Страница 35 от 39 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследноПоследно
Резултати от 511 до 525 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #511

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    На мен ми е много любопитно, но нещо не успях да се ориентирам в таблицата, така че ще помоля за малко тълкования

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #512

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ами на една стандартна конструкция с плочки сложих средна температура на водата 32,5градуса (35/30) и стъпка 15 да видя колко ще отдава и се получи 66W/m2. 4-ти ред
    После смених плочките с паркет 2см без да променям нищо и топлоотдаването падна на 42,29W/m2 (2 ред)
    После при същите условия сгъстих стъпката на 10см - 44,6W/m2 (3 ред)
    После реших да видя с колко градуса трябва да се повиши средната температура на водата за да постигна това топлоотдаване от което започнах в началото 66W/m2 - получава се при средна температура - 39,3градуса (6 ред)
    После същото, но при стъпка 10см - 38,3 градуса (5 ред)
    И накрая се получи първи ред въпреки, че последен го вкарах. Там исках да проверя, ако на плочките искам да постигна 66W/m2 и сгъстя стъпката на 10см с колко градуса ще ми се намали средната температура на водата.
    Lazar и ccankov73 харесват това.

  4. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #513

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Това 66W/m2 някакъв стандарт ли е, че искаш да го постигнеш?

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #514

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Не не е стандарт, няма стандарт за тези работи. Пресмята се за всяко помещение, на едно може да му трябват 50W/m2 на друго 100W/m2 а може и повече ако няма изолация. Може и да се кара на усет . На този апартамент не трябваше проект и не съм смятал загуби, само оферти съм правил, една с радиатори че имаше пуснати тръби и една с подово която си избра.
    66W/m2 се получиха при това което съм вкарал (температура на водата средно 32,5градуса (35/30), стъпка 15, Тпом=20, подложка 1,1см и плочки. Взех го за отправна стойност и после почнах да си играя с настилки, стъпка и колко трябва да се вдигне или намали водата. Другите 3 стойности са колко ще падне топлоотдаването, ако водата не я мърдам.
    Lazar одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #515

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Благодаря, много полезно си загубил малко време в сметки! Това, което си получил по отношение на стъпката го знам от преди 15 години от семинари на Рехау и съм го възприел като аксиома, че оптималната стъпка е 15см, но напоследък се появиха всякакви професори по фейса, които твърдят 10см е манна небесна, че 15сме било за газови котли, а за термопомпи оптималното било 10см и т.н. Ти си ги срещнал. Не съм се сетил да питам колко е оптимално за пелетен котел

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,535
    #516

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Вида на подовото покритие няма как да не се набърка в сметките.
    Едно е 1см. плочки, друго е 2см. паркет.
    Дървото е естествен изолатор и продължава да се ползва като конструктивен материал.
    Бил съм в хижа изцяло от дърво, която се отопляваше от една камина, на вън -10, а вътре сме по тениски и ни е супер.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #517

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Лазаре, знам добрата практика. Въобще не съм тръгнал да откривам топлата вода. Бях провокиран да посмятам, защото се подразних на хора които си мислят, че са последна инстанция на база понятията повече, по-малко, по-добре.
    За да не остават само сухи цифри, за температури и топлоотдаване, а и от чисто любопитство (не че аз ще плащам сметките) прекарах хипотетичния сценарий плочики/паркет през софтуера на производител на ТП за да видя с колко процента се вдигат разходите при експлоатация. Всъщност въртях сметките през софтуера на два производителя, но ще кача само на единия на който може да се зададе крива(права) външна температура и температура на подаване към инсталацията.

    Постановка 1:
    Общи параметри - само отопление, климатични данни за София, отоплителен сезон от 1септември до 30април. загуби 66W/m2 или за 100м2 6,6kW товар при -15, монофазна сплит термопомпа, отоплението не работи когато е над 15 външната. IPT- консумирана ел.енергия с включен ел. нагревател ако е било необходимо да работи
    1. плочки - при -15 външна 35 градуса изходяща температура на водата, при +15 външна 25 градуса изходяща температура на водата
    2. паркет - при -15 външна 41,8 градуса изходяща температура на водата, при +15 външна 31,8 градуса изходяща температура на водата
    3. Радиатори - при -15 външна 50 градуса изходяща температура на водата, при +15 външна 40 градуса изходяща температура на водата. Исках този вариант да го направя 55-60градуса при -15, но програмата се прави на умна и бута само машини с два хладилни цикъла.







    Постановка 2:
    Същата като 1, но товара е двоен 13,2kW(200м2), термопомпите ги заложих като трифазени за да изкарва в селекция и по-големите мощности 20 и 24kW.





    Този пост е редактиран от bobivg; 26-03-23 в 13:37.
    ccankov73 одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #518

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Bobi, по тези сметки мога ли да се ориентирам какво бих плащал (приблизително естествено) ако се реша някой ден на подово + паркет в сравнение с радиаторите сега и ТП за моите 250кв. Ако е така, имаш кафе със шотландски подобрител от мен .

    п.с.То ако газа върви надолу, дай боже, пак ще се смята смисъла от инвестиция в ТП или комбинация от двете…, но като/ако му дойде времето.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #519

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Аз не съм убеден в достоверността на разни такива програми от производители. Не е ясно какво и дали отчитат всички фактори. За мен по-скоро смисъла да се гледат процентно неща при различните постановки.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #520

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Боби, знам че си наясно предварително с резултата, това за изгубеното време може би трябваше да го сложа в кавички. Защото то хем е загубено(жертвано) от теб, хем е полезно за всички, включително и за мен. Благодаря за което! Това за радиаторите разбира се е строго конкретно за този обект и човек като ползва тези резултати, може да ползва интерполация и да оразмерява радиаторите както сметне

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #521

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Да, точно разликите имах впредвид.За да си преценявам има ли смисъл да сменям нещо, и какво.
    Благодаря!

    п.с. Щото ако ще се слага ТП за ХХ пари при налична инсталация на газ, която ще се избива 7-8 години от разликата, при живот 10г на ТП, ми се губи смисъла да си усложнявам инсталацията и живота .

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #522

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Боби,
    И без кавички те разбрах. Както казах и по-горе беше ми любопитно с колко процента се променят разходите на база сметачката на дадения производител. А пък съм си загубил времето щото съм имал време за губене.

  16. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #523

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Паркета понася ли такива температури на подовото?
    Някъде четох, че не трябва да е повече от 29 над замазката. Възможно е да е било за ламинат или трислоен паркет.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #524

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Тези 29*С не са ограничение заради паркета, а от медицинска гледна точка, за предпазване от разширени вени например. При една добре изпълнена инсталация настилката обикновено не достига тези градуси. А на паркета какво да му стане - в някоя западна стая през лятото, стаята е без охлаждане, да не би да саму чужди температури над 30*С?
    lazarus18 и ccankov73 харесват това.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #525

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода


    В сауната дървото се нагрява на 100С ( и повече над печката) и нищо не му става.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 26-03-23 в 19:30.
    HRS9 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 35 от 39 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе