Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 228
Like Tree22Одобрявам

Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #16

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Ако си ценител на хубавия образ едва ли ще ползваш материали с недобро качество.
    Смея да твърдя, че всички филми /дори и рипове/ и почти всички свестни ТВ канали ти дават картина съобразена със стандартите.
    Сега, ако си пуснал някакво кофти заснето клипче от домашната камера, което има някакви отклонения ще си коригираш леко настройките, но после ще ги върнеш отново.
    И аз не споделям това, че всеки харесвал да гледа с различен контраст, наситеност на цветовете и тн. Или харесваш калибриран образ или не. Стойностите на максималната яркост, стойностите на всеки основен и вторичен цвят са определени от стандарт.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #17

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Много готина тема. Моят евтин LG 42LF75 се ползва предимно за монитор и го калибрирам на око, с вградената в MAC OS калибрация. Въпреки че е модел от най-нисък клас, аз съм напълно доволен от качеството на картината. Имам и хардуерна калибрация, но работи само под Windows - все пак благодарение на нея съм си изградил идея за правилно цветопресъздаване .

    Браво lazarus!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    20
    #18

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Не смятам да заформям някакьв спор.Всеки с предпочитанията и мненията си.Това,което споделих е моя собствен опит с различни дискове за калибрация и изводьт,който се налага ,че резултатьт не винаги е по-добьр.Да не говорим за вариянта срещу заплащане да променят някоя настройка с 0.1% примерно,която така и ще си остане незабелязана.Нещата са относителни и не би трябвало да се насажда мнението,че това е супер наложително и едва ли не потребителите да живеят с комплекс за малоценност.Калибрация на дисплея се налага по-скоро за евтинджос модели,които тотално са скарани с естествените цветове,а такива определено има и се харчат като топьл хляб.Интересно би било да се направи сьпоставка при тях и няма ли да се окаже примерно евтин приемник с калибрация да е еквивалентен на доста по-скьп т.е. дали това е вьзможно?

  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #19

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    В началото на първи пост се казва - който се кефи на надут контраст или на черно бяла или на изцяло зелена картина например - да си се кефи и да не калибрира. За всеки друг една елементарна направи си сам калибрация помага за по-добра картина.

    Примера ти за рипнати материали не е правилен - YouTube не променя цветове/наситеност/контраст/яркост. Пример за кофти сигнал от източника също не е правилен - да не би всички канали/източници да са с еднакви проблеми, че с "настройките на Бат Жоро" да се оправят проблемите им.

  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #20

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Калибрацията се прави за съответния източник. Ако ползваш примерно сателитен приемник се пуска с един генератор тестови палитри и схеми и калибрацията се прави че да компенсира определени отклонения, които той би могъл да даде.
    Досега не познавам човек, който да е видял добре калибриран екран, да е погледал малко време на него и да не е харесал.
    Хората в другите държави плащат по 300-400$ за професионална калибрация и сигурно намират нещо в тоя процес.
    bbbbb, не си прав че е за евтини модели. Напротив, точно за скъпите си заслужава защото е грехота да си купиш скъп телевизор и да го гледаш със заводски настройки - примерно Dinamic или Normal.
    Не се притеснявай да навлезем в дискусия. Така се ражда истината.

    И пак казвам, никой не е длъжен да спазва тези правила.

  7. Member Аватара на kaloman
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    645
    #21

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Съвсем вярно е ,че в спора се ражда истината, както и това, че тя е доста субективна, тоест различна за всеки! Аз също като CrossBlade много се кефя на темата и я намирам за актуална и образователна,въпреки че, отдавна минах по този път. Започнах с готови настройки от тестове, ревюта и форуми, но все нещо не ми харесваше. След това започнах да си свалям калибриращи материали, чиито линкове lazarus18 любезно предоставя и започнах да се занимавам сам. По този начин смятам, че опознах по-добре телевизора си, видях му добрите страни, както, за съжаление и лошите и си го настроих според правилата, като, разбира се гледах и да е нагласен за моите очи, ако ме разбирате. С телевизията отказах да се боря, а и без това не я гледам и се съсредоточих на сигнала от "пуканката" и съм доволен от резултата.Извинете дългия пост, но исках да кажа, че намирам темата за много нужна и актуална. А който намира заводските настройки за О.К няма лошо, те за това са направени!

    P.S. Виждал съм Pioneer PDP-LX6090 калибриран, както и Panasonic TX-P50V10E работещ в THX режим и смея да твърдя, че това са "различни" телевизори!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #22

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Дълго се чудих дали да задам подобен въпрос, но - защо "черното" на телевизионен сигнал (в смисъл от БТВ, Нова и т.н.) е с по-добро черно от това на ДВД - филми или Блу-рей дискове - много се мъчих с настройките , но не можах да променя нищо...

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #23

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Просто за различните входове имаш различни настройки. Нагласи си настройките за HDMI входа на който е закачен Блу-рей плеъра.

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #24

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Като казвам много се мъчих с настройките, то е ясно ,че ги правя на HDMI входа, където е включен и когато работи плеъра - имам подозрението, че проблема си е от самия плеър - Sony BDP-S350 , но нямам познат с друга марка и модел, за да го проверя....

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #25

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Свали си от тук версията за Блу-рей. Записва се на стандартно ДВД. Настрой си яркостта, контраста и подсветката /ако имаш/.
    http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496
    Виж какви настройки имаш на плеъра за HDMI /RGB, YpPrBp, Low, High и тн./.

  13. Member Аватара на kaloman
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    645
    #26

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Настройките

    Picture Quality
    Mode
    (Standard/
    Brighter
    Room/Theatre
    Room)

    не помагат ли?

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #27

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Благодаря Ви, господа! Мъчих настройките на ТВ-то, а не на плеъра - там не съм изпробвал всички варианти, а само най-удачната подавана резолюция. Изтеглих препоръчаното от lazarus18, утре ще го запиша, че сега нямам празно ДВД и ще пробвам.

    Записах на ДВД секцията за калибрация AVSHD (за блу рей плеъри) и много съм доволен - още веднъж благодаря на lazarus18 за линка: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496 ! За изтегляне на ръководството се наложи да се регистрирам в този форум, че до сега бях само посетител, но е лесна процедура.
    Всъщност сега черното на телевизора за моят бюджетен модел е добро , но явно ми се е искало да е като на референтните модели .

  16. Member Аватара на Bivola
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    547
    #28

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    След доста ровене и смяна на различните канали/програми стигам до извода,че е невъзможно да се намери някаква хубава обща настройка на картината за различните канали.Изобщо има ли смисъл да се мъча да постигна некакви резултати при SD цифрова на Евроком или да се концентрирам в настройката на HD сигнала от лаптопа?
    Видях че някой по нагоре беше писал,че това е обречена кауза и затова реших и аз да питам,след като не постигнах удовлетворителен резултат при цифровия SD сигнал на Евроком.

  17. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #29

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Ти всъщност няма как да направиш калибрация точно на цифровата защото няма как да заредиш нужните схеми да минат през декодера им.
    Наистина не е нужно кой знае какво да се заминаваш. Гледай по време на студини предавания или чужди канали да показва добре - да се виждат тъмните коси, да имат естествен цвят на кожата, белите дрехи да не "прогарят".
    Телевизора ти би трябвало да помни различни настройки за HDMI входа и СКАРТ.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    30
    #30

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Здравейте,

    Притежавам Samsung LE46A956, като за movie/media-player (освен DVD-player-а) ползвам или лаптопа си, или напоследък един от сателитен приемник (AZBox Premium) с доста прилични хардуеърни характеристики. Докато нямам никакъв проблем да калибрирам картината от DVD-player-a (ползвайки съответния диск със заливки + HCFR software 2.1 + Spyder3 колориметър), то не стои така въпросът със сателитния приемник. Тук се сблъсквам с 2 проблема: 1. каква референтна стойност трябва да използвам (Rec 709 за HD или PAL /както при DVD-player-a/) и 2. трудно ми е да намеря заливки (градиентни "бяло -> черно" със стъпка 10% + основните и вторичните цветове) в HD-формат (ако такъв е необходим за точна калибрация на AZBox-a). Бих бил изключително благодарен, ако получа съвет по тези въпроси!

    Поздрави.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 16 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Апаратна калибрация на телевизори
    От hristoslav2 във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 43
    Последно: 26-03-24, 22:28
  2. Samsung UE40ES6100 най-добра калибрация.
    От veselinov87 във форум Samsung телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 20-04-13, 20:11
  3. Отговори: 43
    Последно: 14-01-13, 14:57
  4. RAID - за начинаещи.
    От Garu във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-05-06, 18:20
  5. XviD за начинаещи
    От IBANEZ_ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 17
    Последно: 20-06-03, 15:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе