Резултати от 1 до 13 от общо 13

Лаптопът не плейва добре блу рей

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    195
    #1

    Лаптопът не плейва добре блу рей

    Здрастиииии.
    Та имам следния проблем.
    Имам настолен компютър е с двуядрен проц интел дуал коре 2х1,6 гх, 1 мб кеш, шина 800; рам 2х1 на 800 мгх; видео нвидия 7300 с 256; хард 500 гб/7200 об. Пускам блу рей (чист блу рей, не рип) от харда и си върви слънце. Обачеее... не ми върши работа, щото е в друга стая и т.н.
    Имам лаптоп IBM T60p с двуядрен интел процесор, модел Т7200, 2х2 гх, 4 мб кеш, шина 667, памет 2х1 гб на 667, видео Ати FireGL 5200 с 512 мб памет, хард 100 гб на 5400 об. Пускамч същия блу рей и сече, накъсва, прекъсва и т.н.
    И компютъра и лаптопа са с XP SP3 (лицензирани).

    Не виждам с какво толкова настолният превъзхожда лаптопа - процесорът е по-слаб и като честота и като кеш, видеото е в пъти по-слабо, единствено шината и хардът са малко по-добри.

    При пускане на блу рея на настолния, процесорът се товари на 85-90%. Докато при лаптопа директно отива на 100%.
    Препоръчайте някакво решение, защото идеята ми беше да ползвам лаптопа като HTPC.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    с каква програма и гледаш? една и съща ли?

    бавният хард е от огромно значение, така че пусни един HD_Speed да засечеш с колко точно е по-бавен. ако хардът не може да ти подаде достатъчно бързо съдържание за декодиране, няма значение нито процесор, нито дявол

  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Процесора се товари на 100% , не е хард това друже

  5. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #4

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Видеото на лаптопа е слабо, това е основната причина.
    Погледни тук: http://www.notebookcheck.net/ATI-Mob...0.2164.0.html, реално лаптопа ти е мобилен вариант на Х1600, това е модел от началото на 2006г.
    Колкото до РС-то, НВидия 7300 е също толкова слаба карта, но има вградена поддръжка за H.264, VC-1, WMV, and MPEG-2 video playback.
    Просто техниката е на ниво отпреди 6г., нормално е да има проблеми.

  6. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #5

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    stenly, абсолютно си прав, затова и попитах с какъв плейър гледа. но сам знаеш, че неведоми са пътищата windows-ови, и че причината е далеч по-скоро комплексна, отколкото единична. освен това и хардовата активност изисква процесор. дълбоко ме съмнява да успее да вдигне до 90%. 30 гб = 30 000 мб, които разхвърляни на 90 минути правят 5мб/сек, което изглежда незначително, но знаем, че практиката рядко съвпадат с теорията

    sad reader, бъркаш 2 неща. ако проблемът се дължи на видеото, то това няма да е заради хардуерната (не)възможност да декодира съдържанието, а да го прави на избраната резолюция. по подразбиране декодирането се поема от процесора, освен ако изрично не се укаже друго, като това другото при nVidia е CUDA. така че в случая, ако търсим причината във видеото, то това би било изначалната му невъзможност да поддържа 25/30 кадъра на 1920*1080 на 32 битов цвят, а не да декодира (което, както уточнихме, е съвсем друго нещо)

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #6

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    FearMe, може и да греша, но не мисля че е така. ATI Mobility FireGL V5200 си е доста старо видео, не успях да намеря спецификациите му, но ако приемем че Х1600 е същия чип, то тук: http://products.amd.com/en-us/Mobili...alse&f19=True& , пише че няма подръжка на ATI Avivo™ HD, което е аналогичната технология за хардуерна поддръжка на Н.264 и др. подобни. Точно по времето на 2006г. започнаха да се появяват първите видея с поддръжка за HD, затова не е чудно че я има при НВидията 7300, а тук най-вероятно я няма. Разбира се, може и драйверите да са проблем, или плеъра също, но в случая по ми изглежда на хардуерен проблем. Затова и процесора поема декодирането на 100%, защото най-вероятно видеото не може.
    Навремето, допреди 5-6г. мобилните видея винаги бяха дървета спрямо настолните, просто такова беше положението. С изключение на най-върховия сегмент, всичко друго беше на доста посредствено ниво при лаптопите.

    П.П. На същия линк от страницата на АТИ, срещу Bluray Playback (1080p) пише No, така че видеото явно следва да е проблема.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    195
    #7

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Плеърът е един и същ - TotalMedia Theatre 3. Не съм пипал никакви настройки по плеъра.
    Хардът в никакъв случай не е бавен. Ако беше бавен, щеше да има друг проблем. Телевизорът има DLNA и ползвам лаптопа за връзка с телевизора. През DLNA пускам същия блу рей и медия сървъра на телевизора го чете перфектно. С едно неудобство - нямам достъп до менюто на диска, не мога да превъртам напред, назад, не мога да оставям на пауза и т.н. дребни удоволствия. Ако хардът е бавен, то щеше да накъсва или въобще да не плейва.

    Евентуални решения - сменям процесора с друг, примерно Т7600, което е скъпо, трудоемко и може би несигурно.
    Друго решение - да укажа някак и видеокартата да участва, за да не се товари само процесора. Но не знам как да го направя.
    Ако обаче колегата по-горе е прав, тогава няма смисъл от упражненията.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    значи да уточним няколко неща:

    процесорът не поема СЛЕД видеото, защото то не можело, а той ПЪРВИ по подразбиране декодира, ОСВЕН АКО нямаме CUDA или AVIVO, които са отделни софтуери, инсталират се отделно, на машини с карти, които съответно ги поддържат.

    това, в което също бъркаш, е че 7300 поддържа CUDA ( http://developer.nvidia.com/cuda-gpus ), докато въпросният V5200 всъщност поддържа AVIVO ( http://www.notebookcheck.net/ATI-Mob...00.2164.0.html , гледаме в средата на Features), което автоматично отхвърля допускането ти за по-силната настолна карта срещу по-слабата мобилна

    но въпросните възможности на CUDA и AVIVO се наместват САМО ако са инсталирани, за което ние не знаем дали е направено (99% съм убеден, че не е), следователно с декодирането се натоварва процесорът и само процесорът

    също така не знаем това 7300 дали е GT или GS. ако е GT, то изоообщо не е по-слабо от радеончето, ами са си 1:1. ако е GS, то тогава е значително по-слабо, но дори и тогава отговаря на всичко изброено по-горе, а именно - то НЕ участва в декодирането, което по думите на dedo pop, е напълно безпроблемно

    7200 процесорът изобщо не може да се твърди, че е недостатъчен, още повече, че макар и мобилен, той надали е по-слаб от неясния какъв на стационарния комп

    категоричен съм, че този лаптоп има силата да плейва, проблемът е по-скоро в драйвери (липсващи, стари или омазани), плейър (пробвай с PowerDVD, изключително добър е), омазан windows, или някаква мешаница между горните

    един смрадлив АТОМ 270 пуска безпроблемно 720, като се задъхва на 1080, вие ми говорите, че 7200 нямало да се справи...

    ще ме накарате да изтегля един блурей и да го пусна на 7250 (съжалявам, 7200 нямам подръка сега) именно на един Т60 .. или Т61 беше, не помня...

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    195
    #9

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Даа, почват да ми се наместват нещата.
    Нвидията е 7300ГТ.
    На настолният компютър процът е Intel® Pentium® Processor E2140 (1M Cache, 1.60 GHz, 800 MHz FSB).
    Доколкото разбирам, трябва да инсталирам AVIVO, което ще накара и видеото да помага на процесора. Също и Power DVD ще пробвам.

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #10

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Проблемът е че за ATI Mobility FireGL V5200 вече не се намира много информация, включително и на сайта на АТИ, просто са премахнали данните от сайта си. Аз лично бих предпочел да повярвам на остатъците от сайта на АТИ, като http://products.amd.com/en-us/Mobili...alse&f19=True& , отколкото на външен сайт. От друга страна на http://en.wikipedia.org/wiki/Compari...FirePro_series пише че Mobility FireGL V5200 е с ядро M56GL (R530) на Х1600, а Mobility FireGL V5250 е малко по-добре ядро M66GL (R535) ~ Х1700. Ако това е вярно, може и да поддържат най-началните варианти на Avivo, но определено не поддържат ATI Avivo HD, погледнете на: http://en.wikipedia.org/wiki/Avivo.
    Като се замисля, най-добре dedo pop да пусне един тест, като GPU-Z например, и да каже какво излиза за видеото на лаптопа. Имаите предвид че дори ядрото да е едно и също драйверите за лаптоп може да не поддържат всички функции като тези за PC, което е често срещано.
    Според мен определено проблемът все пак е слабото видео на лаптопа.

    П.П. Ако погледнете пак на http://en.wikipedia.org/wiki/Compari...FirePro_series, можете да видите, че едва следващото поколение V5600 съответства на HD серията на АТИ.

    П.П.П. Ето една интересна тема по въпроса: http://forum.thinkpads.com/viewtopic...961b1035090f37. Общо взето никой не е наясно каква точно поддръжка има V5200 и какво използват драйверите, хората не винаги успяват да подкарат плавно 1080p.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    195
    #11

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Малко напредък - имам външна аудиокарта на PCMCIA, която пое звука, така процесора има повечко възможности да помогне на видеокартата. Оообаче, нещата са горе-долу читави, докато звукът е стерео. Но сменя ли на DTS, пак почва старата история.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #12

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Попе, можеш да пробваш друг плеър, който използва външни кодеци и да видиш с coreavc дали свири нормално. Тогава обаче няма да имаш меню (просто до колкото знам блурей менютата св ползват с твоя плеър и powerdvd за друг плеър не зная).
    Едно уточнение към FearMe, декодиращите възможности в нвидиа картите не се дължат на CUDA (въпреки, че coreavc го направиха и впрегнаха ядрата за декодиране на видео) ами на pure video http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_PureVideo
    Аз по спомен, знам, че най-абната карта която върши работа за блуреи е 8400, но това моето е леко изкривено, понеже ползвам vdpau под линукс, като гледам линка, уж от 6600 нагоре има нещо, въпреки, че нямам идея до колко се разбира с DXVA и не коментирам.
    За ати-тата ми е болна тема, не ползвам и нямам идея, бих инсталирал xbmc който си инсталира автоматично нужният му софтуер за да работи DXVA, но пак казвам губиш менютата, дори и да няма проблем с накъсването.

    На моя лаптоп с Intel(R) Core(TM)2 CPU T7200 @ 2.00GHz не можах да подкарам гладко 1080, върви като го форсирам да дропи кадри, но това не ме устройва (видеото ми е някакво старо ати и не се включва по никакъв начин ATI M52 [Mobility Radeon X1300]) това само като информация.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #13

    Re:Лаптопът не плейва добре блу рей

    Не видях бутон едит, за това го пиша като нов отговор.
    Само за инфо на моя нотбук
    Intel(R) Core(TM)2 CPU T7200 @ 2.00GHz с ATI M52 [Mobility Radeon X1300] подкарах блурей гладко без насичане и дропене на кадри и то по мрежа (remux-нат m2ts към mkv без конвертиране, предполагам и с m2ts няма да е проблем). Това под Windows 7 с XBMC 11.0 с включен DXVA2 (мисля, че не го ползва, понеже като го изключа е същата работа, пак толкова товари). Процесора стои на около 60% бяга до 65-70 от време на време, но няма насичане.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. LG 47 LA620 - не плейва от Новатв и Тв7
    От ilhanbg във форум LG телевизори
    Отговори: 3
    Последно: 09-12-13, 14:07
  2. Как да запиша DVD в имидж ISO за да го плейва popcorn a100 ?
    От gydi във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 3
    Последно: 05-10-10, 20:42
  3. Лаптопът ме изненада,
    От ivec във форум Мобилни устройства
    Отговори: 3
    Последно: 03-01-10, 01:24
  4. DVD-то ми не плейва почти нищо [LG LH-T551]
    От peter_nn във форум Blu-ray и DVD плейъри и рекордери
    Отговори: 2
    Последно: 19-12-09, 20:35
  5. Лаптопът замръзва при зареждане на windows
    От petkov във форум Мобилни устройства
    Отговори: 8
    Последно: 30-12-08, 15:43

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе