Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 42

След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #1

    След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

    Здравейте, колеги Днес си правих профилактика на вътр. тяло на климатика - свалих капака, казанчето и турбината и ги измих. После с Меглио изплакнах и питата. Като го сглобих и го пуснах да грее - компресора си работи, но питата започна да се заскрежава цялата и турбината не тръгваше. Чаках го 5 мин и го изключих, понеже се притесних да не изгори нещо. Също така като го изключих от контакта не се чу специфичния звук за изтеглянето на фреона.
    Климатика е Osaka - външно тяло номер CH-09-NS, вътрешно CH-09-N.
    Май съм размърдал някоя тръба и фреона ми е изтекъл - някой компетентен може ли да си каже мнението . Благодаря

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #2

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    На охлаждане ли го пусна? Външното ти тяло отвън ли е монтирано на дъжда?

    Днес беше дъждовен и хладен ден +10°С. Най-вероятно това е причината да заскрежава вътрешният топлообменник. Пускаш го сега на отопление и всичко на макс и температура и вентилатор. След 15 минути мериш входящия и изходящ въздух и пишеш тук.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #3

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    На охлаждане ли го пусна? Външното ти тяло отвън ли е монтирано на дъжда?

    Днес беше дъждовен и хладен ден +10°С. Най-вероятно това е причината да заскрежава вътрешният топлообменник. Пускаш го сега на отопление и всичко на макс и температура и вентилатор. След 15 минути мериш входящия и изходящ въздух и пишеш тук.
    Бях го пуснал на отопление. Външното тяло е монтирано на терасата и е "на завет" Сигурен ли, че трябва да го пусна - много се беше заскрежило и турбината изобщо не тръгваше - 5 минути само компресора си работеше и все повече се заскрежаваше. Ако е изтекъл фреона да не изгори компресора?

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Пусни го пак на отопление като този път изчакаш 10 минути да поработи. Дръж ръката си на крановете на външното тяло и следи ориентировъчно температурите. Голямата тръба трябва да стане гореща, малката е връщащата.

    За 10 минути нищо няма да стане. Щом заскрежава значи има фреон не е без хич.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #5

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Сега го оставих да работи 10 мин. пак на отопление - турбината не тръгна, компресора работеше и вътрешния топлообменник се заскрежаваше все повече. И двете тръби бяха студени.
    Като го пусна на охлаждане турбината тръгва и вътр. топлообменник се разскрежава, но пък понеже стайната е под 16C (минималното, което може да се зададе от дистанционното) и сигурно затова не тръгва пък компресора.

  7. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #6

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Дай пак да уточним. Пускаш климатика на отопление. Вътрешният топлообменник заскрежава и тръбите са студени.

    Ако е така значи не включва четирипътния магнит вентил за смяна на режима. За да не включва може бобината му да не получава захранване. Направи проверка на клеморедите на вътрешното и външно тяло дали всички кабели са си на мястото и дали някой не се е измъкнал или да прави лош контакт. Притегни ги всичките.

    Ако климатика е обикновен и имаш измервателен уред може да замериш дали бобината на четирипътника получава захранване. Схема къде да мериш трябва да има и на вътрешното и на външното тяло.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #7

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Цитат Първоначално публикувано от rkk
    Изкривил си някоя тръбичка на вътрешното тяло и то главна подаваща,другият момент е да няма фреон но и режима е обърнат и е по малко вероятно.Това е класически пример за икомомия на пари от профилактика,израза "козата си сака пръч " не е измислен случайно...
    Нямам нищо против да си платя за свестна профилактика, но съм от малък град (Бяла Слатина) и като питах местните монтажисти на климатици "Какво включва профилактиката и колко струва?", те ми отговириха "Включва почистване на филтрите и замерване на фреона, като струва 30лв." Какъв избор имах освен да си го почистя аз.
    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Дай пак да уточним. Пускаш климатика на отопление. Вътрешният топлообменник заскрежава и тръбите са студени.
    Също така компресора се включва и работи, но турбината не.
    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    ...Ако климатика е обикновен и имаш измервателен уред може да замериш дали бобината на четирипътника получава захранване. Схема къде да мериш трябва да има и на вътрешното и на външното тяло.
    Ето снимка на електрониката -
    Къде трябва да е схемата.

  10. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #8

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Схемата обикновено е залепена върху или от обратната страна на самото капаче затварящо кутията на клемореда.

    На тази снимка се вижда само един трижилен кабел, който вероятно е захранването от контакта. Свързващият кабел между двете тела не се вижда, но вероятно този клеморед има и от обратната си страна клеми.

    Отвори капачето на външното тяло и виж там за схема, направи снимка на клемореда с кабелите на външното тяло.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #9

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Ето снимки
    Да разглабям ли още?

  12. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #10

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Повече разглобяване не е нужно. Кабела на клеми 3 и 4 нали го виждаш, вероятно при вътрешното тяло не е към клемореда, а на отделна букса. Намери кабела и го провери.


    За външното тяло: N-общ, 2-компресор, за 3 и 4 едното е вентилаторът, а другото четирипътника точно не мога да кажа, но установяването им, кое какво е е елементарно.

    Включваш климатика, чакаш да тръгне компресора и мериш между N и 3 веднъж и между N и 4 да видиш има ли напрежение. Давай ти си!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #11

    Re:След профилактика - вътрешното тяло се заскрежава

    Valen-e ГОЛЯМ СИ !!! Като съм поставял панела с казанчето и десния изход за дренажа явно е натиснал кабела с червената и жълтата жица и го беше изскубнал леко от буксичката
    Натиснах го и усетих, че влезе малко. Пуснах климатика и вече нямаше и следа от заскрeжаване
    Благодаря ти много !!!

  14.  
     
  15. pas
    pas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    138
    #12

    Re:След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Повече разглобяване не е нужно. Кабела на клеми 3 и 4 нали го виждаш, вероятно при вътрешното тяло не е към клемореда, а на отделна букса. Намери кабела и го провери.


    За външното тяло: N-общ, 2-компресор, за 3 и 4 едното е вентилаторът, а другото четирипътника точно не мога да кажа, но установяването им, кое какво е е елементарно.

    Включваш климатика, чакаш да тръгне компресора и мериш между N и 3 веднъж и между N и 4 да видиш има ли напрежение. Давай ти си!
    браво е от такива ХОРА има нужда из форумите.

  16. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #13

    Re:След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

    Не ми се отваряше нова тема, за нещо, надявам се, елементарно. Дълга и широка е предисторията, но накратко - преди няколко дни ми монтираха 100 V дърто Мицу. Още отначало ми се стори, че не грее както трябва, а Т -ите вън са си между 15-18* вечер. То верно, че само Японеца си знае как вади КОП 5,2 с 1 редова пита дебела колкото палеца ми и може би е нормално да не духа много топъл въздух, но все пак реших да го разколача.
    Снимките са от снощи. Зададена Т 30*, външна около 15-18* Моля обърнете внимание на мястото на медните сгъвки. От долу нагоре 1,2 заскрежени, 3 изпотена, останалите са хладни, има още една изпотена в горната част на питата. Бялото по останалите сгъвки със струва ми се Т колкото външната е кир, не скреж.
    Моля не се стеснявайте за коментар дали това е редно или не, понеже утре смятам да ходя за пореден път да "рекламирам". Да видим ще отгатна ли, че иска малко повечко газ
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  17. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #14

    Re:След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

    На мен ми се чини, че липсва фреон, ама да кажат специалистите.

  18. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #15

    Re:След профилактика вътрешното тяло се заскрежава

    Според мен трябва да изчакаш и да не избързваш.

    Имаш инвертор, който на база информация от поне три температурни датчика регулира дебита и температурата на циркулиращият в системата фреон. Това заскрежаване може да е нормално, като всичко зависи от заложената програма на работа. Това, че в момента наблюдаваш подобно поведение на работа не означава, че и при по-ниски температури ще работи по същият начин.

    Вътре на климатика си задал дадена температура и скорост на вентилатора. Колко е температурата на засмукваният от климатика въздух за да се види каква е разликата между стайна и зададена температура, защото при различни разлики има различно поведение на работа. Колко е температурата на издухваният въздух. След като инвертора поддържа зададената температура в помещението без някакви странични аномалии значи всичко е наред.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Профилактика на Вътрешно тяло на MSZ-GC25VA
    От Testarossa във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 04-11-12, 11:14
  2. Отговори: 5
    Последно: 25-11-10, 10:28
  3. Отговори: 3
    Последно: 02-10-10, 01:20
  4. Шумен вентилатор на вътр. тяло след профилактика
    От hristokk във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 33
    Последно: 23-12-09, 13:40
  5. Starway KFR36GW/BP - спря да работи след направена профилактика от фирма
    От jack_daniels във форум Други марки климатици
    Отговори: 7
    Последно: 17-10-07, 14:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе