Страница 3 от 372 ПърваПърва 123451353 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #31

    Re: Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Една идея....
    Опитах се да я осъществя. Ако не е добре кажете.
    Написах и обемите на стаите най-отдолу, като климатика е в най-голямата. Как обаче се включват другите към този обем, не знам. Факт е, че съм в малката и не ми е студено.
    Въпроса с термометрите - в момента съм в гипс със счупен крак, опитах се да преместя външния на по-видимо място и го счупих(термометъра)... Затова няма да местя вътрешния от стая в стая, защото е живачен, съжалявам...

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #32

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Опитах се да я осъществя. Ако не е добре кажете.
    Luka, добави в подписа и следния линк чрез който всички могат да виждат резултатите. Аз ще го добавя и в първият пост:
    http://spreadsheets.google.com/pub?k...CjP-6_e_07QmBA

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Въпроса с термометрите - в момента съм в гипс със счупен крак, опитах се да преместя външния на по-видимо място и го счупих... Затова няма да местя вътрешния от стая в стая, защото е живачен, съжалявам...
    Според мен не е и необходимо - много груба представа може да даде температурния отчет, ако не се прави редовно, например през 2 или 3 часа. Наистина добра представа ще се добие, когато привърша с електронната системка (уви, няма да стане скоро за съжаление) отчитаща автоматично истинската вътрешна и външна температура в реално време. И графиките тогава няма да са толкова начупени.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #33

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от luka
    Опитах се да я осъществя. Ако не е добре кажете.
    Написах и обемите на стаите най-отдолу, като климатика е в най-голямата. Как обаче се включват другите към този обем, не знам. Факт е, че съм в малката и не ми е студено.
    Въпроса с термометрите - в момента съм в гипс със счупен крак, опитах се да преместя външния на по-видимо място и го счупих(термометъра)... Затова няма да местя вътрешния от стая в стая, защото е живачен, съжалявам...
    luka През коридора ли се влиза в детската или през голямата директно? термометъра къде си го сложил? може ли да измериш температурата в детската при зададените от теб 22 на климатика?

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #34

    Re: Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    luka През коридора ли се влиза в детската или през голямата директно? термометъра къде си го сложил? може ли да измериш температурата в детската при зададените от теб 22 на климатика?
    През коридора - стандартен панелен двустаен апартамент, детската е бившата кухня, а към хола, в който е климатика е прибавена и бившата тераса, оформена като кухненски бокс. На мястото на прозореца и вратата - барплот и т.н.. Също стандартна процедура
    Термометъра е в хола, в другия край, на средна височина между пода и тавана.
    Ще го преместя в детската и ще пиша
    В детската е 19гр.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #35

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    ако паднат температурите ще те помоля пак да измериш температурата. тия дни го дават да се захлади. от графиката ти до момента се вижда тенденция към намаляване на консумацията с всеки ден.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    51
    #36

    Re: Колко ми харчи климатика - Real Time

    Малко данни и от мен .
    Хол 44 кyбика-панелен ,вътрешен с южно изложение , голям вратопрозорец ПВЦ към неостъклена тераса .
    Климатик Шарп АU-F28SEY  втора употреба  100V монтиран лятото на 2005  COP 3,25  преоразмерен по мое желание .Ампермер монтиран при монтажа и електромер без часовник по късно .Минимална консyмация при работещ компресор 2Амп. Максимална 9Амп. на 220V .Климата не се изключва .Градуси по дистанционно mejdy 23-26 .Степен на вентилатора- средна през деня и слаба вечер . 32 градуса и силен вентилатор преди баня или къпане на бебето. Измерена температyра с три термометъра .На 60 см. 21-22 С-на 1.40 см. 22-23 С
    От опит смея да твърдя че при външна темп. 0 С и слънчев ден климата ми е по икономичен от колкото при външна 5-7 С и облачно време или мъгла .Забелязвам че и при работещи телевизор и компютър разхода на климата пада малко .При слънчев ден вратата към терасата е отворена 3-4 см. за няколко часа на ден .При по студено или облачно време за 10 мин. през няколко часа .Вратата към коридора е отворена 1-2 см почти през целият ден .
    Ако същата стая не вижда слънце цял ден , разхода ще бъде средно с 5-7 киловата на ден по голям .
    Не се фокyсирайте vurxy данните от 2005-06 .Бях в чужбина и данните ми ги диктyваше жена ми по телефона а климата не е работил нонстоп .По мои сметки за последният месец е консyмирал около 35 лв. ток .Ако някои може да сметне по точно да ми пише на лична.Засичането започнах след прочитане на \\\"Колко ми харчи климатика \\\"
    За мен е важен крайният резyлтат а не ден за ден .
    Продължавам отчитането месечно .
    До скоро .

    01.11.2005        35825-0
    01.12.2005        35912-6
    01.01.2006        35973-6
    01.02.2006        36096-0
    01.03.2006        36187-9
    01.04.2006        36227-5
    01.05.2006        36313-5
    01.06.2006        36363-5


    06.01.2008          37110-7    16:30
    07.01.2008          37120-7    16:30
    08.01.2008          37135-7    20:30
    09.01.2008          37147-2    00:00
    10.01.2008          37154-7    17:00 37159-0        00:00
    11.01.2008          37166-5    23:30
    12.01.2008          37172-0    00:00
    13.01.2008          37180-0    20:00
    14.01.2008          37189-0    21:00
    15.01.2008          37198-0    22:00
    16.012008          37206-0
    17.01.2008          37214-0
    18.01.2008          37221-0    18:00
    19.01.2008          37230-0    22:00
    20.01.2008          37236-0    23:00
    21.01.2008          37242-0    20:00
    22.01.2008          37247-0    23:00
    23.01.2008          37253-0    23:00
    24.01.2008          37259-0    22:00
    25.01.2008          37264-0    19:00     
    26.01.2008          37270-0    20:00
    27.01.2008          37278-0    22:00
    28.01.2008          37285-0    20:00
    29.01.2008          37292-0    20:00   
    30.01.2008          37300-0    21:00
    31.01.2008          37308-0    20:00

    01.02.2008          37314-0    20:00
    02.02.2008          37320-0    20:00
    03.02.2008          37325-0    20:00
    04.02.2008          37331-0    20:00
    05.02.2008          37339-0    21:00
    06.02.2008          37347-0    20:00


  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #37

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от nikiexp
    От опит смея да твърдя че при външна темп. 0 С и слънчев ден климата ми е по икономичен от колкото при външна 5-7 С и облачно време или мъгла .
    Ако същата стая не вижда слънце цял ден , разхода ще бъде средно с 5-7 киловата на ден по голям .
    Напълно вярно е твърдението ти. И при мен е така - когато стаята (а тя е с южно изложение) види слънце и оставя климатика на 19 или 20 градуса - той почети не се включва, дори и на вън да е доста студено. То е видно и от фрагмени на графиките при мен, когато уж дните са студени пък в определени моменти средната консумация е много по-малка дори и от по-топли, но не чак толкова слънчеви дни (каквито бяха последните няколко например)...

    nikiexp
    Статистиката, която водиш е от интерес и за мен, понеже е от климатик на 100V, втора употреба. Доста хора се чудим как се държат такива машинки реално. Предполагам че електромера си го закачил на 220V, преди трансформатора и климатика? (да може да се отчетат и неговите загуби, които от опит знам че не са никак големи, но все пак.. за чистотата на експеримента) Иначе ще подготвя онлайн табличка (акаунт) и за теб за да може да вкарваш резултатите директно и самата система ще си смята месечния разход съвсем точно, пък и ще чертае графики на натоварването. Подробностите ще ти изпратя на лични...

    EDIT:
    Сметнах по формулката колко идва цената за тока от измерванията от табличката при теб: 316.12W (за средната консумация за месеца) 32.4лв. Резултатите според мен са изцяло в рамките на нормалното (и на моите очаквания). Стаята е подобна на моят случай, малко по-голяма е все пак но южното изложение явно доста помага да се минимизира разхода в слънчеви дни.

    А ето и линк към табличката:
    http://spreadsheets.google.com/pub?k...CjN4ETleZePkGA

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #38

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    luka: последните дни средната стойност е 1 киловат на час както и си вдигнал с 2 градуса температурата в стаята.
    1.имаше ли проблем климата да държи тази температура в тези студени дни?
    2. чуваше ли се натоварване на компресора(да вдига високи обороти и съответно да бучи по силно)?
    3. температурата е 24 градуса - денонощно ли?

    Би било хубаво да се установи доколко постоянно отопляваните на една температура стени имат влияние върху икономичността на климатика или варианта през деня на 18 (или когато няма никой) и вечер на 22 например да покаже по голяма икономия на ток за денонощие.

    BoardMan
    имам същите въпроси и към теб.
    при задаване на 26 градуса държи 1 киловат около час и половина. в този период чуваше ли се компресора да се товари?

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #39

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    hacked:

    За 22 и 24 градуса нямаше никакви поблеми да държи температурата на high (аз по принцип винаги го държа на high). Но при 26 градуса като че ми се струваше че струята е студена. За това го сложих на ауто (вижда се че и веднага падна консумацията). Струята въздух стана по бавна, но и значително по-топла и без проблеми успяваше да поддържа температурата в саята на 26*. Това което ми направи впечатление е, че се включваше на размразяване от време на време, но реално в нито един от случайте не бе събрал скреж. Компресора работеше на по-високите обороти през цялото време, когато бе на high режим. Когато го включих на ауто се успокои. Иначе предполагам че ако е включен постоянно на high без резки преходи по задание от дистанционното няма да е така. След като бе поработил на ауто и при ново превключване към high (при зададена 26*), климатика не си смени режима на обдухване а остана да работи на по-тих вентилатор. Точно по това време отчитах стойности около 700-720W за консумацията.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    31
    #40

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Board_Man,защо не застопориш температурата на 22*,23* или 24* (която за теб е комфортна),за по дълго време за да видим как се мени консумацията в зависимост само от външната температура.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #41

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    luka: последните дни средната стойност е 1 киловат на час както и си вдигнал с 2 градуса температурата в стаята.
    1.имаше ли проблем климата да държи тази температура в тези студени дни?
    2. чуваше ли се натоварване на компресора(да вдига високи обороти и съответно да бучи по силно)?
    3. температурата е 24 градуса - денонощно ли?

    Би било хубаво да се установи доколко постоянно отопляваните на една температура стени имат влияние върху икономичността на климатика или варианта през деня на 18 (или когато няма никой) и вечер на 22 например да покаже по голяма икономия на ток за денонощие.

    BoardMan
    имам същите въпроси и към теб.
    при задаване на 26 градуса държи 1 киловат около час и половина. в този период чуваше ли се компресора да се товари?
    По т.1 Държи температурата в стаята, в която е той, но тъй като има отворена врата към коридора и другата стая около самата врата не е комфортно - усеща се хладно течение на влизащия отвън въздух. В другата стая е около 18-19 гр.

    2. Естествено, компресорът работи на други обороти за разлика от предишните дни, когато дърпаше средно на ден по 500W. Но е изключително тих, в сравнение с комшийските Мидея и Самсунг, които са наблизо. На практика не забелязвам шума, а тока, който отчитат амперклещите. На моменти стига до 9А, което е максимума на машината и след това бавно пада до около 5-6А.

    3. Аз съм в къщи сега целодневно и за мен е достаъчно 22 гр., но дойдат ли жени веднага пипват дистанционното и става 24-26 гр. Не мога да следя постоянно зададената температура и да я вкарвам в таблицата по часове, затова усреднявам.

    Държа вентилатора на "ауто" и се учудвам на boardman защо го оставя на hight, когато е естествено, че температурата на струята ще варира до неприятно ниски стойности сега в този студ. На ауто машината се справя перфектно.
    Мисля, че при мен имаше някакво запушване в началото (декември) когато не бях доволен и пищях тук във форума, сега температурата вътре е друга, при този студ и вятър вън.
    Определено лятото ще правя изолации, защото сега съм без никаква.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #42

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    @macenko
    На повече от 22* ще ми е некомфортно. Пък за 22 градуса в табличката има доста периоди от където може да се изходи грубо каква е консумацията. Това, което е е потъмнено са реално по-прецизни измервания, в които е следена и външната температура. Иначе външната температура я взимам от сайт на БАН, където се правят реално времеви измервания за града. Но въпреки това едно такова представяне ще е грубо. За следващият отоплителен сезон (а и за този охладителен) вече ще разполагам с разработено устройство, което ще следи реално вътрешната и външната температура във всеки момент, а информационната система в която ще се записват данните от измерванията през 1 или 5мин. ще може да генерира всякакви справки - средна консумация при опрелелена външна или вътрешна температура, изхарчена енергия само през деня, или само през нощтта за оптеделен период, плавна графика, която да може да се разгъва за изменението на температурите по периоди (за вътрешната, както и за външната темп.) както и плавна графика за изменението на средната консумация по часове.

    Иначе ето една извадка от табличките:

    - за 22 градуса: 325W (външна -1/0*)

    - за 24 градуса: 600W (външна -8*)
    - за 24 градуса: 385W (външна -2*)

    - за 26 градуса: 700W (външна -7*)
    - за 26 градуса: 520W (външна -2*)
    - за 26 градуса: 460W (външна +5*)


    външна +10* , зададена +18* - косумирана мощност 150W
    външна +4/+5* , зададена +21* - косумирана мощност 187W
    външна -7/-8* , зададена +22* - косумирана мощност 395W
    външна 0/+1* , зададена +23* - косумирана мощност 450W
    външна -7/-8* , зададена +24* - косумирана мощност 600W


    @luka
    Държа машината на high, понеже тя никога не се включва да работи на този режим. Независимо че е зададен от дистанционното, реално когато няма нужда (а то се случва през 99%) си работи на ниски обороти на вентилатора (предполагам даже и на low или quiet - понеже като превключа принудително и разлика няма). Оставям я на high за да може като ме няма в нас тя да си компенсира оптимално температурата по задание. Забелязах от предишни измервания че на high ефективността е по-голяма. Това го потвърдиха и други потребители във форума.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    251
    #43

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    @luka
    Държа машината на high, понеже тя никога не се включва да работи на този режим. Независимо че е зададен от дистанционното, реално когато няма нужда (а то се случва през 99%) си работи на ниски обороти на вентилатора (предполагам даже и на low или quiet - понеже като превключа принудително и разлика няма). Оставям я на high за да може като ме няма в нас тя да си компенсира оптимално температурата по задание. Забелязах от предишни измервания че на high ефективността е по-голяма. Това го потвърдиха и други потребители във форума.
    Не би трябвало да е така. Според теорията на работа на хладилните машини те имат най-добро к.п.д. при точно определени температури на кондензатора(вътрешното тяло в случая). Не случайно някои климатици имат допълнителен нагревател в него - не за да нагряват въздуха, а именно да нагряват кондензатора и да вдигат допълнително температурата му, за да може да вкарат климатика в режим. С постоянна най-висока скорост на вентилатора кондензатора се преохлажда и би трябвало да е по-зле. Но щом казваш, че има наблюдения и примери за обратното... Аз само казвам какво сочи теорията.
    Ако направиш системата за мониторинг, за която говориш това ще може да се провери с точност. За сега аз оставам скептик по въпроса.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #44

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    @luka

    Съгласен съм - и аз забелязах че когато натоваря на висока температура, а вън е ниска и тези мои наблюдения за по-икономичен режим нещо не си пасват изобщо. Например на 26 вътрешна и когато навън е под нулата наистина като че ли се получава този ефект за който споменаваш "преохлаждане". Иначе съм мерил и преди не в екстремните условия - когато навън бе топло направих няколко измервания при едно и също вътрешно задание. На Quiet консумацията бе с около 40W повече, на Low също бе по-голяма. Вече на MID и HIGH почети нямаше разлика. От днес обаче включвам изцяло на режим AUTO и всички следващи показания в таблицата ще са за него.

  18. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    409
    #45

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ясно е че един климатик постига по-висок СОР на по висока скорост на вентилатора защото колкото повече е изстуден фреона когато излезе от вътрешното тяло и отиде в външното толкова повече топлина ще отнеме от околната среда /при изпарението си / с по малко ел енергия-въртене на компресора.
    Но при инверторите се получава един парадокс: като намалиш скоростта на вентилатора най често той си намалява оборотите.Това е така защото по малко въздух отнема топлината и температурата на вътрешното тяло се повишава.Инвертора разбира че е доближил зададената температура и намалява оборотите.
    Реално при ниска скорост на вентилатора/или auto/ инвертора отдава по малко топлина и харчи по малко ел.енергия- това е добре при по малки стаи. При по големи стаи е добре вентилатора да е поне на среден/med/ тогава отдава повече топлина-затопля добре стаята ,по добре размества въздуха ,черпи повече ел.енергия но и при по-висок СОР.
    Има и друго - за всяка скорост на вентилатора има условие вътрешното тяло да е достигнало определена температура.Затова не винаги можеш да ги променяш и инвертора често сам си избира скоростта на вентилатора.Това е направено с цел да не духа силна струя с по ниска температура.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 372 ПърваПърва 123451353 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе