Страница 2 от 181 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #16

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от moxa
    Отоплявам на газ къща в Русе с обща площ 270 кв . м. Котлето е чехско - 32 квт. 11 радиатора плюс три лири в три бани. Къщата е изолирана със 7 см стиропор а към тавана 10 см. Дограмата е Саламандър с трислоен стъклопакет и аргон. Ето разхода по месеци за миналата година. Това е разход само за отопление без топлата вода и готвенето при температура 22 градуса в помещенията и изключване на отоплението от 23. 00 до 5.00 часа.

    Ноември - 152, декември -278, януари - 480, февруари - 387, март - 302, април - 102 лв.

    Тая година монтирах климатици. Общо шест климатика Дайкин FTX25GV с КОП - 3,6. Реших да направя експеримент и в продължение на един месец редувах по три дни отопление на газ и по три дни отоплени на климатици. Температурата потдържана с климатиците пак е 22 градуса при това без изключване през ноща. Приключих експеримента вчера. Резултатът ме събори. При температурния интервал 10 до около 0-3 градуса климатиците са между 100 и 150 процента по икономични. В температурния интервал 0 до около -10 -12 градуса климатиците са около 40 процента по икономични. В резултат - тая година минавам изцяло на климатици като оставям газта само за топла вода и готвене. Изчисленията ми показват, че при тия цени на газта един климатик ще се изплати за един сезон.

    Знам, че темата е колко струва отоплението с газ, но мисля, че тази съпоставка е ценна и ще е полезна за много хора.

    Евалла ти правя на къщата - дай боже всеки му(да живее Дунав-мост). Аферим, че си успял да я газифицираш. Машаллах, че си решил и поставил 6 скъпи климатика и се каниш още толкова да поставяш. Сметките ти за газ между другото изобщо не са големи, предвид отопляемата площ - 270м² са си 3-4 "нормални" апартамента, или се пада под 150лв за най-студения месец, по най-скъпата цена за газа.
    Имам обаче няколко въпроса:
    1. Как отделяш сумата за отопление от тази за топла вода и готвене
    2. Как с 6 климатика замени 11 радиатора + 3лири= 14 радиатора
    3. Сравнението си го правил ноември. Миналия ноември си платил за газ 150 лв. Тъй като климатиците казваш са 150% по-икономични, би трябвало 6 климатика да ти изгорят ток за 50лв или под 10лв на климатик на месец ?!? Може би на стенбай?
    4. Дори и да предположим, че на месец икономисваш около 100лв от отопление, за целия сезон стават 600лв икономия. Казваш, че всеки климатик ще се изплати за един сезон - тези 6 климатика за по 100лв ли ги взе? Верно, че по коледа стават чудеса, особено на Русенската митница
    Anton1 и dandiii харесват това.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #17

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Кофти, а?

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #18

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Човекът влезе и каза каква е реалността, вие още малко в затвора ще го пратите...
    А наистина, ако климатиците бяха с COP 5 и нагоре? Вярно, по-скъпи са, но чисто хипотетично, каква ли би била разликата?

  5. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #19

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Евалла ти правя на къщата - дай боже всеки му(да живее Дунав-мост). Аферим, че си успял да я газифицираш. Машаллах, че си решил и поставил 6 скъпи климатика и се каниш още толкова да поставяш. Сметките ти за газ между другото изобщо не са големи, предвид отопляемата площ - 270м² са си 3-4 "нормални" апартамента, или се пада под 150лв за най-студения месец, по най-скъпата цена за газа.
    Имам обаче няколко въпроса:
    1. Как отделяш сумата за отопление от тази за топла вода и готвене
    2. Как с 6 климатика замени 11 радиатора + 3лири= 14 радиатора
    3. Сравнението си го правил ноември. Миналия ноември си платил за газ 150 лв. Тъй като климатиците казваш са 150% по-икономични, би трябвало 6 климатика да ти изгорят ток за 50лв или под 10лв на климатик на месец ?!? Може би на стенбай?
    4. Дори и да предположим, че на месец икономисваш около 100лв от отопление, за целия сезон стават 600лв икономия. Казваш, че всеки климатик ще се изплати за един сезон - тези 6 климатика за по 100лв ли ги взе? Верно, че по коледа стават чудеса, особено на Русенската митница
    Та като започнахме с въпросите-
    Лазаре аз има само три въпроса към теб:

    1.Ако можеш посочи поне един котел на газ без значение дали природен или пропан бутан който да има коп над 1-ца?

    2.Ако можеш посочи котел (с марка серия и произвопдител) на природен газ или пропан бутан който е включен в програма за енергийна ефективност по която държавата или някоя институция от ЕС да заплаща част от стойността?

    3.С колко процента се увеличава цената на природния газ от 01.01.2010година?

    Отговори конкретно ако не замълчи

    Не се прави на по-умен от тези които преценяват ефективността на различните отоплителни системи в целия ЕС и не ни прави нас на тъпи.

    Тази тема НЕ Е ЗА Търговци като ТЕБ.

    Тук думата има негово величество Потребителя

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #20

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Всъщност се дава помощ за "Енергоефективни газови котли".
    http://www.reecl.org/bg/grants.php

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #21

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от deian
    Всъщност се дава помощ за "Енергоефективни газови котли".
    http://www.reecl.org/bg/grants.php
    Добре съгласен съм, но това не променя фактите, това че те не харесват н анякой търговец е съвсем отделен въпрос.По принцип донякъде може отоплението на газ за някои хора да е по-приятно, но дали е по ефективно и неенергоемко е друг въпрос?

    Преди около 200 години Ейбрахам Линкълн е казал "когато си купуваш свирка, преди това прецени дали си заслжава парите."Нали в тази тема това се опитваме да направим да дадем факти, а не да спорим!

    но както казах темета не е за търговци, а за потребители.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    168
    #22

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Lazar, понеже поста ти е откровено заяждане, кажи тук колко точно излиза 1 kW на тази газ, за да може спора който възникна да е конструктивен.

    И лекичък пример от мен: DAIKIN FTYN 50 F - при -10 COP-а му е 2.66 грубо, или 1 kW излиза към 0.0586 лв.
    Този модел не е някакво слънце сред климатиците, а това че догодина газта поскъпва ще се направим, че не го знаем.

    P.S. И не забравяй да споменеш, колко е минималната първоначална инвестиция.

    (Очаквам да отговориш от коректност към останалите съфорумци, знам че въпросите са неудобни)

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #23

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Форума е източник на достатъчно информация. Всеки си прави сметката, какво да вземе от него.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    justify, ти ме утрепа бе брат , сега ние пишките ли ще си мерим или...презервативите. Попитах как със 600 или 1000лв икономия ще се изплатят за една година 6 или 10 климатика Дайкин?
    За енергийната ефективност - ами вземи и прочети - голяма част от марките са включени - чел съм го някъде, ама не помня. марките с които аз работя - всички са включени в тая програма, а и не само котлите, ами и цялата отоплителна и газова инсталация. Вчера бяхме в банката с един клиент за да си вземе 20-те процента. Кредита му го отпуснаха по-рано.

  12. Novice
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    3
    #25

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Към Лазар:

    Ехидниченето е неуместно. Не ме познаваш и не знаеш как си печеля парите. Публикувах тая информация за да помогна на хора, които се чудят какво да правят.

    Ще отговоря на въпросите заради тях:

    - След като имам електромер, газомер и наблюдения за една година назад е проста аритметика да отделя разхода за топла вода и готвене
    - Шесте климатика работят денонощно при отворени врати на повечето помещения са достатъчни да завъртят въздуха в цялата къща.
    - Тоя ноември отоплението ми е струвало 62 лева.
    - Един климатик ми срува 1000 лв с отстъпката за количество. След като за ноември съм спестил 100 лв а за декември се очертават над 1501 всеки сам може да сметне да ли ще ми се изплати един климатик тоя сезон. Още повече че цената на газта ще се вдигне.
    - Имаше пост, че тия климатици не били подходящи за отопление. Това не е вярно. При изолациите, които имам те са напълно достатъчни. Което се доказа и през последните студени дни.





  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #26

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    justify, ти ме утрепа бе брат , сега ние пишките ли ще си мерим или...презервативите.
    Излишно е аз съм потребител а ти търговец в областта на отоплението.Но след като си в тази тема имаш възможност ако се отопляваш н а природен газ да си кажеш какви сметки си платил тази и/или миналата година и да се изявиш веднъж като потребител .

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #27

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от no one
    Lazar, понеже поста ти е откровено заяждане, кажи тук колко точно излиза 1 kW на тази газ, за да може спора който възникна да е конструктивен.
    И лекичък пример от мен: DAIKIN FTYN 50 F - при -10 COP-а му е 2.66 грубо, или 1 kW излиза към 0.0586 лв.
    Този модел не е някакво слънце сред климатиците, а това че догодина газта поскъпва ще се направим, че не го знаем.
    P.S. И не забравяй да споменеш, колко е минималната първоначална инвестиция.
    (Очаквам да отговориш от коректност към останалите съфорумци, знам че въпросите са неудобни)
    Момчета, стига с тези наивни сметчици и цифрички, нали не тези цифрички топлят и накрая не плащаш по тях. Мене ме интересува какъв конфорт ми дава и колко плащам накрая на месеца

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #28

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн г&#

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Момчета, стига с тези наивни сметчици и цифрички, нали не тези цифрички топлят и накрая не плащаш по тях.
    31,60 - добре ли един климатик, за 3 месеца в планината?

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #29

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Нека подходим максимално опростено, не взимаме нито отопляема площ, нито топлозагуби, нищо - тези неща са еднакви за който и да е вид отопление.
    1 кВ отдадена топлина от климатик струва (от COP 6 до COP 3) минимално 0.026 лв и максимално 0.053 лв. Средно 0.04 лв. (4 стотинки).

    Колко струва 1 кВ отдадена топлинна енергия при отопление на газ?

    По въпроса ти, Lazar:
    - комфорт - максимален според мен. Нямам оплаквания.
    - сума - от 40 лв за двата климатика през преходните месеци до 60-70 лв за двата климатика в лютата зима. Отопляват общо 35 м2.
    Въпрос - колко би ми струвало отоплението на тези 35 м2 на газ?

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #30

    Re:Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    moxa,
    това 1000лв с монтажа ли е? Просто искам да ти кажа, че си в заблуда от оптимизъм. Ако искаш да го коментираме в края на отоплителния сезон. Смяташ ли да добявяш още машини? Така както си го писал в първия пост за изплащането е двусмислено и в тоя смисъл заблуждаващо - може да се разбере, че очакваш изплащане за 1 година. Сега става ясно, че смяташ инвестицията да се изплати за 6 години, но и това не е сигурно. Е, да де, ама след 6 години тези климатици ще са стари и ще искаш да ги сменяш. Няма ли да излезе безмислена тази промяна, която сега си направил?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 181 ПърваПърва 12341252 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе