Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Локално парно с бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    6
    #1

    Локално парно с бойлер

    Здравеите,

    Искам да поразпитам, как стоят нещата с построяване на локално парно с бойлер.
    Незнам дали ще си заслужава, незнам да ли ще е икономично.В момента съм на централно парно и вече стана страшно скъпо.
    Става вапрос за триетажна къща с 12 стаи, което са 12 радиатора.Сметката ми за миналия месец само за 8-те радиатора ми е 1034.лв.
    Та си мислия ,че ако сложа бойлер 500 литра може да ми свърши по-добра работа, само незнам как да изчисля това

    Също така много си мислия за тези бързонагряващите малки бойлери които нагряват водата- 5Л. на минута до 60 Градуса, ако се комбинират тези два типа бойлери ( големия 500 Л. на нощна ел.енергия и малкия през деня, само да подържа температурата) си мислия ,че може да се получи доста добър ефект.

    Аз мисля че периода е доста добър за мислене по темата,за да се подготвим за следващата зима.

    Благодаря предварително

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #2

    Re: Локално парно с Бойлер

    не знам кой ти е пуснал тази муха в главата ама по добре забрави!сметката е много проста на всеки радиатор трябва да осигуриш грубо 2 киловата . значи бойлера трябва да е 24 киловата минимум.а сега сметни 24 киловата колко ток ще ти изхарчат за един час?след като имаш инсталацията според мен помисли за котле на твърдо гориво.а ако не ти се занимава с цапотии най добре климатици.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #3

    Re: Локално парно с Бойлер

    Най-добре на локално парно при централна газификация ако има възможност. Топло навсякъде. Топла вода също. Къща не се топли лесно с климатици. Това не е апартаментче, което да има 1-2 външни стени и да се топлят 1-2 стаи на 20-на градуса. Отгоре, отдолу и отстрани да има съседи и т.н. Ще изисква много на брой и доста качествени и съответно скъпи климатици.

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    169
    #4

    Re: Локално парно с Бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Къща не се топли лесно с климатици. Ще изисква много на брой и доста качествени и съответно скъпи климатици.
    Става бе. Не казвам, че нещата са 100% перфектни, но в никакъв случай не е и невъзможно.
    Аз съм така и нямам съществени оплаквания. Има и друг момент. Аз цял живот живея в къща и темп. от 21..22 градуса ми е ОК. Ако някой иска да му е 24-5 и нагоре, друга работа.
    За второто е така, но пак е въпрос на гледна точка и приоритет. Да не го правя за 2 дена..?

  6. Novice
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    6
    #5

    Re: Локално парно с Бойлер

    Да, май няма смисъл да е с бойлер, от друга страна с климатици ще е много скъпа инвестиция,а това че стават и за лятото не е приоритет.
    Май- най добре ще е с тези радиатори ADAX, какво мислите за тях? Чувам че са доста икономични, а топлят добре.

  7. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #6

    Re: Локално парно с Бойлер

    Дали ще е бойлер или въпросните радиатори ADAX - резултата ще е един и същ защото принципа на топлосъздаването е реотан който работи на принципа на късото съединение. Дали този реотан ще загрява флуид, а флуида въздуха в стаята или директно въздуха - няма голямо значение. При климатика, принципа на топлосъздаване е съвсем друг и КПД-то при този принцип е в пъти по-голям от принципа на късото съединение.

    За големи помещения и много топла вода е май най-подходящо нафтова горелка. Имам приятел който държи хотел до Пампорово. При пълно натоварване, отпление на 1100 кв.м- 20 стаи, лоби бар, ресторант и топла вода по стаите и кухнята стига до 80л нафта за 24ч. От него знам, че на дърва излиза същото като цена, но няма цапане и другите съпровождащи неудобства.

  8.  
     
  9. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #7

    Re: Локално парно с Бойлер

    За къща най-доброто решение според мен е комбинацията на локално водно отопление с климатици от нисък клас .Имам локално отопление на въглища + 3броя Мидеи и в зависимост от външните температури се ползвам от съответното отопление .Лятно време климатиците се ползват за охлаждане ,а при температури под +4 +5 градуса ползвам локалното котле.При по-високи от тези температури ,поради ниската консумация, котлето гори неефективно и минавам на климатици за отопление.От няколко години ползвам тази комбинация и смея да кажа че съм доволен,тъй като първоначалната инвестиция не бе голяма ,а ползите са чувствителни.

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Локално парно с Бойлер

    Човече,

    Не мисля, че си осъзнал проблема си...
    Казваш, че живееш в къща - за мен това означава, че разполагаш със собствен топломер, т.е. за разлика от апартаментаджиите, които в зависимост от съседите си плащат обща, че и съседска консумация, ти плащаш реално постъпилата в твоята собственост енергия.
    Е, няма на нашия пазар, по-евтина (ако не я произвеждаш от собствени източници) енергия, от доставяната от ТЕЦ (апропо - не си към Ковачки, нали). Няма логика, която и да е друга енергия да ти излезе по-евтино - само ако потребяваш по-малко (енергия), но при този размер на жилището, не мисля че това е целта ти.

  11. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #9

    Re: Локално парно с Бойлер

    @fbr Горе-долу същото имах в предвид само че, в случая котела е с автоматична нафтова горелка която загрява 500 литров бойлер. Като падне температурата на водата в бойлера на 60 градуса се включва, а на 70 изключва. Бойлера захранва радиаторите които са с термо глави и поддържат определена температура в стаите, а също и подава топла вода за кухнята и за къпане. Когато е студено и хотела е пълен има голяма консумация на топла вода, горелката работи по-продължително време и гори гореспоменатото количество нафта, а лятото когато трябва само топла вода за кухнята и стаите - включва много рядко. Единственото обслужване е да ти докара цистерната 5-700л. нафта.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #10

    Re: Локално парно с Бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от echo

    Е, няма на нашия пазар, по-евтина (ако не я произвеждаш от собствени източници) енергия, от доставяната от ТЕЦ (апропо - не си към Ковачки, нали). Няма логика, която и да е друга енергия да ти излезе по-евтино - само ако потребяваш по-малко (енергия), но при този размер на жилището, не мисля че това е целта ти.
    Много вярно!
    Но все пак има един начин, който може да се конкурира по икономичност. В цената на централното топло влизат и загубите, които доставчика ти калкулира щеш не щеш.
    При друг начин пък трябва да разпределиш в цената първоначалната инвестиция. Но тя поне е крайна цифра, докато загубите на топлофикация са безкрайни и постоянно нарастващи.
    Мой приятел инвестира в термопомпена инсталация, като първичен източник са два сондажа в двора, в които вкара директно тръбите с фреона. Без междинен топлоносител. Вторичния кръг е в пода на двата етажа, тъй като такова отопление пасва добре с термопомпата, която дава не повече от 60 гр. Освен това топли и вода за битови нужди. Сега обмисляме да включим към системата и слънчеви колектори и вариант през лятото охлаждането на къщата да е за сметка на затоплянето на вода за къпане.
    Така оставаш зависим само от електрическата мафия, но се отърваваш от топлофикационната и газовата такива.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #11

    Re: Локално парно с Бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Много вярно!
    Но все пак има един начин, който може да се конкурира по икономичност. ...
    Мой приятел инвестира в термопомпена инсталация, като първичен източник са два сондажа в двора, в които вкара директно тръбите с фреона. Без междинен топлоносител. Вторичния кръг е в пода на двата етажа, тъй като такова отопление пасва добре с термопомпата, която дава не повече от 60 гр. Освен това топли и вода за битови нужди. Сега обмисляме да включим към системата и слънчеви колектори и вариант през лятото охлаждането на къщата да е за сметка на затоплянето на вода за къпане.
    ...
    Я дай малко повече подробности - линкове къде може да се попрочете теория, ... фирми, които се занимават с тия работи...
    Да се поограмотим и ние малко по-подробно...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Re: Локално парно с Бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от stekyman
    Я дай малко повече подробности - линкове къде може да се попрочете теория, ... фирми, които се занимават с тия работи...
    Да се поограмотим и ние малко по-подробно...
    Идеята е доста гяволска....

  16. Novice
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    6
    #13

    Re: Локално парно с Бойлер

    Luka, наистина дай малко повече информация, каква точно термопомпа използвате?
    Аз сега гледам:
    http://heatpump-geotok.hit.bg/indexFrames.htm

  17. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #14

    Re: Локално парно с Бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Много вярно!
    Но все пак има един начин, който може да се конкурира по икономичност. В цената на централното топло влизат и загубите, които доставчика ти калкулира щеш не щеш.
    При друг начин пък трябва да разпределиш в цената първоначалната инвестиция. Но тя поне е крайна цифра, докато загубите на топлофикация са безкрайни и постоянно нарастващи.
    Мой приятел инвестира в термопомпена инсталация, като първичен източник са два сондажа в двора, в които вкара директно тръбите с фреона. Без междинен топлоносител. Вторичния кръг е в пода на двата етажа, тъй като такова отопление пасва добре с термопомпата, която дава не повече от 60 гр. Освен това топли и вода за битови нужди. Сега обмисляме да включим към системата и слънчеви колектори и вариант през лятото охлаждането на къщата да е за сметка на затоплянето на вода за къпане.
    Така оставаш зависим само от електрическата мафия, но се отърваваш от топлофикационната и газовата такива.
    Да, загубите СА В цената - т.е. като плащаш да кажем 7.5ст/kWh - в тях ВЕЧЕ е калкулирана загубата.
    Както и в ~17.5ст/kWh електроенергия са калкулирани заплатите, а също и издръжката на квартали като Филиповци и Факултето (и не само).
    Когато не плащаш разходите на съседите, няма по-евтина алтернатива за отопление от ТЕЦ, освен собственото производство, разбира се - това си го описал по-нататък, но аз съм песимист за възвращаемостта на инвестицията.

  18. Novice
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    6
    #15

    Re: Локално парно с Бойлер

    Echo,
    за ТЕЦ те разбирам, може би затова още съм абонат/ 9 години вече. Но проблема е, че първоначало бяхме 5 големи къщи с една абонатна станция, сега 4 се отказаха, а моята къща е тази която плащта всичките загуби на топлофикация.Та разбериме, че ТЕЦ не е разрешение на проблема ми, отделно на единия етаж от трите ми не живее никой и радиаторите са спряни, но тъй като трабите минават през него -се получава че двата етажа в които живея плащтат отоплението и на този които не се използва в момента. Така става много скъпо за мен. Пак ще ти припомня.... за месец февруари 8 радиатора (само 2 етажа) 1034лв. При положение,че месева не бе много студен,просто таксите са много,а са неизбежни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на локално парно,моля за съвет!
    От borisvelkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-15, 08:41
  2. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  3. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  4. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  5. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе