Страница 33 от 48 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследноПоследно
Резултати от 481 до 495 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #481

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Е всички ли слънчеви бойлери не стават или само този който съм цитирал?
    Защо не използваш стандартна конфигурация, която доказано работи, примерно селективен панел с антифриз и вътрешен бойлер със серпентина?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #482

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Нещо такова ли имаш в предвид:


    Ще стане ли проблем ако няма ток по-дълъг период от време, примерно няколко часа в най-голямата жега?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  4. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #483

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Да. И да спре тока в жегите, няма да има проблем. Освен, че няма да се стопли водата.

  5. Novice
    Тук е от
    Nov 2016
    Мнения
    6
    #484

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте,първо весело посрещане на новата година.Искам да си поставя соларна система за БГВ и след,като прочетох по-голяма част от темата тук във форума разбрах,че за 3-4 членно семейство е най-добре да поставя 200л бойлер.Имам обаче оферта за 150л.бойлер,предполагам,че ако реша да стане на 200л няма да е проблем.Само,че ми се иска тук по-разбиращите от мен да погледнат офертата и да кажат според тях дали всичко е наред и дали си заслужава подобна конфигурация.Ето я и офертата:

    О Ф Е Р Т Аза изграждане на целогодишна слънчева система -№
    наименование
    брой
    ед. Цена лв
    Цена
    други бележки
    Бойлер ЕЛДОМ /150 л/с една серпентина-емайлиран,вертикален
    1
    449.00
    449.00
    Слънчев вакуумен колектор с heat pipe тръби и рефлектор – серия MDA(B)-47/1500-18
    1
    690.00
    690.00
    Холендрови връзки за колектор
    1
    22.00
    22.00
    Свързващи елементи за колектора
    1
    25.00
    25.00
    Стойка за колекторa зависимост от сложността на покрива
    ?
    ?
    Циркулационна помпа за соларна система
    1
    144.00
    144.00
    Елементи ВИК за помпена група к-т 1
    36.00
    36.00
    Диференциален термостат с високо температурни датчици
    1
    148.00
    148.00
    Проводник+прикачни елементи за прикачване на ел.система към болера и управление
    1
    35.00
    35.00
    Тръба – медна Ф18 с фитинги и изолация на линеен метър от колектора до бойлера
    ?м.
    17.00
    ?
    Пропилен- гликол на литър
    ?л.
    7.20
    ?
    Разширителен съд за слънчева система
    1
    55.00
    55.00
    Соларен обезвъздушител
    2
    28.00
    56.00
    Фитинги и гайки к-т
    1
    46.00
    46.00
    Еднопосочен соларен клапан
    1
    12.00
    12.00
    Кранове за пълнене и източваме на системата
    2
    6.50
    13.00
    ВИК елементи за допълване на системата
    1
    38.00
    38.00
    Бандажна лента UV устойчива
    1
    15.00
    15.00
    Силикон 1
    10.00
    10.00
    Транспортни разходи
    Монтаж, проби и пуск на системата
    350.00
    350.00
    ОБЩО С ДДС:
    TOTAL:
    2144лв
    ?

  6. Novice
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    5
    #485

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте, искам да Ви попитам, дали можете да ми предложите вариант за соларна система. Мисля да дозатоплям водата с ток през месеците в които е необходимо. 4-ма човека сме в семейството. Дали за около 1500-2000 лв може да се
    вземе такава система и в същото време да си върши работата, за която е закупена.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #486

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Трудна работа за тези пари

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    5
    #487

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Трудна работа за тези пари
    Здравейте, мой познат наскоро си е монтирал такава система с 200 литров бойлер и вакуумно-тръбни колектори за 5000. Цената добра ли е, за такава система или да търся по-евтин вариант.

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #488

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте. Реших да слагам соларна система за топла вода. Целта е да се ползва основно лятото, понеже тогава се ползва най-много топла вода и сметките за ток са високи. В момента има 3 бойлера (по 1 за всеки етаж) и идеата ми е соларната система да подгрява водата, която влиза в бойлерите (при нужда или мрачно време, бойлерите ще дозагряват водата). В момента бойлерите работят на дневна тарифа, понеже основно водата се хаби след обяд (когато хората се връщат от плаж).

    Спрял съм се на термосифонна ситема под налягане, която ще се монтира на наклонен покрив. Спрях се на този вариант, понеже системата е лесна за монтаж и няма да има обслужване (под налягане, защото е на покрив и при повреда на някоя от вакуумните тръби, системата ще продължи да работи). Зимата системата ще се източва, за да не замръзва,

    Размера на бойлера в системата ще е 150 литра, като 3те бойлера ще се ползват като буферни съдове (да съхраняват вече загрятата вода, а ако има нужда и да я дозагряват). Трите бойлера са по 80 литра. Когато се изхаби топлата вода от някой бойлер, водата от тези 150 литра ще се вливат в бойлера и тн. Общо загрятата вода ще е 390 литра за 3 етажа, което смята, че ще е достатъчно (в повечето случай 3те бойлера няма да се изхабяват наведнъж и ще се хаби само част то 150 литра от термосифонната система и водата вътре ще се дозагрява). Смятам да изградя системата с ПВЦ тръби с изполация (за по-лесно, понеже имам лепачка за ПВЦ тръби). Тръбния път от системата до бойлерите ще е около 3 метра (бойлерите са на последния етаж и системата ще се монтира на покрива над бойлерите).

    За да стане по-ясно, прилагам схема на системата.


    Всеки бойлер е с отделен кран (кранове 8, 9 и 10), за да може при нужда да се подмени ремонтира/дефектирал бойлер, без това да влияе на другите бойлери или на цялата система.

    Кран 1 е главния кран, ако трябва да се спре водата за цялата система.

    Идеята е лятото кран 2 да е затворен, а кранове 3 и 4 да са отворени и водата да минава през слънчевия колектор, да се загрява и да се подава на входовете на бойлерите. Кранове 5, 6 и 7 са затоверни).

    Зимата системата ще се източва. Ще се спрат кранове 3 и 4 и ще се отворят кранове 2 (за да се подаде вода на бойлерите) и кранове 5, 6 и 7 (за източваное на стемата, за да не замръзне). Крановете ще се намират до бойлерите, за да не трябва всеки път някой да се качва на покрива.

    Това съм измислил, но нямам опит с такива системи (нито в оразмеряване, нито в изграждане) и вероятно съм допъснал множество грешки. Ще ми е от полза ако дадете някакв съвети и препоръчки.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от NoneBG; 18-09-17 в 12:25.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,700
    #489

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Мисля, че няма да има осезаем ефект от тази система. 150 литра от солара ще се изхабят в 3 броя бани за 1 къпане. По 50л на етаж от солара и 80л от бойлера са 130л на етаж. След като свършат тези 130л, бойлерите започват да загряват с ток и солара също започва да загрява и ще осигурят вода за вечерта и тъмната част от денонощието. В ранните часове е възможно да се използва ток за дозагряване на електрическите бойлери.
    Икономията ще е 1.50-2лв на денонощие.
    По-добре проектирай системата, така че да осигуриш достатъчно топла вода от соларни панели и да я складираш в големи бойлери (серпетина с помпа).
    Jack Krauser одобрява това.

  12. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #490

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Нещо не ме кефи твоята система. Трябва да се източи целият бойлер 150 литра, докато горещата вода от панела започне да влиза вътре. И след това водата като стои в бойлера няма ли да изстине пак? Ефектът от цялата работа ми се струва никакъв, не си струва разходите.

  13. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #491

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от biro Виж публикацията
    По-добре проектирай системата, така че да осигуриш достатъчно топла вода от соларни панели и да я складираш в големи бойлери (серпетина с помпа).
    Аз знам как е по-добре, но искам да мина по-евтино.

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Трябва да се източи целият бойлер 150 литра, докато горещата вода от панела започне да влиза вътре.И след това водата като стои в бойлера няма ли да изстине пак?
    Водата в бойлера запазва висока температура поне 1-2 дни. Иначе като се източи примерно 50 литра от единия бойлер, от панела към бойлера ще приминат 50литра топла вода (или каквато е в момента в панела) и в панела ще влязат 50 литра студена вода.

    Идеята е водата до някъде да се дозагрява предварително и да намалее разхода (за да не работят бойлерите на дневна тарифа).

    Примерно 80 литра бойлер, загрят до 70 градуса дава 140 литра вода при 40 градуса.
    3 такива бойлера дават около 420литра вода за къпане.

    150 бойлер, загрят до 70 градуса дава 260-280 литра вода при 40 градуса.

    Общо полезната вода става 700 литра. При едно средно къпане се изразходват 50-60 литра вода, така че тази вода трябва да стигне за 12-14 къпания.

    Вариантите който обмислям за 3:
    - вечерта бойлерите да се нагряват до 60-70 градуса и през деня да се допълват от топлата вода от панела. (недостатък е, че трудно изпълнимо и ще е проблем при облачни дни).
    - бойлерите да се намалят до около 40-50 градуса и да дозагряват водата до 40-50 градуса през целия ден (от панела трябва да постъпва по-топла вода и да няма нужда бойлерите да работят).
    - бойлерите да са си на 60-70 градуса и да дозагряват водата от панела.

    Когато всичко е загряло и има топла вода, ако по обяд към 12-13 се изхаби 1 бойлер изцяло, той ще се напълни от панела. Така в панела ще влезе 80 литра студена вода и ще разреди горещата вода и ще се получи вода с около 40 градуса и тази вода ще се дозагрява през деня. След обяд към 17-18 водата в панела пак ще се е загряла и ще е достатъчна да напълни 2 бойлера. Дори и водата да не стигне, все пак панела ще загрява входящата вода към бойлерите и вместо да започват да загряват водата от 10 градуса, то ще почват от 40-50, което е 30-40 градуса разлика (и спестява около 3-4лв за заграването на 400л вода).

    Иначе ми се струва, че тези 150 литра ще са малко, но може би системата ще работи, когато е в комбинация с бойлерите. Иска ми се да ползвам сегащните бойлери (което значително ще намали разходите, понеже няма да купувам нови).

    Инача най-добре ще е поне по едни 150 литров панел за всеки етаж или поне 2 панела да се свържат последователно за 3те етажа.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #492

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Ще се радвам и други потребители да изкажат мнения относно замислената система.

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #493

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Аз виждам един потенциален проблем който принципно го има при всички темосифонки, но при теб той ще се засили, до каква степен точно не мога да преценя. Проблема идва от разликата в наляганията на топлата вода идваща от отворената система и студената с високо водопроводно налягане. Във твоята система този проблем ще се задълбочи защото имаш три консуматор разположени на различна височина и съответно с различно входно налягане на топлата вода. Ако предположим, че някой се къпе на третия етаж и тогава се пусне водата на първия етаж става мазало. Топлата вода на горния етаж е възможно почти да спре или да е с такъв дебит и налягане че да не е възможно смесването и в смесителя. От друга страна дори и да успеят да се нагласят двата консуматора при едновременно ползване опадване на единия ще доведе до неприятна гореща изненада в другия.

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #494

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Аз виждам един потенциален проблем който принципно го има при всички темосифонки, но при теб той ще се засили, до каква степен точно не мога да преценя. Проблема идва от разликата в наляганията на топлата вода идваща от отворената система и студената с високо водопроводно налягане.
    Благодаря за мнението.

    Системата няма да е отворена, а под налягане (същото като на водопроводната мрежа). Тогава не би трябвало да го има описания от теб проблем (или да е в намалена степен).

    150литра обаче няма да стигат и се чудя за по-голяма система от този тип (250-300 литра) или с бойлер със серпентина и помпа (но там се оскъпява). За сега отлагам, понеже ми се струва, че системата е недообмислена и че пропускам нещо.

  18. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #495

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    И що не се пише в темата??

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 33 от 48 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе