Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 229

Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #46

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Няма такава опасност. Колкото е по-студено, толкова по-малко дефрости. Поне при моите китайчета.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #47

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Ся погледнах отново постовете на авторката на темата, за да потвърдя предположението ми, че както повечето дами, да не кажа и повечето мъже, въпреки, че тук се правят, че не ги засяга ни най-малко, я интересува кога машината е най-икономична, и по-специално на коя степен на вентиалтора, без оглед на разликата от комфорта при по-голямото въздушно течение, ако степента на вентилатора ещ по-висока.
    Айде малко да вкараме практика:
    Та, принципно, от +2 градуса нагоре едната машина вкъщи си кюта на минимума от 240 W или гасне и всичко е по мед и масло, обаче сега както е -4 в момента, папка 530 W СТАБИЛНО на авто вентилатор, което си е около първа степен. Опънах я вече трети час, на силен вентилатор, сиреч 3-та степен и консумацийката спадна с около 20% - 25 % ! Т.е. папка си м/у 330-430 W и си поддържа същите 22* в стаята (темперирана). Още повече, че машината е монтирана на 1,50 от пода и уж това й помага да отдава топло по-лесно. Предполагам че, за високостенно монтираните машини по-високата степен на вентилатора е още по-важна. Комфортът е под всякаква критика, струята е студена, бучи ми до главата, скоро сигурно ще се разкихам.

    Разбира се, това си е индивидуален опит, и който си няма друга работа, като мен, може да добави още данни, за да се генерализират малко нещата. Сега, дали при касметлиите с топлещи комшии и др. екстри, и минимуми на японския скрап от порядъка на 180 W с трафа, преходът към най-висока степен би дал някакво сериозно отражение не е ясно.
    С постоянните максимални обороти на вентилатора(или поне през времето, когато няма хора в помещението) възниква въпросът, евентуалният ремонт по подмяна на лагер или друга износена преждевременно въртяща се част, не прави ли цялото начинание безсмислено.

  4. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #48

    Thumbs up Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    В пост #37 се изказва мнение, че машината трябва да поддържа зададената температура в стаята при всяка скорост на вентилатора. Пишещите тук са съгласни с него и тестовете им го потвърждават. Да не дава Господ да ми се наложи да се консултирам с тях за избор на правилния климатизатор за някое помещение...

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #49

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от dodo_pv Виж публикацията
    В пост #37 се изказва мнение, че машината трябва да поддържа зададената температура в стаята при всяка скорост на вентилатора. Пишещите тук са съгласни с него и тестовете им го потвърждават. Да не дава Господ да ми се наложи да се консултирам с тях за избор на правилния климатизатор за някое помещение...
    Ако имаш някакви противоречия с това твърдение, защо не се опиташ логически да се аргументираш?

  6. Member Аватара на popov
    Тук е от
    Mar 2011
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    821
    #50

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1 Виж публикацията
    Ся погледнах отново постовете на авторката на темата, за да потвърдя предположението ми, че както повечето дами, да не кажа и повечето мъже, въпреки, че тук се правят, че не ги засяга ни най-малко, я интересува кога машината е най-икономична, и по-специално на коя степен на вентиалтора, без оглед на разликата от комфорта при по-голямото въздушно течение, ако степента на вентилатора ещ по-висока.
    Айде малко да вкараме практика:
    Та, принципно, от +2 градуса нагоре едната машина вкъщи си кюта на минимума от 240 W или гасне и всичко е по мед и масло, обаче сега както е -4 в момента, папка 530 W СТАБИЛНО на авто вентилатор, което си е около първа степен. Опънах я вече трети час, на силен вентилатор, сиреч 3-та степен и консумацийката спадна с около 20% - 25 % ! Т.е. папка си м/у 330-430 W и си поддържа същите 22* в стаята (темперирана). Още повече, че машината е монтирана на 1,50 от пода и уж това й помага да отдава топло по-лесно. Предполагам че, за високостенно монтираните машини по-високата степен на вентилатора е още по-важна. Комфортът е под всякаква критика, струята е студена, бучи ми до главата, скоро сигурно ще се разкихам.

    Разбира се, това си е индивидуален опит, и който си няма друга работа, като мен, може да добави още данни, за да се генерализират малко нещата. Сега, дали при касметлиите с топлещи комшии и др. екстри, и минимуми на японския скрап от порядъка на 180 W с трафа, преходът към най-висока степен би дал някакво сериозно отражение не е ясно.
    С постоянните максимални обороти на вентилатора(или поне през времето, когато няма хора в помещението) възниква въпросът, евентуалният ремонт по подмяна на лагер или друга износена преждевременно въртяща се част, не прави ли цялото начинание безсмислено.
    Съгласен с написаното и проверено.Все си мисля че при машини среден клас,и особено висок би трябвало да няма никакъв проблем с лагери и втулки до трета степен на турбината.Уви май понякога не е така.Та едни "келяви"машини от по 1000лв нямат проблем ,камоли по-скъпи машини.Но ако си изтеглил късата клечка,голям ..........

  7. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #51

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Ако имаш някакви противоречия с това твърдение, защо не се опиташ логически да се аргументираш?
    Аргументирал съм се в пост 39 и 36, но, изглежда, нямам дар слово. Коефициентът на топлопреносимост на помещението приемаме за константа. Топлинните загуби (топлопреносимостта) ще зависят от разликата между вътрешна и външна температура. Външната приемаме за константа. При по-висока вътрешна, по-големи загуби и по-голям топлопренос от машината. При слаб вентилатор, въздухът се движи по-бавно и изстива повече, докато стигне до другия край на помещението. Там делта t намаля => намаля и топлопреноса (загубите). Губи се по-малко топлина от помещението, а средната му температура пада. Температурата на кондензатора се поддържа константна от компресора. При преминаване на въздух с ниска скорост се отдава по-малко топлина и обратно. Писал съм точно как съм мерил.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #52

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от dodo_pv Виж публикацията
    При по-висока вътрешна, по-големи загуби и по-голям топлопренос от машината;
    Дотук добре.
    ----------------
    . При слаб вентилатор, въздухът се движи по-бавно и изстива повече, докато стигне до другия край на помещението. Там делта t намаля => намаля и топлопреноса (загубите).
    -------------------------------------------------.
    Все пак нали по условие помещението е темперирано.Ти нали пишеше за 10ч работа и измерване след това.
    -----------------------------------

    Губи се по-малко топлина от помещението, а средната му температура пада. Температурата на кондензатора се поддържа константна от компресора. При преминаване на въздух с ниска скорост се отдава по-малко топлина и обратно. Писал съм точно как съм мерил.
    Температурата на кондензатора е по-висока при ниската степен на турбината, особено при конвеционален климатик.И при инвертора компресора не поддържа същата температура на кондензация, а я увеличава.Нали машината има управление стремящо се да постигне заданието.Съответно при по ниска скорост на въздуха, кондезатора за да отдаде достатъчно количество топлина за поддържане на зададената Т трябва да реагира с повишаване на температурата.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #53

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Температурата на кондензатора е по-висока при ниската степен на турбината, особено при конвеционален климатик.И при инвертора компресора не поддържа същата температура на кондензация, а я увеличава.Нали машината има управление стремящо се да постигне заданието.Съответно при по ниска скорост на въздуха, кондезатора за да отдаде достатъчно количество топлина за поддържане на зададената Т трябва да реагира с повишаване на температурата.
    И аз мисля, че логиката на управление е такава. Следи се температурата на входящия въздух, а не тази на кондензатора. Не ми изглежда добра идеята за константна температура на кондензатора!

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #54

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от badr Виж публикацията
    Температурата на кондензатора е по-висока при ниската степен на турбината, особено при конвеционален климатик.И при инвертора компресора не поддържа същата температура на кондензация, а я увеличава.Нали машината има управление стремящо се да постигне заданието.Съответно при по ниска скорост на въздуха, кондезатора за да отдаде достатъчно количество топлина за поддържане на зададената Т трябва да реагира с повишаване на температурата.
    Без да имам претенции да съм "капацитет" в тази област, но според мен това ще е от значение ако датчика който мери тази температура е някъде извън климатика- по възможност най далеч от него. В противен случай дори и на слаба степен ще се достига тя, но това няма да означава, че климатика е изпълнил заданието да отопли равномерно цялото​ помещение.

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #55

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Без да имам претенции да съм "капацитет" в тази област, но според мен това ще е от значение ако датчика който мери тази температура е някъде извън климатика- по възможност най далеч от него. В противен случай дори и на слаба степен ще се достига тя, но това няма да означава, че климатика е изпълнил заданието да отопли равномерно цялото​ помещение.
    Датчика е на самите тръби и измерва температурата на кондензатора.Така процесора може да следи отдаваната мощност и при по ниска скорост на турбината да зададе по-висока температура на кондезация.Това е при инвертора.Това е опростено казано.И други цели се преследват, като съгласуване обемното студопроизводство на компресора с това на изпарителя, но това е отделен въпрос макар и той да е пряко свързан с температурата на кондензация и преохлаждането на втечнения фреон.
    При конвенционалния оборотите на компресора са фиксирани и там по-ниската скорост на турбината не може да отнеме отдаваната топлина.Това довежда до повишаване температурата на кондензация.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    742
    #56

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Ако имаш някакви противоречия с това твърдение, защо не се опиташ логически да се аргументираш?

    Логически не мога,мога практически.25 кв. стая с огромни топлозагуби.Задание 23 гр и външна минус7-10 гр.Автовентилатор(върти на втора степен) и консумация от около 1 кв,в другия край на стаята е 21,5 гр.Задавам ръчно максимален вентилатор и в другия край на стаята става 23 гр а консумацията пада на 700-800в.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Без да имам претенции да съм "капацитет" в тази област, но според мен това ще е от значение ако датчика който мери тази температура е някъде извън климатика- по възможност най далеч от него. В противен случай дори и на слаба степен ще се достига тя, но това няма да означава, че климатика е изпълнил заданието да отопли равномерно цялото​ помещение.

    Точно така е ,без духане няма топлене.В стаи с големи загуби,ако зададеш тих режим,климатика си мисли че е стоплил ама е само край него.Той не може да награвя кондензатора докрай,за да има топлообмен трябва да духа.При климатици с датчик в дистанционното може и да е по различно.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    298
    #57

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Не казахте нищо за промяната на Т на изпарение във външното. След като силния вентилатор намалява Т на кондензация вътре, какво ли става отвън ?
    1. Т на изпарение се повишава
    2. Т се понижава
    3. Т остава без промяна, като за това отговаря външния вентилатор

    Аз залагам на 3.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #58

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    А коефициентите какви са?

  17. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #59

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    и накъде духа има значение не само колко силно.

  18. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #60

    Отговор: Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?

    Цитат Първоначално публикувано от ivostoqnov77 Виж публикацията
    Не казахте нищо за промяната на Т на изпарение във външното. След като силния вентилатор намалява Т на кондензация вътре, какво ли става отвън ?
    1. Т на изпарение се повишава
    2. Т се понижава
    3. Т остава без промяна, като за това отговаря външния вентилатор

    Аз залагам на 3.
    А аз ако позволиш залагам на нито един от трита.За изпарението в хл.машина отговаря ТРВ. При климатиците ЕЕV или капилярката.
    Тя, основната цел на регулиране на кондензатора, е преохлаждането на втечнения фреон.Това е ключовият параметър.
    След това втечнения фреон, под същото наляга постъпва към дроселиращия елемент и след него се изпарява, като температурата на изпарение е различна при различните условия.Тук няма как да се направи и бегло обобщение.В началото регулиращия вентил е отворен широко и после в зависимост от температурата променя сечението си.При капилярката очевидно не може да се регулира по същия начин.
    Разбира се Т на изпарение зависи и от външната температура.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Може ли да падне климатикът?
    От Shmi във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 17
    Последно: 03-01-18, 19:23
  2. Климатикът ми смущава Булсатком
    От Svetste във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 24
    Последно: 03-01-11, 08:58
  3. Снимка с повече Mp = файл с повече Mb? Или съвсем не?
    От roumen68 във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 4
    Последно: 26-02-10, 17:40
  4. Климатикът ми не топли при -5 градуса
    От imegogo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 139
    Последно: 26-02-09, 16:37
  5. Странна зависимост-HDD и overclock !!!
    От mitaka2 във форум Овърклок
    Отговори: 12
    Последно: 17-11-03, 17:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе