Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 57

Как да излъжа топломера?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #31

    Re: как да излъжа топломера

    @Lazar (+1) е напълно прав- като монополист "Топлофикация" си прави каквото иска. А това, че сега са на мушка си е само политическа пукотевица- борбата май е кой да докопа баницата.... И ще е така, докато няма алтернатива....
    Това, моето, май е малко

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    19
    #32

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    SashoT, не съм казал, че трябва да се преминава задължително на газ, а, че енергията на газта, която се изгаря в пароцентралата и се пренася под формата на топла вода с много, неизбежни загуби, може да се доведе до жилищата в "суров вид" - под формата на същата тази газ, но без загуби. И там вече всеки да взема решение - дали газ, дали ток, дали нищо. А сега сме като крепостни селяни в средновековието. А пък к.п.д. на домашен котел е 89-93%. Колко ще е на Топлофикация - 95? И така да е. Но се избягват топлинните загуби по пътя, кавгите между съседите и чувството, че си излъган! И закрепостен!
    Абсурд е КПД на домашен котел да достигне подобни стойности. Работата на котела се подчинява на цикъла на Карно. Ако приемем, че температурата на горене на метана е около 1000 градуса, а тя вероятно е и повече, то дори и за получаване на КПД от 78% температурата на изхвърляните газове трябва да е около нула градуса по Целзий. Според мен реалните стойности са около 50-60% за добре изчислен и работещ с оптимална мощност котел. Реалното КПД на домашен газов котел, дори и използващ енергията на кондензираните пари едва ли надвишава 40%, предвид невъзможността да работи постоянно в оптимален режим. Всички цифри, драстично надвишаващи тези стойности според мен са спекула и недобросъвестна реклама.
    Освен това трябва да се има предвид относително високата цена на първоначалната инвестиция, необходима за индивидуално отопление с газ, докато инсталациите за централно отопление са вече изградени и платени от собствениците.
    Интересна алтернатива, според мен, е замяната на сградните абонатни станции с газов котел, поради значително по-малката усреднена инвестиция и възможността да се използва по-голям и по-ефективен котел. Но в този случай за съжаление пак остава въпросът с дяловото разпределение между съседите, с присъщите му спорове и кавги.
    Интересно би било да се пресметне цената на МВт/ч енергия, получена при изгаряне на природен газ, за да се направи съпоставка с цените на парното и тока, но за съжаление в момента не разполагам с актуални цени на куб.м, както и за калоричността му.
    По резултатите на подобен разчет би могло да се съди косвено за загубите на топлофикация и респективно за нормата на печалбата, която тя калкулира в продукта си.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    19
    #33

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от alien_t
    Това може да много лесно, само че с какво ще се отопляваме тези които живеем в блокове? Нали се сещаш какво ще стане с ел. инсталацията ако изведнъж всички си включим 3-4 киловата за отпление + останалите които си се потребяват за др битови нужди?! Просто ще изгори, защото не е предвидена за такова натоварване.
    А да се инвестира наново в инфараструктура за газ там където има парно вече ще е многооооо скъпо + тенденциите за цената на природния газ никак, никак не са розови
    Просто трябва да се приватизира, ама не на кой да е а на инвеститор с опит в бранша, не като БТК и Адвент, който си е инвестиционен фонд и я купи само за последваща препродажба/спекула + многоооооо строг контрол от страна на регулаторите в бизнеса. Това е решението за мен
    С инсталациите в блоковете нищо няма да се случи, те са разчетени да понасят тези натоварвания. Ако не ми вярвате, погледнете какво представляват токоносещите шини.
    Освен това задължение на електроснабдителните дружества е да се грижат за инсталациите до границите на имота (в случая електромера), така че ако инсталацията започне да се претоварва, то те са длъжни да я подменят.
    Позволявам си да приведа следния разчет:
    4 КВт при 220 са приблизително 18 А. Ако приемем, че средно в един вход има 30 апартамента, то на всяка от 3-те фази се падат по 180 А. При норма на плътност на тока 7 А/кв.мм се получав необходима площ на сечението под 26 кв.мм или при кръгло сечение на шината - 6 мм диаметър. Шините в блоковете са очевидно доста по-дебели.
    При това се имаше предвид, че всички домакинства ползват едновремено 4 КВт, което също изглежда малко вероятно.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #34

    Re: как да излъжа топломера

    SashoT, ТУК съм дал линк към една марка, не може да се каже, че е лидер, но котлите и са с к.п.д.=92.3. Ще ти дам линкове и за други котли и конвектори, обещавам и една бира, но ако ми покажеш котел с к.п.д=40-50, че и 70%, както говориш!. Изходящите газове при кондензните котли са с t=50-60*C. Цената на първоначалната инвестиция може да е съизмерима с цената на 1-2 маркови климатика - ако се ползва поне част от съществуваща отоплителна инсталация. Но да се ползват тези съществуващи допотопни инсталации, защото вече били платени е все едно да се въртим в един омагьосан кръг( виж примера ми за "Варшавата". Цената на единица топлоенергия, получена от природен газ е три пъти по-ниска от тази, получена от ток - дневна енергия, но тази разлика успява да се стопи напълно от Топлофикация и тя ни предлага толоенергия на цена равна на електрическата(с конвенционално отопление)
    alien_t, цитата, който си избрал от моя пост е от линка на Lupus. Тази сутрин от новините научих, че Топлофикация- Варна е приватизирана от френска компания, но трябват много вложения, за да се изградят нови сградни инсталации, на съвсем нов принцип и да се върне доверието.

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #35

    Re: как да излъжа топломера

    Да попитам нещо.Топлофикация не произвежда ли ел.енергия.Въобще не може да се говори че отпадните води на ТЕЦ били с ниска темепература.Бая ниска над 300*С.Аз мислех,че топлофикация използва отпадни води от производство на ел.енергия.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #36

    Re: как да излъжа топломера

    Няма такова нещо badr. Водят се "Пароцентрали", а не ТЕЦ-ове. Като дори не произвеждат пара, а за топлоносител се използва гореща вода(като по-безопасно за битови потребители). Доскоро тези централи бяха на мазут. И май откакто минаха на газ се въведоха фирмите за топлинно счетоводство и оттогава започнаха игрите .

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #37

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от peri007
    Здравейте експерти!
    Пиша ви по повод на това , че подобно на много хора този месец бях неприятно изненадан от сметката за парното (много неприятно), та въпросът ми е има ли начин да манипулирам топломера, така че да си плащам но по разумни суми. Чувал съм че може но не знам никакви подробности.
    защо ли си мисля че ако половината вход направите така, то другата половина другия месец ще бъдат "неприятно изненадани от сметката за парното"

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #38

    Re: как да излъжа топломера

    Интересно е също дали ще е приятна или неприятна изненада, ако целият вход направят така

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #39

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Да попитам нещо.Топлофикация не произвежда ли ел.енергия.Въобще не може да се говори че отпадните води на ТЕЦ били с ниска темепература.Бая ниска над 300*С.Аз мислех,че топлофикация използва отпадни води от производство на ел.енергия.
    Я ми кажи как при 300 градуса и налягане в кондензатора от 3-5kPa ще имаме вода. В крайна сметка в кондензатора парата става на вода и параметрите и са многократно по ниски от това което си написал. Единствено в ТЕЦ "Девин" имам пара с високи параметри, тъй като е предвидено тази пара да се позва за някои заводи в Девня. ТЕЦ девин е с предназначение производтсво на пара за целите на някои химически заводи.

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #40

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Я ми кажи как при 300 градуса и налягане в кондензатора от 3-5kPa ще имаме вода. В крайна сметка в кондензатора парата става на вода и параметрите и са многократно по ниски от това което си написал. Единствено в ТЕЦ "Девин" имам пара с високи параметри, тъй като е предвидено тази пара да се позва за някои заводи в Девня. ТЕЦ девин е с предназначение производтсво на пара за целите на някои химически заводи.
    Абе какви са тия налягания дето си ги написал.Та това е дълбок вакум.Един бар е 100кРа.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #41

    Re: как да излъжа топломера

    Ами да, дълбик вакуум е. Потдържа се със специален ежектор. Така КПД-то на цъкъла е по голям.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    19
    #42

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    SashoT, ТУК съм дал линк към една марка, не може да се каже, че е лидер, но котлите и са с к.п.д.=92.3. Ще ти дам линкове и за други котли и конвектори, обещавам и една бира, но ако ми покажеш котел с к.п.д=40-50, че и 70%, както говориш!. Изходящите газове при кондензните котли са с t=50-60*C. Цената на първоначалната инвестиция може да е съизмерима с цената на 1-2 маркови климатика - ако се ползва поне част от съществуваща отоплителна инсталация. Но да се ползват тези съществуващи допотопни инсталации, защото вече били платени е все едно да се въртим в един омагьосан кръг( виж примера ми за "Варшавата". Цената на единица топлоенергия, получена от природен газ е три пъти по-ниска от тази, получена от ток - дневна енергия, но тази разлика успява да се стопи напълно от Топлофикация и тя ни предлага толоенергия на цена равна на електрическата(с конвенционално отопление)
    Да, в другата тема и аз съм цитирал публикувани данни на котли с над 90%. Обаче как се получава тази гимнастика. Формулата на Карно не е ли приложима в случая?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #43

    Re: как да излъжа топломера

    Малко съм се откъснал от теорията и не съм сигурен дали тук важи цикълът на Карно( не е ДВГ) . Като имам малко време ще почета и помисля и като имам отговор - ще ти отговоря. Но съм далеч от мисълта, че тези данни, които се посочват от всички производители са неверни. Засега чисто и просто им вярвам!

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #44

    Re: как да излъжа топломера

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    Я ми кажи как при 300 градуса и налягане в кондензатора от 3-5kPa ще имаме вода. В крайна сметка в кондензатора парата става на вода и параметрите и са многократно по ниски от това което си написал. Единствено в ТЕЦ "Девин" имам пара с високи параметри, тъй като е предвидено тази пара да се позва за някои заводи в Девня. ТЕЦ девин е с предназначение производтсво на пара за целите на някои химически заводи.
    ТЕЦ “ПЛОВДИВ север”

    За Топлофикация Пловдив ЕАД ТЕЦ “Пловдив Север” е основен топлоизточник с целогодишно натоварване. Топлофикационната система на град Пловдив работи на база комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия.

    Предприятието започва да функционира през 1970година с два енергийни парни котела с високо налягане (№1 и №2) 220 t/h и една турбина №1 за производство на топлинна и електрическа енергия.

    През 1976 година е въведен I- ви етап от Второ енергийно разширение като са изградени и въведени в експлоатация енергиен парен котел №3 с паропроизводство 220t/h и турбина №2.

    През есента на 1979година е изградена и пусната в експлоатация Бойлерна уредба, за топлоснабдяване на града, с капацитет 135 Gcal/h.

    Втората фаза на разширение на централата включва изграждане и включване в експлоатация на турбина №3 с противоналягане и енергиен парен котел 220t/h от енергийната част. Съоръженията са въведени в експлоатация през 1995 година.

    Към втората фаза е предвидено изграждане на Отоплителна централа включваща два водогрейни котли с максимално натоварване от 100 Gcal/h всеки и три парни котела 50t/h с налягане 0.8-1.3Mpa. От предвидените за изграждане котли през 1999 година е въведен един парен котел. Останалата част е замразена и не се изгражда поради значителното стеснение на търсенето на топлинна енергия на база централно топло снабдяване и пара.

    Централата е разположена в северната част на град Пловдив на изхода към автомагистрала Тракия.

    В ТЕЦ “Пловдив Север” са изградени и работят четири енергийни парогенератори с производителност всеки по 220 т/ч прегрята пара с температура 540оC и налягане 96 бара. В централата е изграден и работи един върхов парен котел с налягане 16 бара и температура 270оC с паро производство 50 т/ч.

    През 2004 и 2005 година във връзка с издаденото комплексно разрешени на централата са спрени от експлоатация първи и втори енергийни парогенератори. В работа са трети и четвърти енергийни парогенератори.

    ТЕЦ “Пловдив Север“ работи с основно гориво природен газ и резервно гориво мазут.

    Енергиен котел № 4 и върхов парен котел №1 работят само на природен газ, което е основно гориво за централата.

    Топлинната схема на ТЕЦ Пловдив север е колекторна. Произведената пара се използува за производство на топлинна и електрическа енергия по комбиниран способ от три парни турбини – две пароотборни турбини VPT 30/90/12/1,2 и една противо налегателна P 25/12 с обща мощност 85 MW.

    За да се осигури топлоснабдяване за битови нужди, в централата е изградена бойлерна уредба с топлинна мощност 157 МW, която заедно с бойлер кондензатора на втора турбина осигурява топлинна мощност от 207 МW за отопление и горещо водоснабдяване.

    Турбина №1 е пароотборна кондензационна турбина с номинална мощност 30 MW и понастоящем е в резерв за експлоатация.

    Турбина №2 е пароотборна кондензационна турбина с номинална мощност от 30 MWe. След реконструкция на проточната част, кондензатора и системата за управление през 2001 година, турбината работи с противоналягане, а монтираният топлообменник на мястото на кондензатора работи като бойлер за подгряване на мрежовата вода за топлоснабдяване на потребителите за битови нужди. След реконструкцията електрическата мощност на турбината е 30 MW.

    Tурбина №3 е турбина с противоналягане, работеща с 13 bar противоналягане и мощност от 25 MW. Тя е пусната в действие през 1996 г. и заедно с турбина №2 са основно действащи турбини.
    Обърни по-особено внимание на следния цитат.
    III.1.Топлофикационна система на Топлофикация Пловдив ЕАД

    По голямата част от топлофикационната система на “Топлофикация Пловдив ” ЕАД е организирана по комбиниран принцип на производство на електрическа и топлинна енергия в ТЕЦ “Пловдив - север ” и това може да се приеме за типична схема за големите градове на Република България.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #45

    Re: как да излъжа топломера

    Определено във Варна схемата не е такава. Поначало е слабо топлофициран град, което си има и своите предимства - по-малко недоволни

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помощ - Как да излъжа принтера
    От nilag във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 22-03-10, 08:39
  2. Как да "излъжа" Powerdrome ?
    От ivantcho във форум Windows
    Отговори: 0
    Последно: 05-10-05, 20:29

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе