Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree7Одобрявам
  • 1 Post By ivodivo
  • 1 Post By ste1
  • 4 Post By pilot
  • 1 Post By FearMe

Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    49
    #1

    Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Здравейте,

    От известно време се чудя дали има смисъл закупването на Ultra HD телевизор. Каква е разликата, която моите очи могат да усетят спрямо Full HD телевизорите?
    Главният въпрос, на който не мога да си отговоря е: при колко инча дисплей има смисъл 4k
    и съответно от какво разстояние трябва да се гледа, за да се види преимуществото?
    Нормално ние гледаме от 2-3 метра разстояние.
    Едва ли някой гледа от 40 см, както е при компютърните монитори. При гледане от 2-3 метра разстояние колко голям трябва да е диагоналът на телевизора, за да усетим видимо по-качествена картина, спрямо Full HD? Можем ли да смятаме, че за модели по-малки от 55 инча (или по-големи) Ultra HD е безсмислено?

    Отделно, бях чел някъде, че гледането на 1080p съдържание на Ultra HD телевизор е по-лошо, от колкото на Full HD телевизор. Вярно ли е това?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #2

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Много точни въпроси! Евала обикновено хората се захласват по гръмките маркетингови реклами и така...
    При положение, че няма сигнал с 4к резолюция да се излъчва и аз поне не знам да дали ще има скоро такава телевизия сам може всеки да си отговори какъв е смисъла да има такъв приемник с 4к резолюция на панела! От друга страна за да се изобрази 4к на тв-то то трябва да се ъпскейлва сигнала от съществуващите резолюции и естествено няма да е по добър от първоизточника си! За големината на екрана и от кой размер и от какво разстояние се вижда отделния пиксел - има таблици в нета ако се потърси - но например аз гледам 120 инчов екран (от проектор) с fullHD от около 3,5-4 метра и не изпитват нужда от по голяма резолюция! Предполагам, че ако имам възможност да сравня с 4к резолюция на този диагонал може и да има някаква разлика и за моята дистанция но все пак става въпрос за 120 инча и връщайки се до размера на телевизор - според мен е абсолютно не нужна по голяма резолюция от fullHD за съвременните размери на телевизорите...
    stanislav77 одобрява това.

  4. Junior Member Аватара на JacksonSoloist
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    123
    #3

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Mда, и както христослав казва, а и аз така смятам, поне след 3,4 г. И нещо друго е интересното - за "стандартен" хол и разстояние - примерно 40-ка да се гледа от 1,5-2 метра за full hd, то за 4к ще трябва минимум 60-70инча за същото разстояние сигурно, за да се усети разлика, аз поне смятам да поизчакам минимум 3,4г. още до налагане на формата и наличние на достатъчно съдържание - не говоря бг телевизия,за която ще се чака мимимум 6,7г. по мое скромно мнение,а за филми и рипове от нета. И дори се замислям дали да не взема още едно поколение full HD, но този път висок клас, не среден, демек с фул лед и локал диминг и самсунг панел S-PVA. Да видим 2015 как ще тръгне до към лятото и може и да пусна тема за избор на тв

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2012
    Мнения
    66
    #4

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Цитат Първоначално публикувано от CUPONa Виж публикацията
    Каква е разликата, която моите очи могат да усетят спрямо Full HD телевизорите?
    Отговор на този въпрос могат да дадат само твоите очи.

  6. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,410
    #5

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    В момента няма смисъл. След 3-4 години положението ще е друго...

    При 1,2 метра - 55"
    При 2 метра - 70-75"
    При 2,5 метра - 100"
    При 3 метра - 120"...

    Калкулатори
    CarltonBale.com
    4K Calculator - Do You Benefit? - Reference Home Theater
    http://www.rtings.com/info/televisio...e-relationship
    http://wolfcrow.com/blog/do-you-need...ice-or-studio/


    http://www.lesnumeriques.com/tv-tele...-4k-a1832.html

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    531
    #6

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Цитат Първоначално публикувано от JacksonSoloist Виж публикацията
    И дори се замислям дали да не взема още едно поколение full HD, но този път висок клас, не среден, демек с фул лед и локал диминг и самсунг панел S-PVA. Да видим 2015 как ще тръгне до към лятото и може и да пусна тема за избор на тв
    През 2015 всичко в високият клас ще бъде Ultra HD , без значение дали има смисъл .
    lazarus18 одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    3,319
    #7

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Аз виждам смисъл в UHD, при телевизорите за разлика от телефоните, таблетите и лаптопите...стига да има материал и цените да паднат съществено
    Този пост е редактиран от pilot; 26-11-14 в 20:59.
    hristoslav2, svetlio1, podredko и 1 други харесват това.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #8

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    предполагам, че под "материал" имаш предвид филми, нали?

    при сегашен обем от 30-ина гиги на филм на блурей, как би ти се отразило едно теглене от по 100-120 гиги на филм, и това при положение, че се запази битрейтът, а не се вдигне?
    освен това 4К ТВ <60-ина инча ми се струва пълна измишльотина (от рода на 1920*1080 на 32")
    Belge одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    49
    #9

    Отговор: Има ли смисъл от Ultra HD (4k) телелвизор?

    Благодаря на всички за мненията и най-вече на hristoslav2 за калкулаторите!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. К-стъкла - има ли смисъл?
    От prt във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 168
    Последно: 24-06-21, 08:49
  2. Има ли смисъл от HD декодера на Булсатком?
    От jororo1 във форум Сателитни, кабелни и ефирни приемници
    Отговори: 12
    Последно: 07-02-13, 17:00
  3. Маслен радиатор - има ли смисъл?
    От svetlik във форум Електрическо отопление
    Отговори: 28
    Последно: 26-10-06, 20:49
  4. Няма смисъл?!
    От etg във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 23
    Последно: 02-10-03, 01:44
  5. Има ли смисъл да пиша на ...
    От hipo във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 30-01-02, 05:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе