Страница 20 от 39 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследноПоследно
Резултати от 286 до 300 от общо 584

Термопомпа Въздух-Вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #286

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Под прозорците (3-ен стъклопакет) и до външни стени (тухли Поротерм + изолация) е 12 -15см, навътре го разреждам и до 20см.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #287

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Защо не го въртиш на охлюв?
    Аз не бих слагал със стъпка над 15см особено при термопомпа.
    п.п правилно си ме разбрал въпреки, че го бях написал точно обратното
    Този пост е редактиран от bobivg; 15-11-19 в 16:43.

  4. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #288

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Защо не го въртиш на охлюв?
    Аз не бих слагал под стъпка 15см обособено при термопомпа.
    Гледам да спазвам проекта, поне като материали и мощности. До колко е точен не мога да коментирам, защото е правен накуп с другите проекти за къщата и не познавам човека, който го е изработил. В него е дадено навиване каквото казваш, но съм го направил само в баните. В големите помещения съм проявил творчество по 2 причини:
    1 - по-лесно е когато се прави с фибран и скоби да се положи в прави линии.
    2 - винаги е по-студено близо до прозорците и се надявам като входната вода започва от там, то пода да е с 1-2 градуса по-топъл, отколкото е във вътрешността на помещението (това е и определящо, а не мързела ми по т.1)
    Снимките са от 2-ри етаж (мисля да има и камина там), на 1-ви е малко по-нагъсто наредено. Предстои ми на последния да го навивам следващата седмица и ще взема да послушам съвета ти за стъпка от 15см минимум, тъй като там ще има загуби и към покрива.

  5. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #289

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    А как си прикрепял тръбата към фибрана? Аз не съм майстор както споменах вече, но знам че когато не слагат профилирани топлоизолационни плочи слагат метална мрежа върху изолацията и към нея със свински опашки привързват тръбата. Това ти го споменавам чисто информативно. Нямам представа как е по-лесно.

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2019
    Живее в
    София
    Мнения
    6
    #290

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    А как си прикрепял тръбата към фибрана? Аз не съм майстор както споменах вече, но знам че когато не слагат профилирани топлоизолационни плочи слагат метална мрежа върху изолацията и към нея със свински опашки привързват тръбата. Това ти го споменавам чисто информативно. Нямам представа как е по-лесно.
    С метална мрежа и свински опашки ми се видя по-сложно, а и не ми се искаше тръбата да се допира до нещо метално, колкото и да е малка вероятността от повреда. Но пък може и варианта, който съм избрал да е по-труден за изпълнение, защото тръбата (тази която ползвам е Sanha, многосл. тръба MultiFit-Flex 16x2) е доста твърда и напъва на скобите. Необходимо е фибрана да е поне 2см за да се захванат стабилно, а по-добре 3см.
    Не съм сравнявал цена на мрежа и свински опашки към фибран и скоби. Фибрана си е сума при голяма площ. Цената на кутия скоби (300бр) е 15-20лв и отиват за един етаж.
    На картинката са тези които съм ползвал.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    62
    #291

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от blizzart Виж публикацията
    Здравейте майстори,
    Предстои ми изграждане на подово отопление (охлаждане веднага казвам, не ме интересува), къщата ми е на 3 етажа с 10см топлоизолация и ще се отопляват по около 100кв.м. на етаж. Tръбата е 16-ка и общата дължина се очертава приблизително 1000м. Имам внесени от Китай:
    1 - ТП 19kW моноблок
    2 - буф. съд от неръждаема стомана 500L с 2 серпентини по 1" (едната е 20м, другата 10м), доп. ел. нагревател 6kW
    3 - буф. съд от неръждаема стомана 300L с 1 серпентина по 1" (20м)
    4 - ел. бойлер Теси 100L

    Оказа се, че тази помпа трябва да работи с гликол, нещо което разбрах едва след като я получих. И сега обмислям вариант при който ТП ще върти гликола през серпентина, вместо да пълня един голям буфер с вид антифриз. Въможно ли е да я свържа през серпентината от 20м (ако правилно съм сметнал площта й е 1.7кв.м.) или дори да свържа двата буферни съда последователно, т.е. ТП да ползва 2 серпентини по 20м, вързани последователно. Така първо ще отдава топлина в единия буферен съд, а след това ще мине през втория и вероятно той ще е с малко по-ниска температура. Ако това е така, бих могъл да взема от първия буф. съд подгрята вода към ел. бойлер за доподгряване, а от втория да изградя системата за подово отопление.
    Ето ти примерна схема за инсталацията. Това с моноблока е гадничко, защото трябва от машината да закараш до котелното, две тръби по цол/32/ .
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на mimojef
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    2,288
    #292

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте.
    Правя основе ремонт на една къщурка 50м2. От основите до покрива.
    Мисля да я топля с водно подово и дойде време за полагането му. Има газ наблизо, но вече втора година чакам Овъргаз да се намъдрят. Та ако не се намъдрят докато доиде време за нанасяне на обитатели, ще трябва да поставя термопомпа.
    В този ред на мисли искам да попитам дали има някаква специфика при изграждане на самата подова инсталация в зависимост от това дали ще се грее от термопомпа или от газов котел.
    В понеделник фирмата го почва, но аз искам да съм поне малко запознат с материята за да няма изненади.
    Благодаря предварително за съветите които ще получа.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #293

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Специфика няма. Разликата е в това, че разхода при термопомпата е много по-чувствителен спрямо температурата на водата с която подаваш. Затова стъпката на подовото не повече 15см, а още по-добре с 10см.

  11. Senior Member Аватара на mimojef
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    2,288
    #294

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    10см. Ще е стъпката.
    Благодаря Боби.
    Значи,оставям ги да градят.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    11
    #295

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Здравейте,

    Интересувам се кой от двата модела термопомпа бихте ми препоръчали:

    Термопомпа Toshiba ESTIA POWERFUL HWS-P1405 (21.10kW)

    https://rubin2001bg.com/termopompi-t...05-2110kw.html

    или

    Инверторна термопомпа въздух-вода Crystal, Aqua Aura 19 kW

    https://bgr.bg/shop/%d0%b8%d0%bd%d0%...a-aura-crys-4/

    Става въпрос за отопление на къща построена 2012г., с външна изолация 5см., дограма саламандър с двоен стъклопакет. Отопляемата площ е около 200 кв.м. изпълена с радиатори. В момента отоплението е с камина с водна риза, зимата се поддържа температура на водата около 40-45 градуса. Има и бойлер 180 литра, който е с 2 серпентини и нагреватели, така че не е проблем ако серпентините не са с (например ако се вържат паралелно) достатъчна площ за термопомпата да се топли само от нагревателите си, така или иначе в момента не се ползват при отоплението с камина.

    Бюджета е с горна граница около цената на Тошибата.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #296

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Струва ми се, че се заблуждаваш яко. Вероятно термометърът на камината не е монтиран на подходящо място и мери грешно. Я опиши квадратурите на някои стаи и радиаторите, за видим дали ще се стоплиш с 40*С

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #297

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Нито една от двете не е подходяща за радиатори.
    Радиатори и термопомпа е коментирано 100 пъти!!!
    Въпреки всичко за радиатори трябва да търсиш термопомпа, която може да осигурява поне 50-55 на вода при външна -15 и капацитета да не се е сринал до неузнаваемост.
    Това обикновено са термопомпи с инжекция, като зубадана на МЕ, моноблоковете на ЛГ, сигурно има и други, но изисква ровене.
    Търси информация в сервизните ръководства с таблиците за мощност и температура на изходящата вода.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    11
    #298

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Нито една от двете не е подходяща за радиатори.
    Радиатори и термопомпа е коментирано 100 пъти!!!
    Въпреки всичко за радиатори трябва да търсиш термопомпа, която може да осигурява поне 50-55 на вода при външна -15 и капацитета да не се е сринал до неузнаваемост.
    Това обикновено са термопомпи с инжекция, като зубадана на МЕ, моноблоковете на ЛГ, сигурно има и други, но изисква ровене.
    Търси информация в сервизните ръководства с таблиците за мощност и температура на изходящата вода.
    Зубадана ясно, че е най-доброто но 23kw излиза над 20 000 лв. 14kw подозирам ще е малко за мен.
    LG, Atlantic i т.н. всичи използват допълнителни нагреватели от 3,6,9kw за да постигат нужния капацитет.
    Имам оферта от Булклима за 16kw split + 9kw нагревател, това е след посещение от тяхна страна, но не съм убеден че това е решението. В момента както казах, единствено бюджета ме възпира от Зубадана.
    LG-то Моноблока е в бюджета но и той използва нагреватели, въпреки че в крайна сметка COP-а сравнен със Зубадана, да не говорим с Атлантика за едни и същи температури на въздуха отвън и изходящата вода е по-добър. Атлантика на хартия изглежда най-зле. Не съм сигурен обаче, че LG 16KW Моноблок ще стигне... отделно ако трябва системата използва антифриз това отпада като вариант.

    Относно въпроса на колегата по-горе. В тези 200 квадрата има 2 големи общи помещения от по 50-60 квадрата които включват по 3 или 4 алуминиеви радиатори с по около 15 глидера, в едното от тези помещения се намира и камината която досега топли всичко, отделно има и 3 спални по 12-15 квадрата в които има по 1 радиатор с по 15 глидера поне, едната спалня се отоплява рядко когато има гости + 3 бани с тоалетни общо около 23 квадрата. в които има радиатори с по 7-8 глидера, едно стълбище с площ около 15-20 квадрата в което има един радиатор с 12-15 глидера.
    Досега поради комина който минава през две от спалните и самата камина не сме имали проблем зимата с температура на водата около 40-45 градуса. Единствено е било недостатъчно топло в другото голямо помещениет в което са се ползвали допълнително за отопляне през най-студеното време 2 лъчсти конвектора от по 2kw всеки които са работили само в присъствие на хора и без нощно време. Наясно съм, че с температура от 40 градуса без камината и комина няма да можем да се отопляме както сега + като изключим двата конвектора приемам че по-нормална е температура на водата около 45-50 градуса. Бойлера е 180 литра и досега се е топлел само от нагревателите му 2x2kw основно на нощна тарифа. Сметката за ток е около 140 лв. лято и е стигала най-много до 300 лв. зимата когато са се ползвали 2та лъчисти конвектора.

    Така, че ако поставим въпроса ми иначе, което е най-евтиното работещо решение за отопление около 170-200 квадрата площ с описани горните параметри на изолация, дограма и налични радиатори освен Zubadan 23kw?

    Газов котел е най-доброто решение, но газта е на 200 метра от нас и не е мръднала за последните 3 години по-близо и след вчерашните разговори няма вариант това да се случи скоро...
    Този пост е редактиран от Ventsislav Velkov; 13-08-20 в 19:59.

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #299

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Каквото и да вземеш си вземи и подпомагащ нагревател колкото можеш по-голям, квадратурата ти е голяма, а и ти трябва по-висока температура въпреки, че май не го осъзнаваш. Ел нагревателите се включват само при нужда, при авария по-хладилната част играят и роля на резервно отопление, по време на дефрост също е много добре да ги има когато си с радиатори.
    Явно не си направил труда да поровиш по сервизните, защото тогава щеше да забележиш, че тошибата е доста по-зле като топлоотдаване спрямо 14 зубадана както и от ЛГ-то.
    Атлантик май също имаха средно температурни термопомпи предполагам такава са предложили от Булклима?
    п.п между другото ако попрочетеш подробния каталог за тошибата която си линкнал ще забележиш че е 14kW!!!

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #300

    Отговор: Термопомпа Въздух-Вода

    Така, че ако поставим въпроса ми иначе, което е най-евтиното работещо решение за отопление около 170-200 квадрата площ с описани горните параметри на изолация, дограма и налични радиатори....
    Пелетен котел с по-големичък бункер....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 20 от 39 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 20:21
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 20:23
  3. Продавам една нова термопомпа въздух вода
    От Tony06 във форум Приключили продажби
    Отговори: 5
    Последно: 16-01-12, 23:26
  4. Термопомпа " въздух - вода"
    От Смехурко във форум Други начини за отопление
    Отговори: 5
    Последно: 29-12-09, 15:26
  5. Преработка на Daikin FTYN60 в термопомпа въздух/вода
    От vanko68 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 13
    Последно: 17-06-09, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе