Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 46 до 60 от общо 60
Like Tree13Одобрявам

Автомобилни масла

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #46

    Отговор: Автомобилни масла

    Последните две смени карам с масло Алпин на Mitan corporation и съм много доволен от него, не мисля да го сменям с друго. Кефи ме капачката на тубата, която би озорила фалшификаторите.
    Малко не се вижда добре на снимката, сменено е миналата година и все още е светло.


    Иначе който иска може да си направи експеримент - да разтрие между пръстите няколко капки масло, което е навъртяло 10 хиляди километра и после да си капне няколко капки от тубата на същото масло. Нямат нищо общо.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #47

    Отговор: Автомобилни масла

    Анализ на състоянието на маслото и основните му свойства се правят по съответна методика и с уреди. Има и кинематични схеми за изпитания.
    За съжаление посочената от теб пръстово-търкаща методика не е сред нито една от тях.
    Ще те разочаровам, но едно от основните качества на маслата е да почистват частите на двигателя. Казано с думи прости, трябва с времето да потъмняват вследствие на разтварянето на нагара им другите наклепи от горивната камера и буталата. Това за бензинови двигатели. За дизелите след дори малък пробег маслото става черно направо.
    Освен това маслата стареят, дори и да не се стартира двигателя. Препоръките за нашите условия са да се сменя маслото на около 8000км и максимум 1 календарна година, ако не е достигнат пробега. Ако искаш да запазиш състоянието на двигателя за по-дълго време, разбира се. За прекупвачите, които за сменят автомобилите си като носни кърпички, това, разбира се е безсмислено. Те ползват италианския патент - доливат и продават.
    И няма вечно масло, каквото рекламираха Long Life с интервал на смяна 25000км. Дачиите като нови им дават такъв първи интервал на обслужване с някакъв "заводски" Elf. След смяната на маслото все едно си сменил двигателя с доста по-стар.
    stenly, espace, tony34al и 1 други харесват това.

  4. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #48

    Отговор: Автомобилни масла

    Моята пръстова методика показва, че масло над 10 хиляди, дори да изглежда добре като го разтъркам между пръстите се чувства все едно има песъчинки в него. Доверявам се напълно на пръстовата ми методика.
    Относно потъмняването, при дизела след смяна на маслото само като завъртиш ключа и вече е черно. Саждите и другите гадости, които се разтварят в него си казват думата. Не ми се мисли какво ще се натрупа в маслен филтър на дизел след 30 хиляди километра. Тези реклами са много хубави, но реалността е друга.

    Забравих да спомена, че този Алпин, с който карам изглежда доста течен спрямо останалите, вероятно е с нисък вискозитет, не е много подходящ за одухани двигатели, но зимата с него колата ми работи добре, при ниски температури нямам проблеми с въртене на стартер или тракания на двигател. Явно моята кола функционира по-добре с тънки масла.
    Аз си мисля, че повечето популярни марки в България са ментаци, нищо чудно, да ги пълнят в някое хале в Украйна и да ги внасят на половин цена...
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 26-04-18 в 20:50.

  5. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #49

    Отговор: Автомобилни масла

    Джак,преди години карах с Ликви Моли с молибден,маслото като ново е все едно си го източил от някой дизелак.
    Сега карам само с Репсол.
    Jack Krauser одобрява това.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Мнения
    124
    #50

    Отговор: Автомобилни масла

    Отскоро колата е с ново масло, този път Кастрол Магнатек, засега работата на двигателя е тиха, по-натам ще видим.
    "Реванол"-а е интересен, ще го пробвам на някоя следваща смяна.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #51

    Отговор: Автомобилни масла

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Забравих да спомена, че този Алпин, с който карам изглежда доста течен спрямо останалите, вероятно е с нисък вискозитет, не е много подходящ за одухани двигатели, но зимата с него колата ми работи добре, при ниски температури нямам проблеми с въртене на стартер или тракания на двигател. Явно моята кола функционира по-добре с тънки масла.
    Аз си мисля, че повечето популярни марки в България са ментаци, нищо чудно, да ги пълнят в някое хале в Украйна и да ги внасят на половин цена...
    Пониженият вискозитет е характерен за определени спецификации, ползвани от определени марки двигатели. Това не винаги е добре, особено при високи температури на работа на двигателя, но най вероятно марките двигатели, които го препоръчват като спецификация имат предвид това. Макар, че не съм съвсем убеден в горното, поради няколко прости примера. Сблъскавал съм се се с интересни случаи, които ме навеждат на мисълта, че не винаги спецификациите препоръчвани от производителя са наистина добри, а по скоро удовлетворяват други изисквания, като грижата за двигател, скорости или други е доста по назаден план. Та, искам да кажа - отваряйте си очите какво ползвате - освен ако не карате нови коли и само в срока на гаранцията.
    Като елементарен пример мога да посоча спецификацията А5/В5/В6 - 5W30. Аз карам двигател който ползва по документи спецификация А3/В3/В4 или още С3 - 5W30. Колата е модел 2006г, по VIN произведена 2005г. От 2006г по документи вече се препоръчва А5/В5/В6. Двигателя практически/хардуерно/ е същия, но новата спецификация е разработена специално за да може този двигател да покрива нормите Е5 и Е6 на ЕС. Какво обаче се случва с двигателя, тъй като при новата спецификация коеф, на срязване на масления филм при темп около и над 90*С е в пъти по малък от този на А3/В4. Особено в климата, в който живеем ние да го напънете този двигател лятото по магистралата постоянно със 140-150км/ч. Аз, например, не бих рискувал по този начин. Ако живеех в Германия или Великобритания може би, но тук не.
    Този пост е редактиран от tony34al; 27-04-18 в 08:37.
    V_Simeonov одобрява това.

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #52

    Отговор: Автомобилни масла

    Тони, що се плашиш?
    Щом на колата всичко е ок,няма проблем, има маслоохладител,вентилатор със скорости...
    В Германия се кара с още по-висока скорост.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #53

    Отговор: Автомобилни масла

    Аз не се плаша. Карам си, но отдавна не се доверявам само на препоръките на производителите.
    Viking72 одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,230
    #54

    Отговор: Автомобилни масла

    Просто се придържайте към спецификациите на производителите на превозното средство! Става въпрос за спазване на интервалите и списъка с всички технически обслужвания, както и изискванията относно масла, греси, течности и т.н., указани в Ръководството за експлоатация. В това число маслата в диференциалите и скоростните кутии и почистване/смяна на филтрите. Особено при роботи, автомати и вариатори.
    Като не пропускайте да отчетете и съответните климатични условия и специфичната експлоатационна среда в съответната страна/регион!
    Всичко останало са градски легенди! На кола с голям пробег да се слага "дебело" масло, за да не го харчи и глупости от този род.
    Познайте какво се случва в двг при ниски температури, студен запуск и масло с по-голям вискозитет от указания от производителя. По-голям пусков ток е необходим за стартиране на двг, сухо триене, запушване на масления филтър/маслоотводни канали, повишена температура и т.н.
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 28-04-18 в 16:36.
    grischa одобрява това.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Живее в
    Русе, и малко у десно и малко у лево
    Мнения
    669
    #55

    Отговор: Автомобилни масла

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Пониженият вискозитет е характерен за определени спецификации, ползвани от определени марки двигатели. Това не винаги е добре, особено при високи температури на работа на двигателя, но най вероятно марките двигатели, които го препоръчват като спецификация имат предвид това. Макар, че не съм съвсем убеден в горното, поради няколко прости примера. Сблъскавал съм се се с интересни случаи, които ме навеждат на мисълта, че не винаги спецификациите препоръчвани от производителя са наистина добри, а по скоро удовлетворяват други изисквания, като грижата за двигател, скорости или други е доста по назаден план. Та, искам да кажа - отваряйте си очите какво ползвате - освен ако не карате нови коли и само в срока на гаранцията.
    Като елементарен пример мога да посоча спецификацията А5/В5/В6 - 5W30. Аз карам двигател който ползва по документи спецификация А3/В3/В4 или още С3 - 5W30. Колата е модел 2006г, по VIN произведена 2005г. От 2006г по документи вече се препоръчва А5/В5/В6. Двигателя практически/хардуерно/ е същия, но новата спецификация е разработена специално за да може този двигател да покрива нормите Е5 и Е6 на ЕС. Какво обаче се случва с двигателя, тъй като при новата спецификация коеф, на срязване на масления филм при темп около и над 90*С е в пъти по малък от този на А3/В4. Особено в климата, в който живеем ние да го напънете този двигател лятото по магистралата постоянно със 140-150км/ч. Аз, например, не бих рискувал по този начин. Ако живеех в Германия или Великобритания може би, но тук не.
    Ти май караш Волво с двигател D5 /петцилиндров дизел 2,4/, а? Също като мен, само че моето е V70 2002 моделна
    Еко...дрънканиците яко са настъпили автомобилния бранш по него време, и да, напълно споделям твоето мнение! В момента карам с 5W30, но за лятото ще сложа 5W40 - просто то съответства на нашия климатичен пояс!
    В течение на годините от началото на века, и от вече споменатото Лики Моли с молибденов сулфат /ползвахме на Голф2 1,8i/ насам, заглеждам маслата по API класификацията /нищо че е американска/. Еми все по-висок клас излизат - вече има SN, като втората буква колкото е по-назад в азбуката, толкова по-добро е маслото! ACEA класификацията е по-трудна за обясняване.

    Брат ми вече 4-та година кара нов Суперб 2,0 ТДИ 140 коня, с 30000 км по сервизни интервали. Той реши да не се занимава да го сменя на 15К, и в рамките на календарна година ходи да го обслужва на 25-26К. Няма драми, но и не мисли да го кара 15 години

    За петака последно си купих 20л 5W30 от УК. Тъкмо за 3 смени, че е по над 6л на смяна. Вече ще е с 5W40 и май препоръчаното за марката - Кастрол. Един познат обяви много добра цена за 4х4л Castrol Edge TD 5W40
    Този пост е редактиран от V_Simeonov; 28-04-18 в 18:10.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #56

    Отговор: Автомобилни масла

    Позна. Точно този двигател карам в XC90, само дето моя не се води D5, a 2.4D. Кастрол не ползвам откакто напуснах МП, нямам и намерение. Шанса тук, в БГ да попадна на менте е доста сериозен. Карах доскоро Статойл C3 5W40, не вече няма.
    Този пост е редактиран от tony34al; 29-04-18 в 00:36.

  14.  
     
  15. 3Di
    3Di е офлайн
    Member Аватара на 3Di
    Тук е от
    Dec 2001
    Мнения
    411
    #57

    Отговор: Автомобилни масла

    Кажете си мнението за маслата от които останахте най-доволни и сте карали хиляди километри без проблеми..
    Miro1972 одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #58

    Отговор: Автомобилни масла

    Цитат Първоначално публикувано от 3Di Виж публикацията
    Кажете си мнението за маслата от които останахте най-доволни и сте карали хиляди километри без проблеми..
    Subaru Forester 2010 2.0D - RedLine Euro series 5W30 130000km


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. Novice Аватара на KolyoIv
    Тук е от
    May 2020
    Мнения
    2
    #59

    Отговор: Автомобилни масла

    Shell e най-доброто в България, според мен.
    Maslatabg одобрява това.

  18. Senior Member Аватара на iveto
    Тук е от
    Jan 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    1,894
    #60

    Отговор: Автомобилни масла

    От поне 25 години карам само с MOTUL...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Подобни теми

  1. Фреони и компресорни масла- характеристики, приложение, взаимозаменяемост...
    От justify във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 42
    Последно: 19-04-21, 18:27
  2. Моторни масла - български и вносни.....
    От Pancho във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 30
    Последно: 11-05-20, 10:13
  3. Автомобилни гуми - означения
    От prt във форум Автомобили
    Отговори: 9
    Последно: 18-03-10, 19:27
  4. Отговори: 2
    Последно: 15-03-10, 16:43
  5. Автомобилни климатици - ТНТМ
    От freelander във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 10
    Последно: 05-07-06, 15:39

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе