Резултати от 1 до 13 от общо 13
Like Tree2Одобрявам
  • 2 Post By VanDan

Помощ за избор на газов котел за отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #1

    Помощ за избор на газов котел за отопление

    Здравейте,

    изчетох повечето теми, но все още съм затруднен в избора си.

    Накратко - става дума за къща - РЗП 197 м2, нова с качествена изолация и дограми.
    Радиаторите и лирите са закупени (от строителя). Общата им мощност е 15-17 kW,
    както следва:
    ет.1) 55 м2 - едно голямо помещение - 3 радиатора -> общо 5.8 кВ, коридор 5 м2 - един радиатор -> 0.8 кВ, тоалетна 2 м2 с лира - 0.6 кВ
    ет.2) 3 спални - 12-14 м2 - всяка с радиатор по 1.9 кВ (общо 5.7 кВ), 2 бани с лири - 0.6 кВ (общо 1.2 кВ)
    ет.3) голямо помещение около 70 м2 със скосявания, добра изолация (вата + ламперия) - предвидил съм конвектор - 2 - 2.5 кВ

    В допълнение има бойлер със серпентина (120 л.) свързан също към соларна система.

    Със сигурност искам едноконтурен котел.
    Чуденките са няколко
    - конвенционален или кондензен
    - Bosch или Immergas
    - каква номинална мощност (при положение, че през преходните сезони ще се ползва за топла вода)

    В допълнение ще има камина (без водна риза), която може да се ползва при екстремни студове. Намира се на първия етаж, но на практика би могла да топли цялата къща.

    Всякакви мнения и препоръки са добре дошли.
    Предварително се извинявам, ако информацията, която давам не е съвсем изчерпателна и точна.

    Поздрави,
    Владо

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Първо да ти кажа, че тоя малък бойлер 120л с една серпентина трудно ще работи със солара и котела заедно. Би било добре да е поне 200л с 2 серпентини. Второ ти препоръчвам кондензен котел - без друго изборът на конвенционални котли вече е силно намалял предвид забраната им за продажба и в Бг след септември. Марката зависи от това в кой регион си и как е развита сервизната мрежа на тези марки. Мощност - между 15 и 24кВт.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от v_iliev Виж публикацията
    Здравейте,

    изчетох повечето теми, но все още съм затруднен в избора си.

    Накратко - става дума за къща - РЗП 197 м2, нова с качествена изолация и дограми.
    Радиаторите и лирите са закупени (от строителя). Общата им мощност е 15-17 kW,
    както следва:
    ет.1) 55 м2 - едно голямо помещение - 3 радиатора -> общо 5.8 кВ, коридор 5 м2 - един радиатор -> 0.8 кВ, тоалетна 2 м2 с лира - 0.6 кВ
    ет.2) 3 спални - 12-14 м2 - всяка с радиатор по 1.9 кВ (общо 5.7 кВ), 2 бани с лири - 0.6 кВ (общо 1.2 кВ)
    ет.3) голямо помещение около 70 м2 със скосявания, добра изолация (вата + ламперия) - предвидил съм конвектор - 2 - 2.5 кВ

    В допълнение има бойлер със серпентина (120 л.) свързан също към соларна система.

    Със сигурност искам едноконтурен котел.
    Чуденките са няколко
    - конвенционален или кондензен
    - Bosch или Immergas
    - каква номинална мощност (при положение, че през преходните сезони ще се ползва за топла вода)

    В допълнение ще има камина (без водна риза), която може да се ползва при екстремни студове. Намира се на първия етаж, но на практика би могла да топли цялата къща.

    Всякакви мнения и препоръки са добре дошли.
    Предварително се извинявам, ако информацията, която давам не е съвсем изчерпателна и точна.

    Поздрави,
    Владо
    На първо четене, това което виждам е:
    1. Инсталираната мощност е около 30W на м3. Това ако е при dT=50С, мисля, че ще има проблем.
    2. Нямям идея къде е населеното място и каква изолация е направена, но това което виждам не ми харесва.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #4

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    @Lazar - леко съм ви подвел - бойлера е 150 л. с две серпентини. Нямам възможност да го сменям към момента (монтиран е вече).

    @tony34al - Кубатурата е по-малка, защото последния етаж има скосявания - може да приемем, че там е около 60 м3, като там ще се грее само с конвектора. Отделно от това, ако реша мога в най-студените месеци да не го отоплявам въобще и да го държа затворен. За останалите помещения - се получава следната сметка
    1) всекидневна - 5800 W / 115 м3 -> 50 W / m3
    2) коридор + стълби - 800 W / 24 m3 -> 33 W / m3
    3) спални - 5700 W / 100 m3 -> 57 W / m3
    4) таван (тъй като има затворено помещение, което не се отоплява, както и скосявания, кубатурата е сравнително малка) - 2500 В / 60 м3 -> 41 W / m3

    Това, което не е закупено още и може да бъде сменено е конвектора на таванския етаж.

    Ориентирал съм се към:
    Bosch Condens 7000 W ZSBR 16-3 (не съм уверен, че този ще е достатъчно мощен, иначе като параметри ми допада повече)

    Bosch Condens 3000 W ZSB 22-3C


    Бях посъветван, ако взимам конвенционален котел да се ориентирам по-скоро към Immergas, вместо към Bosch - имате ли наблюдения ?

    Може ли приблизително да се изчисли каква би била разликата в консумацията на сходни, като параметри кондензен и конвенционален котел при положение, че и двата ще се ползват в режим 80/60 през студените месеци (4 месеца).
    Как стои въпроса за подгряването само на топлва вода при котел с минимална мощност 7-10 kW - ще бъде ли много неефективно?
    По какъв начин мога да огранича работата на котлето през топлите месеци, за да може основния подгрев на водата да бъде от солара (той би следвало да загрява по-бавно водата)? Евентуално котлето да работи по таймер (в тъмната част на денонощието, а през другото време да е изключено).
    Този пост е редактиран от v_iliev; 06-07-15 в 11:49.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #5

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Някой, нещо ?

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #6

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Пак не даваш при какво dT е сметната мощността на радиаторите, но косвено съдя, че това е при dT=50. Понеже питаш за ползване на котела при режим 80/60С. В тази ситуация мисля, че купуването на кондензен котел при теб е безмислено, щото той ще си работи като конвенционален. Според мен това е грешка, още повече, че конвенционални котли вече няма да се предлагат, а това което има, предполагам са вече по стари модели, до изчерпване на количества.
    Друго - казваш, че имаш инсталирана мощност 15-17кВт при dT=50, a обсъждаш кондензен котел с макс. мощност 16кВт. Има нещо сбъркано в цялата ти концепция относно работата на отоплителната система. Мисля, че трябва да си намериш достатъчно компетентен човек, да се позанимава с твоята система, защото почвам да си мисля, че най вероятно ще плащаш огромни сметки за газ, без гаранция че ще постигаш нормални температури.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #7

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Строителите често слагат по-ниски мощности от оптималните. Повечето отоплителна мощност ще гарантира комфортно отопление при по-ниски температури на водата.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #8

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    В спецификацията на радиаторите не пише за какво dT се отнася. Аз също приемам, че става дума за dT=50.

    Къщата се намира в комплекс с още няколко идентични на нея. Навсякъде изолацията е една и съща, както и самата отоплителна инсталация.
    Единствената разлика е в котлетата, които се ползват.

    Обърнал съм се към фирма, която да ми предложи решение и оферта.

    Въпросите ми в темата са, за да бъда подготвен, да мога да задам правилните въпроси и да имам някакъв ориентир.

    Преди още някой да ми "сипе", приемете, че това е информацията, с която разполагам и питам за вашето мнение.

    Поздрави

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #9

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Никой не ви "сипва". Вие сте потребител като повечето от нас. Просто не сте първия и е имало още като вас през годините от както пишем в този форум и конкретно частта за отоплението на газ. Просто често се оказва на практика, че проектанта и строителя залагат по-малки отоплителни тела, съответно по-малка отоплителна мощност. В реалния ни опит като потребители се вижда, че по-добре от към комфорт и месечни сметки е с инсталирането на по-голяма отоплителна мощност от теоретично приетото. Това е. Ако не се прави промяна по системата и тя вече е изградена ви остава само избор на котел. Това в днешно време е много по-лесна задача, в сравнение с примерно преди 4-6г., когато нямаше котли с ниска минимална мощност. Вземете котел с ниска минимална мощност и да се види от специалист, дали 16КВ ви стигат като максимална. При 80/60 кондезният котел няма да работи като такъв. Така че няма разлика. Но специалистите тук казват, че вече конвенционални няма да се предлагат, така че аз бих заложил на кондензен. Още повече, че може и да има възможност да засилите радиаторната мощност (смяна наличните с по-големи) или пък да имате отлична изолация и да се справяте примерно с 50/30 температура водата. Примерно аз смених почти всички радиатори и лири с по-големи и мога да се справя с 55гр. температура на водата, но имам конвенционален котел и полза няма.
    Някои от въпросите по системата са специфични и няма как да бъдат решени само с четене и писане във форума. Проучете 1-2 фирми, може да питате и тук за тях, и хората на място да ви дадат конкретни предложения. Колкото до котли - разгледайте 1-2 от по-големите "газови" теми, в които са дадени доста предложения и описание на подходящи котли.
    Този пост е редактиран от VanDan; 09-07-15 в 16:10.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #10

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Благодаря за включването.

    В едно от по-горните мнения съм написал конкретно каква е кубатурата на стаите.
    Изолацията е доста добра. В момента при 35 градуса навън вътре в къщата е около 20-21 градуса.

    Допускам, че ще мога да отоплявам с по-ниска температура на водата (55-65 градуса) през по-голямата част от времето.
    Иначе радиаторите са панелни, прилично големи.

    За всеки случай ще сложа пак въпросите, които ме вълнуват към момента:


    Moжe ли пpиблизитeлнo дa ce изчиcли ĸaĸвa би билa paзлиĸaтa в ĸoнcyмaциятa нa cxoдни, ĸaтo пapaмeтpи ĸoндeнзeн и ĸoнвeнциoнaлeн ĸoтeл пpи пoлoжeниe, чe и двaтa щe ce пoлзвaт в peжим 80/60 пpeз cтyдeнитe мeceци (4 мeceцa). /Очевидно температурата на водата ще варира между 50-80 градуса в зависимост от това, колко е студено навън и колко топло вътре - предвиден е външен датчик за температура, както и вътрешен, който да управлява котела/Kaĸ cтoи въпpoca зa пoдгpявaнeтo caмo нa тoплвa вoдa пpи ĸoтeл c минимaлнa мoщнocт 7-10 kW - щe бъдe ли мнoгo нeeфeĸтивнo?Πo ĸaĸъв нaчин мoгa дa oгpaничa paбoтaтa нa ĸoтлeтo пpeз тoплитe мeceци, зa дa мoжe ocнoвния пoдгpeв нa вoдaтa дa бъдe oт coлapa (тoй би cлeдвaлo дa зaгpявa пo-бaвнo вoдaтa)? Eвeнтyaлнo ĸoтлeтo дa paбoти пo тaймep (в тъмнaтa чacт нa дeнoнoщиeтo, a пpeз дpyгoтo вpeмe дa e изĸлючeнo).

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #11

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    1. Аз не виждам защо трябва пред вас да стои някаква дилема - твърдо съм за кондензен котел. И без това само те остават на пазара. Това според мен е важно и за поддръжката след това. Нищо че при 80/60 няма никаква разлика. Но няма да сте ограничени и може и да има икономия в определени случаи. За мен това не ви е проблем и сложен за решаване казус. Единствено трябва да се изчисли колко максимална мощност е нужна за отопление. Но при условие, че може да изключите част от помещенията и да помагате с камина съм почти сигурен, че 16кв ще ви стигнат.
    2. Минималната мощност няма нищо общо с БГВ-то. Там играе максималната мощност, и то най-вече при двуконтурните котли, при които топлата вода е на проточен принцип. При едноконтурен котел с бойлер значението дори и на максималната мощност няма да е толкова голямо, защото котелът ще топли водата предварително и ще имате достатъчно запас от бойлера. А във вашия случай има и солар. Минималната мощност е важна при отопление на жилището за икономия при по-топло време и ако изключвате част от радиаторите.
    3. Въпросът ви за управление солар-котел е специфичен и иска мнение от специалист. По-скоро от това, което съм чел не се решава с таймер на котела, а със специфични управляващи елементи. Съгласно настройките те управляват кое кога и как да работи. Тук е нужен добър специалист.
    Този пост е редактиран от VanDan; 09-07-15 в 17:47.
    orlincho и Lazar харесват това.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    Аз за това препоръчах поне 200л бойлер с 2 серпентини - тогава системата си действа сама без нужда от намеса. Сега при този бойлер котелната серпентина е с по малка мощност и дори може да интегрирани - не знам точно как са разположени. Заради по-малката площ е нужна и по-малка минимална мощност на котела, а ако серпентините са интегрирани е нужна намеса за работата на котела - или ръчно вечер, или чрез подхиодящ програматор, който да управлява и БГВ - например комбинацията Condens 7000 3.7-16kW + FW200 или пък новия който се чака наесен - Condens 2500 2-14kW + CW400

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    60
    #13

    Отговор: Помощ за избор на газов котел за отопление

    В края на краищата взех Bosch Condens 3000w + FW200 + ISM модул за управление на соларен панел.

    Газта се ползва за отопление, топла вода и готвене.

    Температурата, която съм задал да поддържа в стаите е 21.5 - 22.5 градуса, като реално варира от 22 до 24.

    За първите 40 дни (22 октомври - 30 ноември) сметката ми е 204 лв.
    Ще видим как ще бъдат нещата през по-студените месеци.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел и водно отопление - проблем!
    От ivodivo във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 19-01-14, 23:39
  3. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  4. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17
  5. Отопление и топла вода с газов котел
    От tedybb във форум Отопление
    Отговори: 24
    Последно: 27-12-10, 22:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе