Страница 13 от 21 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследноПоследно
Резултати от 181 до 195 от общо 312
Like Tree37Одобрявам

Термопомпа вода-вода и вода-въздух

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #181

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Абсолютно, достатъчно много сме хората тук, които можем да ти помогнем в избора на една такава система, както казва tony34al най-добре е да си зададеш въпросите преди да започнеш с изпълнението на каквото и да е. Хем така темата ще продължи да се развива. Просто няма толкова много желаещи за термопомпи, че чак да пишат и по форумите. Аз лично например продадох 2 машини тази и миналата седмица, сумарно за октомври и ноември 7-8, а съм продал доста повече климатици за същото това време.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    6
    #182

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Строежа ще е в Поморие. Като основните ми дилеми са дали ТП да е въздух/вода или вода/вода, като се има в предвид че имам малък двор където може да се сондира, но пък ще строя мезонет върху съществуваща двуетажна къща (2 жилищни + 1 приземен)и в този случай не е ли по-добре въздушната система?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #183

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Между приемащия и връщащия сондаж трябва да има поне 20 м.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #184

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от Kavrakoff Виж публикацията
    Строежа ще е в Поморие. Като основните ми дилеми са дали ТП да е въздух/вода или вода/вода, като се има в предвид че имам малък двор където може да се сондира, но пък ще строя мезонет върху съществуваща двуетажна къща (2 жилищни + 1 приземен)и в този случай не е ли по-добре въздушната система?
    Инвестицията в сондажи или тръбни серпентини ми се вижда безмислена, при положение, че в Поморие сигурно няма отрицателна средно месечна температура. Мисля, че с ТП въздух-вода ще стане много по елегантно и евтино. Сондажите или тръбните серпентини толкова ще оскъпят и усложнят системата, че дори посточнен КОП-6 няма да компенсира разликата.
    kalcheff1 одобрява това.

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    6
    #185

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    Между приемащия и връщащия сондаж трябва да има поне 20 м.
    Значи имам проблем, т.к дължината на двора не надвишава 15м.

  7. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #186

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    "Действайте" с ТП въздух-вода.Тя поне е и по сервизопригодна.Ако нещо се развали-всичко се намира над земята, а не под нея ...

    До 2-3 дни трябва да е поправена, а в по-тежки случаи 1-2 седмици.

    За ТП- вода-вода ако стане "гаф" под земята не се знае колко багера трябва да викате и коя сграда да бутате, за да копаят ...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #187

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Съвсем малко ще се отклоня от темата, и все пак:
    От както построиха басейните до Морска гара Варна, винаги, когато мина покрай тях(и по-скоро покрай котелното, от където се подават две станиолени коминчета, бълващи пара) ме гложди въпросът: Обосновано ли е предпочетена газова инсталация за целогодишното затопляне на това колосално количество вода, пред термопомпена такава? Предполагам решаващи за избора са екплоатационните разходи, климата на района и цената на инсталацията. Кеф ти да дърпаш топло от пясъка, кеф ти от въздуха или пък да охладиш морето, така че да замръзне
    Лично, както и да го въртя не ми се връзва, освен ако не "става дума за едни пари дето са отпуснати ...", то хубаво, ама тая газ после ще се плаща докато функционира цялото плувно съоръжение, а пък не сме САЩ или *****. Дали едни прости ел. нагреватели не биха били по удачни, поне нямаше да се строи помещение за горелките.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #188

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Ко? Не!

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    11
    #189

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Не заблуждавайте човека.В Поморие подпочвената вода е в изобилие и то с температура 16 градуса.При такава температура термопомпа вода-вода пее като славейче.Не може да става никакво сравнение с въздух вода особено на този влажен въздух при който заскрежаването и дефроса вървят ръка за ръка още при +8-10 градуса.

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #190

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1 Виж публикацията
    Съвсем малко ще се отклоня от темата, и все пак:
    От както построиха басейните до Морска гара Варна, винаги, когато мина покрай тях(и по-скоро покрай котелното, от където се подават две станиолени коминчета, бълващи пара) ме гложди въпросът: Обосновано ли е предпочетена газова инсталация за целогодишното затопляне на това колосално количество вода, пред термопомпена такава? Предполагам решаващи за избора са екплоатационните разходи, климата на района и цената на инсталацията. Кеф ти да дърпаш топло от пясъка, кеф ти от въздуха или пък да охладиш морето, така че да замръзне
    Лично, както и да го въртя не ми се връзва, освен ако не "става дума за едни пари дето са отпуснати ...", то хубаво, ама тая газ после ще се плаща докато функционира цялото плувно съоръжение, а пък не сме САЩ или *****. Дали едни прости ел. нагреватели не биха били по удачни, поне нямаше да се строи помещение за горелките.
    1. Водата в басейните не се затопля с нищо, освен с топлината на земните недра, откъдето извира (16км под морското равнище).

    2. Единствения изгоден начин да затопляш два огромни открити басейна би бил със слънчеви колектори и то, ако можеш да платиш за поставянето на достатъчно на брой тръби по протежението на целия южен плаж. И пак зимата ще е студено.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от valdino Виж публикацията
    Не заблуждавайте човека.В Поморие подпочвената вода е в изобилие и то с температура 16 градуса.При такава температура термопомпа вода-вода пее като славейче.Не може да става никакво сравнение с въздух вода особено на този влажен въздух при който заскрежаването и дефроса вървят ръка за ръка още при +8-10 градуса.
    Напротив, може да става сравнение и то много голямо, особено като говорим за малки мощности. На първо място един хубав сондаж е 100 лева метъра. На него му трябва поне един (ако изобщо може да извади достатъчно дебит от него) и евентуално втори, в който да изхвърля отпадната вода. В следващия красив момент след инвестицията, тъкмо когато се усети колко е хубаво да плащаш почти нищо за отопление може съседът да реши да копне за подобно изделие и "да прекъсне жилата". Тогава ще трябва да се инвестира още една маса пари за втора термопомпа (въздух-вода), а съществуващата (вода-вода) с много късмет може и да успее да се продаде на съседа за 40-50% от цената.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    11
    #191

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Съгласен съм с AC_From_Hell,но само ако става въпрос за летна кухня.И когато са ми се обаждали хора с наистина малки обекти винаги съм им го обяснявал и въпреки това имам монтирани и работещи безупречно доста голям брой термопомпи от 2006г.година насам с мощности от 12 до 35кв.За конкретния случай едва ли ще става въпрос за по-малко от 20-25киловата,при което инвестицията в сонда определено си струва.Доста от клиентите ни си имаха изграден сондаж за поливане на тревата.Там пък кога ли би се изплатила инвестицията :-).И накрая, от работещите толкова години,толкова машини досега никой съсед не успя да дръпне водата на другия,а имам на една улица 5(пет)поредни къщи.Късметлии :-).


    "Строежа ще е в Поморие. Като основните ми дилеми са дали ТП да е въздух/вода или вода/вода, като се има в предвид че имам малък двор където може да се сондира, но пък ще строя мезонет върху съществуваща двуетажна къща (2 жилищни + 1 приземен)и в този случай не е ли по-добре въздушната система?"




  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #192

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Така е, може и да няма проблеми, но рискът си е риск и всеки сам за себе си решава дали да го поеме. Аз затова предпочитам когато се говори за вода-вода то поне системата да е затворена, за да знаеш, че няма да има никакви проблеми. Естествено това увеличава стойността поради повечето сондажи (евентуално), но е 100% сигурно, че всичко ще работи.

    В крайна сметка въздух-вода си остава най-простото и евтино решение. 25кВт машина самсунг има COP 5.12 при 35 на водата и 7 на въздуха и запазва много добре както капацитета си, така и ефективността си при минусови температури.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    10
    #193

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Здравейте!
    Случайно попаднах на този форум, а темата ми е доста интересна. В тази връзка искам да задам въпрос на по-запознатите тук относно термопомпа вода-вода - колко е нормалната разлика между подаващата и връщащата вода от сондажа? Доколкото знам е 5 градуса, като при някои случаи може да са и повече. Моят случай е следният - нямам достатъчно вода в сондажа и машината работи с намален дебит, като въпреки това отнема 2-3 градуса (от около 12 до около 9 градуса). Каква може да е причината за това и как може да се подобри работата й?

    Поздрави!

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #194

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Няма лимит за температура на връщащата, определя се от възможностите на топлообменника, границата му на обледеняване. На нея може да се въздейства с увеличаване на циркулацията в разумни граници. Затова ако машината ти е on-off тип, при малък дебит на сондажа трябва да имаш и буферен съд, който да се пълни и докато компресорът почива. Аз например в него свалям от 13 до 7 гр. и я изхвърлям в канала. Но дебитът ми е достатъчен. Ако намалее съм предвидил и да връщам в сондажа, но така сондажната помпа работи повече време и нейната енергия като се добави в сметката, сваля СОР на инсталацията.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    10
    #195

    Отговор: Термопомпа вода-вода и вода-въздух

    Цитат Първоначално публикувано от luka Виж публикацията
    Няма лимит за температура на връщащата, определя се от възможностите на топлообменника, границата му на обледеняване. На нея може да се въздейства с увеличаване на циркулацията в разумни граници. Затова ако машината ти е on-off тип, при малък дебит на сондажа трябва да имаш и буферен съд, който да се пълни и докато компресорът почива. Аз например в него свалям от 13 до 7 гр. и я изхвърлям в канала. Но дебитът ми е достатъчен. Ако намалее съм предвидил и да връщам в сондажа, но така сондажната помпа работи повече време и нейната енергия като се добави в сметката, сваля СОР на инсталацията.
    Не разбрах - увеличаване на циркулацията на кое? Не знам какви са възможностите на топлообменника, но да сваля само 2-3 градуса при дебит по-малък от стандартния за машината ми се струва странно...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 13 от 21 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа Въздух-Вода
    От Electric във форум Други начини за отопление
    Отговори: 583
    Последно: 18-09-23, 09:22
  2. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе