Страница 1 от 12 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 169
Like Tree18Одобрявам

К-стъкла - има ли смисъл?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #1

    К-стъкла - има ли смисъл?

    До края на деня (12.07) трябва да реша дали да доплатя по 20 лева на квадратен метър за к-стъкла...



    Не бях чувал до ден днешен за тази екстра. Поразрових се и намерих:

    http://www.aldoterm.com/st_paket.htm



    и малко по-подробно:

    http://www.alu-tech.com/useful.php





    Въпросът ми е един, но ще го задам в 3 варианта:



    1. При положение, че апартаментът ми е изцяло източен - има ли смисъл да инвестирам в к-стъкла (плановете са да се топлим с климатик)?



    2. На прозорците и вратите към терасата (които ги грее още по-малко слънце) - дали да слагам к-стъкла?



    3. (най-общ) Кога вършат по-добра работа тези стъкла - през лятото или през зимата?





    Благодаря предварително за навременните отговори!


  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #2

    К-стъкла. Дали?

    И аз чувам за първи път за такава екстра. От описанието оставам с впечатление че са по-добри изолатори от нормалните стъкла - намляват с около 40-50% топлинните загуби. Всичко зависи от цената разбира се. Според мен при разлика в цената 20-30% си заслужава. По въпросите ти:

    1. Незнам.

    2. Да точно там е хубаво да сложиш.

    3. И в двата случая. Просто имаш по-добър изолатор. Презлятото не напича толкова, а през зимата държи по-топло.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    163
    #3

    К-стъкла. Дали?

    Нямам К-стъкла, защото съседа си сложи и каза, че "нищо особено"

    само дето лятото става 40градуса вкъщи. зимата може и да има ефект, но само докато грее слънце през тях, то пък кои стъкла нямат ефект като грее слънце?[8D]

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    К-стъкла. Дали?

    Значи К-стъклото озилора толината да не излиза на вън но позволява да влиза отвън на вътре. Затова през лятото става във статитъе по горещо, но зимата е по топло.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #5

    К-стъкла. Дали?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    1. При положение, че апартаментът ми е изцяло източен - има ли смисъл да инвестирам в к-стъкла (плановете са да се топлим с климатик)?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    За лятото: ...значи през горещата част от деня помещенията не се огряват директно от Слънцето => надали има голям смисъл от К-стъкло.

    За зимата: Стъклопакетът сам по себе си представлява <u>сравнително</u> добра изолация. Още повече ако си говорим за PVC дограма. Лично аз считам инвестицията в този случай за ненужна. Дори ми се струва, че при такова изложение на жилището, което предполага огряване от Слънцето (пък макар в неголяма част от деня), ефектът може да е частично негативен - възпиране на инфрачервените лъчи отвън навътре (тук нещата са общо взето относителни).



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    2. На прозорците и вратите към терасата (които ги грее още по-малко слънце) - дали да слагам к-стъкла?</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Няма смисъл. За справка: отговор 1.



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    3. (най-общ) Кога вършат по-добра работа тези стъкла - през лятото или през зимата?

    <div align="right">Originally posted by prt - 12/07/2005 : 12:06:05</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Според обясненията на самите производители...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Нискоемисионните т.нар. К-стъкла отразяват до 70% от топлоенергията като не й позволяват да напуска помещението, а освен това отразяват и инфрачервеното излъчване. По този начин през зимата в стаята е топло, а през лятото - прохладно.

    http://www.aldoterm.com/st_paket.htm

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Не на последно място, прецени доколко рискуваш, инвестирайки в не много разпространена технология, особено ако стъклата са произведени в България.

    Прочетох обясненията за естеството и ефекта от К-стъклото на втория сайт ( http://www.alu-tech.com/useful.php ) и ме притесни следното изречение:

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    се налага въздуха от стъклопакета да се изтегли и да се напълни с газ – Аргон, Криптон или Ксенон (за да не се счупи стъклото от напрежението)</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    ...т.е. необходима е пълна херметизация на стъклопакета, което, струва ми се, малко трудно може да бъде изпълнено качествено, но пък за сметка на това топлопроводимостта на споменатите инертни газове е по-ниска отколкото на въздуха, което наистина би довело до по-добра термо-изолация.



    С две думи: тези стъкла си имат и плюсове, и минуси. Прецени сам кои са повече и... действай според преценката! []



    <font color="blue">Edit:</font id="blue">

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Значи К-стъклото озилора толината да не излиза на вън но позволява да влиза отвън на вътре. Затова през лятото става във статитъе по горещо, но зимата е по топло.



    <div align="right">Originally posted by Julian - 12/07/2005 : 13:30:45</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Според обясненията в двата сайта - не е така. Там говорят за прохлада през лятото, а това противоречи на твърдението ти за пропускане на лъчи отвън навътре и непропускане в обратна посока - представи си каква задуха ще стане тогава през лятото...



    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    К–стъклото превръща късите лъчи в дълги и връща топлината в помещението, което отоплявате. То пропуска една част от слънчевото греене (UV /от 280-380 nm/ – 3%; видима част /от 380-780 nm/ – 44%; IR /от 780-2500nm/ - 53%), втора част рефлектира, и трета част се абсорбира. Стъклото не пропуска лъчи над 2500 nm. Лъчите от отоплителните уреди са над 10 000 nm. Стъклото не ги пропуска, но поглъща определена част и затова се налага въздуха от стъклопакета да се изтегли и да се напълни с газ – Аргон, Криптон или Ксенон (за да не се счупи стъклото от напрежението). Да обобщим в 2 изречения : К-стъклото има по-добри изолационни качества (алтернатива е троен стъклопакет), неговите изолационни качества в стъклопакет са от 1.4 w/м2 К - 1.8 w/м2 К.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    К-стъкла. Дали?

    Твърдо ЗА К-стъклата! Имам ги в целия си апартамент, под формата на съклопакети. От вътре е К-стъкло, отвън - флоатно. Стъклопакетите не са пълни с инертен газ, но топлоизолацията както през зимата, така и през лятото е много добра. Те не пропускат както навън, така и навътре инфрачервените лъчи, не допускат и ултравиолетовите. Разбира се работят добре в съчетание с качествена дограма.

    Прочети и тази тема:

    http://setcom.bg/news/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20366

  8.  
     
  9. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #7

    К-стъкла. Дали?

    До тук везните са наклонили В ПОЛЗА на к-стъклата...

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    163
    #8

    К-стъкла. Дали?

    ако имаш парите, направи си експеримента.

    нали имаш климатици, значи лятото няма да ти е проблем [:D]

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #9

    К-стъкла. Дали?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">До края на деня (12.07) трябва да реша дали да доплатя по 20 лева на квадратен метър за к-стъкла...



    Не бях чувал до ден днешен за тази екстра. Поразрових се и намерих:

    http://www.aldoterm.com/st_paket.htm



    и малко по-подробно:

    http://www.alu-tech.com/useful.php





    Въпросът ми е един, но ще го задам в 3 варианта:



    1. При положение, че апартаментът ми е изцяло източен - има ли смисъл да инвестирам в к-стъкла (плановете са да се топлим с климатик)?



    2. На прозорците и вратите към терасата (които ги грее още по-малко слънце) - дали да слагам к-стъкла?



    3. (най-общ) Кога вършат по-добра работа тези стъкла - през лятото или през зимата?





    Благодаря предварително за навременните отговори!





    <div align="right">Originally posted by prt*-*12/07/2005*:* 12:06:05</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Миналата година и аз се чудих и се отказах.Поръчах с обикновено стъкло.И аз съм с повече източно изложение.

    Пак в "АЛДО ТЕРМ" . Внимавай много когато монтират !!!!! Добрите им майстори напуснаха в края на миналата година и сега по радио Ринг + върви обява , че търсят монтажници с страт заплата 800-1000 лв .

    Обаждали са се на 1 я от старите монтажници и са му казали 450 лв заплата.

    Като монтирах ходи подир тях с нивел 80 см-1м и гледай внимателно верикали и хоризонтали. Гледай да слагат повече пяна. Новите икономисват пяна а тя топлоизолира. Гледай да слагат силикон на винтовете скъм дюбелите

    Ако нещо друго те интересува пиши и питай без да се притесняваш.

    Ако искаш може да те свържа с моя прител който монтираше миналата година при Алдотерм. Той също може да ти направи заявката и да ти ги монтира. Добър е.

    Ако имаш да питаш по измазването после пак питай.

    Ще се радвам ,ако съм ти полезен

  12. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #10

    К-стъкла. Дали?

    Благодаря на отзовалите се! Поръчах к-стъклата.



    Моето разбиране за нещата по повод "противоречията" по-горе между BerkStock и Julian:



    99% сигурно е, че ако през лятото вътре е горещо, а навън приятно прохладно, то к-стъклото ще задържи горещото (топлината) вътре...

    Причината била, че к-стъклото се поставяло отвътре на стъклопакета (!?)



    80% сигурно е (т.е. не съм много убеден), че ако си е хладно вътре (климатик/сянка), а навън е пек, то к-стъклото ще попречи на "хладното да излезе навън" и да стане/влезе топло вътре.








  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #11

    К-стъкла. Дали?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">99% сигурно е, че ако през лятото вътре е горещо, а навън приятно прохладно, то к-стъклото ще задържи горещото (топлината) вътре...

    Причината била, че к-стъклото се поставяло отвътре на стъклопакета (!?)



    80% сигурно е (т.е. не съм много убеден), че ако си е хладно вътре (климатик/сянка), а навън е пек, то к-стъклото ще попречи на "хладното да излезе навън" и да стане/влезе топло вътре.



    <div align="right">Originally posted by prt - 13/07/2005 : 11:29:29</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Изравни цифрите на двата процента! [:D]



    Според описанията на К-стъклото, специфичният му химически състав (+ технологията ?) и начинът му на монтаж определят основното свойство - по-добра изолация (а не "полупроводникова" избирателна пропускливост!), което значи, че нито лятото ще ти влиза топлото отвън навътре, нито ще ти излиза хладното (от климатика) отвътре навън; зиме пък нито ще ти влиза студ отвън навътре, нито ще ти излиза топлото отвътре навън.

    Това е. [:P]

  14.  
     
  15. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #12

    К-стъкла. Дали?

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    Според описанията на К-стъклото, специфичният му химически състав (+ технологията ?) и начинът му на монтаж определят основното свойство - по-добра изолация (а не "полупроводникова" избирателна пропускливост!), което значи, че нито лятото ще ти влиза топлото отвън навътре, нито ще ти излиза хладното (от климатика) отвътре навън; зиме пък нито ще ти влиза студ отвън навътре, нито ще ти излиза топлото отвътре навън.

    Това е. [:P]



    <div align="right">Originally posted by BerkStock*-*13/07/2005*:* 13:13:28</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Май точно за "полупроводимост" става дума, "гарантирана" от това, че к-стъклото е отвътре, а нормалното (флоатното) стъкло - отвън.



    Все още не съм изравнил процентите... За да ги изравня - трябва поне да разбера защо е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО к-стъклото да е вътре.






  16. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #13

    К-стъкла. Дали?

    Отвътре е, доколкото знам, понеже отвън рискът за него е по-голям - да се счупи от удар или поради по-променливите условия, а все пак то е по-скъпата от двете стъклени повърхности...

    ***

    Ако греша - нека някой ме поправи, моля!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #14

    К-стъкла. Дали?

    Виждам, че вече си се ориентирал, но все пак да отговоря на последния ти въпрос.

    Наистина К-стъклото се поставя винаги отвътре. Както ти казаха другите, то е сравнително добър топлоизолатор. През зимата това означава, че в по-малка степен отопляваш околната среда, включително и въздуха между него и флоатното стъкло. Същевременно то се нагрява повече от външното стъкло, което позволява допълнително да се възпрепятства образуването на конденз.


  18. wsd
    wsd е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    447
    #15

    К-стъкла. Дали?

    Според мен има нещо вярно за посоката на поставяне.Това е отдавна получено при слънчевите очила... но ми е необяснимо как така един път ще пропуска топлина другия път няма.. най вероятно няма да пуска топло и студено и в 2те посоки.

    Смятам че си струва да се монтира.

    Относно сгъстените газове - Виждал съм подобно демо изпълнение и наистина е безкрайно удачно. Неверояна изолация - термо, шумо и т.н. , но безкрайно скъпо(ако е истинско)




Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Три стъкла на стара дограма - дали ще има ефект?
    От mitakata във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 4
    Последно: 10-02-11, 20:48
  2. Отговори: 12
    Последно: 24-03-09, 19:53
  3. Отговори: 9
    Последно: 17-03-08, 14:13
  4. Няма смисъл?!
    От etg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 23
    Последно: 02-10-03, 01:44
  5. Има ли смисъл да пиша на ...
    От hipo във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 30-01-02, 05:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе