Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22

Конверсия на климатик в термопомпа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #1

    Конверсия на климатик в термопомпа

    Здравейте,
    Има ли някой, който успешно да се занимава с такива монтажи?
    Идеята е следната.
    Искам да изградя водно подово отопление или радиатори, които да грея с преправено външно тяло на климатик. Скептично настроените между Вас, веднага ще ме питат защо ще правя такава магария, а не си купя готова помпа.
    Климатик с 8-10kw отдаваема мощност струва между 3000 и 5000лв. Това нещо по мое мнение се разминава от готовите термопомпи по няколко параметъра:
    1. Малко електроника за управление на външното тяло
    2. Помпа
    3. Топлообменник
    Термопомпа със същият капаците отива от 15 000лв нагоре (изключвам всякакви китайски продукти АкваКул,Електра и т.н.)

    Ако имате директен опит с подобна конверсия или фирми извършващи такива монтажи ще се радвам да споделите.

    Преди време имаше един специалист, които беше добър техник, но лош бизнес партньор тук в този форум, най-вероятно и сега се подвизава, но под друго име. Това е друга тема, да не задалбавам в нея. Така че Иване ако се разпознаваш, не ми пиши. Благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Genadi80
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,098
    #2

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Тук ще стане интересно.

    Honor Play с помощта на Tapatalk

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,086
    #3

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Проекта самоцел ли ти е?
    Система с вентилаторни конвектори ще ти позволи и да се охлаждаш лятото.
    Отделно няма да вдига прахта от пода и да вдишваш цялата мизерия която ни заобикаля.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #4

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от Zygot Виж публикацията
    Проекта самоцел ли ти е?
    Система с вентилаторни конвектори ще ти позволи и да се охлаждаш лятото.
    Отделно няма да вдига прахта от пода и да вдишваш цялата мизерия която ни заобикаля.
    Проекта не ми е самоцел. До момента 9 сезона се отоплявам с 3 климатика - FTXS20G, FTXS35G и RAS10N3AVP-E, това е за 2 спални и хол. Кухнята не я отоплявам, в банята, която е доста студена имам духалка, включвам при къпане на децата.
    Напоследък и двете деца боледуват много. На по-чисто място не мога да ида да живея и се чудя поне, малкото което мога да направя в тази насока, да го направя за да може поне едно от чуденията ми в главата да се изчисти. Отделно към отоплителната система ще вържа кухнята и банята.
    Имам си елементарно понятие и опит от изграждане на локални парни инсталации и тук сам ще си изградя вътрешната отоплителна система и ми трябва, някой да ми изгради термопомпеният сегмент.
    Подобно нещо съм правил на вилата с една система на LG, за която електрониката идваше в готов вариант. Там системата работи успешно и повече от успешно замени електрическият котел. На вилата обаче не търся и кой знае каква мощност и надежност защото ходя от дъжд на вятър, ето защо варианта с LG за там беше повече от приемлив. Хората, които монтираха обаче се занимават само с LG, така че отпадат като вариант.
    Иначе си научкал, че точно мизерията с прахта търся да избегна, но не те разбрах как това се постига с конвектори. До колкото съм виждал конвекторите по офисите, те са с вентилатори и работят на същият принцип като климатиците. Може да има някакви нови технологии/модели, които да са ми убегнали от вниманието, ще се радвам да споделиш.

  6. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #5

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Следя темата с интерес, защото планирам до 3г. да изградя подобна система в нас.

  7. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #6

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Цитат Първоначално публикувано от pippo Виж публикацията
    Здравейте,
    Има ли някой, който успешно да се занимава с такива монтажи?
    Идеята е следната.
    Искам да изградя водно подово отопление или радиатори, които да грея с преправено външно тяло на климатик. Скептично настроените между Вас, веднага ще ме питат защо ще правя такава магария, а не си купя готова помпа.
    Климатик с 8-10kw отдаваема мощност струва между 3000 и 5000лв. Това нещо по мое мнение се разминава от готовите термопомпи по няколко параметъра:
    1. Малко електроника за управление на външното тяло
    2. Помпа
    3. Топлообменник
    Термопомпа със същият капаците отива от 15 000лв нагоре (изключвам всякакви китайски продукти АкваКул,Електра и т.н.)

    Ако имате директен опит с подобна конверсия или фирми извършващи такива монтажи ще се радвам да споделите.

    Преди време имаше един специалист, които беше добър техник, но лош бизнес партньор тук в този форум, най-вероятно и сега се подвизава, но под друго име. Това е друга тема, да не задалбавам в нея. Така че Иване ако се разпознаваш, не ми пиши. Благодаря.
    Предполагам , става дума за колегата vanko68.
    По темата. Имам изпълнен проект за замяна на пелетен котел с климатична сплит система Fuji Electric 30LFC. Обекта е 150 м2 с водно подово и радиатори в спалните. Втора зима се справя чудесно, при мек Варненски климат. Готовите решения, са най-добри, всичко останало е експеримент!
    За кой град е питанката, за да препоръчаме евентуално колега?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #7

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    И аз да се запиша в темата .
    И аз съм пред дилема за подово с термопомпа и пелетна камина ( и за кеф и да помага когато работи ) или само клими и бойлери + колектори .
    При ме ще са около 160 кв на един етаж .

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #8

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Този пост е редактиран от vesod; 18-03-19 в 21:32.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    164
    #9

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Да споделя моят опит. Миналата есен ми монтираха преработен климатик (Daikin FTXP60L - 21000BTU) в апартамент с около 60м2 отопляема площ. Системата захранва пет радиатора и две лири. За изминалата зима сметките ми за ток са: декември и януари - 190лв., февруари - 150лв. От тях около 80 лева са ми стандартните консуматори, които плащам и лятото. Апартаментът е сравнително топъл, вътрешен, с изолация от вата и картон по тавана и външните стени.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Ми доста е, на газ или климатици ще е по евтино.

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2015
    Живее в
    Варна
    Мнения
    164
    #11

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Топлината от радиатор е несравнима с тази от климатик.Не ми се нрави духането от климатика, особено хладният полъх при достигане на зададената температура.Газ нямаме.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #12

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    ОК, разбирам. Аз коментирах сметките.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #13

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    И аз мисля ,че сметките са доста високи.
    До колкото знам сметката трябва да е около 1 на кв
    Примерно имаш да топлиш 150 кв = 150 лв за отопление .
    Това с подово и Термопмпа като се има впредид и добра изолация.Отделно си мисля ,че ако външното е по класно ще е по добре.
    Моята идея е подово в баните и коридора / антрето .
    Пак в антрето ще бодна една нокрия примерно и да топли и охлажда.
    Отделно ще има сондаж и може да се изгради система вода/ вода.
    Днес бях и гледах водата от сондажа и температурата е около 11-12 градуса постоянно.
    Имам време до догодина пролет/ лято да го измисля та се услушват

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #14

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Здравейте,
    благодаря на всички включили се в темата. Въпроса ми към тези от Вас, които вече имат такава изградена система е следният.
    Тук отиваме към изграждане на термопомпена система от нискотемпературен клас, т.е. температурата в радиаторите най-вероятно може да достигне 40 макс 50 градуса. Това достатъчно ли е като комфорт, какви са наблюденията Ви.
    @ivan74 - Да за същият Иван говоря, той е тук между нас най-вероятно с друго име, не искам да го коментирам, просто да не се опитва да си предложи услугите на ЛС защото няма да се разберем, само загуба на време. Иначе кажи твоето Фуджи, кой ти го монтира/конвертира, дай някакви контакти, отзиви, цени.
    @vesod - Благодаря за споделената документация за Гриито. Не знаех че имат такъв модул. С подобно нещо направихме помпата на ЛГ на вилата. Ще разгледам документацията. Имаш ли някакъв пряк опит или хора с опит в монтажа на подобно нещо?
    @dnedkov - За момента наблюдавам един техник точно от Варна, най-вероятно точно за него става дума. Емил?
    Този пост е редактиран от pippo; 19-03-19 в 11:59.

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    410
    #15

    Отговор: Конверсия на климатик в термопомпа

    Здравейте,

    Наложи ми се през лятото да се занимая с подобно нещо, имам предвид като концепция да се запозная, цени, разходи и подобни. Изводът, до който достигнах: много, много важно е да се наблегне на висококачествена изолация абсолютно навсякъде - подове, тавани, прозорци.... Това ще позволи да се инсталира много по-малка мощност, която разбира се е по-евтина и впоследствие да се постига желаният комфорт с много по-ниски разходи. Със сигурност крайният резултат няма да е по-евтин, а дори по-скъпо като начална инвестиция, но ако жилището е собствено и се планира живеене в него поне 15-20 години - мисля, че си залужава всяка стотинка.

    pippo, имай предвид, че подовото работи на 32 - 35 градуса макс. Ако решиш да идеш към инсталация с температура 40-50 градуса - с радиатори ще можеш да се топлиш, но ще трябва да вземеш много повече ребра, глидери или там както им е името. Примерно вместо радиатор с 10 бр, да бъде с 35.

    Пращам ти един линк на ЛС да погледнеш и там какво пише.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 21:02
  2. Термопомпа или ..?
    От andronoff във форум Отопление
    Отговори: 95
    Последно: 17-05-16, 12:25
  3. Термопомпа
    От pavcho във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 12
    Последно: 13-04-14, 19:39
  4. Отговори: 17
    Последно: 08-10-13, 18:05
  5. Термопомпа
    От Tony06 във форум Продава
    Отговори: 2
    Последно: 21-01-12, 19:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе