Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 35

Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    София
    Мнения
    283
    #1

    Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Имам следния въпрос към спецовете по технологията на съвременните батерии за лаптоп. Каква система на зареждане при работа с лаптопа е най-добра за увеличаване продължителността на живота на батерията. Общо взето съм чувал следните мнения:

    Мнение 1. Батерията имала предварително заложен брой възможни зареждания/разреждания, след което умира, затова трябвало да не се оставя постоянно да се разрежда и пак да се разрежда, а да се държи на ток без да изключваш захранването и само вендъж месечно например да я оставиш да се разреди.

    Мнение2: Батерията трябва винаги да се разрежда и после зарежда при работа с лаптопа без да остава дълго време заредена включена към тока.

    Мнение 3: Каквото и да правиш все тая. Животът и се определя от времето независимо как се ползва..

    Очаквам вашата експертна оценка!

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Aко лаптопа се ползва главно на ток. Зареждаш батерията на 50% и я вадиш от компа. Като един път месечно е добре да и направиш един пълен цикъл на презареждане след което пак в шкафа. Ако ти трябва и на батерия. Гледай да правиш колкото се може повече пълни цикли на презареждане.

  4. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #3

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    точно така, както е казал stenly, батерията не трябва да е в лаптопа, ако лаптопа се ползва, главно със ток, от захранването.
    Постоянното ползване, на захранване при сложена батерия, съсипва батерията.

    Най добре е батерията да се слага, само при нужда от нея, и трябва винаги да е заредена, не е задължително напълно, също оставена незаредена дълго време е вредно, за нея.

    В крайна сметка дължината на живота и зависи от нас, някои си купуват лаптоп и го ползват без да мърдат с години от бюрото, с постоянно поставена батерия в него, един ден когато имат нужда от батерията се оказва, че тя не издържа повече от 10 мин.

  5. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #4

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    аз също се съгласявам с колегите по-горе, като мога да добавя следното:

    Добре е батерията в началото да се зарежда по 10-12 часа и след това да се разрежда докрай. Дали е вярно и за по-новите батерии не мога да кажа.

    Попадал съм на някои лаптопи които без батерия не искат да запалят - тук проблема май е, че батерията се използва и за буфер/филтър от нередовно напрежение. Не мога да кажа колко е вярно.

    Наскоро четох, че доста лаптопи имат брояч на циклите на заряд/разряд и с правилния метод чрез рестартиране на този броя има опция да си живее още батерията. Нямам представа дали това е истина, но го четох.

    Желателно е когато се извади батерията за да се съхрани по възможност да стои на по-хладно около 15-20 градуса.

  6. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #5

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Аз не съм напълно съгласен с мненията, изказани по-горе, поради следните причини:
    - зависи от модела на лаптопа.Някои серии лаптопи са така проектирани, че имат вграден хардуерно управляем софтуер за поддържане на батерията, който си прави разряд на батерията до 90% и дозареждането й до 100% с цел съхраняване на батерията.Тези разреждания/зареждания не се отчитат от контролера на батерията за цикъл и така не се скъсява живота на батерията.Такива са например (старите) серии T и R на IBM Thinkpad, Lifebook E серията на Fujitsu.
    - някои модели лаптопи изполват батерията като балансиращ фактор на напрежението и тока (филтър), подавани от адаптера и евентуалната липса на батерия може да доведе до възникване на проблеми.
    - лаптопа е МОБИЛЕН КОМПЮТЪР.Именно наличието на батерия го прави такъв.Като я махнем какво остава?
    - батерията е консуматив, тоест нещо което се износва с употребата му във времето и се сменя (колкото и скъпо да ни се струва).
    - изваждане на батерията съм предприемал единствено когато знам, че няма да ползвам лаптопа с месеци.Тогава правилото е да се изтощи батерията до 50% от капацитета и да се извади от лаптопа и да се съхранява на тъмно и сухо място.

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #6

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    в списание "компютър билд" прочетох една статийка точно за литевойоните батерии на лаптопите - и там се казва че високата температура скапва най-много батериите, поставени при работа на ток, те "стоят" при доста висока температура в леглото а температурата ги скапва. Стайна температура състарява батерията 10-20% за година без да се ползва. Та в тази статия се казва ако няма да се ползва продължително батерията да се опакова и постави в камерата на хладилник, тогава старенето пада на 5% и да се размрази преди употреба

  8.  
     
  9. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #7

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    От това че са под напрежение не следва че работят при високи темеператури.Високата температура в зоната на батерията е вследствие единствено на недобро проектиране на шасито на дадения модел лаптоп.При различните модели е различно.Например единият от лаптомите ми е Fujitsu Lifebook E8420 и мога да ти кажа, че в зоната , където се намира батерията (предната лява част) даже не затопля корпуса, да не говорим за "високи температури".

  10. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #8

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    shanto, когато една батерия е постоянно заредена се скапва по-бързо. Единственните лаптопи които те питат как ще ползваш лаптопа и спират да зареждат батерията на 50% когато се ползва повече на ток са новите модели на Sony.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2005
    Мнения
    28
    #9

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Един акумулатор се скапва за около 3 години, няма значение ползва ли се или е произведен и седи на рафта !

    При лаптопa батерията дефакто е UPS. Не мисля, че някой би работил без UPS ако има такъв.
    Затова при мен батерията е винаги в лаптопа и почти винаги адаптера е включен. Работата на батерията да ми спестява ядове

  12. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #10

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Господин Митов, една акумулаторна батерия има живот около 1000 цикъла на презареждане.

  13. Senior Member Аватара на jonov
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Лом
    Мнения
    1,203
    #11

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Това да не е никел/кадмий - литиево йонните нямат такъв цикъл . И аз съм на мнението на Господин Митов . Ако имаше правило за батерията - производителя да го е упоменал .

    ПП. Мързи ме да го чета , ако някой желае http://www.ipmart-bg.com/showthread.php?t=6485

  14.  
     
  15. Member Аватара на shanto
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    621
    #12

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    stenly,
    нали точно това споменах в по-горния си пост.Че има модели лаптопи, които имат софтуер,който следи разряд/заряд постоянно в рамките на 10% изтощаване на батерията и дозареждане до 100%.Моделите, които ти споменах зареждат батерията до 100%, после спират да я зареждат (въпреки че са включени на адаптер) и изчакват докато зарядът й падне до 90%, чак тогава започват да я дозареждат до 100%.Така се поддържа батерията а интервалът на заряд е достатъчно малък,за да не се отчита като цикъл от контролера на батерията.Така работят моделите които съм споменал.
    Погледни този шот
    http://img38.imageshack.us/i/pic1yr.jpg/
    В него ще видиш, че батерията ми е на 99%,включена на адаптер, но не се зарежда, а е в режим изчакване.Така ще бъде докато падне до 90% и чак тогава ще започне да се зрежда.
    Това имам в предвид.
    Между другото старият ми лаптоп е Fujitsu-Siemens Lifebook E8010, на 4 години, батерията няма почти никакво изхабяване.Като нова ми държеше 4,5 часа, сега държи 4 часа и 18 минути.Лаптопа има същия режим на съхранение на батерията.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    41
    #13

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Разбивачите на митове трябва да пуснат епизод май...
    "Правилното зареждане"
    След разряд на батерията тя да се остави да се зарежда до пълния и капациет (тук няма значение дали ще се продължи работата или ще е изгасен).
    Да не се оставя разредена дълго време.

    "продължителност на живота им"
    Да целия мобилен компютър има гаранция 1,2,3,5 години зависи от фирмата производител но на батериите всички дават една година.

    Използвайте батерията по предназначение, мястото и е в мобилния компютър не в шкафа.

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #14

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    shanto, когато една батерия е постоянно заредена се скапва по-бързо. Единственните лаптопи които те питат как ще ползваш лаптопа и спират да зареждат батерията на 50% когато се ползва повече на ток са новите модели на Sony.

    Така, така.Според мен и двамата сте прави донякъде.Аз съм с такова сони вайо VAIO VPCEB1Z1E. Действително има доста опции и една от тях е за батерията на лаптопа.Има опция "максимален живот на батерията", която включва ниво зареждане на батерията 50 %, ниво на зареждане 80%, ниво на зареждане приблизително 80%(по мои наблюдения +-3 % около 80-те процента.Компютъра фабрично му е зададено 100% зареждане на батерията.Зададох първо 80%, но тък като след втория месец ми хрумна, че това "твърдо" зареждане всеки път на 80% може да остави "памет" на батерията на тези 80% и това да доведе до невъзможност по-нататък за 100% зареждане я настроих на около 80% зареждане.Освен това съм с ATI Radeon 5650 като има включена опция в драйвера на ATI POWER PLAYна батерия и включен(като можеш да избираш межди максимално съхраняване на продължителността на батерията или за максимална производителност, но това по-скоро се отнася за моментната консумация и оттам съхраняване на заряда на батерията и продължителността на работа на лаптопа на батерия и не толкова за съхраняването на батерията.

    Сега видях, че контрола върху живота на батерията по дефолт е с две опции(50% и 80% зареденост на батерията), като може да се задава и адвансед сетингс(както съм направил аз в които можеш да избираш на колко % да ти се зарежда батерията и след това да минава в режим на изчакване.Реших, че "около" 80 % е добре, тъй като и производителя по дефолт е дал 50% и 80%, но при мен може даима разлика +-2 до 3%).Контрола за запазване на максималния живот на батерията е поверен на сони софтуер или по-конкретно на програмата Sony Control Center, която управлява още един куп настройки и създава допълнителни възможности освен тези на Ундоус 7.


    Да допълня, че ползвам лаптопа предимно(95% от времето на захранване и само до 5% от времето на батерия), случвало се е да няма ток.Батерията си седи в лаптопа и засеха няма проблеми(купих го на 28-или 29 май тази година).Това което виждам, че зарядното е винаги леко топло когато работи лаптопа, но батерята си е хладна и засега няма проблем.По-нататък ще пиша допълнително ако има промяна.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #15

    Re:Батерии за лаптоп. Правилното зареждане и продължителност на живота им

    @Mitov акомулатор за кола е съвсем различно нещо от батерия за лаптоп.
    не ги бъркай.
    Ако разредош една батерия до 0 % и после го правиш няколко пъто примерно години наред батерията ще е ок и в перфектно състояние, но ако това го направиш с акомулатора - ти гарантирам че на третия разряд първо ще си изгубиш гаранцията , и второ ще скапеш акомулатора.
    ( това не е моя измислица а точно цитиране на условията за правилна работа на акомулаторите )

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Зареждане батерия на лаптоп
    От disco68 във форум Мобилни устройства
    Отговори: 18
    Последно: 02-10-12, 03:06
  2. Проблем при зареждане на лаптоп HP Compaq 6715s
    От ivo75 във форум Мобилни устройства
    Отговори: 1
    Последно: 28-02-12, 14:43
  3. Продавам памети и батерии за лаптоп
    От cekobg във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 14-04-11, 12:47
  4. батерии АА ААА зареждане
    От Shegobieca във форум Общ - хардуер
    Отговори: 18
    Последно: 07-12-05, 21:57
  5. HP стартира програма за подмяна на лаптоп-батерии
    От grossmaul във форум Коментирай новина
    Отговори: 1
    Последно: 18-10-05, 11:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе