Страница 34 от 48 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследноПоследно
Резултати от 496 до 510 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #496

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    И що не се пише в темата??
    Кой питаш?

    NoneBG
    Ще ти отговоря чисто теоретично защото практически опит нямам (не се занимавам с монтажи).
    Такава система с разделянето на енергията соларна и допълнителна съществува отдавна така че, това не е притеснително за мен въпреки, че при теб доподгряването е разделено на 3 места. Теоретично и с по-високо кпд.
    Относно обема на бойлера, панлите и консумацията на бгв. Принципно вакуумните не ги харесвам и малко съм се интервал, но при плоските може да спазваш следния принцип.
    Топла вода за 1 човек 50л/ден или един панел от 2м2 е за 2-макс3 човека.За един 1м2 панел е необходимо акумулиращ обем от 40-80л.
    В схемата не виждам проблеми.
    Тъй като системата ще се ползва само лятото напълно се обезсмисля ползването на вакуумни тръби.

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #497

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Кой питаш?

    NoneBG
    Ще ти отговоря чисто теоретично защото практически опит нямам (не се занимавам с монтажи).
    Такава система с разделянето на енергията соларна и допълнителна съществува отдавна така че, това не е притеснително за мен въпреки, че при теб доподгряването е разделено на 3 места. Теоретично и с по-високо кпд.
    Относно обема на бойлера, панлите и консумацията на бгв. Принципно вакуумните не ги харесвам и малко съм се интервал, но при плоските може да спазваш следния принцип.
    Топла вода за 1 човек 50л/ден или един панел от 2м2 е за 2-макс3 човека.За един 1м2 панел е необходимо акумулиращ обем от 40-80л.
    В схемата не виждам проблеми.
    Тъй като системата ще се ползва само лятото напълно се обезсмисля ползването на вакуумни тръби.
    Ами теб питам?
    Обясни ми?
    Свободни съчинения има много!!
    Топлата вода е измислена преди векове!

    То затова не се пише в темата,защото е...

    Ами,като нямаш опит защо пишеш?
    Системата се прави да работи под налягане на 3 бара,която отговаря на 135°С.
    Тръбите са гъвкава неръждаема или черна безшевна.Фитингите са месинг,черни или неръждаеми.

    Естествено,че се ползва пропилен гликол,а за точене претакане и тн.,това са простотии.
    Сигурно с електро и химични корозии си запознат?
    Този пост е редактиран от Viking72; 06-10-17 в 00:36.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #498

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Ами,като нямаш опит защо пишеш?
    Извинявай не знаех че в темата имат право да пишат само монтажници.
    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Системата се прави да работи под налягане на 3 бара,която отговаря на 135°С.
    Тръбите са гъвкава неръждаема или черна безшевна.Фитингите са месинг,черни или неръждаеми.

    Естествено,че се ползва пропилен гликол,а за точене претакане и тн.,това са простотии.
    Сигурно с електро и химични корозии си запознат?
    Ти май въобще не си му видял схемата и какво иска да изгради!!! Иначе тези тъпотии за „черна безшевна тръба“ и „пропилен гликол“ нямаше да ги споменаваш.
    Кажи защо тази схема няма да работи? И защо му трябва конвенционална при положения, че топла вода му трябва само за лятото за наемателите? Няма да можеш да дадеш смислен аргументиран отговор защото си си живо спамърче без грам покритие (дървен философ по всичко).

  5. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #499

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Ще дадеш ли гаранция,че системата ще се източи на 100%?
    Виждал ли си пет годишна система изхвърлена заради котлен камък?
    Знаеш ли промишлените системи с много панели и тн., какви тръби се ползват?
    Или ще обясняваш как ппр е по-добра тръба от черна безшевна в отоплителни инсталации?
    Това,че излиза скъпо и е трудоемко е друга бира.
    То затова слагате UPS-и,когато батерията е заминала ,какво става при спирането на тока?
    Хвърчат ракори,разлепени ппр фитнги.

    Една сифонна система или такава,която се пълни и празни с вода.Колко време ще и се радваш в Пловдив,където водата е отврат /25 немски градуса твърдост/??
    Този пост е редактиран от Viking72; 06-10-17 в 16:53.

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #500

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Ще дадеш ли гаранция,че системата ще се източи на 100%?
    Виждал ли си пет годишна система изхвърлена заради котлен камък?
    Знаеш ли промишлените системи с много панели и тн., какви тръби се ползват?
    Или ще обясняваш как ппр е по-добра тръба от черна безшевна в отоплителни инсталации?
    Това,че излиза скъпо и е трудоемко е друга бира.
    Това ли беше смислен аргументиран отговор по темата на питащия? Не съм и очаквал друг от човек с регистрация от май 2017 и почти 800 поста.
    Смешник пълен си ти осъзнай се малко. А не съм и първия дето ти го казва.
    Хайде изсери още някой безсмислен коментар за да сложиш точка аз приключвам да ти отговарям на теб.
    Вместо да ме питаш мен за 100% източване, я кажи какво ще случи ако останат 5% вода в бойлера? И без това ще спамиш след мен моля те отговори ми на този въпрос не ми задавай още въпроси.

  7. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #501

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Благодаря за комплиментите!
    Дали серпентината на бойлера ще се източи няма значение.
    Колегата иска ефективност с малко вложени средства.
    При всяко ново пълнене ще се образува котлен камък,който ще намаля ефективността на системата.
    Котленият камък,не може да направи здрава връзка с алуминиева вложка и ппр тръба
    Рано или късно,това води до отлепване и запушване в такава система и не гарантира пълно източване.
    В зависимост от парчетата частично или пълно запушване може да стане навсякъде в системата.Това ще е проблем и зимата ще замръзне.
    А кога съм се регистрирал и колко поста имам няма никакво значение.
    Този пост е редактиран от Viking72; 06-10-17 в 18:04.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #502

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Благодаря на всички за мненията. Каквито и да са те, са добре дошли. Карат ме да се замислям за неща, за който не съм се сетил пи не съм взе предвид.

    Мисля, че не се пише много по темата, понеже повечето хора използват другия вид системи (с помпа и бойлер със серпентина).

    Тук в бургаския регион водата е отностиелно мека. Според данни от интернет твърдостта е в границите 8-12 dGH.

    Това за източването няма да е такъв проблем, понеже зимно време крановете ще се остават отворени (както се прави по принцип). Чешмата на двора 30 години се източва и няма проблеми. Имаме работещи боилери на по 15-20 години. Явно тук котления камък не е чак такъв проблем (макар че често чистя каната за топла вода). Където по къщата се прави нова инсталация е с полипропиленови тръби, понеже не гният и с тях лесно се работи.

    Колегата иска ефективност с малко вложени средства.
    Мисля, че това го искат всички. Ясно ми е, че 150л система няма да е достатъчна, но до някъде ще облекчи сметките за ток. Обмисляме по-голяма термосифонна система под налягане или от истинските (с помпа и бойлер със серпентина, но тогава ще излезе е поне 30-40% по-скъпо). Иначе предпочитам вакуумните тръби пред плоските колектори заради по-голямата ефективност през преходните месеци (за да може и тогава да се ползва системата), понеже тук зимата е максимум 2-3 месеца (и то не всяка година е истинска зима. Доста често няма дори сняг).

    Естествено,че се ползва пропилен гликол,а за точене претакане и тн.,това са простотии.
    Единствения флуид при термосифонна система е водата. Като цяло клоня към такъв вариант, заради простотата на системата и лесното обслужване (няма помпа, няма пълнене, няма UPS, може и без управление).

    Бях харесал 300 литрова тремосифонна система под налягане, но бойлера е с дължина 2.6 метра и трудно ще се монтира. Покрива няма да исдържи 1/2 тон, а плоча има само над банята на последния етаж и монтирането трябва да стане над нея (чрез повдигаща стойка). Чудя се и за 2 системи по 150 литра, понеже по-лесно се монтират от една голяма и при повреда, подмяната ще е по-ефтина. За сега още се обмислят вариантите и системата вероятно ше остане за пролетта.

  10. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #503

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Щом под покрива има бетонна плоча,няма значение тежестта на термосифонката.
    Прави се метална конструкция и цялата тежест поема плочата.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #504

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от NoneBG Виж публикацията
    Иначе предпочитам вакуумните тръби пред плоските колектори заради по-голямата ефективност през преходните месеци (за да може и тогава да се ползва системата)
    Целта на този пост не е да те убеждавам в нещо, защото искаш лесна подмяна при авария както си писал по-нагоре в тема. По скоро чисто информативно се заиграх да сравня при едни и същи условия два колектора плосък със селективно покритие и вакуумен.
    Условията:
    Местоположение, Бургас, ЮГ и 30% наклон, 100литра бойлер. Съответно използване цяла година, март-октомври, април-септември, май-август.
    Плоския e Vitosol 100f sv1 и геометрични размери 1056мм по 2380мм = 2,51м2 необходимо място на покрива. Цена първата на която попаднах 724лв.
    Вакуумния е vitosol 300-T sp3 и геометрични размери 1418мм по 2031мм = 2,88м2 необходимо място на покрива или с 15% повече инсталационна повърхност, ако място за монтаж е ограничено.
    Цена от същото място 1100лв. или 52% повече от плоския.
    Навсякъде се рекламира ефективността през зимата на вакуумните, но за тези 52% оскъпяване и 15% повече инсталационно място да видим колко процента ефективност получаваме при тази условия. Другото нещо с което се спекулира е снега по плоския има много изследвания в нета за това, който иска да си ги търси.
    Резултатите:
    За цяла година - вакуумния ще покрие 56% от необходимата енергия за БГВ плоския 52% -4%разлика
    Март/Октомври - вакуумния ще покрие 68% от необходимата енергия за БГВ плоския 66% -2%разлика
    Април/Септември - вакуумния ще покрие 74% от необходимата енергия за БГВ плоския 73% -1%разлика
    Май/Август - вакуумния ще покрие 78% от необходимата енергия за БГВ плоския 78% -равен резултат.
    Ето ги сметки не знам как да прикача файла тук DOX.bg - Файл организатор за лесно споделяне и съхранение на файлове

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #505

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Благодаря за сметките. За жалост не намерих информация как точно са направени сметките и колко са верни началните условия за ефективността. От четене по интернет съм останал с впечатлението, че вакуумно-тръбните колектори имат поне около 10-15% по-голяма ефективност в преходните месеци спрямо плоските. При готовите решения, където бойлера е на покрива, цените на системите с двата вида колектори са близки. Дори намирам на места вакуумните на по-ниски цени. Като сложим и удобството за обслужване, то клоня към тях, макар че мястото за монтаж е ограничено. Ако се прави система с помпа под налягане и бойлер със серпентина - тогава ми се струва, че с плоски колектори ще излезе по-изгодно.

  13. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #506

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Не знам с какво впечатление си останал,но разликата между вакуумни и плоски панели/солари/ е много тънка.Дали си заслужава разликата в цената,не съм Убеден!
    Така,че колегата е прав!
    За точност,не ми се влиза в сметки и подробности.

    Помисли хубаво!
    Направи си система затворена с плоски панели,Използвай гъвкава неръждаема тръба.
    Има дорници ,с които се се правят фланците за сглобката.Ако имаш проблем ще ти пратя дорник за тръбите и тефлонови гарнитури,които нямат изтърване.
    Всичко се сглобява с френски ключове и ръце!
    Неръждаемата гофра издържа на температура от 150°С,тефлоновите гарнитури на 185°С.
    При добре оразмерен разширител-нямаш нужда от UPS!
    Е за налягане в системата,трябва да е 3-3.5 бара .Смятам,че това е ясно.
    IMG_20171007_215846.jpg
    IMG_20171007_215837.jpg
    Това е гарнитура,която ползвам за тръба 3'4 цола тръба и холендрова гайка 1'цол,няма мърдане.
    Оригиналните са клингерит и създават проблеми.
    Този пост е редактиран от Viking72; 08-10-17 в 04:43.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #507

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Изчисленията съм ги правил с RETScreen с малко по стара версия, че новата не ме кефи. Той принципно не е само за това. В него са вкарани данни за климата, както и данни за слънчевите колектори на различни производители и модели. Разбира се не всички и предимно на извстни марки.
    RETScreen | Natural Resources Canada
    Ефективност за солари само по себе си нищо не значи, защото зависи от много фактори интензитет на слънчевото греене, температура на въздуха, температура на водата, скорост на вятъра. И се получават едни параболи за видовете колектори, които не са успоредни а се пресичат в зависимост от условията посочени по-горе.
    10% ама от какво и колко е то? Дневното количество слънчево радиация за Бургас Декември е 1,3KWh/m2 а Юли 6,29 KWh/m2!!!
    От друга страна геометрично 1м2 плосък колектор има почти 1м2 площ, която да се нагрява, а при вакуумния колко е реалната която ще се нагрява? И така си отиват тези рекламирани 10% -15% които не е ясно на база коя квадратура са смятани, но със сигурност не е при геометрична.
    П.П Имам един въпрос мисля да разнасям пици и се чудя дали не е по-изгодно да си взема бус вместо Ситроен C1 или подобна кола, защото гледам супера до нас го зареждат с бусове предимно?

  16. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #508

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Според мен плоските колектори са по-ефективни от вакуумно-тръбните, защото абсорберът им е с много по-голяма площ и поглъща много повече слънчева енергия. Тръбите имат твърде малка площ, колко светлина ще погълне тая тръбичка?!
    От друга страна пък плоските имат недостатък, че ако не са с антифриз трупат много варовик и след време се запушват.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    116
    #509

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте.Имам следния въпрос-ще подгряват ли тези панели- Vitosol 200-FM-6 броя достатъчно 1000 литров буфер така че да помагат зимата на котел за парна инсталация.Да уточня,че парното е изградено с вентилаторни конвертори.
    Този пост е редактиран от iuli1971; 12-11-17 в 12:08.

  18. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #510

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Така на око е трудно да се каже. Зимата слънцето е много ниско, денят е къс и дори когато е слънчево ще имаш малко ефективни часове, а сутрин ще има и скреж по панелите, докато се разтопи почти не работят. Ако предположим, че един панел абсорбира средно около 1 киловат топлинна енергия на час(не знам дали в действителност е толкова, може и много по-малко да е), сутрин от 10 до 15 следобед са 4-5 часа,
    6 панела по 1 киловат, по 4-5 часа са 24 ~ 30 киловата в идеални условия при напълно ясен и слънчев ден.

    Тези 30 киловата ще повишат температурата на 1000 литра вода с 25 градуса.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 12-11-17 в 12:51.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 34 от 48 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе