Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 68
Like Tree20Одобрявам

Телевизори, използващи ШИМ - PWM за контрол на подсветката

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    325
    #1

    Телевизори, използващи ШИМ - PWM за контрол на подсветката

    Здравейте, някой има ли информация дали всички телевизори използват ШИМ за контрол на подсветката? В доста клипове от тубата забелязвам точно въпросното трептене, което въобще не е безобидно за човешкото здраве и води до осезаем дискомфорт.

    Ако някой знае и честотата на трептене на някои модели - ще е интересно да чуем, понеже аз лично на 47LM667 от миналата година с камера не можах да уловя трептене, така че може би честотата е много висока?

    Ако се питате какво е ШИМ:
    Трептенето на дисплея в следствие на ШИМ - безотговорност на производителя или технологична неизбежност?
    Pulse Width Modulation


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #2

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    хаха ,това е една от причините да ползвам плазмен телевизор ,а монитора ми е Dell U2413 който няма шим моите очи са много чувствителни на тая тема почва едно сълзене зачервяване ..

  4. Senior Member Аватара на jonov
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Лом
    Мнения
    1,203
    #3

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Ха , аз пък затова ползвам точно такъв танк т60 с IPS
    Защо ли не виждам подобно трептене на лаптопа и на ТВ .

  5. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #4

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    хаха ,това е една от причините да ползвам плазмен телевизор ,а монитора ми е Dell U2413 който няма шим моите очи са много чувствителни на тая тема почва едно сълзене зачервяване ..
    Човешкото око, просто няма как да види това трептене, производителите именно заради това се възползват и го влагат в своите разработки!

  6. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,511
    #5

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    хаха ,това е една от причините да ползвам плазмен телевизор ,а монитора ми е Dell U2413 който няма шим моите очи са много чувствителни на тая тема почва едно сълзене зачервяване ..
    Хаха, ако очите ти бяха толкова чувствителни на трептенето, щеше да си си изхвърлил плазмата отдавна през прозореца. Плазмен телевизор разпознавам от 30 метра, точно поради трептенето на картината, което е почти като на старите CRT-та. Предполагам, тук става въпрос за някакъв дефект или нисък клас LED екран.
    persizi, Dominator и theshadowmen харесват това.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    325
    #6

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Не става въпрос за дефект. Почти вскчи LCD монитори, а и телевизори ползват именно ШИМ за контрол на подсветката. Естествено различните производители избират различна честота и ако ползват ниска -> трептенето е по-вероятно да се забелязва, та предполагам, че в средния и високия клас LCD-та ползват по-висока честота и аз лично се съмнявам, че има LCD-та без ШИМ.

    Иначе що се отнася до мониторите има около 20 модела, които нямат ШИМ, всички други имат. Проблема стана такъв още след идването на LED подсветките, докато при CCFL подсветките това не се забелязва толкова и не дразни, а при LED-а премигването е много по-интезивно.

    Страничните ефекти от въпросното трептене са: главоболие, проблеми с очите и т.н., нервната система едва ли и тя остава незасегната, защото дори и да не го виждате - това не значи, че го няма. Просто прочетете двете статии, които съм дал и после говорете дали е било дефект.

    Въпроса ми беше насочен предимно към частта, която се интересува повече откъм телевизорите като цяло, като например hristoslav2. Тъй като за доста от потребителите това ще е нещо ново и едва ли биха се включили подобващо.

    Иначе за плазмите - аз лично усещам трептенето на бяло и за това не минах към плазма. Миналата година имах LM667 на LG и трептене не забелязвах, та предполагам ползват висока честота шри контрол на подсветката. Имах и Samsunsg EH5000 (или модела беше от тази серия, забравил съм вече) , като му сваля Brightness под 30 и буквално не можех да стоя пред телевизора, усещах трептенето, макар и с просто око да не се виждаше, дискомфорта е явен. Жалко, че по ревютата никъде не споменават това и не правят тестове именно дали ползват ШИМ или не, защото при мониторите това вече го правят всички ревюиращи.

    Също така "технологията" на Samsunsg за по-плавни движение именно увеличава въпросните трептения, така че това въобще не е feature, а точно обратното.

    Подобна тема има и тук: PWM and 2013 line of TVs

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #7

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Samsung, LG - ползват PWM (в сервизното меню има настройка на честотата)
    Sony - не ползва PWM
    aldokalcone одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    325
    #8

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Това за SONY е чудесна новина! Караш ме да се замисля дали да не се насоча към тях :D
    От къде ти е информацията за SONY, сигурна ли е? Ако имаш някакви линкове на тази тематика ще съм ти благодарен да ги споделиш, че на мен пряко ме интересува и това също е важно при избора на телевизор.

    Някакво инфо за моделите на LG има ли?

  11. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #9

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от Dominator Виж публикацията
    Човешкото око, просто няма как да види това трептене, производителите именно заради това се възползват и го влагат в своите разработки!
    напротив ,прочети статията не говори наизуст .. трябва да ти кажа че при мен се появяваше това главоболие след дълго стоене пред РСто и тотално изчезна като минах на монитор без ШИМ .. dodo плазмата няма подсветка

  12. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #10

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от aldokalcone Виж публикацията
    Това за SONY е чудесна новина! Караш ме да се замисля дали да не се насоча към тях :D
    От къде ти е информацията за SONY, сигурна ли е? Ако имаш някакви линкове на тази тематика ще съм ти благодарен да ги споделиш, че на мен пряко ме интересува и това също е важно при избора на телевизор.

    Някакво инфо за моделите на LG има ли?
    Преди 4-5 месеца един колега постна подробно инфо със снимки и клипове (samsung - sony)- не помня в коя тема.


    Виж последната позиция- най-долу
    http://s49.radikal.ru/i124/1307/c2/281ad4744326.jpg

  13. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #11

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    там е работата ,че за да не дразни ретината честотата трябва да е 3000-4000 а не 100-120 ( за сефте виждам толкова ниска честота на ШИМ ,ще се забелязва видимо трептене ) ,или да ползва съвсем друг принцип който не включва гасене и пускане на подсветката ..

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на jonov
    Тук е от
    Dec 2009
    Живее в
    Лом
    Мнения
    1,203
    #12

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Ти виждаш сигурно и лампата че мига - тя е на 50 херца - айде стига с глупостите и отиди на очен ако трябва .
    persizi и Dominator харесват това.

  16. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #13

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от jonov Виж публикацията
    Ти виждаш сигурно и лампата че мига - тя е на 50 херца - айде стига с глупостите и отиди на очен ако трябва .
    Това май беше отговор на коментара за монитора ли?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    напротив ,прочети статията не говори наизуст .. трябва да ти кажа че при мен се появяваше това главоболие след дълго стоене пред РСто и тотално изчезна като минах на монитор без ШИМ .. dodo плазмата няма подсветка
    То пък щото преди LCD-тата, старите CRT монитори и кинескопи бяха по-удачни.... И ключовата дума се крие за това ДОСТА ДЪЛГО седене пред PC...

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    325
    #14

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Преди 4-5 месеца един колега постна подробно инфо със снимки и клипове (samsung - sony)- не помня в коя тема.


    Виж последната позиция- най-долу
    http://s49.radikal.ru/i124/1307/c2/281ad4744326.jpg
    Нереално ниско ми се вижда. 100-120hz ако е честотата на премигване, то почти всеки ще я забелязва. Нещо не ми се връзва. Имах LGlm667 от 2012, а там честотата едва ли е много по-различна и не забелязвах трептене, докато при самсунга който имах от 5ххх серия ако намалиш brightness и беше доста видимо. Ще се разровя да видим какво ще намеря.

    Принцино руснаците доста се интересуват по темата, така че и по техните форуми може би ще открия нещо.

    Alexi, то ретината може да не я дразни, но нервната система определена я дразни и то осезаемо, дори и да не го усещате си има последствия.

    Dominator - това, че не го виждаш въпросното трептене, не означава, че не ти влияе. Информирайте се по темата и тогава нападате, че било безвредно и видиш ли нямало значение. Ползвайте си телевизорите с PWM на по 100-200Hz щом не ви пречи, ние не сме открили топлата вода. Инфо по темата има много и здравословните последствия не са едно и две.

    CCFL подсвеките бяха далеч по-безобидни от LED-а що се отнася до ШИМ.

    EDIT:

    Намерих стар пост във форума, който коментира точно ШИМ.

    Както и подходящо видео:


    Sony appears to have no pulse with modulation and it seem like it has a quality analog backlight
    Този пост е редактиран от aldokalcone; 17-10-13 в 01:21.
    theshadowmen одобрява това.

  18. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #15

    Отговор: LCD LED моделите през 2013 и използване на ШИМ (PWM) за контрол на подсветката


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Контрол над ТВ UE40D7000 през Ресивър Pioneer VSX-2021
    От drakano във форум Телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 20-12-12, 13:26
  2. проблем с подсветката на телевизор LG RZ-32LZ55
    От stoyan.a във форум LG телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 18-09-12, 23:26
  3. Отговори: 1
    Последно: 07-03-12, 08:06
  4. Отговори: 6
    Последно: 12-02-12, 12:10
  5. Отговори: 10
    Последно: 23-12-03, 13:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе