Страница 17 от 39 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследноПоследно
Резултати от 241 до 255 от общо 584
Like Tree168Одобрявам

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #241

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Много зависи какви са били конвекторите и как са оразмерявани.
    Има си предимства, както и недостатъци от това, че въртиш вода вместо фреон.
    Ще изброя някои от предимствата само:
    1. Най-важното според мен е, че можеш да си ги подбереш конвекторите на която си искаш скорост (ниска или близка до нея) така, че при нея да ти покриват товара при изчислителни условия и да си сигурен, че няма да ползва по-високи и шумни. Има и конвектори само за отопление, които са без вентилатор (ако се бръкнеш повечко) както и с изцяло преден топлещ панел за разлика от Нексурата.
    2. Температурата на водата и съответно на топлообменника е почти една и съща за целия отоплителен сезон за разлика от климатиците. При климатика на всяко размразяване или он/офф температура на топлообменника се променя в много по-големи граници и това е предпоставка много по-често или вероятно да се чуват разни припукваня (не че при конвектора е невъзможно).
    3. Много по-малко ще работят он/офф за разлика от климатика, защото и при спрян вентилатор пак ще циркулира вода и ще отдава нещо.
    4. Може да си вържеш лири за баните или някакви радиатори за малки стайчета в които не би си и помислил да слагаш климатик.
    5. В режим на охлаждане струята e с по-висока температура спрямо климатика и това дава по-добър комфорт. Да кажем и двата отдават 2kW. Дебита на конвектора ще е по-голям, но няма да се усещаш струята толкова ледена.

    Като икономичност, ако климатиците не са със соларна инсталация за БГВ според мен нещата ще са в полза на термопомпата или в най-добрия случай на кантар, но това зависи и от много други фактори.
    Като разходи за поддръжка термопомпата пак ще е едни гърди напред спрямо няколко климтика.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    127
    #242

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Много зависи какви са били конвекторите и как са оразмерявани.
    Има си предимства, както и недостатъци от това, че въртиш вода вместо фреон.
    Ще изброя някои от предимствата само:
    1. Най-важното според мен е, че можеш да си ги подбереш конвекторите на която си искаш скорост (ниска или близка до нея) така, че при нея да ти покриват товара при изчислителни условия и да си сигурен, че няма да ползва по-високи и шумни. Има и конвектори само за отопление, които са без вентилатор (ако се бръкнеш повечко) както и с изцяло преден топлещ панел за разлика от Нексурата.
    2. Температурата на водата и съответно на топлообменника е почти една и съща за целия отоплителен сезон за разлика от климатиците. При климатика на всяко размразяване или он/офф температура на топлообменника се променя в много по-големи граници и това е предпоставка много по-често или вероятно да се чуват разни припукваня (не че при конвектора е невъзможно).
    3. Много по-малко ще работят он/офф за разлика от климатика, защото и при спрян вентилатор пак ще циркулира вода и ще отдава нещо.
    4. Може да си вържеш лири за баните или някакви радиатори за малки стайчета в които не би си и помислил да слагаш климатик.
    5. В режим на охлаждане струята e с по-висока температура спрямо климатика и това дава по-добър комфорт. Да кажем и двата отдават 2kW. Дебита на конвектора ще е по-голям, но няма да се усещаш струята толкова ледена.

    Като икономичност, ако климатиците не са със соларна инсталация за БГВ според мен нещата ще са в полза на термопомпата или в най-добрия случай на кантар, но това зависи и от много други фактори.
    Като разходи за поддръжка термопомпата пак ще е едни гърди напред спрямо няколко климтика.
    Вече се отказах от варианта с термопомпа. Доколкото разбрах, най-голям ефект се постига с ТП и подово отопление. При нас няма вариант за монтаж на водно подово, затова и се отказахме.
    В момента обмислям монтаж на климатици във всяка стая. Препоръчаха ми Daikin Perfera (бил А+++ и за отопление, и за охлаждане, с някакви сензори за движение и т.н.). Но тъй като външните тела ще се монтират на покрива, трябва да проверя дали има вариант за мултисплит.
    По моите скромни изчисления, топлозагубите по помещения са:
    хол с кухня 38м2 - 1.7kW
    спалня 1 18м2 - 0.98kW
    спалня 2 16м2 - 0.87kW
    спалня 3 18м2 - 1.06kW
    Какво трябва да е вътрешното тяло по мощност, за да отоплява/охлажда спокойно хола? За спалните мисля да сложа 9-ки.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #243

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Отговор в темата за Избор на климатик 2019.

  5. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #244

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте на всички, новорегистриран съм но изчетох сравително подробно темата (от 2016та насам).
    Имам въпрос, но преди това накратко малко инфо:

    Сключих пок-прод.договор за апартамент на зелено в София, който се строи, 110 м2, 5 ет., изолация 10 см стиропор, север-юг изложение, още няма замазка, без тец, без газификация, само ток.

    Планирам следната отоплително-охладителна инсталация, която ми се иска да е оптимум като енергийна ефективност:
    термопомпа 9 кВ (приятел ми препоръча Therma R32 split na LG , но не съм се спрял на нещо категорично, понеже описаният модел е нов и недоказан с времето, и може би оборудван с прекалено wi-fi глезотии, за сметка на производителност), подово отопление само, но на цялото жилище, без лири в баните, охлаждане лятото с вентилаторни конвектори (пак същия приятел препоръча Innova sl-400), по един във всяка стая - общо 4 бр., поставени под прозорците на балконите, където има сифони за конденза, които конвектори ще се ползват само за охлаждане.

    Ето въпросите:
    1. Правилни ли са ми планировките относно мощността и марката термопомпа и концепция за източниците на отопление (желана средна температура 25 градуса) и охлаждане (желана 20 градуса)? Задължително ли е да се планират лири за баните при положение че имам подово там?
    2. Категорично удачно ли е да включа към системата голям бойлер (напр.200л) със серпентина, като целогодишен източник на бгв, и доколко това би било резонно по-енергийно ефективно от обикновен бойлер на ток (с дебела изолация) ? От гледна точка на следното: А. бойлерът свързан с термопомпата ще е единствения потребител на по-топла вода, понеже термопомпата без него ще работи само на 35-38 градуса за подовото, където е най-ефективна, а с него ще трябва да превключва на 55 и отгоре, като в същото време ще отнема от подовото, Б. През лятото термопомпата ще трябва да работи и да отоплява за бойлера, а без него само ще работи в режим охлаждане, при което, заедно със зимното превключване (от точка а.) евентуално може да доведе до по-бърза амортизация на термопомпата и съответни разходи за това.
    3. Ще го задам по-натам, че става дълго.

    Много съм ви благодарен особено ако получа бърз отговор
    Този пост е редактиран от akv; 20-10-19 в 14:06.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #245

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    1. Избраната ТП изглежда подходяща, лирите не са задължителни.
    2. Бойлерът не е задължителен, 200л не е голям бойлер за ТП, а компромисно най-малкия възможен. Бойлерът се връзва на отделен кръг към ТП и тя работи или само за него с по-висок сет, или само за отопление с ниска температура. Няма как бойлерът да отнеме топлина от подовото. През лятото подгряването на бойлера е много по-лесно, отколкото охлаждането на жилището, заради високата температура на въздуха.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #246

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ако може и аз да попитам знаещите.
    Според вас как бихте подредили ТП - и 9 киловата като цена качвство.
    Гледам ЛГ , Панасоник , Дайкин , Митсубиши електрик , фуджи
    Мерси предварително

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #247

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Само ако ми подредиш като цена/качество среден клас Форд, Опел, Рено и Пежо
    Kasap одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    2,066
    #248

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Ок добре тогава кои са топ 3 да кажем за 9 киловата

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #249

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Тц, тц ... втори човек се се чуди дали да завърти колелото на прогреса с пръсти.
    " и може би оборудван с прекалено wi-fi глезотии, за сметка на производителност" - това искрено ме разсмя.
    Производителността на новите LG с R32 е подобрена спрямо по-стария модел. Сменили са двойно роторните компресори с нов тип нещо средно между скрол и роторен има си и инжекция както си му е редно.


    - - - - - - - - - -

    По въпросите:
    1. Ако банята има външна стена сложи лира и на изхода от нея навърти подовото.
    2. Да имаш термопомпа и да не си вържеш бойлера към нея не е добра идея за джоба ти.
    3. Отговора е категорично да, малко предварително отговарям, но нали искаш да бързи отговори.

  12. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #250
    Много благодаря за бързите отговори.

    Въпрос 3 е със сигурност най-важен, но за съжаление отговор

    "Да" не върши работа

    3. Препоръчайте ми човек, който може (и иска) да осъществи тази инсталация както трябва, компетентно. Напомням - още не са изградили замазка и става дума за София.
    За да не е реклама нека е на лично.
    Благодаря

  13. akv
    akv е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    6
    #251

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Понеже засега нямам отговор на въпрос 3, намерих майстор, който ми предложи да използвам и конвекторите, и подовото за отопление, т.е. трябва да се закупи и монтира втора водна помпа, освен вградената в термопомпата, за да се обособят 2 температурни кръга. На практика прав ли съм като си мисля, че подовото ще ми е напълно достатъчно като единствен източник на отопление (даже и предостатъчно), че да предвиждам и конвекторите да ме топлят, което ще елиминирата нуждата от втората помпа?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #252

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Само този, който ти го е оразмерявал може да ти отговори.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #253

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Само вградената помпа ще ти е малка за подово!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #254

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Според мен няма нужда от втора помпа и два температурни кръга. И конвекторите и подовото ще бачкат на една температура. Слагаш два колектора топъл и студен. На топлия връзваш подовото на студения конвекторите. Изравняват се хидравлично да превърта навсякъде и през подовото и през конверторите. Лятото се спира топлия. Ако ти стига само подовото може зимата да спреш да не превърта през конверторите.
    Втората помпа може сериозно да обърка нещата по мое мнение. Изчакай и други мнения по въпроса.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #255

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Прав е колегата за помпата. Конвекторите ще се ползват за охлаждане. Няма проблем да се държат различни температури в двата кръга. Задължително трябва да се монтира и буфер.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 17 от 39 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 22:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 14:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 17:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе