Страница 36 от 48 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследноПоследно
Резултати от 526 до 540 от общо 715

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #526

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    За ThermProtect чуденката ми е дали покритието ще е достатъчно за да не се получи зверско прегряване, ако няма консумация да кажем седмица може повече. Случая е следния.
    Бащата на жена ми на няколко пъти в близките 5-8 години го разубеждавам, че за него не му е нужна соларна инсталация, защото живее сам и отсъства редовно (шофьор на тир). Той обаче постоянно напира, че искал и на мен вече ми писна да го разубеждавам. Та по тоя повод разпитвам за ThermProtect и дали да не го насоча към Висман.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #527

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Няма как да прегрее системата, независимо какви са панелите, стига да е проектирана и изпълнена както трябва
    1. Панелите не трябва да са преоразмерени
    2. Помпената група трябва да еистинска, соларна, а не асемблирана от монтажника от помпа и възвратен клапан
    3. Контролерът трябва да е соларен, а не обикновен, най-евтин ДТ
    4. Тръбите трябва да са метални, а не пластмасови и всички компоненти да са соларни
    При така изградена инсталация, няма никаква възможност от прегряване на бойлера, има си достатъчно защити - и чрез помпемата група, и чрез управлението

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    45
    #528

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте, може ли препоръка за панели за 200 литров бойлер Теси. Локацията е София/Бистрица, ако има значение. Мерси


    Едит:
    Ако мога да задам и така въпроса:

    1 панел Бош 5000 или 2 панела Елдом по 2квадрата ще бъде по-добре, цената като гледам ще е еднаква?

    2 панела Бош 4000 ми излизат доста от бюджета.

    Ще съм благодарен, ако някой ползва панели за 200 литров бойлер или е по наясно, да изкаже мнение.
    Този пост е редактиран от svetlin777; 07-11-18 в 13:24.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #529

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте,
    Виждам, че темата е малко стара, но можете ли да препоръчате кой е по-добрият тип соларна система? Такава с водосъдържателя горе при панелите или отделно в подпокривното пространство да е бойлерът. За система 200л какво бихте препоръчали за регион Перник? Примерен бюджет 2500лв за системата + монтаж на наклонен покрив с керемиди.

    Още нещо, това че искам всичко да е поцинковано лошо ли е? Гледам масово са емайлирани водосъдържателите, а мен това изобщо не ми харесва.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #530

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Едната система загрява директно водата, която се ползва, другата загрява топлоносител(антифриз), който посредством помпа и серпентина отдава към бойлера.
    Разбира се, че първата е 10 пъти по-ефективна.
    Ползвам такава от над 15г. и имали слънце, имам топла вода, ако ще и под 0лата да е навън.
    Лятото в жегите водата ври и е абсолютно невъзможно да свърши, ако ще и цял ден да се къпеш.
    Относно материала на водосъдържателя, не знам какъв е, но след като издържа 15г., значи е ок.
    Не мисля, че има с емайлиран водосъдържател, по-скоро са или поцинковани, или неръждаеми.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #531

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Разбира се, че първата е 10 пъти по-ефективна.
    Система с бойлер на покрива нито е по-ефективна (за 10-те пъти е смешно), нито е за препоръчване за нашите ширини, особено Перник. Освен това изобщо е грешно да се обобщава, тъй като има поне 4 различни вида колектори - плоски и 3 вида вакуумни, има отворени и затворени системи, които се държат съвсем различно. Бойлерите са основно емайлирани, по-малко неръждаеми, а поцинковани не се правят отдавна, цинка се смята за вреден. Бюджет 2500лв е недостатъчен за качествена система с 200л бойлер, отпусни още 1500лв за да получиш нещо добро

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #532

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Понеже имам познати и с двата типа системи, та много добре знам какво говоря. Пък и физиката си е физика, трудно ще се пребориш с нея.
    И защо да не е препоръчителна за нашите ширини.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #533

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Ами защото имаме 4 сезона. Имаме зима, имали сме температури -15 и -20 и със сигурност пак ще имаме! Какво правим с този бойлер и тези водопроводни тръби при -15*С?
    - подгряваме с ток - къде отиде ефективността? А като спре тока - тотал щета!
    - източваме бойлера и тръбите - къде е ефективността, ако ще работи само през лятото?
    Имал съм клиент, на който бяха направили скъпа система под налягане на покрива. Две зими гаранционно са му подменяли спукани тръби, като втората са му сменили и бойлера гаранционно, но като видял как вървят нещата и че следващите сезони разходите са негова сметка, ме намери да му предложа решение. Той си го знаеше де - нов панел, нов бойлер и система под налягане и проблеми 0 (нула, zero). Работи си цяла зима, щом има слънце. Имал съм случаи на 60*С през февруари в бойлера. Направил съм трицифрена сума инсталации, но съм виждал и двойно повече грешно изпълнени от всички видове. Не знам на твоите познати към кои спадат, но явно са от проблемните, щом си с такова впечатление. Една добре изпълнена система под налягане си работи безпроблемно и не разчита на случайности, не иска никакви грижи от стопанина си

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #534

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Извинявай, но това, което описваш при мен липсва.
    Нищо не източвам зимата, тръбите съм ги изолирал и не замръзват, ползвам го целогодишно и не ми създава никакви грижи вече 15г..
    Явно онези недоволни спадат към процента недоволни от другия тип система, некадърна работа на 'специалиста'.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #535

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Нищо не източвам зимата, тръбите съм ги изолирал и не замръзват, ползвам го целогодишно и не ми създава никакви грижи вече 15г..
    .
    Просто щастливо стечение на обстоятелства - липса на ниски температури през зимата, постоянно ползване и др. Изолацията само забавя процеса на замръзване, но няма как да го предотврати. Сложи един термос с вода в хладилника, извади го след 3 дни, да видим няма ли да е замръзнал

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #536

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Всичко зависи от изолацията. АКо сложиш само от онези полиуретанови маркучи, ще ти замръзне още на първия ден с отрицателни температура.
    Просто си иска сериозна изолация, като топлата и студената тръба трябва да са в обща изолация и да са плътно една до друга.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #537

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    В 5ч сутринта при -15*С няма топла, няма студена, двете са замръзнали. Твоята система какъв тип е - отворена, затворена, вакуумни тръби или плосък колектор? Ако са тръби - какъв вид са/

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    74
    #538

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Система с бойлер на покрива нито е по-ефективна (за 10-те пъти е смешно), нито е за препоръчване за нашите ширини, особено Перник. Освен това изобщо е грешно да се обобщава, тъй като има поне 4 различни вида колектори - плоски и 3 вида вакуумни, има отворени и затворени системи, които се държат съвсем различно. Бойлерите са основно емайлирани, по-малко неръждаеми, а поцинковани не се правят отдавна, цинка се смята за вреден. Бюджет 2500лв е недостатъчен за качествена система с 200л бойлер, отпусни още 1500лв за да получиш нещо добро
    Явно трябваше повече детайли. Ще се ползва целогодишно системата. Търся нещо, което не се налага да му бая и задържително неръждаем водосъдържател. Разгледах десетина системи и повечето са с емайлиран водосъдържател.

    Явно ще е система с панелите на покрива и бойлер под него. Целта е да може да работи целогодишно с помощ през нощта (дозагряване ако е много студено или облачно зимата)

    Благодаря за насоките. А кое е по-добре, плоски панели или вакуумни тръби? Специално за този регион Перник?

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #539

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    В 5ч сутринта при -15*С няма топла, няма студена, двете са замръзнали. Твоята система какъв тип е - отворена, затворена, вакуумни тръби или плосък колектор? Ако са тръби - какъв вид са/
    Класическа отворена система с вакумни тръби. Връзките са с тръби с алуминиева вложка(Пекс-ал-Пекс).
    Честно да си призная, нямам представа дали са замръзвали, но винаги като е слънчево съм го пускал и е работил.
    Зимата само спирам подаването на студена вода и я пускам като го ползвам.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #540

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Zubcho Виж публикацията
    Разгледах десетина системи и повечето са с емайлиран водосъдържател.
    Къде си ги разглеждал тези системи? Системата се изгражда с каквито искаш компоненти. Може някой да предлага готови пакети, но това не значи, че си длъжен да купуваш готов пакет. А иначе плоски или вакуумни - спорът ще е вечен, аз препоръчвам качествени плоски

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 36 от 48 ПърваПърва ... 26343536373846 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 07:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 22:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 13:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 19:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе