Страница 46 от 48 ПърваПърва ... 364445464748 ПоследноПоследно
Резултати от 676 до 690 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #676

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    VanDan - питах с 2-3к дали ще може да се изгради частта за производстово на ток. Ако има смисъл може да се дадат и малко повече пари.
    Наистина в момента инсталацията ми е чиста, само газов котел,подово и 300л бойлер, няма разширителен съд. Ясно, е че ако се тръгне на в тази посока ще трябва да дават пари и за съд и за автоматика и още някои неща, тях не ги включвам в тези пари.
    Притеснява ме, това, което пише Rakeem, че 2 кВт няма да вършат работа. Предполам в момента в системата има сигурно 130л(май е 1200 м. тръби, не помня точно), като се добави и разширителният съд, колко ли мощност ще трябва да се поддържа с "бързоварът" на 30-35 гр

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #677

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Като говориш за разширителен съд, предполагам имаш предвид буфер.
    Това, че си с подово ти дава огромно предимство от към ефективност на системата, но с ел. котел и фотоволтаици, ще ти трябва по-сериозна инсталация, която струва немалко.
    Аз ако бях с подово, въобще нямаше да го мисля, а директно слагам ТП, пък след време соларки.
    Lazar одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #678

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    VanDan - питах с 2-3к дали ще може да се изгради частта за производстово на ток. Ако има смисъл може да се дадат и малко повече пари.
    Наистина в момента инсталацията ми е чиста, само газов котел,подово и 300л бойлер, няма разширителен съд. Ясно, е че ако се тръгне на в тази посока ще трябва да дават пари и за съд и за автоматика и още някои неща, тях не ги включвам в тези пари.
    Притеснява ме, това, което пише Rakeem, че 2 кВт няма да вършат работа. Предполам в момента в системата има сигурно 130л(май е 1200 м. тръби, не помня точно), като се добави и разширителният съд, колко ли мощност ще трябва да се поддържа с "бързоварът" на 30-35 гр
    Не се занимавай с подобни неща на този етап като събереш повече кинти пак влез в тоя форум да слушаш дивотии. При теб и не само при теб проблема идва от неразбиране на някои фундаментални проблеми на обективната реалност. Това че ще нагряваш водата до 35 градуса не си мисли че ще се хаби по малко енергия едно помещение което има необходимост примерно от 3 кв трябва да ги получи независимо на колко е загрята водата въздуха олиото или там каквото се ползва като топлоносител.Затова изчакай определено време да събереш кинти и тогава прави каквото изобщо си намислил това е най практичното нещо което може да направиш другото е ако имаш познат инженер да ти обясни ей така приятелски че безплатен обяд в природата няма щото ако си направиш труда да прочетеш и други раздели ще видиш как едни образи топлят стаите си с 200-300 вата това са тия с климатиците други образи на газ пък от 10 години плащат едни и същи сметки нищо че газа е скочил два пъти и ще разбереш как всеки си живее в собствена паралелна вселена както обяснявах в предните постове.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #679

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    ще видиш как едни образи топлят стаите си с 200-300 вата това са тия с климатиците други образи на газ пък от 10 години плащат едни и същи сметки нищо че газа е скочил два пъти и ще разбереш как всеки си живее в собствена паралелна вселена както обяснявах в предните постове.
    Не са невъзможни неща. Ако топлозагубите на едно помещение са 200-300 Вата умножени по коефициента на преобразуване на климатика да кажем 3, или 600-900 Вата, няма проблем да се подържа температурата в това пмещение. А за газа също има обяснение. С намаляване на поддържаната температура може да плащаш една и съща сметка при различни цена на горивото, щото пък топлозагубите са пряка функция на външната и вътрешната температура и качеството и количеството на изолацията между тях.
    lazarus18 одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #680

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Не са невъзможни неща. Ако топлозагубите на едно помещение са 200-300 Вата умножени по коефициента на преобразуване на климатика да кажем 3, или 600-900 Вата, няма проблем да се подържа температурата в това пмещение. А за газа също има обяснение. С намаляване на поддържаната температура може да плащаш една и съща сметка при различни цена на горивото, щото пък топлозагубите са пряка функция на външната и вътрешната температура и качеството и количеството на изолацията между тях.
    Да в този форум няма проблем просто проблема възниква когато примерно обясниш на публиката кое е това помещение което ще се отоплява с 600-900 вата ако имаш някакви общи познания по геометрия. Това може би ще се случи ако топлиш много малка тоалетна висока 180см или може би имаш стая която конструктивно е решена като дюаров съд. А относно намаляне на поддържаната температура можем ей така фриволно да се обосновем че ако температурата в стаята е равна на външната тогава няма да има никакъв градиент в термопренасянето и няма изобщо да плащаме нищо а ще си стоим на студено. изобщо такива работи могат да се говорят до второ пришествие но това не е полезно на питащия който няма кинти а за съжаление липсата на кинти е лош съветник почват да се търсят фантастични решения на реални проблеми.

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #681

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Ама за 600 Вата топлозагуби въобще не е малко енергията за компенсиране. На месечна база излиза 432 киловатчаса. За едно помещение даже са много.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #682

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Ама за 600 Вата топлозагуби въобще не е малко енергията за компенсиране. На месечна база излиза 432 киловатчаса. За едно помещение даже са много.
    Ти това което го пишеш вярваш ли си го. 600 вата е никаква енергия както и 432 киловата но както и да е за малък нужник става работата

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #683

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    А относно намаляне на поддържаната температура можем ей така фриволно да се обосновем че ако температурата в стаята е равна на външната тогава няма да има никакъв градиент в термопренасянето и няма изобщо да плащаме нищо а ще си стоим на студено. .
    Ето ти графика на вътрешната температура в къщи в стаята, където стои датчика.
    Програматора е задеден да поддържа 19 градуса докато сме на работа. Това е от 8:00 до 17:00.
    Както виждаш, заради сравнително топлото време, нито един ден не е спаднало под 20,5 градуса, което значи, че почти половин ден котела не се включва. После за час два вдига 1-2 градуса нагоре и след това цяла вечер почти не се включва - радиаторите са студени.
    Ето, за декември имам начислени 747 kW. Като махна разхода за топла вода и готвене, остават около 20kW на ден. Това са средно по 280W/h за стая.
    Това е за отопление с газ, даже не са климатици.
    Наясно съм, че в сметките влиза топленето от съседите и топлото време.

  11. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #684

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Ето ти графика на вътрешната температура в къщи в стаята, където стои датчика.
    Програматора е задеден да поддържа 19 градуса докато сме на работа. Това е от 8:00 до 17:00.
    Както виждаш, заради сравнително топлото време, нито един ден не е спаднало под 20,5 градуса, което значи, че почти половин ден котела не се включва. После за час два вдига 1-2 градуса нагоре и след това цяла вечер почти не се включва - радиаторите са студени.
    Ето, за декември имам начислени 747 kW. Като махна разхода за топла вода и готвене, остават около 20kW на ден. Това са средно по 280W/h за стая.
    Това е за отопление с газ, даже не са климатици.
    Наясно съм, че в сметките влиза топленето от съседите и топлото време.
    Ей така се замаяват и объркват хората но ти си знаеш все пак не аз ти плащам сметката.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #685

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Ти това което го пишеш вярваш ли си го. 600 вата е никаква енергия както и 432 киловата но както и да е за малък нужник става работата
    За цените на тока след 2-3 години който каквото и да каже сега може и да е прав, защото просто още не се е случило. Аз също не мисля, че ще има апокалипсис у нас по ред причини. Даже да вземеш и цената на природния газ - откакто 2020 (мисля) смениха формулата на изчислението и мина на 100% борсова цена (TTF) (70% тежест на борсовата цена на природен газ 3 месеца назад и 30% тежест на борсовата цена на петрола 3 до 6 месеца назад) стана по-евтин отколкото преди промяната. Драмата настана когато както всички знаем основен доставчик за Европа реши да я изкривява нарочно. Та борсови цени не значи непременно непосилно високи.

    НО, за топлинните загуби и консумираната ел.енергия за които говориш ... почти нищо вярно няма в това, което казваш. Не знам на какво стъпваш? Образование, професия, опит, но нещата са безкрайно далече от това, което казваш. Ето ти един пример от миналата неделя - хол 22 кв.м, изолация 5/10 - граничи с външен въздух (без изолация), празен апартамент (с изолация 5см), неотопляем коридор, спалня отопляема само нощем, горе съседи постонно живеещи (изолация 5см вата, но 1/3 граничи с външен въздух) и отдолу - необитаем апартамент. Разход на ток за отопление с обикновен стар климатик за 24 часа на 15 януари (избрах го защото има почти денонощно отопление и външните температури бяха 3-5 градуса). Общо отопляемо време 22.5 часа - 5170 Вч и или средно 230 Вата за час. Избери си COP за този 22 годишен климатик при 3 градуса навън и сметни сам. Ако избереш 3 (за което от Panasonic ще почерпят със сигурност) идва 690 вата на час топлозагуби. Поддържана температура 24-25 градуса, а м/у 12 и 15 часа работа с леко отворен прозерец за проветряване (вижда се от графиката за вътрешна температура). При COP 2.5, който според мен повече се доближава до истината прави 575 вата на час средни топлозагуби. Същото, пресметнато с калкулатор за топлозагуби според стени, под, таван и изолация идва подобно - разлика правят загубите от вентилация, защото "калулаторите" не знаят дали на 12 часа държиш отворено 30 мин или 180 мин. Ето ги данните по часове:



    Смисъла на написаното е, че порядъците на загубите за средно прилично изолирана стая при температури около "нулата" са наистина м/у 500 и 900 вата за един час при поддържана температура около 24 градуса.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #686

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    "Ей така се замаяват и объркват хората"
    lazarus18 одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #687

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    "Ей така се замаяват и объркват хората"
    Така става като се генерализира, понеже от 'къща' до 'къща' и от отопление до отопление може да има разлика от екватора до аляска.
    Тук ако се яви някой с пасивна къща с подово и ТП вода вода, нацелил термален извор, ще трябва да го гледаме като пришелец.

  16. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #688

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от me40 Виж публикацията
    За цените на тока след 2-3 години който каквото и да каже сега може и да е прав, защото просто още не се е случило. Аз също не мисля, че ще има апокалипсис у нас по ред причини. Даже да вземеш и цената на природния газ - откакто 2020 (мисля) смениха формулата на изчислението и мина на 100% борсова цена (TTF) (70% тежест на борсовата цена на природен газ 3 месеца назад и 30% тежест на борсовата цена на петрола 3 до 6 месеца назад) стана по-евтин отколкото преди промяната. Драмата настана когато както всички знаем основен доставчик за Европа реши да я изкривява нарочно. Та борсови цени не значи непременно непосилно високи.

    НО, за топлинните загуби и консумираната ел.енергия за които говориш ... почти нищо вярно няма в това, което казваш. Не знам на какво стъпваш? Образование, професия, опит, но нещата са безкрайно далече от това, което казваш. Ето ти един пример от миналата неделя - хол 22 кв.м, изолация 5/10 - граничи с външен въздух (без изолация), празен апартамент (с изолация 5см), неотопляем коридор, спалня отопляема само нощем, горе съседи постонно живеещи (изолация 5см вата, но 1/3 граничи с външен въздух) и отдолу - необитаем апартамент. Разход на ток за отопление с обикновен стар климатик за 24 часа на 15 януари (избрах го защото има почти денонощно отопление и външните температури бяха 3-5 градуса). Общо отопляемо време 22.5 часа - 5170 Вч и или средно 230 Вата за час. Избери си COP за този 22 годишен климатик при 3 градуса навън и сметни сам. Ако избереш 3 (за което от Panasonic ще почерпят със сигурност) идва 690 вата на час топлозагуби. Поддържана температура 24-25 градуса, а м/у 12 и 15 часа работа с леко отворен прозерец за проветряване (вижда се от графиката за вътрешна температура). При COP 2.5, който според мен повече се доближава до истината прави 575 вата на час средни топлозагуби. Същото, пресметнато с калкулатор за топлозагуби според стени, под, таван и изолация идва подобно - разлика правят загубите от вентилация, защото "калулаторите" не знаят дали на 12 часа държиш отворено 30 мин или 180 мин. Ето ги данните по часове:



    Смисъла на написаното е, че порядъците на загубите за средно прилично изолирана стая при температури около "нулата" са наистина м/у 500 и 900 вата за един час при поддържана температура около 24 градуса.
    Вярвайте си на тия писания лошото е че по случайност някой друг ще ви повярва и тогава трагедията ще е за него не за мен а аз на какво стъпвам мога да те уверя че здраво съм стъпил и то с двата крака. Вие си калкулирайте смятайте или каквото си искате правете козата си иска пръч.Добре че зимата е благосклонна не бъркай понятията щото по твоята логика през месец юни може да ми покажеш как се топлиш с нула киловати и да ми обясняваш някакви безмислици. Аз не знам ти на какво стъпваш като изключим измислени калкулатори гугъл щорутии и подобни форуми които на такива като тебе дават някакво самочувствие но мога да ти кажа че най амбициозните топлозагуби при проектиране на къща в нашата климатична зона е 30-70 вата на квадрат това е максимума който мже да се изстиска и не съм сигурен че в България има и една такава т.нар. пасивна къща. Обикновенно жилищата в българия изискват отопление между 100 и 200вата на квадрат дори и повече и то при температури от порядъка на 18-20 градуса в стаите.Ако ми покажеш че къщата ти е направена с такива тухли https://www.masterhaus.bg/bg/product...f-wienerberger и 10 см каменна вата фасадно поставена така че да покрива всички термомостове и на тавана имаш още 20см каменна вата тогава ще ме съгласиш с някои неща но силно се съмнявам.
    Този пост е редактиран от PPP1; 24-01-23 в 06:36.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #689

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Добре е да полагаш повече грижи за себе си
    Това, което съм постнал не са калкулатори, а запис на външната температура за 48 часа през уикенда 14-15 януари, температурата в хола ми за същия уикенд, както и изхарчения ток от климатика, топлещ същия хол за същото това време. Всеки средно интелигентен човек с интерес в тази материя може от изхарчения за отопление ток с климатик да се ориентира колко са топлозагубите на помещениято при посочените условия.
    В същото време се чувствам тъпо с цифри и данни записани от реалния живот да влизам в спор с човек, който ми цитира "30-70 вата на квадрат". Коментирай неща, от които имаш някакъв хабер защото инак ставаш част от лошия пример как у нас всеки от всичко разбира.

  18. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #690

    Отговор: Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

    Цитат Първоначално публикувано от me40 Виж публикацията
    Добре е да полагаш повече грижи за себе си
    Това, което съм постнал не са калкулатори, а запис на външната температура за 48 часа през уикенда 14-15 януари, температурата в хола ми за същия уикенд, както и изхарчения ток от климатика, топлещ същия хол за същото това време. Всеки средно интелигентен човек с интерес в тази материя може от изхарчения за отопление ток с климатик да се ориентира колко са топлозагубите на помещениято при посочените условия.
    В същото време се чувствам тъпо с цифри и данни записани от реалния живот да влизам в спор с човек, който ми цитира "30-70 вата на квадрат". Коментирай неща, от които имаш някакъв хабер защото инак ставаш част от лошия пример как у нас всеки от всичко разбира.
    На мен много добре ми е ясно какво си постнал нима тези писаницеи не са твои "Същото, пресметнато с калкулатор за топлозагуби според стени, под, таван и изолация идва подобно - разлика правят загубите от вентилация, защото "калулаторите" не знаят дали на 12 часа държиш отворено 30 мин или 180 мин. Ето ги данните по часове:" казах ти го това нищо не означава и не мога да разбера какво те притеснява 30-70 вата на квадрат кое е това нещо което е смутително в случая обясни ми ти с добрия си пример. А относно кой какъв хабер си има няма да коментирам но вероятността твоя хабер да е малък е повече от 95% вярвай ми но мен това не ме тревожи особенно в тия форуми е нормално некакви хора чули невидели недочели и недокалкулирали с калкулаторите да лепват всякакви етикети отдавна не съм в първа младост да се впечатлявам от подобни неща но винаги ми е било куриозно как хората си мислят че си имат повече хабер от други само защото смятат че обърканите им познания едва ли не са по големи от на другите щото те видите ли имали даденото нещо или щото примерно били писали в някакъв форум.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе