Резултати от 1 до 15 от общо 15

Редене или лепена на дъбов паркет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #1

    Редене или лепена на дъбов паркет

    Здравейте!
    Имам следната дилема. След седмица две ми се налага да сложа паркет. Паркета е наличен на 20+ години не използван до сега, На него пише че е дъб второ качество. Повечето нови майстори казват да се лепи за да стане хубаво и да не скърца, старите казват реди го за да не се налага да го къртиш с кирката и да го изхвърляш. Някой дали има опит или информация кое е е по-добре.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    той винаги се реди...
    по-скоро въпросът е дали да се И лепи

    аз съм за лепенето по ред причини:
    - не скърца
    - по-трудно се измята
    - не се приплъзва

    къртене с китка ще те чака след други 20-30-40 години... а дотогава скърцането, фугите и измятането?

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #3

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Без лепене не става. Вкъщи имам лепен с асфалт и с лепило. С асфалта не е залепен навсякъде и скърца с лепилото никъде не скърца. Недостатъка на лепилото е, че е скъпо но става перфектно с него.Без лепило ще мърда и ще скърца.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    52
    #4

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Лепи се с лепило за 20 кв стига една бака Ада Колор ЕООД - официален вносител за България на BETEK BOYA VE KIMYA A.S. 20кг (около 80лв.) всичко зависи от пода дали е равен и дали е циментова замазка или саморазливна, при саморазливната върви по малко с 15кг може да стигнат за 20кв. Ако евентуално някъде не се залепи поради гърбица се запълва с пяна.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #5

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Ок аз ще имам шлайфан бетон за под ... трябва ли да го нащърбям за да хване лепилото??

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Ок аз ще имам шлайфан бетон за под ... трябва ли да го нащърбям за да хване лепилото??
    A защо трябва да го шлайфаш с вертолета, мини го само с тавата.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #7

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Добър въпрос ... въртолет и тава приставки на шлайф машината ли са??

  10. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #8

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Явно ще се лепи. В момента при мен е реден само и си скърца, понякога като е влажно и на места се надига, но не ме дразни толкова освен, че е нареден малко никакво като шарка. Там където искам сега да редя са около 60 квадрата с добре изравнени мазилки т.е. нови са направени специално за целта. Първия майстор който викнах беше около 55 годишен, каза че при него го е лепил само покрай вратите. Каза и че е добре месец на сантиметър да съхне преди да започне поставянето. Други които разпитвах казаха че не им преди да е влажно за лепенето, като единия каза такъв паркет никой няма да се хване да го поставя без лепене. Явно си има доста тънкости там, но като чта отива си към здраво лепене.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Добър въпрос ... въртолет и тава приставки на шлайф машината ли са??
    Да, самата машина се казва вертолет. Първо се минава няколко пъти с тавата и след това се шлайфа с нещо като ножове. Ама шлайфането се прави до блясък и се прави когато това ще се ползва като финална настилка. Тавата го прави гладко но все пак с определена набразденост и е идеално, ако ще правиш друга настилка върху него.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от glarus Виж публикацията
    Явно ще се лепи. В момента при мен е реден само и си скърца, понякога като е влажно и на места се надига, но не ме дразни толкова освен, че е нареден малко никакво като шарка. Там където искам сега да редя са около 60 квадрата с добре изравнени мазилки т.е. нови са направени специално за целта. Първия майстор който викнах беше около 55 годишен, каза че при него го е лепил само покрай вратите. Каза и че е добре месец на сантиметър да съхне преди да започне поставянето. Други които разпитвах казаха че не им преди да е влажно за лепенето, като единия каза такъв паркет никой няма да се хване да го поставя без лепене. Явно си има доста тънкости там, но като чта отива си към здраво лепене.
    Трябва да е идеално изсъхнало преди лепенето.

  12. Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    691
    #10

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    У дома съм с такъв паркет. Беше сложен когато влязохме /71 год./, но преди 20-на години разширих дневната към терасата и се наложи да добавя съответните квадрати.
    В оригиналния си вид е залепен със смола към замазката. За добавената част към пода и към всяко парче отделно парче използвах лепило Ц300. Шлайфан е и лакиран два слоя.
    След монтажа веднъж е наводняван. Никакво скърцане и деформиране не съм имал досега. Писаното по-долу за рушене с кирка намирам за забавно, да не кажа смешно.
    Демонтира се нормално, с по-здрава и широка отвертка /или шина/, а се почиства от смолата /слагах ползван паркет/ със шпатула.

    Успех в начинанието.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    193
    #11

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    И като ти го лепят искай лепило, което се разнася по целия под, че при мен пе прилъгаха с някакво полиеретаново в тубички и слагаха по три капки на паркетина. Ми има забележки на места, ама майстори кво да ги правиш.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    52
    #12

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Ок аз ще имам шлайфан бетон за под ... трябва ли да го нащърбям за да хване лепилото??
    Колкото е по гладък пода толкова по малко е разхода на лепило, лепилото се нанася със назъбена шпакла по цялата повърхност, колкото е по равна повърхността толкова по малки са зъбите на шпаклата , 20кв. се редят за 3 часа нормално темпо от непрофесионалист, от майстор може и един ден (няма как да оправдае 7те лева на квадрат за лепенето, ако е бърз).

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Цитат Първоначално публикувано от albert_21bg Виж публикацията
    ...20кв. се редят за 3 часа нормално темпо от непрофесионалист, от майстор може и един ден (няма как да оправдае 7те лева на квадрат за лепенето, ако е бърз).
    е туй е най-вярното твърдение в темата, ако говорим за ламинат
    иначе 20 квадрата рибя кост за 3 часа - надали

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    52
    #14

    Отговор: Редене или лепена на дъбов паркет

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    е туй е най-вярното твърдение в темата, ако говорим за ламинат
    иначе 20 квадрата рибя кост за 3 часа - надали
    За рибята кост не съм питал за цена, там ще е доста повече от 7лв. Есента редих паркет които е с различни дължини и ширина 9см. майстора идва за едната стая 3 пъти и накрая ме излъга с горепосоченото лепило ми го даде за 160лв. 20кг, аз го намерих на половин цена и си изкарах паркета сам до края за 20кв. го наредихме за 3 часа и стана по добре от нареденото от майстора (паркет съм редил на два пъти преди това в Германия), ама викам айде майстор да го нареди, ама то стана така че сам е по добре.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    42
    #15
    Цитат Първоначално публикувано от albert_21bg Виж публикацията
    Лепи се с лепило за 20 кв стига една бака Ада Колор ЕООД - официален вносител за България на BETEK BOYA VE KIMYA A.S. 20кг (около 80лв.) всичко зависи от пода дали е равен и дали е циментова замазка или саморазливна, при саморазливната върви по малко с 15кг може да стигнат за 20кв. Ако евентуално някъде не се залепи поради гърбица се запълва с пяна.
    С това лепило се лепи за пода. А самите парчета лепят ли се едно за друго с нещо?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Моя бъдещ 3D паркет
    От plochkatabg във форум Домашен майстор
    Отговори: 20
    Последно: 12-02-14, 13:02
  2. Отговори: 4
    Последно: 24-06-13, 22:03
  3. Паркет?
    От imarh във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 21-04-09, 14:21
  4. лакиране на паркет
    От tali във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 21
    Последно: 07-08-08, 14:06
  5. Каква изолация за ламиниран паркет?
    От connect във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 24
    Последно: 07-11-06, 02:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе