Резултати от 1 до 12 от общо 12

Вентилатор за баня?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #1

    Вентилатор за баня?

    Здравейте, форумци!
    Моля, дайте ми съвети за следното:
    Ще строя къща, прилагам плана на основната баня (с окачен таван на 2,50м).
    Малко пояснения към чертежа:
    - душ-кабината ще е затворена до тавана, с вентилатор;
    - останалата част се счита за "суха", но въпреки прозореца и в нея мисля да има вентилатор.
    Виждате квадратурата, кажете ми какви да са като мощност, марка и др.съображения?
    Имам и перално/сушилно 5 кв.м - там какъв?
    Благодаря!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Вентилатор за баня?

    И каква е идеята на втория вентилатор?

  4. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #3

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Цитат Първоначално публикувано от dat Виж публикацията
    Здравейте, форумци!
    Моля, дайте ми съвети за следното:
    Ще строя къща, прилагам плана на основната баня (с окачен таван на 2,50м).
    Малко пояснения към чертежа:
    - душ-кабината ще е затворена до тавана, с вентилатор;
    - останалата част се счита за "суха", но въпреки прозореца и в нея мисля да има вентилатор.
    Виждате квадратурата, кажете ми какви да са като мощност, марка и др.съображения?
    Имам и перално/сушилно 5 кв.м - там какъв?
    Благодаря!
    При положение че имате вана , не можете да я считате за суха . Аз бих инвестирал в един добър канален вентилатор (примерно - TD 500/150- Silent) , и по една розета Ф150 в душ-кабината и в банята примерно ето така

    баня.png
    Този пост е редактиран от mirandi; 27-01-15 в 13:37.

  5. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #4

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Благодаря за бързите отговори!

    И каква е идеята на втория вентилатор?
    Идеята е, че си нямам такава и питам просветените. Не знаех, че 1 може да се свърже с няколко розетки, например.

    mirandi, тези модели TD Silent са впечатляващи, не бях виждал. Има ли особености и изисквания при монтажа и относно тръбите, защото, ако се изпълни некадърно, няма да е много silent, предполагам...

  6. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #5

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Цитат Първоначално публикувано от dat Виж публикацията
    Благодаря за бързите отговори!


    Идеята е, че си нямам такава и питам просветените. Не знаех, че 1 може да се свърже с няколко розетки, например.

    mirandi, тези модели TD Silent са впечатляващи, не бях виждал. Има ли особености и изисквания при монтажа и относно тръбите, защото, ако се изпълни некадърно, няма да е много silent, предполагам...
    Ето ти примерен линк TD 350/125 Silent на 125 мм вент. , а това е флексибилната тръба която се използва за макс. тих ефект ISOAFS-ALU като некъде преди вентилатора се прави събирането на тръбите в една . Желателно е ветилатора да е така разположен , че тр. път от всяка смукателна розета да е с приблизително еднаква дължина . На изходящата страна е добре да се сложи преход и по голям размер изхвърляща тръба примерно 150мм .
    -td.jpg-td (1).jpg

  7. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #6

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Благодаря отново! Беше ми полезно!
    До вентилацията има още много време, но гледам да си изяснявам нещата, за да не къртим (много) после.
    С проектантския екип сме от различни градове и нещата малко се претупаха, струва ми се.
    Та, ще възникват хиляди въпроси - ще помагате!
    Хубав ден!

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Цитат Първоначално публикувано от mirandi Виж публикацията
    При положение че имате вана , не можете да я считате за суха . Аз бих инвестирал в един добър канален вентилатор (примерно - TD 500/150- Silent) , и по една розета Ф150 в душ-кабината и в банята примерно ето така

    баня.png
    Този над душкабината е супер, но втория не ми харесва - по добре би било да е над ваната или м/у ваната и мивката. Макар, че според мен и само един би свършил работа, като бих го сложил точно м/у ваната и душкабината, като кабината бих я оставил на 10см. под тавана.

  10. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #8

    Отговор: Вентилатор за баня?

    кабината бих я оставил на 10см. под тавана.
    Да, мислех си го аз и не си го представям как ще е по-добре?
    Ако душ-кабината е отворена отгоре, при къпане няма ли цялата баня да стане в пара, дори в кабината да има вентилатор/розетка?
    Иска ми се да е като в белите страни - мокро/сухо, като "сухото" да е като стая, без плочки догоре. Вярно е, че ваната (жената...) оцапва нещата, затова трябва вентилация и там.
    Още повече, на "юг" от схемата на банята (сградата е ориентирана, както е на картинката - горе север, долу юг), та на юг имам перално/сушилно с мивка и тоалетна - и там трябва вентилация, как да ги обединя (съседни са), чрез този супер вентилатор, като тръбите към него трябва да са със сходна дължина (логично)? Това не можете да ми го кажете, ще питам на по-късен етап.
    Лошото е, че частта от проекта "ОВиК" е CAD-чертеж, който никак не разбирам, ако на някой му се занимава, ще се опитам да го кача тук. Може човекът да го е измислил (не го познавам), но те са фенове на пасивните къщи, рекуператори и т.н. (супер, но не стигат кинтите).
    Затова търся някакви реални решения и отново благодаря за отговорите!

  11. Member Аватара на mirandi
    Тук е от
    Feb 2013
    Мнения
    419
    #9

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Цитат Първоначално публикувано от dat Виж публикацията
    Да, мислех си го аз и не си го представям как ще е по-добре?
    Ако душ-кабината е отворена отгоре, при къпане няма ли цялата баня да стане в пара, дори в кабината да има вентилатор/розетка?
    Иска ми се да е като в белите страни - мокро/сухо, като "сухото" да е като стая, без плочки догоре. Вярно е, че ваната (жената...) оцапва нещата, затова трябва вентилация и там.
    Още повече, на "юг" от схемата на банята (сградата е ориентирана, както е на картинката - горе север, долу юг), та на юг имам перално/сушилно с мивка и тоалетна - и там трябва вентилация, как да ги обединя (съседни са), чрез този супер вентилатор, като тръбите към него трябва да са със сходна дължина (логично)? Това не можете да ми го кажете, ще питам на по-късен етап.
    Лошото е, че частта от проекта "ОВиК" е CAD-чертеж, който никак не разбирам, ако на някой му се занимава, ще се опитам да го кача тук. Може човекът да го е измислил (не го познавам), но те са фенове на пасивните къщи, рекуператори и т.н. (супер, но не стигат кинтите).
    Затова търся някакви реални решения и отново благодаря за отговорите!
    Ако имаш възможност , качи скица на помещенията които ще искаш да се вентилират , с упомената кубатура на всяко от тях и местонахождението инсталационните шахти за да се види какви са възможностите за трасиране . Според мен за другото помещение ще е нужно да се монтира самостоятелен вентилатор и може би две розети за по добър дебит на засмукване . А тази розета която съм посочил извън душ-кабината не е смеродавна може да е монтирана и над ваната , но идеята ми е да улавя парите и от душа при излизане . Могар да се сложат 2 х 80мм , но малко требва да се смята а и ще е претрупано и не се знае как ще кореспондира с осветителните тела .

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Цитат Първоначално публикувано от dat Виж публикацията
    Да, мислех си го аз и не си го представям как ще е по-добре?
    Ако душ-кабината е отворена отгоре, при къпане няма ли цялата баня да стане в пара, дори в кабината да има вентилатор/розетка?
    Иска ми се да е като в белите страни - мокро/сухо, като "сухото" да е като стая, без плочки догоре. Вярно е, че ваната (жената...) оцапва нещата, затова трябва вентилация и там.
    Още повече, на "юг" от схемата на банята (сградата е ориентирана, както е на картинката - горе север, долу юг), та на юг имам перално/сушилно с мивка и тоалетна - и там трябва вентилация, как да ги обединя (съседни са), чрез този супер вентилатор, като тръбите към него трябва да са със сходна дължина (логично)? Това не можете да ми го кажете, ще питам на по-късен етап.
    Лошото е, че частта от проекта "ОВиК" е CAD-чертеж, който никак не разбирам, ако на някой му се занимава, ще се опитам да го кача тук. Може човекът да го е измислил (не го познавам), но те са фенове на пасивните къщи, рекуператори и т.н. (супер, но не стигат кинтите).
    Затова търся някакви реални решения и отново благодаря за отговорите!
    Ako кабината е леко отворена отгоре няма да има пара в цялото помещение, стига вентилатора в кабината да работи и разбира се да има достатъчно дебит. Ти имаш и прозорец на банята, така че проблема е никакъв. Може на дограмата да се монтира клапа за проветрение и най вероятно, ако вента е с дебит около и над 90м3. ще трябва и някакъв отвор на врата към банята - долу ниско.
    А къде е тоалетната? Може би, най добрия вариант ще е, да се организира цялата вентилация в пералното и с въздуховоди, над окачения таван, да се отведат парите от банята и евентуално тоалетната. Трябва обаче във пералното да има заложени вертикални тръби с необходимия размер, за да поемат такъв дебит.
    PS - CAD чертежите лесно се записват в PDF формат - така са по малки и по удобни за показване.
    Този пост е редактиран от tony34al; 29-01-15 в 08:26.

  13. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #11

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Това успях да копирам от чертежа, но май нищо не се вижда
    Програмката, която свалих за гледане на dwg файлове, това позволява

    вент. 1 етаж.jpg вент. 2 етаж.jpg

  14.  
     
  15. dat
    dat е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    16
    #12

    Отговор: Вентилатор за баня?

    Ха!
    Днес направих неочакван пробив: казах й - остави чертежите, ела в банята, седни и виж, това би било тук, онова дотук и - о, чудо, разбра, че в 7 м2 не могат да се вместят 4 зони - отказа се от ваната!
    Това, мисля, доста ми улеснява вентилацията, за която ви губих времето.
    Е, обещах джакузи на верандата... На следващ етап... Тактика и стратегия на уличния бой

    PS: Малко редакция: Всъщност, как ми улеснява вентилацията? ОК, помещението става "сухо" без ваната, плотът с мивката отива на нейно място. Не знам дали стана ясно, че искаме душ-кабината да не е стъклена, а изградена от итонгчета, със стъклена врата - при това положение трябва да е до тавана, иначе става "кашон". Останалата част нуждае ли се от 2-ри вентилатор или се разчита на прозореца (зимата...)?
    Някой успя ли да разчете чертежите на ОВиК?
    ... Ето как на "инвеститора" му идват най-различни акъли още на фаза "технически проект", кво ли ще е по-нататък...
    Помагайте, че още ще питам
    Този пост е редактиран от dat; 01-02-15 в 23:05.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с вентилатор за баня
    От Shmi във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 54
    Последно: 25-10-20, 14:47
  2. Избор на вентилатор за баня
    От aleksenergo във форум Бяла техника
    Отговори: 12
    Последно: 21-11-14, 15:27
  3. Отговори: 3
    Последно: 02-02-14, 20:01
  4. Избор на вентилатор за баня
    От stn във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 02-05-11, 01:04
  5. Таймер за вентилатор за баня?
    От shanto във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 29-08-10, 16:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе