Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 39

Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #1

    Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Здравейте
    От скоро живея в панелка и се опитвам да вкарам нещата в ред . Централната вентилация на блока не работи. Общо взето почти всичко си е там на вентилационната система с изключение на управлението на двигателя . Това не е проблем . Основният проблем ми е ,че не съм сигурен как да свържа мотора. В момента е свързан на триъгълник , което ме навежда на мисълта, че е бил подвързан като монофазен (с кондензатор). Поне така предполагам .Никой не знае къде отиват захранващите кабели на мотора . Ако е имало работен кондензатор, то той е бил в таблото за управление (около самата вентилация кондензатор няма) . До сега не съм виждал трифазен ел. двигател да работи на триъгълник при 380В без честотно управление (инвертор) .
    Основните ми въпроси са :
    Защо са си направили труда да свържат трифазен ел . двигател като монофазен ?? Защо са се мъчили като има трифазно захранване в блока ??? Какво са спечелили като са свързали трифазен двигател като монофазен ?
    Не съм сигурен дали това е оригиналната схема на свързване на вентилацията или някой си е правил опити и изпълнения през годините .
    Чудя се ако си го свържа на звезда дали няма да смуче прекалено много . Дали за това не са го свързали като монофазен (да му бутнат мощността ) .
    Чудно нещо е панелката - толкова много хора на едно място и никой нито чул, нито видял .
    Този пост е редактиран от avenger; 30-08-15 в 10:50.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #2

    Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Грешно предполагаш.
    Свързването дали звезда или триъгълник трябва да е написано на табелката.
    Звездата е за високия волтаж а триъгълника за ниския.
    Пример 220/380 триъгълник/звезда.
    440/760 тр/зв и др.
    При грешно връзване става бум.
    Снимай му табелката.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #3

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Няма табела. Това е основната драма . Поне от това което успях да видя ротора на мотора е самата ос на турбината (мотора е вграден в самата турбинна перка). Говорим за турбина поне на 20 години . Табела е имало някога но не и сега .

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #4

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Пресвържи го на звезда и му подавай трифазното. Откъде ти хрумна тази глупост "Чудя се ако си го свържа на звезда дали няма да смучи прекалено нмного . "?

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2014
    Живее в
    pleven
    Мнения
    855
    #5

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Ако това стане,тази панелка ще е панелка чудо-с централна вентилация!?То хубаво пишеш за мотори и турбини,но дали въздуховодите са си още на местата!?..Пиша го ,защото и аз имам такъв апартамент...кой запушил отвори,кой майсторил капитански комини,но....добре,че съм на последен етаж,та съм максимално изолиран от щуротии и вандализъм.....

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #6

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Вентилационните отвори са от бани и тоалетни. Месля , че никои не е прекъснал трасетата. Мисля че няма такива идиоти в блока . Горе до самата турбина всичко без управлението е налично . Длъжен съм да пробвам да я пусна тази вентилация защото ми писна да мирише у нас ако не ми работят вентилаторите . До колкото се запознах с монофазното свързване на трифазен мотор е , че КПД му пада на половина . От това си правя извода ,че на триъгълник ще работи по-слабо спрямо свързването на звезда.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #7

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Грешен извод си направил. Без табелка е трудно да се каже, но може да пуснеш една снимка на клемната кутия и самия мотор да погледнем.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от rosen_setcom Виж публикацията
    Грешно предполагаш.
    Свързването дали звезда или триъгълник трябва да е написано на табелката.
    Звездата е за високия волтаж а триъгълника за ниския.
    Пример 220/380 триъгълник/звезда.
    440/760 тр/зв и др.
    При грешно връзване става бум.
    Снимай му табелката.
    Абсолютно погрешно!!!
    При свързване "звезда" всяка от трите намотки е захранена с фазовото напрежение 220V спрямо звездния център. При свързване в триъгълник намотките се захранват с линейното напрежение 380V.
    Тъй като вентилаторите имат тежък режим на пускане, се използва пускане "звезда-триъгълник".
    Ето тук малко информация и схеми.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #9

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Никой няма да направи превключване "звезда-триъгълник" на някакво двигателче на аспирация.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #10

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    20150830_200617.jpg20150830_200737.jpg20150830_201006.jpg20150830_201055.jpg20150830_201115.jpg

    - - - - - - - - - -

    Изкарах луд късмет и намерих табела. Мотора е 1 киловат .
    Не ми е ясно какво значи тип ВЦД 3.15
    Клемната кутия е снимана и е очвидно че мотора е свързан на триъгълник. Въпроса е защо . Напълно е възможно някои да си е правил експерименти през годините и да е променил свързването. . Смятам да го свържа на звезда , НО това свързване на триъгълник ми чопли в съзнанието .....

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #11

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Е как го разбра че е свързан в триъгълник? От това което виждам на снимката са изведени само три извода от двигателя вероятно вътрешно свързани в звезда. Ако беше в триъгълник щеше да имаш 6 "жици" в клемната кутия -началата и краищата на намотките.
    И това на табелата са данни на вентилатора, не на двигателя. Двигателя е вътре в кожуха. КПД на вента го дават 50%, на двигателя грубо 80% значи вероятно вътре има мотор 2,2kW
    Този пост е редактиран от espace; 30-08-15 в 21:46.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #12

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Боже, колко се изложих. Погледнах пластините и въовще не погледнах изводите . Понякога човек започва много да си вярва .
    Благодаря за съдействието .

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #13

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Случва се. А мислили ли сте кой ще плаща тока?

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    48
    #14

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Ще го вържа за асансьора . Целея блок ще плаща. Придвидил съм го да работи по 12 часа лятото. Зимата ще е още по малко . Около 3 лива на апартамент се пада отгоре .

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Вентилация на панелен блок -свързване на ел.двигател .

    Цитат Първоначално публикувано от kurdamon Виж публикацията
    Боже, колко се изложих. Погледнах пластините и въовще не погледнах изводите . Понякога човек започва много да си вярва .
    Благодаря за съдействието .
    Изобщо не си се изложил! Но не си отворил линка, който дадох в поста си. Двигателя ти е свързан в триъгълник. Имаш 6 жици - три към двигателя и три към захранващия кабел. Четвъртата от кабела е свързана към заземителната клема. Останалите втъзки са трите пластини в клемната кутия. А двигателя е точно 1KW и като маломощен се пуска направо на триъгълник. Разглеждал съм доста управление на тези вентилационни уредби. Имаха по един контактор и моторно реле за време. Пускаха се от бутони в баните, работеха определено време и спираха. Вдигат голям шум! Те така са и захранени - от асансьорното помещение, където излиза трифазно напрежение. Не ти трябва беля на главата с тая уредба!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 6
    Последно: 30-09-15, 23:44
  2. Електросхема на двустаен панелен апартамент от 1984-85 год.
    От jorbon във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 12-08-15, 14:41
  3. Вентилация
    От niva във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 5
    Последно: 27-02-12, 11:37
  4. Свързване на двигател на Перла 05 - помощ
    От stojnov_61 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 17-11-08, 21:21
  5. Търся методика за изчисление на вентилация
    От tannoy във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 3
    Последно: 22-01-07, 21:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе