паднал, ще рече победен? Може би слушка и изпълнява, поне привидно.

    А понеже цялата фантасмагория се развихря в Стария завет, намирам споменаването на евреи за доста уместно

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    надали може да се оспори, че интелигентността на дявола е доста над тази на бога...
    Естествено, че може да се оспори! Всичко, свързано с подобни фикции, може да се оспори. Е в частност това твърденийце намирам за леко дребнаво, и освен за дразнене на християни няма особена стойност.

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #25

    Отговор: Религиозна задача :)

    Цитат Първоначално публикувано от raziel66 Виж публикацията
    FearMe, следващият път, като влезеш в религиозен форум, попитай за обяснение и на този въпрос:
    Как са се размножили първите хора, докато станат "Божи народ", след като кръвосмешението е заклеймено като най-големия грях?

    На мен, ако не ме анатемосат на момента, са ми отговаряли така: "Като се помириш с Бог, ще разбереш!"
    не ме оставиха да си задам въпросите, явно прозвучах опасно интелигентно още с влизането си

  13. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #26

    Отговор: Религиозна задача :)

    Според мен темата е годна за философски и логически размисли, но за сега не се справяме да подходим към нея умно. Може би заради някакви предубеждения или хаос от много теми събрани в една.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,376
    #27

    Отговор: Религиозна задача :)

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    "защо дяволът наказва тези, които работят в негова полза?"
    Защо да ги наказва ? Всъщност какво става там?
    Ад — Уикипедия

    В библията няма описание на ада.
    През 375 година Евагрии описал 8 смъртни гряха.
    По-късно папа Григории махнал един и останали 7 гряха.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...8F%D1%85%D0%B0
    През 520 година те били приети в доктрината на църквата.
    Първото описание на ада ,се появява през 1517година в творбата на Данте Алегиери "Божествена комедия". През същата година започнало разделение на християнството на две - католици и протестанти - причината протестантите отказвали да се изповядат.


    Между другото в рая се пие алкохол...:rolleyes: Исус го е казал
    Матей 26:29
    Но казвам ви, че отсега
    няма да пия от тоя плод
    на лозата до онзи ден, когато
    ще го пия с вас нов в
    царството на Моя Отец
    FearMe - тук ли се регистрира да ги питаш?
    http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?p=56102
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 18-08-13 в 19:27.

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #28

    Отговор: Религиозна задача :)

    тия са lite версията

    хардкорът е тук:
    В начало беше Словото

  17. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #29

    Отговор: Религиозна задача :)

    Два отговора. Избери си единия.

    1. Лош е като лошотията му е да наказва всичко живо, до което може да се докопа. Ако можеше да се докопа и до тези в рая - и тях щеше да накаже.
    2. За да му е гадно. Не го прави по свое желание - бог го е наказал и наказанието му е да наказва себеподобните си/грешниците.

  18. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #30

    Отговор: Религиозна задача :)

    Цитат Първоначално публикувано от XIIID Виж публикацията
    А Луцифер нали е паднал, ще рече победен?
    "Паднал" идва от падение, а не от падане/загуба.
    Този пост е редактиран от Kasap; 19-08-13 в 02:53.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 12:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 17:16
  3. Задача №63
    От Star Warrior във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 01-11-04, 02:00
  4. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 13:23
  5. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 15:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе