Резултати от 1 до 9 от общо 9
Like Tree3Одобрявам
  • 1 Post By tek
  • 1 Post By morandis
  • 1 Post By morandis

Проблем с Bluetooth колонка на Сони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #1

    Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Здравейте колеги! Имам колонка Сони, модел SRS-HG1. Имаше проблем с micro usb порта за зареждане и докато беше гаранционна я ремонтираха няколко пъти без успех. Гаранцията вече изтече и при последното носене в сервиза ми казаха, че варианта е единствено да се смени цялата платка, което щяло да струва около 200лв. Днес я отворих, дясната букса е за зарядното, вижда се и как е ремонтирана. Върти ми се идеята да запоя две тънки кабелчета към платката и да изведа някъде на корпуса един жак 3,5мм. чрез който да я зареждам, място за целта има. Въпроса ми е дали ще стане, в usb порта има четири извода, ясно е, че двата са + и -, другите два обаче ползват ли се при зареждане? И втори въпрос, как са разположени изводите на usb порта, къде са + и -?
    Предварително благодаря!
    Не бях сигурен къде да пусна темата, дано е на правилно място...
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. tek
    tek е на линия
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    985
    #2

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    По добре потърси (поразпитай) някой качествен сервиз да ти смени микро USB конектора близо до Вас, така и така си я отворил.
    Не си прави свободни съчинения. Щом е с 4 извода, значи са нужни. Било,то за предаване на инфо защита от презареждане на батерията.
    П. П. Презапойвал съм "аматьорски" подобна букса (за един Mp3 плеър) и знам, че не е лесна работа.
    iwan33 одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #3

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    На снимката се вижда как са я ремонтирали в сервиза на Сони, не знам дали ще намеря друг, в който да се заемат с тази задача...

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2016
    Мнения
    664
    #4

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Смятам, че така както си го намислил - да замениш micro usb с някаккъв жак за захранване или друг конектор ще стане - с два пина са достатъчни за + и - 5 волта за зареждането на ли-йон батерията - може да си го избереш според какъвто е конекторът на зареждащия адаптер, ако и той е с micro usb ще го отрежеш и замениш с жак или друг подходящ. А кое е плюс и минус на micro usb - те са винаги двата крайни пина - за всеки случай си ги провери с мултицет. А - минус/маса/GND - лесно се определя - обикновено е накъсо с корпусите на разни метални букси/конектори, минусът на големи електролитни кондензатори и метализирани отвори по платката за крепежни болтове.
    iwan33 одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #5

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Колегата tek по-горе е споменал, че чрез другите два пина зарядното получава информация колко е заредена батерията и каква е нейната температура. Как да разбера дали това е така? Аз мислех, че контролера на батерията е на самата платка, т.е. при зареждане се ползват само двата пина..

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2016
    Мнения
    664
    #6

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Да, контролерът за защита на батерията си е на самата платка и в самия ли-йон елемент, адапторът за зареждане на батерията сигурно е най-обикновен(като за смартфон) и не му трябва никаква информация да получава колко е заредена батерията и каква е нейната температура. Предполагам, че просто са сложили стандартно micro usb - то е с 5 пина, но за зареждане на батерията се ползват само двата, а другите са ги запоили за платката, защото ги има по стандарт и за да е по-здраво закрепена за платката.
    iwan33 одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #7

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Така е, да. Зарядното е точно като за телефон, 5V;1.5A. от друга страна обаче на платката се виждат два елемента, които са свързани с микро usb порта. Не ми се ще да запаля апартамента с тая колонка. ;-) Не знам дали да не разглобя самото зарядно, ако на USB-то там се ползват само двата крайни пина, значи няма проблем...

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #8

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Не мога да намеря сервиз или човек, който да се заеме с това начинание и затова минавам на план В. Мога ли да захраня платката директно на изводите за батерията? Вижда се къде са + и -, средният пин предполагам е за температурен датчик. Разбира се, батерията няма да се слага и колонката ще се ползва само около контакт. В случай, че може, какъв адаптер ми е необходим? Виждам, че батерията е 8 волта, но колко ампера трябва да е? И какъв трябва да е адаптера, на изхода да дава изправено и стабилизирано напрежение?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. tek
    tek е на линия
    Member Аватара на tek
    Тук е от
    Jan 2019
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    985
    #9

    Отговор: Проблем с Bluetooth колонка на Сони

    Попитай в близкият до теб сервиз за компютърна техника.
    Ако е качествен, и имат желанието, могат да извършат ремонта със смяна на жака.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Саундбар Сони спря да работи с ТВ Сони
    От Fungus във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 1
    Последно: 22-09-18, 17:26
  2. Проблем със Соундбар Сони и телевизор Сони
    От PFT във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 13
    Последно: 08-02-18, 20:41
  3. Отговори: 1
    Последно: 12-04-17, 15:23
  4. Отговори: 11
    Последно: 30-09-13, 08:41
  5. колонка която бипка при стариране - НАМЕРЕНА
    От ivanxxx във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 15-02-10, 08:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе