Страница 123 от 348 ПърваПърва ... 73113121122123124125133173 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,831 до 1,845 от общо 5208
Like Tree4637Одобрявам

Свободна тема за цепеници...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1831

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Пак заповядай Нали затова е форума-да се генерират идеи , да се споделят впечатления, да се научава нещо ново...
    zxc0, Rafailiev и Rado Smilkov харесват това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Живее в
    София
    Мнения
    416
    #1832

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Според мен климатизацията на този обект си е сериозно начинание и си трябва консултация и огледи на място от професионалисти и най-вече хора с опит в това. Нищо чудно да се окаже, че това ще бъде първия подобен обект изобщо в България собствениците на който ще заложат успешно на стандартни климатици.

    Иначе, моето скромно мнение е че така и така вече има изградена цялата инсталация за отопление с котел на пелети каквото и друго решение за отопление да се избере, не може да дистигне същия комфорт (примерно как ще отоплява баните) и ще трябва много години да се избива. Може би единственото което може да се пипне малко е да се види дали с въглища или природен газ няма да излезе по на сметка отколкото пелетите.
    Отделно, ако на собственика му е проблем да зарежда пелетите, то ще му е подобен проблема да си чисти и филтрите на климатиците.

    Ако климатизацията трябва само за охлаждане, си е съсвсем друга задача.
    Този пост е редактиран от Gyokov; 18-02-19 в 14:27. Причина: ч

  4. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #1833

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Въглища? Евала....

    Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
    ccankov73, ponyasd и Rado Smilkov харесват това.

  5. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #1834

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от ponyasd Виж публикацията
    хем лесно, евтино, комфортно и най вече ефективно
    Аз "еФтино" не видях никъде като изискване, виж комфортно и без "хамалогия" да.
    Rafailiev одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    597
    #1835

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    От личен 20се годишен опит с отоплението на подобно жилище с хол висок 6 м. , мога да споделя : В началото отоплението беше с радиатори и на терасата в хола която е на 3.2 м над пода и в стаите на по-горните нива беше с около 4 градуса по-голяма от помещенията на долните нива , това водеше до не много добър микроклимат в жилището . С климатици беше почти същото да не кажа същото . Пробвах в хола за много малко ИР , не става добре , накрая на готово жилище се наложи да се слага подово. С по пдовото комфорта е идеален .
    bobivg и tony34al харесват това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1836

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от stainway Виж публикацията
    Или още по-добре земя-вода.Геотермална помпа. Новите сгради и къщи се правят тук по този начин.Комфортно е и няма духалки във всяка стая
    Иначе аз също бих сложил термопомпа въздух-вода има и до ниски температури. Примерно Ecodan от Mitsubishi Electric
    Ако се развали....то за всяко нещо може така да се мисли...Но не бих опасал къщата със сплит системи, може би едно Уруру в дневната, но подпомагано от термопомпа .Щом е отворено навсякъде...
    И разбира се слънчеви панели, за да е сравнително независим.
    Вода-вода е точно това, на което викаш геотермална. Не бъркай с въздух-вода, което си е грубо климатик, който топли вода. При вода-вода има няколко варианта.
    Земна серпентина. Заравя се серпентина с достатъчно дължина на определена дълбочина в земята и се използва сравнително постоянната температура на почвата там.
    Друг вариант е воден сондаж с достатъчно дълбочина и дебит, за да използваш пак постоянната температура на подпочвената вода. А най-добре ако има топли подпочвени води.
    Вариант термодвойка също на дълбочина в земята.
    Взимаш определено количество топлинна енергия от водата и я връщаш. Тя пак се загрява, отново взимаш топлинна енергия и т.н. Обяснявам го с моите думи на лаик по темата. Имаше теми във форума за такива термопомпи. Чел съм и по сайтовете на фирми предлагащи подобни решения. Някакъв спомен имам за някаква фирма Геоток.
    Иначе в къщата, точно съседна на моята се смениха за 20г. двама богаташи. Първият използваше комбиниран котел на твърдо гориво и пелети. Сегашните собственици използват котел на природен газ. И предните и сегашните не се оплакват от сметките. Първи етаж почти само хол и кухненски кът, а втория подпокривен са спални с бани. Холът е с голям френски прозорец към голяма тераса на двора. Но няма видима връзка на хола с второто ниво. Само едно стълбище. Иначе отдолу в мазите при предния имаше джакузи и фитнес. Новите собственици добавиха 20см. плътна изолация към доста дебелите стени. Слагали са вътре и гипсокартон, но не знам дали има и вътрешна изолация. На самия покрив също има изолация тип сандвич. Сложиха и два малки на вид Дайкина за спалните на втория етаж и едно огромно май Фуджи (от триото нещо) за общия първи етаж. Но не съм ги видял и за миг да работят зимата.
    Изкараха и изходи на покрива за солар.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-02-19 в 22:40.
    bobivg и rosswen харесват това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #1837

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    VanDan, май и ти като живеещ в къща си попрочел туй-онуй...

  10. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #1838

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    Водата е от котела .Той така или иначе си я има инсталацията + колкторите .
    Пелетите ще се ползват само за вода и като аварийно отопление ако спре тока .
    Според него без да топли гори около 1 тон или по- малко за вода .
    Това е спрямо есента когато не е ползвал парното .Сега точно колко никой не знае .
    Както той каза ако пусне да стопли басейна сигурно и 300 кила може да идат .
    п.п.
    За топлене май няма много загуби защото в кухнята куцото МХИ се справя да дига до 24 градуса и работи на макс 30 по ДУ
    Този е като моят строител. Който има 18 кв.м. вана. Нещо като басейн, но е дълбока 30см. Викам защо не го направи басейн, той вика "страх ме е да не се издавим. Нали се сещаш вика кога я ползваме тая вана, само като има оргийка нещо..."
    Rafailiev одобрява това.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2014
    Мнения
    831
    #1839

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от Rafailiev Виж публикацията
    мерси за помоща и размислите .
    Ще се Намери решение и ще се действа според него .
    Живи и здрави !
    Рафи нали знаеш че всички тук си питаме и коментираме,ама си купуваме винаги това което сме си наумили
    Vizi, Genadi80 и Sir John харесват това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1840

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    VanDan, май и ти като живеещ в къща си попрочел туй-онуй...
    Разбира се, че съм чел и то не малко. Къщата няма нищо общо с апартамент за отопление и подръжка. Пък и моята е по-стара. Но за съжаление нямам финансовите възможности на цитираните комшии. Силите ми стигнаха само да построим пристройката към къщата. Да премина от самоделен котел на твърдо гориво, през фирмен такъв и да завърша на котел на природен газ. Преди години цялостна външна изолация 6см. 2/3 собственоръчно правена от мен като общ работник на баща ми. И последно изцяло нов покрив, който изчерпа докрай финансовите ми авоари.
    Този пост е редактиран от VanDan; 19-02-19 в 11:06.
    ccankov73, shener84, valyo68 и 4 други харесват това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1841

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Вода-вода е точно това, на което викаш геотермална. Не бъркай с въздух-вода, което си е грубо климатик, който топли вода. При вода-вода има няколко варианта.
    Земна серпентина. Заравя се серпентина с достатъчно дължина на определена дълбочина в земята и се използва сравнително постоянната температура на почвата там.
    Друг вариант е воден сондаж с достатъчно дълбочина и дебит, за да използваш пак постоянната температура на подпочвената вода. А най-добре ако има топли подпочвени води.
    .
    Мисля,че говорим за едно и също, но ми се губи терминологията на български.
    Казах земя-вода, защото източника на топлина е земята. Копае се между 100-150 метра вертикално и се поставя серпентина. Пълни се със смес от вода и антифриз (или brine) и системата е със затворен цикъл.На определена дълбочина в земята температурата е постоянна -10-12 градуса. С допълнително подгряване се осигурява необходимата температура. През лятото се ползва за охлаждане без значителни разходи.Това е поне начина, който се ползва тук и е масов-особено на блокове, кооперации...Идеята е да не се използва природен газ и да има икономия на енергия. Ето един клип за подобна инсталация:

    А иначе мога да си представя при наличието на топли подпочвени води, че може да се направи и нещо друго...
    Но тук се делят на въздух-въздух (любимите ни цепеници)
    Въздух-вода-термопомпи, както споменах Ecodan на ME, която работи и до ниски температури.Има разбира се и други марки и модели.
    И Земя-Вода, когато се използва топлината от дълбочината на земята.Това имах в предвид с Геотермална .
    Предполагам Вода-Вода ще бъде ако източника на топлина е топла подпочвена вода, но това сигурно е удачно в Исландия или където има подобни източници.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от stainway; 19-02-19 в 17:00.

  14.  
     
  15. Member Аватара на Rado Smilkov
    Тук е от
    Jul 2018
    Живее в
    София
    Мнения
    199
    #1842

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Стайн, предполагам 10-15 м си имал предвид, 100-150 м си е вече минно или руднично дело... струва ми се.
    Този пост е редактиран от Rado Smilkov; 19-02-19 в 18:14.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1843

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Не имах предвид 100-150 метра колкото по-дълбоко, толкова повече топлина.
    Работа за един човек и една машина:

  17. Member Аватара на Rado Smilkov
    Тук е от
    Jul 2018
    Живее в
    София
    Мнения
    199
    #1844

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    След 3-4 метра дълбочина в земята температурата е около 10-12 градуса целогодишно... У нас 100 метра сондаж... като се уцелиш в някоя скала... Тия на клипчето направо си пробиват без проблем, явно на доста по-тегави сондажи съм присъствал. Май физико-географски особености, тук при средна цена 80 лв. на метър х 150 метра... [emoji16]
    ponyasd одобрява това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1845

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Съгласен съм-просто дадох пример от тук,нямам идея на колко трябва да се пробива в България.Има си специалисти, който да кажат и машини, които да го направят
    Важното е да има добър резултат.
    valyo68 и Rado Smilkov харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 13
    Последно: 11-02-14, 20:26
  2. Тема за вицове!
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 01-12-13, 20:22
  3. Изтрита тема
    От cska84 във форум За Форума
    Отговори: 15
    Последно: 26-09-11, 13:01
  4. Отговори: 27
    Последно: 30-06-10, 14:00
  5. Отговори: 4
    Последно: 12-06-06, 10:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе